Ev Dekorasyon Blogu

Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri

0

Bebek odası dekorasyon örnekleri her zaman favori konumda yer almaktadır.  Bebek odası dekorasyonu yapılırken yeni birey katılacak aileler işe heves ile başlarlar. Bazen çok fazla şey arzu edip odayı işlevlerini yerine getirmekten çok daha uzak bir showroom haline getirirler. İskandinav tarzı dekorasyonlarda dingin renkler kullanılır. Ahşabın sadeliği ile minimalizm oldukça güzel durmaktadır. Günümüzde pek çok ev ve bebek odası bu şekilde döşenmektedir.

Günümüz trendlerinden bir başkası da Feng Shui tarzı döşemelerdir. Eğer bu felsefeyi bilen aileler tarafından uygulanırsa, gerçekten dingin bir ortamda sakin bebekler yetiştirmek mümkündür. Rüzgâr ve sudan esinlenerek yaratılan öğretiye uygun yaşamanın zaten ilk şartı kurallarına uygun ev yaratmak fikrinden başlar. Buradaki bebek yatağının hareketli bölgeden uzak olması prensibi ana prensiptir.

Uyuma alanı kapı gibi hareketliliğin uzağında olduğunda bebeğinizin daha rahat uyuyacağını göreceksiniz. İyi uyuyan sağlıklı bebekler için birçok ebeveyn bu tür dekorasyonu seçmektedir.  Bebeğin yaş gününe göre Çin takviminde hangi element bebeği olduğu bulunur. Ona göre renk seçimi yaparak işe başlanır.

Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri 9 Farklı Öneri!
Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri 9 Farklı Öneri!

Bebeğiniz ahşap elementinin bebeği ise mavi tonları, elementi ateş ise yeşil, toprak ise kırmızı seçebilirsiniz. Metal elementi bebekleri için sarı idealdir. Elementi su ise farklı kırık beyazları seçebilirsiniz. Bebek odası dekorasyon örnekleri mavi ve pembe renklerle birlikte daha sade renk tercihlerinin tercih edildiği bilinmektedir.

Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Bağımsızlığı seven, belli bir şeye bağlanmadan yaşamayı şiar edinen Bohem bebek odası dekorasyonunu tercih edebilir. Bebeğinde ilk gördüğü oda bu tarz bir oda olacaktır. Bu tarz bir bebek odası döşeyecekseniz; vintage ile etnik ve de modern birçok öğeyi bir arada kullanabilirsiniz. Genellikle bol renk ama pastel tonlar ile de odayı döşeyebilirsiniz.

Karmaşa gibi görünen ancak bir düzeni olan bohem yatak odasında bebeğiniz için gerekli şeyleri yerleştirmek zordur. Ancak sonuç size benzersiz bir bebek odası sunacaktır. Pahalı şeylerdense yaratıcılığınızı kullanmanın fırsatını bu tarz size verecektir. Bebek odası dekorasyon örnekleri renklerle dokuların uyumunu sağlamak durumundadır.

Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?
Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Birçok kişi avangarttın bebek odaları için şatafatlı olduğunu düşünür. Ancak bu tarz ile bir parça sadeliği karıştırarak çok asil görünümlü bir bebek odası da yaratabilirsiniz. Bebeğiniz için lüksü istemeyeceksiniz de kim için isteyeceksiniz? Yalnız bütün bunları yaparken konu hakkında bilginiz az ise mutlaka kendinizi geliştirin. Biraz okuma, çok sayıda örnek fotoğraf bakma ile kısa sürede yol alabilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Bebek odası denilince bir yatak, bir dolap ve de bir anne koltuğu mutlaka olmalıdır. Bunlar temel eşyalardır. Odanın büyüklüğüne göre ihtiyaç listesine şunları da eklemelisiniz.

  • Bebek altı temizliği için düz bir yüzey
  • Depo alanları
  • Oyuncaklar için yer, bu bir şık kutu da olabilir.
  • Koltuğun kenarına küçük bir sehpa
  • Etajer ve komedin
  • İnce perde ve kalın perde, zebra da kullanılabilir.
  • Akar barındırmayan bir halı
  • Kolay yıkanan, sık değiştirilecek sayıda yatak örtüleri
  • Sağlıklı bir aydınlatma

Başta dediğimiz gibi bu listeyi odanın büyüklüğüne göre uzatabiliriz. İhtiyaçlar zamanla artacaktır. O yüzden ilk etapta odayı fazla doldurmamanız önerilir. Bebek odası dekorasyon örnekleri hakkında bir karar verecekseniz; öncesinde detaylı bir şekilde inceleme yapıyor olmanız; göz alıcı bir performansa imza atmanız anlamına gelecektir.

