Ev Dekorasyon Blogu

Bebek Odası Dekorasyonu

0

Bebek odası dekorasyonu her zaman popüler olan tasarımlar arasında yer almaktadır. Aileye katılacak her yeni birey için özel bir hazırlık yapılır. Özellikle bu bir bebek ise keyifli bir telaş ile hazırlıklar başlar. Evin bebek için tümüyle konforlu ve güvenli bir şekle getirilmesi ilk yapılacak olandır. Sonrasında bebek için oda hazırlanması işin en keyifli anlarıdır. Bu hazırlıklar şu sıra ile yapılmalıdır;

  • Odanın zemininde iyileştirme çalışmaları yapılacak mı kararı
  • Odanın duvarlarının temizlenmesi, duvar kâğıdı kullanılmayacak ise boyanması
  • Mobilya yerleşim planı yapılması ve mobilya seçimi
  • Uygun halı ve perde seçimi
  • Seçilen bir konsept üzerinden duvar süsleri
  • Aydınlatma seçimi
  • Bebeğin özel eşyalarının dolap ve çekmecelere yerleştirilmesi
  • Tüm işler bitince derin temizlik

Bütün bunların sonunda gerekli hazırlıklar tamamlanmış olacaktır. Sonrasındaki ufak tefek eksiklikler rahatça tamamlanmış olacaktır. Odanın hazırlanması bebeğin gelmesine iki ay önce biterse daha sağlıklı olur. Hem boya ve mobilya gelişi sonrası yeterli havalandırma yapılır. Hem de anne fazla ağırlaşmadan yorucu iş tamamlanır. Bebek odası dekorasyonu hakkında bir karar verirken; ayrıntılı bir araştırma yapmanız; şık bir görsellik ortaya koymanızı mümkün kılar.

Bebek Odası Dekorasyonu İçin 8 Farklı Öneri
Bebek Odası Dekorasyonu İçin 8 Farklı Öneri

Bebek Odası Yaratıcı Fikirler

Her bebek eşsizdir. Odası da benzersiz olmasıdır. Bu noktadan hareket eden anne babalar yaratıcı fikir arayışına girerler. Bebek odası anne babanın özgün fikirleri ile döşenirse elbette benzersiz olacaktır. Bunun için anne baba öncelikle neler istediklerini sıralamalıdırlar. Bebek odası dekorasyonu konusunda bir karar verirken; sıralamaya dikkat etmeniz gerekir. Bu durum bebek odası yaratıcı fikirler konusu için de geçerliliğini korumaktadır.

Yaratıcı fikirlerden biri anne babanın çocukken sevdiği roman ve çizgi filmlerden üretilebilir. Örneğin Peter Pan konsepti seçilirse, Olmayan Ülke hayali manzaraları ve Peter Pan yeşili odada kullanılabilir. Ya da günümüz çizgi film kahramanları incelenebilir. Bunun için ailedeki diğer çocuklarından veya arkadaşların çocuklarından fikir alıp anne baba hamileliğin başından itibaren hoş araştırmalar yapabilir.

Bebek Odası Duvar Kağıtları Modelleri

Bebek odası için duvar kâğıdı iyi bir fikirdir. Isı ve ses yalıtımı açısından tercih edilebilir. Kolay temizlenir. Bunun yanı sıra çocuk odaları için tasarlanmış çok sevimli duvar kâğıtları da bulunmaktadır. İlk çizgi film kahramanları olan Disney kahramanlarından günümüz çizgi film kahramanlarına kadar her sevimli figür duvar kâğıdına işlenmiştir.

Bebek Odası Yaratıcı Fikirler
Bebek Odası Yaratıcı Fikirler

Elbette masal ve çizgi film kahramanları dışında modeller de vardır. Eğer ilk bölümdeki sıralamaya göre dekorasyonu yapıyorsanız, karar verdiğiniz konsepte göre seçim yapacaksınız. Bebek odası dekorasyonu tam da bu noktada farklı tasarımlarla ve renklerle desteklenmek durumundadır. Elbette ki bu durum bebek odası duvar kağıtları modelleri için de geçerliliğini korumaktadır.

Erkek Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Erkek bebek odaları dekorasyonunda macera konseptlerinden biri seçilebilir. Örneğin macera konsepti seçilirse Afrika bitki ve hayvanlarını gösteren bir duvar kâğıdı seçilerek uygun oyuncak ve objeler ile döşenir. Ya da gezi konseptinde dünya haritası ile bir duvar panosu seçilebilir. Çeşitli gezi taşıtları, trenler, gemiler, dünya kültürlerine ait sevimli Kızılderili Eskimo gibi figürler kullanılabilir. Bebek odası dekorasyonu her zaman canlı renklerin hakim olduğu desenlerle desteklenmek durumundadır.

