Ev Dekorasyon Blogu

Merdiven Altı Niş Modelleri Hakkında 5 İpucu

0

Merdiven altı niş modelleri son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Merdiven altı tasarımlar açısından bu tarz ürünler başarılı sonuçları ortaya koymaktadır. Merdiven altının en estetik değerlendirilme yöntemi nişler ile olur. Güzel bir ışık sistemi de kurularak evinize eşsiz bir güzellik katar.

Eşsiz sözcüğünü kullanma amacı, her ev kendi sahiplerinin karakterine yapılan ekler ile kavuşmaktadır. Nişler ve nişlerde sergilenen eşyalar evin karakterini oluşturmaktadır. İlk niş yapımı pagan dinlere kadar uzanmaktadır. Tanrı figürleri ve resimleri sergilemek için duvarlara oyuklar yapılmıştır. Tek tanrılı dinlerde de mum yapmak ikin sergilemek için kullanılmıştır.

Anadolu’da kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Selçuk ve Osmanlı mimarisinde de dini ve eşya sergileyip depolamak için kullanılmıştır. Böylece değerli buldukları eşyaları korumuşlardır. Bunlar dini figürler, dini kitaplar olmuştur. Ya da aile yadigârları için nişleri kullanmayı tercih etmişlerdir. Merdiven altı niş modelleri göz alıcı konseptlerle desteklendikleri ölçüde harika bir şıklığa sahiptir.

Merdiven altı kullanılmayan alanı olduğu gibi saklamak yerine nişler oluşturmak iyi bir fikirdir. Nişlerdeki eşyalar güzellik yönü dışında eşyanın sağlıklı korunması içinde iyi bir yöntemdir. Evin genel tarzını bozmamak ve dekorasyonuna aykırı olmamak şartı ile nişler oluşturulmalıdır. Aksi takdirde istenilen tam aksine evi kötü gösterecektir.

Merdiven Altı Niş Modelleri Hakkında 5 İpucu
Merdiven Altı Niş Modelleri Hakkında 5 İpucu

Merdiven Altı Niş Modelleri Nelerdir?

Merdiven altı niş modelleri merdivenin niteliğine göre farklılık gösterebilir. Bu kullanım pratiği açısından en doğrusudur. Aşağıda sıraladığımız özellikle Merdiven altı niş modellerinin nitelikleri arasında yer almaktadır;

  • Oturma alanı karşısına televizyon ünitesi niş içinde yapılabilir.
  • Çekme kat altına ürün sergilenen çok sayıda nişten oluşan modeller seçilir.
  • Girişe yakın, nişlere çok değerli eşyalar ve aile yadigârları koyulmaz.
  • Tablo asmak için hazırlanan niş modellerini derinliği daha azdır.
  • Işıklandırılan nişler ilgi odağını kendilerine çekerek bazı şeyleri saklayabilir.

Bütün yukarıda anlatılan sebepler ile farklı niş modelleri seçilebilir.  Bu konuda bile bir kişiden alınacak yardım ile çok yerinde tercihler yapılabilir. Büyük bir tek niş ile yanında daha küçük iki üç niş tercih edilir. Bazen de göz seviyesinde birbirine yakın büyüklükte birkaç niş de yapılabilir.

Şuna dikkat edilmelidir. Tek niş genellikle büyük yapılır. Küçük tek niş zayıf bir görünüme sebep olacaktır. Nişlerin oluşturulmasında denge de çok önemlidir. Çok dengesiz bir planlama rahatsız edici bir görünüm oluşturacaktır. Merdiven altı niş modelleri tam da bu noktada her zaman popüler olan tasarımlar arasında yer almaktadır.

Merdiven Altı Niş Modelleri Nelerdir?
Merdiven Altı Niş Modelleri Nelerdir?

Merdiven Altı Nişler Nasıl Olmalıdır?

Merdiven altı oluşturulan en dekoratif ve yaratıcı dekoratif nişler, sizin özel tasarımınız olacaktır. Bunun için öncelikle neyi ya da neleri bir niş içinde paylaşmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Nişler evi bir miktar küçültür. Çünkü alçıpanlar ile raflar kapatılmaktadır. Bu da evin odasının bir miktar küçülmesine sebep olacaktır.