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Bebek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmelidir?

Bebek odasının kolay temizlenebilir şekilde döşenmesi temel prensiptir. Halı, kilim gibi yaygıların yatak altına girmesi sorun yaratabilir. Anne baba olunca temizlik konusunda daha duyarlı olacaksınız. Ancak istediğiniz gibi bol vakte sahip olmanız güç. Zaten uykusuz bir gecenin ardından iş yapmak da zor olacaktır. Bunu düşünerek kolay temizlenen malzeme seçin. Ancak bütçeniz elverdiği kadar organik ve kaliteli şeyler almaya gayret etmelisiniz. Bebeğinizin sağlığı için bunu yapacaksınız.

Bebek odasının kuzeye bakan ve soğuk bir oda olmaması sağlık açısında tercih edilir. Özellikle güney doğu yönünde bir odanız varsa bebek odası olarak idealdir.  Sabah güneşi alır ve yazın öğleden sonraları serindir. Kışın ise daha uzun süre güneş alır. Bebeğinizin sağlığı için güneş çok önemlidir. En ufak detayı bile zaten düşündüğünüzü biliyoruz.

Odada bebek kucağınızda uykusuz gecelerde vakit geçirebilirsiniz. Birkaç adım atacak yere ihtiyacınız olacak. O yüzden kendinize alan yaratın. Bebek odasına gerekli güvenlik önlemlerini alarak gerekirse tadilat yaptırmalısınız. Bebeklik çabuk bitecektir. Pencereler, elektrik prizleri kapatılmalıdır. Evin tüm odaları gibi bebek odasında da devrilmelere karşı sabitleme işlemlerini bebek gelmeden yaptırmalısınız. Avize iyi monte edilmiş olmalıdır.

Bebek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmelidir?
Bebek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmelidir?

Renk seçimi yaparken floresan renkleri tercih etmeyin. Tekstil ürünlerinde bu renkler diğerlerine göre oldukça hızlı solar. Üstelik başka giysileri de boyar. Bebek odası dekorasyon örnekleri gözü yormayan renklerle desteklenmek durumundadır. Yine bu tarz dekorasyonlarda odada bulunan diğer mobilyaların da özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir.

Yumuşak renkler bebeğinizin rahatlamasını ve iyi bir uyku geçirmesini sağlar. Açık tonlarda kirlenince belli olarak size temizle sinyali yollar. Bu sebepleri düşünerek tercih yapın. Bütün bu bilgiler doğrultusunda Bebek odası dekorasyon örnekleri hakkında bir karar verecekseniz, farklı tasarımları incelemekte fayda vardır. Siz de Bebek odası dekorasyon örnekleri konusunda hazırladığımız fotoğrafları inceleyebilirsiniz!

Bebek Odası İçin En İdeal Aksesuarlar Neler?

Bebeklerin uyku düzeni çok önemlidir ve rahat bir uyku yüzeyi sunan bir beşik veya karyola, bebeğinizin rahatça uyumasını sağlayabilir. Beşikler aynı zamanda odanın dekorasyonuna da katkıda bulunabilir. Beşik takımları, yatak örtüsü, yastık kılıfı, nevresim gibi öğeleri içerir. Bebek yatağı için özel olarak tasarlanmış takımlar, hem bebeğinizin konforunu sağlar hem de odanın dekorasyonuna uyum sağlar.

Eğer emzirme yapmayı planlıyorsanız, rahat bir emzirme koltuğu oldukça önemlidir. Sırt dayanağı ve kolçakları olan bir koltuk, uzun emzirme seansları sırasında size yardımcı olabilir. Yeterli ve yumuşak aydınlatma, bebeğinizin odasını rahatlatıcı bir atmosfere sokabilir. Gece lambaları veya duvar sconceları gibi aydınlatma seçenekleri tercih edilebilir.

Bebeğinizin kıyafetleri, bezleri ve diğer eşyaları için depolama alanı sağlayacak bir şifonyer veya bebek dolabı oldukça kullanışlıdır. Düzenli bir düzenleme ve depolama düzeni, odanın düzenini korumanıza yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.