Ev Dekorasyon Blogu

Perde Renk Uyumu Hakkında 5 İpucu

0

Perde renk uyumu her zaman üzerinden dikkatle durulması şart olan bir konudur. Çünkü yaşam alanlarının harika bir şıklığa sahip olması noktasında renk uyumu kritik bir etkiye sahiptir. Bir odaya girildiğinde “Bu oda harika döşenmiş” deniyorsa sadece eşyaların güzelliğinden kaynaklanmaz. Basit ve oldukça uygun fiyatta eşyalar ile döşenmiş bir oda bile, uyum var ise güzel görünür. Çünkü bu sayede yaşam alanlarında harika bir etkinin karşımıza çıkıyor olması da mümkün olacaktır.

Beynin ilk algısı renkler ve tonların uyumu olmaktadır. İlk intiba eşyaların detayları değil, renk uyumu ile gerçekleşmektedir. Eşya seçimi esnasında detaylara önem vermeden ilk etapta renk uyumuna dikkat edilmesi gerekliliği bundandır. Sonrasında diğer detaylar dikkate alınmalıdır. Perde renk uyumu konusunda bir karar verirken, mutlaka yaşam alanınızın genel konseptini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Perde ve renk uyumu konusuna gelince odada gözler ilkel bir içgüdü olarak önce pencere ve çıkış noktaları olmaktadır. O yüzden perdelerde renk uyumu en önemli şeylerin başında gelir. Perdeler dış dünyaya açılan gözlerin gözkapaklarıdır. İsteseniz açarak dış dünyayı göreceksiniz. Perdeyi kapattığınızda ise oda içinde kalacaksınız. Kapalı perde, rengi ile sizde odada hapsolma hissi yaratmak yerine hoş bir his yaratacak şekilde seçilmelidir.

Perde Renk Uyumu
Perde Renk Uyumu

Sütlü Kahve Koltuk Takımına Perde

Sütlü kahverengi oldukça asil bir renktir. Çok farklı olabilecek açık ve koyu tonları bulunmaktadır. En çok açık tonları kullanılır. Sütlü kahverengi koltuklar hemen her renk perde ile kullanılabilir. Yalnız daha koyu renkler ile kullanımı daha vurucu etkiler yaratabilir. Odanızda sıkıcı bir gün sonrası dinlenmek ön planda ise soğuk renk çizelgesinden bir renk seçmek en doğrusudur. Mavi ve lacivertler, yeşil ve tonları soğuk renk gruplarıdır. Dinlendirici sakinleştirici renklerdir.

Eğer sıkıcı bir günün ardından sütlü kahverengi koltuğuna kendinizi atacaksanız sıcak renklerde perdeler seçebilirsiniz. Kırmızı, fuşya, yavruağzı, sarı ve turuncu iç ısıtıcı renklerdir. Neşe ve canlılık vereceklerdir. Perde renk uyumu konusunda bir karar verirken; mobilyalara da dikkat etmek gerekmektedir. Sütlü kahve koltuk takımına perde ayarlarken; renk uyumuna dikkat etmelisiniz.

Kahverengi Koltuklara Uygun Perde

Kahverengi koltuklar oldukça koyu renktedir. Ancak sıcak renkler ile canlanırlar. Özellikle vintage ya da rüstik bir odanın klasiğidirler. Vintage ve rüstik odalara yakışan renkler pastel tonlar olabilir. Pastel kırmızılar, gülkuruları, soluk çağla yeşiller, mavi ile kırılmış beyazlar perdeler için ideal olacaktır. Perde renk uyumu söz konusu olduğu zaman harika bir tasarımdan söz edebiliyoruz.

Eğer daha klasik bir renk ile odaya asil bir hava vermek istiyorsanız açık yağ yeşili perde seçimi gerçekleştirilebilir.  Daha minimalist yaşam tarzını seçen kişiler için krem ve açık tonlar en uygunu olacaktır. Kahverengi koltuklara uygun perde modelleri her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü Perde renk uyumu konusunda bir karar vereceğimiz zaman karşımıza farklı seçenekler çıkmaktadır.

Bohem tarzı bir oda döşüyorsanız yerdeki kiliminizde olan bir kahverengi ile koltuğunuz ve perdenizi birleştiren bir ton kullanmanız önerilir. İskandinav tarz bir odada kahverengi koltuk kullandınızsa, bu iyi bir tercih sayılmayabilir. Perde renk uyumu tam da bu noktada mükemmel tercihlerden oluşmak durumundadır.

