Ev Dekorasyon Blogu

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perde Fikirleri

0

Mavi koltuk takımına uygun perde tasarımları, yaşam alanlarına şık bir dokunuş etkisi katmaktadır. Ev eşyaları seçerken öncelikle model belirleriz. Tarzımızı yansıtacak hoş parçalar seçmeye özen gösteririz. Ancak kaba eşya dediğimiz aslında evi tam olarak gösteren bazı eşyalar vardır. Bunlardan biride mobilya takımıdır. Mobilya takımı seçilirken birçok model arasından bize hitap eden kullanım kolaylığı olan şekilde seçmeye özen gösteririz. Ancak bizi en çok yoran şey renk seçimi olur. Çünkü seçeceğimiz renk evdeki her eşya ile uyum içinde olmalıdır.

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perde
Mavi Koltuk Takımına Uygun Perde

Bazen benzer renkleri birbiriyle bazen de oldukça zıt renkleri birbirleriyle kombinleyerek bir tarz oluşturmaya çalışırız. Koltuk takımı renginiz mavi diyelim. Bu durumda diğer parçaları nasıl birleştirebilirsiniz. Aslında mavi renk insanın içini açan çok özel ve güzel bir renktir. Gökyüzü, deniz gibi doğada birçok yerde mavi rengi görürüz. Bu yüzden ferahlık hissettiren bir renk olarak adlandırılabilir. Mavi rengi koltuklarla ise birçok renk perde kombinlenir. Bazı uyumlu renklere örnek verelim;

  • Taş rengi
  • Kiremit rengi
  • Krem rengi
  • Açık ya da koyu kahverengi
  • Turuncu
  • Siyah

Mavi koltuk takımına uygun perde tercihlerinde bu tarz tasarımların farklı renklerle uyumlu olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayacak bir tasarıma imza atmanız mümkün hale gelecektir. Burada Mavi koltuk takımına uygun perde modelleri tercihlerinde, kumaşın özelliklerine de dikkat etmek gerekmektedir.

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perde Trendi

Koltuk rengi seçimlerinde çoğu kişi seçimini koyu renklerden yana kullanabilir. Mavi renkte koyu renklerden bir renk diyebiliriz. Kiri daha çok göstermediği için tercih sebebi oluyor diyebiliriz. Ayrıca mavi renk eve farklı bir hava katarak ortamın daha hoş görünmesini sağlayabilir. Burada perde renk uyumu konusuna dikkat etmek gerekmektedir. Birçok perde modeli vardır. Bu nedenle mavi rengi koltuk takımlarınıza uygun bir perde modeli bulabilirsiniz. Öncelikle almak istediğiniz perde modeline karar vermelisiniz.

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perde Trendi
Mavi Koltuk Takımına Uygun Perde Trendi

 Camlarınız yere kadarsa uzun perdeler kullanırsınız. Bu durumda kullanacağız fon perde de çok hoş durabilir. Kruvaze tipte bir perde de tercih edebilirsiniz. Kruvaze perde satın almak istediğinizde kumaş güneşlik kullanamazsınız. Bu durumda stor tercih etmelisiniz. Stor üzerine kruvaze tül perde çok yakışacaktır. Desenli ya da düz tül de tercih edebilirsiniz. Tül çeşitleri de bir hayli fazladır. Tül çeşitleri kumaş biçimine göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda içerisindeki motifleri birbirinden farklıdır. Mavi koltuk takımına uygun perde tasarımları her zaman popüler olan tasarımlarla desteklenmektedir.

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perdeler Nasıl Olmalı?

Eğer tül perde ve fon alacaksak birçok çeşit vardır. Eğer eviniz çok sadeyse tülünüzü desenli tercih edebilirsiniz. Tamamen desenli modeller olduğu gibi içerisinde az yoğunlukta motif içeren tüller de seçebilirsiniz. Tülün kaliteli olması çok önemlidir. Eğer eviniz çok güneş alıyorsa tülünüz güneş ışınları sebebiyle çabuk eskiyecektir. Bu nedenle kaliteli bir kumaştan tül satın almanız gerekir. Yıkandığında esneme yapmamalıdır. Fon perdenizi ise tok bir kumaş seçebilirsiniz.