Erkek çocuklarının sevebileceği kahramanların biri de seçilebilir. Örümcek adam seçilirse dekorasyonda mavi renk kullanılabilir. Konsept Pinokyo ise ham ahşap renkli mobilya ve zemin seçilebilir. Böylece organik bir görünüm de sağlanabilir. Deniz ve denizcilik temaları da seçilecek dekorasyon fikirlerindendir. Temel Reis ya da Simbat seçilebilecek karakterlerdir. Balık, korsan, şilepler, vapurlar, denizci dümenleri seçilebilecek objeler arasındadır.

Kız Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Kız bebek odaları dekorasyonunda Denizkızı, Pamuk Prenses, Külkedisi gibi kız başkahramanlar seçilebilir. Masallarda geçen kahramanlar örneğin Yedi Cüceler gibi yan karakterler, ya da camdan ayakkabı, balkabağı araba gibi yan objeler ile tema desteklenebilir. Bebek odası dekorasyonu farklı temalarla desteklendikleri ölçüde başarılı olmaktadır.

Kız bebek odaları için bez bebek teması seçimi çok yapılmamıştır. Tema bez bebek yastıklar, yün saçlı bebekler ile desteklenir. Bebek büyüdüğünde bu objeler bir oyuncak haline gelecektir. Bez oyuncak çeşitlerinin büyük bir panoya yapışkan cırt cırt ile yapıştırılması da çok denenmemiş bir yöntemdir. Ya da denizkızı ve deniz canlıları panoya yapışkan bantlar ile yapıştırılabilir. Bu istendiğinde değiştirilebilir bir pano oluşturmak anlamına gelir.

Bebek Odası Dizaynı

Öncelikle bebek odası en aydınlık oda olmalıdır. Havalandırma olanağı olmalıdır. Belli saatlerde güneş odaya girmelidir. Tehlikesiz açılan pencereleri olmalıdır. Bebek yatağı güneş değmeyen bir köşede olması tercih edilmelidir. Böylece bebeğin her saatte rahatça uyuması sağlanır. Uyandığında bebeğin gözüne güneş gelmemelidir.

Bebek odasının en sağlıklı şekilde ısınması ve havalandırılması sağlanmalıdır. Kullanılan perdeler dâhil olmak üzere her şey elden geldiğince organik veya insan sağlığına zararsız, anti alerjik malzemeden olmalıdır. Bütün bunlar sağlandıktan sonra bebek mobilyası yerleri seçilerek seçtiğiniz konsepte uygun mobilya arayışına girilmelidir. Mobilya seçilirken yeterli büyüklükte giyim eşyası alacak bir dolap ve çekmeceler ile bebek bezi ve temizlik maddelerini alabilecek bir depo alanı düşünülmelidir.

Eğer uygun olursa bebek ile vakit geçirilecek bir küçük kanepe seçilmelidir. Eğer buna olanak yer darlığı sebebiyle olanak yoksa bir emzirme koltuğu alınmalıdır. Koltuk kenarları kol koyarak bebeği rahat tutmayı sağlayacak yükseklikte olmalıdır. Bebek odası dekorasyonu örnekleri konusunda bilgi sahibi olmanız; güzel bir yaşam alanını oluşturmanızı mümkün kılacaktır. Bu aşamada bebek odası dizaynı konusunda bir karar verirken, renk uyumuna dikkat etmek gerekmektedir.

Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri

Bebek odası dekorasyonunda temizlenmesi kolay, organik ya da sağlığa zararsız malzemeler seçilmesi bebek sağlığı açısından önemlidir. Anne baba odasına da yakın olması gerekmektedir.

İstenirse sevimli bir karakterden yola çıkarak hoş bir bebek odası yaratabilirsiniz. Ya da daha modern ve anne babanın zevkine uyduğu için sofistike bir oda döşeyebilirsiniz. Modern bebek odaları ya da İskandinav tarzı bebek odaları da yapılabilir.

Canlı renkler bebek odası dekorasyonunda çok sevimli olacaktır. Ancak bebek için yorucudur. Bebeğin çok renkli bir ortamda durması odaklanma sorunlarına sebep olabileceği düşünülür. Bu sebeple canlı renklerin pastel tonlarını seçmek çok daha iyi olacaktır. En azından duvar ve mobilya rengi pastel olmalıdır. Bazı küçük dekoratif figürlerin canlı renklerden seçimi yapılabilir.

Bebek Odası Düzenleme

Bebek odası düzenlemesi yapılırken işlevsel mobilya seçimi çok önemlidir. Örneğin yatak büyüyebilir özellikte olmalıdır. Büyüyebilir yatakların ayak ucunda bir depo alanı olur. Bebeklikten çocukluğa geçilince bu bölüm çıkarılarak yatak büyütülür. Böylece bebek bezi depolanan alana artık ihtiyaç kalmayacağı için bir kayıp olmadan yatak büyütülmüş olur.

Dolaplarda iç çamaşırı çekmeceleri olmalıdır. Bazı yerlerindeki raflar da bazı katlanıp saklanan giysiler için işlevseldir. Yer dar ise şifonyer alınmayabilir. Giysi dolabı rafları kullanılır. Yatak altı çekmeceler varsa bunlar da aynı işi görür.