Gri Koltuklara Uygun Perde

Gri renklerin karışımı ile oluşan bir renktir. Siyah ve beyaza hafif mavi katılarak oluşan bir gri koltuk takımına mavi tonları perde yakışır. Kahverengiye ve hakiye çalan grilere ise yeşil katılmıştır. Yeşil tonları perdeler ile kullanımı hoş bir görüntü sağlar. Gri koltuklara uygun perde modelleri, göz alıcı tasarımlardan oluşmaktadır. Perde renk uyumu hakkında bir karar verirken, detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmek gerekmektedir.

Yani gri bir koltuk takımına dikkatle bakan renk konusunda onun hangi alt rengi taşıdığını anlayabilir. Bunu siz de öğrenebilmek için grinin yanında ana renkte kâğıt ya da kumaş parçaları ile deneme yapabilirsiniz. Kullanılan gri, koltuk koyu bir renkte ise daha açık tonlarda bir alt renk perde seçimi yapılmalıdır. Eğer açık gri ise fuşya dâhil birçok renk seçeneğiniz olacaktır. Pembe ve soluk mavilerde kullanabileceğiniz renkler.

Gri koltuk takımı ile krem tonları perde ile uyumunu sağlamak çok zordur. O yüzden kahverengi, krem renkleri ve tonları tercih edilmemelidir. En azından konu hakkında kendinizi çok yeterli hissetmiyorsanız bu riske girmeyiniz. Perde renk uyumu hakkında bir karar verirken; farklı alternatif seçenekleri değerlendirmek gerekmektedir.

Sütlü Kahve Koltuk Takımına Perde
Sütlü Kahve Koltuk Takımına Perde

Lacivert Koltuklara Uygun Perde

Lacivert koltuklara uygun perde seçiminde en risksiz renk maviler ve mavi ile kırılmış beyaz renkte perdelerdir. Bir başka risk taşımayan perde de bej ve krem perdelerdir. Bej ile lacivertin uyumu mükemmeldir. Lacivert koltuklara uygun perde modelleri, yaşam alanların mükemmel bir etki katmaktadır.

Lacivert koltuklar olan bir odada yeşil perde de soğuk renkler armonisini yakalamak için seçilebilir. Bu armoniye bir sıcak renk aksesuarlarda eklenebilir. Lacivert, yeşil ve sarı bilindiği gibi tavus renkleridir. Lacivert koltuk, yeşil perde ve turuncu yastıklar ile bohem bir etki yaratılabilir.

Doğaseverler lacivert koltuğu çok tercih edebilirler. Yeşil ve maviler ile uyumlu olduğu için doğaya ait aksesuar, bitki ve tablolar ile kullanılabilir. Lacivert ile camgöbeği, turkuaz ve gri tonları da uyumludur. Bu renklerden perde seçimi yapılabilir.

Sarımsı yeşil ile tarçın kızıl da iddialı renk seçimleri olabilir. Ancak tonu iyi seçildiği takdirde koltuk perde kombini yapılarak kullanılabilen renklerdir. Perde renk uyumu konusunda bir karar verecekseniz mutlaka bu tarz tasarımlara dair kapsamlı bir araştırma içerisinde yer almalısınız.

Mavi Koltuk Takımına Uygun Perde

Mavi renk bir koltuk takımı ile kombinlenmesi mümkün olan renkler çok sayıdadır. Bunlar arasında beyaz da bulunur. Beyaz ile tüllerin veya storların yapılması çok iç açıcı olacaktır.

Maviye uygun diğer renkler sarı, kahverengi, turuncu ve pembe tonlarıdır. Kahverenginin çok açık tonları tercih edilmesi iyi sonuç verir. Turuncunun da krem ile gevşetilmiş tonları güzel olacaktır. Uçuk sarılar ya da beje yakın sarılar da yumuşak tonlar olarak mavi koltuk takımları ile kullanılabilir. Perde renk uyumu söz konusu olduğu zaman farklı renkleri göz önünde bulundurmalısınız.

Mavi koltuk takımı ile uyumlu perde tonu seçerken mavinin tonu dikkate alınmalıdır. Turkuaz mavi koltukla yeşil uyabilir. Soluk mavi ile gri kullanılabilir. Mavi tonu önem taşır. Özellikle mavi koltuk takımına uygun perde modelleri son zamanların gözde trendi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perde

Perde seçimi yapılacak ise yeşil koltuk takımına uygun renkler seçilmelidir. Storların beyaz olması minimalist bir görüntü yaratır.

