Ev Dekorasyon Blogu

Bebek Odası Dizaynı

0

Bebek odası dizaynı pratik olduğu kadar farklı renklerle desteklenmektedir. Bebek odası dekorasyonu söz konusu olduğu zaman farklı özelliklere sahip dizaynlardan söz edebiliriz. En keyifli dizayn edilecek odaların başında bebek odası gelmektedir. İlk bebeklerini bekleyen anne ve babalar bu konuda deneyimsiz olsalar bile ellerinde büyük bilgi kaynakları vardır.

Dost ve aileden gördükleri bebek odalarından hareket ederek ve internetteki örneklere bakarak çok güzel işler çıkaracaklardır. Ayrıca profesyonel yardım da alabilirler. Ancak biraz da okuma yaparak konu hakkında bilgi sahibi olmalarında yarar vardır. Böylece dekorasyon tarzlarını, renk bilgisini, uyum şartlarını öğreneceklerdir.

Bebek odası dizaynı göz alıcı tasarımlarla desteklenme birlikte harika renk uyumunu ortaya koymaktadır. Ancak bunların öncesinde bebeğin sağlığı ve ihtiyaçları göz önünde tutulmalıdır. Bebek odasının temel ihtiyaçlarını sıralayarak başlamakta yarar var.

  • Bebek yatağı
  • Bebe gardırobu
  • Eşya ve oyuncak saklama alanları
  • Bir ebeveyn koltuğu
  • Bebek bezi değiştirme alanı

Bunların olduğu bir oda yaratacaksınız. Tabi bunun dışında zaman içinde birçok şeye daha bebek ihtiyaç duyabilir. Seçeceğiniz eşyaların bazı özelliklerine değinmekte fayda olacaktır. Bebek yatağı beşik büyüklüğünden çocuk yatağına kadar büyütülebilir bir yatak olursa daha rahat olacaksınız. Bebek iken bol miktarda bebek bezi depo alanına ihtiyaç duyacağınız için, büyüyen bebek karyolasının sonradan çıkarılacak bölümü depo vazifesi görecektir.

Bebek Odası Dizaynı İçin 3 Müthiş Fikir!
Bebek Odası Dizaynı İçin 3 Müthiş Fikir!

Gardırop yeterli büyüklükte olmalıdır. Küçücük bir bebeğin bu kadar çok eşyaya ihtiyaç duyması sizi de şaşırtacak. Sürekli değiştirilen giysi ve çamaşırlardan en az birer düzine alacağınızı düşünün. Gardırop çekmeceleri yetmeyebileceği için birkaç sepet de gerekebilir. Basit bir sepeti bile kumaş ya da hasır iple kaplayarak çok güzel sepetler yapabilirsiniz.

Bebek büyüdükçe dolaplara büyüyen giysileri de sığmayacağı için dolabın üstünde saklama alanı olmasını tercih edin. Böylece az kullanılan battaniyesini, mevsim dışı giysilerini orada saklamanız mümkün. Bebek odası dizaynı konusu için de bu durum geçerliliğini korumaktadır.

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Odanızı dekore ederken tüm evin tarzına uygun bir tarzda yapabilirsiniz. Ancak tam tersini de yapmakta özgürsünüz. Sizden farklı bir yeni konuğunuz olacak, tarzı o beğenecek. Gerçekten de gotik döşenmiş bir evin bebek odasının kapısı açılıp bir masal dünyasına girilmesi hoş görünebilir. Bebek odası dekorasyonu elbette sizin tarzınızdan çok daha iç açıcı olmalıdır!

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Renk ve ton kararlarınızı aldınız. Sonrasında dekorasyon tarzınızı belirlediniz. En son yapmanız gereken konsepti belirlemek olacaktır. Seçeceğiniz konu ile çok sevimli ve güzel bir bebek odanızı gerçekleştireceksiniz. Eşya ve oyundaki saklamak için sepetler dışında yeriniz dar ise yaratıcılığınızı kullanın. Yumuşak ve hafif oyuncaklarını asacağınız alanlar ayırın. Yalnız asma sırasında bebeğe zararlı olacak sert ve keskin malzeme kullanmamanız çok önemlidir. Bebek uyku öncesi sevilmek ister. Uykuya geçmek için sakinleştirilmelidir. Onun için bir ebeveyn koltuğu seçmelisiniz ve sakinleşip uykuya geçmesi uzun olabileceği için koltuk rahat olmalı.