Bir sallanan sandalye çok şık durabilir ama koltuk emzirme için daha rahat olacaktır. Koltuk çok büyük olmasa da konforlu olmalıdır. Bebe altı değiştirmek için kullanılabilecek bir düz yüzey yoksa duvara monte edilen ve gerektiğinde indirilen bir özel bebek masasına ihtiyacınız olacaktır. Bu annenin çok eğilmeden kullanacağı yüksekliğe monte edilmelidir.

Bebek Odası Duvar Kağıtları Modelleri
Bebek Odası Duvar Kağıtları Modelleri

Bütün bu düzenlemeler yapıldıktan sonra odada bulunması gerekenler yerleştirilir. İstenirse aksesuar ve tavandan asılma müzikli oyuncak olan dönence monte edilir.

Bebek Odası Dekorasyonu Kendin Yap

Bebeğe hazırlık ailecek yapılabilir. Bu oldukça ekonomik olacaktır. Diğer kardeşlerde katılırsa bebek sevinci büyüyecektir. En basitinden pastel renkler ile gayri muntazam boyanmış bir gökkuşağı yapılabilir. Üzerine el dikimi bez bir unicorn, uçan at asılabilir. Bebek odası dekorasyonu kendin yap fikirleri hakkında bir karar verirken; mutlaka detaylı bir araştırma yapmalısınız.

İstediğiniz renklerde kumaşlar vererek anneanne ve babaannelerin yastıklar hazırlamasını isteyebilirsiniz. Böylece onlar da bebek odası sevincini yaşarlar. Elinden iş gelen akraba ve arkadaşlarınız size küçük bir kumaş pano yapabilir. Bebeğin ilk anılarını panoda sergileyebilirsiniz.

Becerikli bir yakın tarafından yapılan uygun tekstil malzemeleri ve karton kutu ile saklama alanları yaratılabilir. Bunlar oyuncak ya da bebek bezi saklamak için kullanılır. Önemli olan emek ile hazırlanmış olması ve anılarıdır. Güzel olması kendin yap ürünlerin uyumlu malzeme ve renklerde yapılmasıdır.

Bebek Odası Dekorasyonu Kendin Yap
Bebek Odası Dekorasyonu Kendin Yap

Bebek Odası Süsleme Fikirleri

Bebek odası yumuşak ve tehlikesiz malzemeler ile süslenebilir. Örneğin tavan tümüyle balonlarla kaplanabilir. Ancak balonlar uçan balon gibi tehlikeli maddelerle doldurulmamalıdır. Bunun yerine tavana çift taraflı plasterle yapıştırılmalıdır.

Duvara monte edeceğiniz bir büyük organik kumaş üzerine pano oluşturulabilir. Birkaç ay pamuktan bulutlar sonrada deniz dibi canlıları yapılarak hoş ve değişken panolar oluşturulur. Bu pano için ailedeki kişilerden yassı hafif yastıklar yapılması istenebilir. Ya da arzu edilen objeler para ile satın alınabilir.

Fil, aslan, zebra gibi çok güzel dekoratif ürünler duvarlarda kullanılabilir. Ya da Bremen Çalgıcısı biçiminde hoş bir masalı anımsatan figürler bebek odaları için idealdir. Bebek odası dekorasyonu hakkında oluşturduğumuz fotoğraf galerisinde tam da istediğiniz tasarımları inceleyebilirsiniz!

Bebek Odası Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olur?

Bebek odası dekorasyonunun temelinde genellikle yumuşak ve pastel tonlar bulunur. Bu tonlar, sakinlik ve huzur hissi yaratır. Bebekler için rahatlatıcı ve güven verici olan bu renkler, uyku düzenini olumlu etkiler. Örneğin, pastel mavi veya yeşil tonları bebek odasına ferahlık katar. Aynı zamanda pastel pembe veya lavanta tonları da hoş bir atmosfer yaratır.

Bebek odası dekorasyonunda renk uyumunu yakalamak için ana renk paletini belirlemek önemlidir. Tek bir ana renk belirleyerek odanın genel tonunu oluşturabilirsiniz. Örneğin, yumuşak bir bej tonu veya nötr gri tonu temel renginiz olabilir. Bu temel renge uyumlu aksesuarlar ekleyerek odanın karakterini zenginleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz aksesuarlar, örtüler, yastıklar, perde ve duvar süslemeleri gibi unsurlar olabilir.

Renk uyumunu yakalamak sadece aynı tonlarda renkleri kullanmak anlamına gelmez. Aksine, detaylarda yaratılacak hafif kontrastlar odanın görsel çekiciliğini artırabilir. Ana renginizin yanı sıra, uyumlu ama biraz daha canlı veya koyu tonları da kullanabilirsiniz. Örneğin, bej tonlu bir odada, hafif bir gri veya pastel maviden yastıklar veya biblolar ekleyerek hoş bir denge sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.