 • Açık çağla tüyü koltuklar; gümüşi renk perdeler ile çok soylu bir görüntü kazanır.
 • Eğer klasik saten perdeler kullanılacaksa kalay renkleri seçilebilir.
 • Bakır tonu perdeler ile vintage görüntü yakalanabilir.
 • Zehir yeşili koltuk ile bakır kırmızı perde iyi bir tercih olacaktır.
 • Ana renk tonu bir yeşil ile çiçekli perde kullanılarak romantik hava yakalanır.
 • Koyu zümrüt rengi bir koltuk için antrasit rengi perde düşünülebilir.
 • Vizon gri ve bohem gri perdeler de yeşil koltuk ile uyumludur.

  Lacivert Koltuklara Uygun Perde
  Lacivert Koltuklara Uygun Perde

Halı Perde Koltuk Uyumu

Halı, perde Koltuk uyumunun sağlarken bir taraftan da şu göz önünde bulundurulmalıdır. Odanın küçültülmemesi aksine daha da büyütülmesi istenir. Doğru bir dekorasyon bunu sağlayacaktır. Renk ve ton seçimi ile bu gerçekleştirilebilir. Ya da hatalı tercihler yapılarak oldukça başarısız dekorasyon örnekleri yaratılır.

Herkesin bildiği gibi açık renk tavanlar ile ferah ortamlar oluşturulur. Açık renk sanki tavanda bir yükselme sağlar ve oda büyük görünür. Tam tersi zeminde de yaratılabilir. Koyu renk ile zemin daha derinmiş hissi yaratır. Bu da görsel olarak odaya derinlik ve büyüklük katar.

Bu sebep ile halı seçimi yaparken daha koyu tonlarda olması düşünülmelidir. Eğer oda çok dolu ise daha sade halı seçimi doğru olacaktır. Minimal döşenmiş bir odada halı daha çok detay içerebilir. Halı perde koltuk uyumu konusunda bir karar verecekseniz; kapsamlı bir araştırmanın da içerisinde yer almalısınız.

Eğer bir yerde daha dokulu bir malzeme kullanıldıysa dokulu ya da kabartma bir halı seçimi gerçekleştirilebilir. Yalnız dokulu bir halı yalnız bırakılmamalıdır. İkinci bir dokulu yüzey ile tamamlanmalıdır. Eğer perde ve koltuk yüzeyleri dokulu ise üçüncü bir doku daha katarken iyice düşünerek karar verin. Yorucu olmayan ve güzelliklerin tek tek algılanabildiği bir ortam yaratmak amacınız olmalı.

Halı Perde Koltuk Uyumu
Halı Perde Koltuk Uyumu

Koltuk Perde Kombinleri

Koltuk ve perde bir odayı yaşanılır hale getiren iki elemandır. Birbirine uyumlu olmaları çok önemlidir. Çünkü bu ikisi arasında bir olumsuz eşleşme her şeyi mahveder. Perde renk uyumu konusuna dikkat etmeniz; harika bir ambiyans oluşturmanızı mümkün kılar!

O yüzden bu kombin çok önemlidir. Çünkü odadaki diğer eşyalardan ahşap olanlar zemine uygun seçilirler. Yani seçimleri koltuk ve perdeden bağımsızdır. Koltuk ve perde uyumu sağlandığı takdirde halı, aksesuar, masa örtüsü ve yastıklar bu ikisine uyumlu seçilebilir. Ortam bunlar ile tamamlanmış olur.

Perde Renk Uyumunda Dikkat Edilecekler Neler?

Perde seçiminde ilk adım, odanın duvar rengi ve mobilyalarıyla uyum sağlamaktır. Eğer odanızda pastel tonlarda renkler kullanılmışsa, perde renklerini de bu tonlarda seçmek uyumlu bir görünüm sağlar. Eğer odanız daha canlı ve parlak renklere sahipse, daha nötr ve sakin tonlarda perdeler tercih ederek denge sağlayabilirsiniz.

Oda dekorasyonunu canlandırmak ve ilgi çekici bir görünüm elde etmek istiyorsanız, perde renklerinde kontrast kullanabilirsiniz. Örneğin, açık renkli bir odaya daha koyu ve zengin tonlarda perdeler ekleyerek vurgu yaratabilirsiniz.

Perdelerde desen ve dokular, odaya derinlik ve karakter katar. Eğer odanızda desenli duvar kağıtları veya mobilyalar varsa, daha sade ve düz renklere sahip perdeler tercih ederek denge sağlayabilirsiniz. Tam tersi durumda, sade bir oda için desenli ve dokulu perdeler seçerek odanıza hareketlilik katabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.