Aynı zamanda bebeğin beslenmesini de o koltukta oturup yapabilirsiniz. Sizin de anne babalığınızı rahat bir koltukla kutlamanız şart. Çok yorulacağınızı biliyorsunuz. Temel bebek odası ihtiyaçları bunlar. Ancak bunları belli bir dizayn ile yerleştirmeniz çok önemlidir. Bebek odası dizaynı gündeme geldiği zaman kullanışlı olan tasarımlar karşımıza çıkmaktadır.

Bebek Odası Dizaynı Nasıldır?

Bebek odası yerleştirilmesinde bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Bunlar rahat uyku açısından bebek için önem taşımaktadır. Şöyle sıralayabiliriz:

  • Bebek yatağı pencereden ve kapıdan uzak olmalıdır.
  • Gürültülü bir ortamsa duvar kâğıdı ve ses geçirmez camlar düşünülmelidir.
  • Dolap ve eşyalar duvara monte edilmiş olmalıdır.
  • Her nokta güvenlik açısından bebek doğmadan düzenlenmelidir.

Bütün bunlar gerçekleştirilmesi dizayn sırasında şarttır. Hiç biri atlanmamalıdır. Güvenlik ve konfor estetikten öne alınmalıdır. Çünkü bebeğin ve sizin öneminiz büyüktür. Önce renk konusunda kararınızı verin. Hangi renkleri ve tonları kullanacaksınız? Eskiden erkek bebek odaları mavi, kız bebek odaları pembe olurdu. Ancak şimdi çok daha fazla özgürsünüz.

Bebek Odası Dizaynı Nasıldır?
Bebek Odası Dizaynı Nasıldır?

Renk seçimi yaparken huzur verecek sakinleştirici tonlar seçin. Turuncu yerine yavru ağzı, florasan pembe yerine pudra pembe gibi. Böylece odaya istediğiniz rengi katmış olursunuz. Renk seçiminiz konusunda ailenizi ve çevrenizi de bilgilendirin. Onlarda sizin bebek odanıza yakışacak hediyeler almayı tercih edeceklerdir. Böylece Bebek odası dizaynı konusunda tam olarak beklentinizi karşılayan bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Bebek Odası Dizaynında Dikkat Edilecekler

Bebek odası dizaynı için deneyimli annelerden ve dekorasyon konusunda sizden daha iyi bakış açısı olduğuna inandıklarınızdan yardım alabilirsiniz. Ama biraz dikkat ile kendiniz de becerebilirsiniz. En önemli şey renk uyumu olacaktır. Renk uyumuna dikkat ederek yaptığınız seçimler odayı çok güzel göstereceği kesin. Dinlenme alanı olan yatak odaları için iki soğuk ve bir de sıcak rengin pastelini seçmek en doğrusu olacaktır.

Bebek Odası Dizaynında Dikkat Edilecekler
Bebek Odası Dizaynında Dikkat Edilecekler

Seçtiğiniz bu üç rengin tonlarında yapacağınız tercihler başarılı olacak. Hele bir de tarzınızı doğru yakalarsanız emeğinize ve yaptığınız araştırmalara değecektir. Sonuç olarak Bebek odası dizaynı hakkında bir karar verirken, hem bebek odasının mevcut durumunu hem de evin genel dekorasyon etkisini göz önünde bulundurmak gerekir. Bir de Bebek odası dizaynı hakkında farlı tasarımları inceliyor olmak; harika bir tasarıma imza atmak demektir.

Bebek Odası Dizaynında Dikkate Alınacaklar Nelerdir?

Bebek odası tasarımında en önemli faktörlerden biri güvenliktir. Bebekler hareketli olabilir ve çevrelerini keşfetmeye başladıklarında tehlikeli durumlarla karşılaşabilirler. Keskin köşeleri olan mobilyaları tercih etmek yerine yuvarlatılmış köşelere sahip mobilyalar seçmek, priz koruyucuları kullanmak gibi önlemler almalısınız.

Bebek odası tasarımında fonksiyonellik önemlidir. Bebeğin ihtiyaçlarına kolayca cevap verebilmek için düzenli bir düzen oluşturun. Alt değiştirme masası, bebek beşiği ve bebek kıyafetlerinin depolanabileceği pratik çözümler tercih edilmelidir.

Renk seçimi bebek odası tasarımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Yatıştırıcı renkler, bebeklerin rahatlamasına yardımcı olabilir. Ayrıca, uygun dekoratif öğelerle odanın atmosferini yaratıcı ve sevimli bir şekilde düzenlemek de önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.