Bu yüzden merdiven altına yapılan nişler çok kullanışlıdır. Merdiven altları dolap ya da nişler ile kullanım dışında çok kullanıma sahip değildir. Evin küçülmesine sebep olmaz. Merdiven altı nişler için bazı klasikler de bulunmaktadır. Bunlardan biri aynalardır. Merdiven altına ve odaya aydınlık katma yolu sayılmaktadır.

Evin görüntüsünü bozacak kötü bir merdiven altı yerine nişler ile kapatılmış bir merdiven altı, evin değerini arttıracaktır. Şıklığını arttıracaktır. Böylece sahip olduğunuz güzel objeler, maddi ya da manevi değeri olan cisimler en iyi şekilde saklanacaktır. Görsel olarak paylaşılırken kırılmalara karşı güven altında tutulacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında Merdiven altı niş modelleri yeni trend tasarımlar olarak dikkat çekici bir etkiye sahiptir!

Merdiven Altı Nişler Nasıl Olmalıdır?
Merdiven Altı Nişler Nasıl Olmalıdır?

Yeni Trend Merdiven Altı Nişler!

Merdiven altı nişlerde her geçen gün yeni bir trend çıkmaktadır. Önemli olan en yeni trendi seçmek olmamalıdır. Çünkü trendler kısa aralıklarla değişecektir. Sizin seçiminizin o zaman sizi rahatsız edecek bir seçim olmaması gereklidir. Merdiven altı niş modellerinin modern tasarımlarla destekleniyor olması; bu tarz tasarımların harika bir etkiye sahip olmasını mümkün kılacaktır.

En iyisi kendi istek, hobi, beğeni, değerlerinize uygun seçim yapmak olacaktır. Kendiniz ve aileniz odağınız ise kolayca sıkılmayacağınız nişler yaptıracaksınız. Örneğin siz ve aileniz akvaryum balıklarını seviyorsanız, merdiven altına bir büyük akvaryum yaptırabilirsiniz. Niş akvaryum elektrik aksamını ve motorlarını saklamak için harika bir şeydir. Temizliği gerçekleştirmek için gizli bir kapak tasarlamalısınız.

Yeni Trend Merdiven Altı Nişler!
Yeni Trend Merdiven Altı Nişler!

En yeni niş trendleri arasında niş arkası elektrikli şömineler gelmektedir. Hem gözle ısınmayı hem de estetiği bir arada yakalarken evinizin ısınmasını sağlayabilirsiniz. Evinize sıcaklık, şıklık katacak her türlü dekoratif olgu için nişler kullanılabilir. Sadece hayal ederken kendi düşüncelerinizi özgür bırakmanız yetecektir. Evinize uygun niş aydınlatmasını da ihmal etmeyin. En güzel görünümlerin ışık ile sağlanacağını unutmayın. Örneğin klasik ya da rüstik döşenmiş bir salonda niş içi aydınlatma sarı olmalıdır. Bu sıcak ortam ile uyum sağlar.

Endüstriyel tarzda ya da modern döşenmiş olan bir odada sarı ışık kirli bir görüntü verecektir. Bu tür dekorasyonlar yapılmış odadaki niş içi aydınlatması beyaz olması önerilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Merdiven altı niş modelleri konusunda bir araştırma yapacak olursanız, tam olarak beklendiğiniz etkiye sahip olan tasarımları görebilirsiniz. Sizin için oluşturduğumuz Merdiven altı niş modellerine dair fotoğraf galerimizde pek çok farklı modeli inceleyebilirsiniz.

Merdiven Altı Niş Modellerinde Dikkat Edilecekler

Merdiven altı niş tasarımına başlamadan önce, bu alanın ölçülerini dikkatlice ölçmek önemlidir. Nişin genişliği, yüksekliği ve derinliği, bu alana uygun mobilya veya dekoratif öğeleri seçerken belirleyici olacaktır. Ölçüler, nişin ne kadar büyük veya küçük olabileceğine dair fikir verirken, mobilya ve dekorasyonun bu alanla uyumlu olmasını sağlar.

Merdiven altı niş tasarımını düşünürken, bu alanda nasıl bir işlev görmesini istediğinizi belirlemek önemlidir. Depolama alanı olarak mı kullanmak istiyorsunuz, yoksa dekoratif bir vitrin veya sergi alanı olarak mı? Belirlediğiniz fonksiyon, nişin tasarımını ve içeriğini etkileyecektir. Merdiven altı nişini en iyi şekilde değerlendirebilmek için uygun mobilya ve dekoratif öğeleri seçmek önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.