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perdeler Nasıl Olmalı?
Mavi Koltuk Takımına Uygun Perdeler Nasıl Olmalı?

Fon kumaşı ağır ya da hafif olabilir. Ancak hafif olması yıkamanız açısından daha iyi olacaktır. Fon perdenizi desenli de seçebilirsiniz. Örneğin mavi bir koltuk takımına sahipsiniz. Halınız sadece tek düz bir renkteyse fon perdenizi desenli seçmeniz dekorasyon açısından daha güzel görünecektir. Salonunuzda ki avize, tv ünitesi, koltuk takımı, halı ve perde renkler açısından birbiriyle uyumlu olmalıdır.

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perdeleri Alırken Dikkat Edilecekler

Mavi koltuk takımınıza uygun perde alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Perdenin kaliteli olması gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak renk uyumlarını iyi yakalamanız gerekir. Mavi koltuk takımınıza mavi perde tercih edebilirsiniz. Düz beyaz tül üzeri mavi tonda bir perde de gayet iyi durur. Ancak burada önemli olan iki rengin birbirinin hemen hemen aynı tonunda olması gerektiğidir. Bu konuya dikkat etmelisiniz. Çünkü açık renklerde çok fazla sıkıntı olmazken koyu renklerde renk tutmadığında çirkin bir görüntü oluşturabilir. Ayrıca mavi rengi ile taş rengi de oldukça uyumludur. Taş rengi fon perdenizin ortasından yatay geçişi koltuk takımınızdaki mavi rengi ile aynı olabilir.

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perdeleri Alırken Dikkat Edilecekler
Mavi Koltuk Takımına Uygun Perdeleri Alırken Dikkat Edilecekler

Mavi rengin tonları vardır. Mavi renk tonu açık bir renkse koyu mavi bir fon perde ile tamamlanabilir. Yani koltuk renginizin bir açığını ya da bir koyusunu perde fon renginizde de kullanabilirsiniz. Geçmiş zamanlarda fon perde sık kullanılmamaktaydı. Fon perdeyi daha çok düğün salonları, toplantı salonları ya da restoranlarda görüyorduk. Ancak gün geçtikçe fon perde evlerimize girmeye başladı. Tabi fon perdenin de kullandığınız tül ile de uyumlu olması gerekir.

Tül desenli bir motife sahipse fon perdenizi desenli tercih etmemelisiniz. İkisi karmaşık bir görüntü ortaya çıkarabilir. Tülünüz düz bir tülse desenli fon perde ile tamamlayabilirsiniz. Bunlara dikkat ettiğiniz takdir de hem şık hem de hoş bir görüntü yakalamış olursunuz. Sonuç olarak mavi koltuk takımına uygun perde galerimizi inceleyerek siz de size en uygun tasarımlara imza atabilirsiniz!

Mavi Koltuk Takımına Hangi Renk Perde Yakışır?

Mavi koltuk takımı, nötr renklerle mükemmel bir uyum içerisindedir. Beyaz, krem, gri gibi nötr renkli perdeler, mavi koltukların canlılığını dengeleyerek ferah bir atmosfer yaratır. Bu tür perdeler aynı zamanda odanın daha geniş ve açık görünmesini sağlar.

Mavi tonları, deniz ve plaj temalı bir dekorasyon için harika bir temel oluşturur. Deniz yeşili, kum rengi, mercan pembesi gibi renklerle uyumlu perdeler, oturma odasına ferah ve sakin bir atmosfer kazandırabilir.

Maviyi vurgulamak ve canlılık katmak isterseniz, kontrast renkler tercih edebilirsiniz. Turuncu, sarı veya altın rengi perdeler, mavi koltuk takımınıza enerji katarak odada dikkat çekici bir denge sağlar. Eğer daha yumuşak ve romantik bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, pastel tonlarda perdeler düşünebilirsiniz. Lavanta, pastel pembe, mint yeşili gibi renkler, mavi koltuklarla hoş bir kontrast oluşturabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.