Ev Dekorasyon Blogu

Döner Merdiven Altı Kapatma Modelleri

0

Döner merdiven altı kapatma modelleri son zamanların gözde tasarımları arasında bulunuyor. İki katlı evlerde merdivenlerin altları her zaman âtıl bir alan olarak kalır. Ama günümüzde iç mimarlar bu alanlarında değerlendirmek için tasarımlar yapmaya başladılar. Genelde bu alanalar depolama alanları olarak yeniden dizayn ediliyor. Bu işlemin yapılabilmesi için her eve özel yeni bir tasarım yapmak gerekiyor. Çünkü her merdiven altı standart bir boşluğa sahip olmuyor.

Bu tasarımın yapılması aşamasında da ev sahipleri ile birebir iletişim kurmak gerekiyor. Çünkü merdiven altları üçgen bir yapıya sahip olduğu için bir kısım boy olarak çok yüksekken diğer kısım oldukça dar oluyor. Birebir konuşmalarla bu alanlara ev sahibinin bu alanda neleri depolayabileceği öğreniliyor. Bu sayede dar ve geniş kısımlar buna göre özel olarak dizayn ediliyor ve ev sahibi alanın her bir metrekaresini kullanabiliyor. Döner merdiven altı kapatma modelleri yeni nesil tasarım özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Genelde merdiven altının boy olarak uzun kısmı yüklük olarak tasarlanıyor. Ev sahipleri özellikle üst kısımlara uzanmakta zorluk çekebileceğinden buraya geniş ve al kısmı destekli raflar yerleştiriliyor. Böylece uzun süre saklanacak her şey buralarda konumlandırılabiliyor. Boy olarak kısa olan kısımlarsa daha çok çekmece olarak değerlendiriliyor. Eğer merdivenin eni genişse merdiven altı dolapları da derin olabiliyor. Böyle durumlarda da e sahibinin içerde ki eşyalara rahat ulaşabilmesi için raflar kaydırılabilir mekanizmaların üstüne konumlandırılıyor. Merdiven altı tasarımlar söz konusu olduğu zaman pek çok farklı Döner merdiven altı kapatma modellerinden söz edebiliriz.

Döner Merdiven Altı Kapatma Modelleri
Döner Merdiven Altı Kapatma Modelleri

Döner Merdiven Altı Kapatma Modelleri Nelerdir?

İnsanlar genelde merdivenlerin altını depolama olarak değerlendirseler de bu alanalar birçok farklı şekilde değerlendirilebilir. Eğer merdiven boşluğunuz ana kapıdan girer girmez karşınıza çıkıyorsa bu durumda bu alanları dekoratif ögelerle donatabilirsiniz.  Son dönemlerde modern tasarımlara sahip dizaynlarla doğadan parçaları bir arada kullanmayı seven kişiler endüstriyel tasarıma sahip merdivenler kullanıp alt kısımlarında ise bodur bitkiler yetiştiriyorlar.

Dekoratif olarak değerlendirmek istemezseniz bu alanlarınızı ihtiyaçlarınıza göre de şekillendirebilirsiniz. Antre de bulunan merdiven altlarını ayakkabılık olarak değerlendirebilirsiniz. Evinizde bir çalışma alanı arıyorsanız ve merdiven boşluğunuz ayak altı olmayan bir konumdaysa buraya L şeklinde bir masa atıp kendiniz için çalışma alanı olarak da kullanabilirsiniz. Salonda olan merdivenler içinse bu boş alan kitaplık olarak değerlendirebilir.

İsterseniz de bu kısımları çocuklarınız için oyun alanı olarak değerlendire bilirsiniz. İç kısmı onların hayal güçlerine hitap edecek şekilde rengarenk döşeyip önüne evinizle uyumlu bir perde gerip içeriye birkaç tane yastık koyarsanız hem onların oyuncaklarını hızlıca depolayabileceğiniz bir alanınız olur. Hem de onlar bir oyun odası elde etmiş olur kendi kendilerine aktiviteler yaparak eğlenmeyi öğrenirler. Döner merdiven altı kapatma modelleri sayesinde harika yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

Döner Merdiven Altı Kapatma Modelleri Nelerdir?
Döner Merdiven Altı Kapatma Modelleri Nelerdir?

Döner Merdiven Altı Kapatma Modelleri Nasıl Olmalıdır

Merdiven altlarını nasıl değerlendireceğinizi bilmiyorsanız birkaç tavsiye verebiliriz;

 • Alanlarınızı ihtiyaçlarınıza göre dizayn edin
 • Depolama alanı yapacaksanız hazır ürünler kullanmayın
 • Dekoratif olarak kullanacaksanız açık merdivenler seçin
 • Kullandığınız alanı uygun şekilde ışıklandırmayı ihmal etmeyin
 • Dekoratörlerden yardım almıyorsanız basit dizaynlarla başlayın
 • Merdivenleriniz açıksa kullandığınız dekorasyon ürünlerini merdiveninize uydurun.
 • Merdivenleriniz kapalıysa evinizin dekorasyonuna uygun şekilde merdiven altınız dekore edin
 • İnternette ki tasarımlarından ilhan alsanız da kendinizden birşeyler katmayı ihmal etmeyin
 • Merdiven altı ışık almıyorsa koyu yerine açık renkler seçmeye çalışın
 • Endüstriyel tasarımlar seviyorsanız metal ve cam ağırlıklı ögeler kullanabilirsiniz
 • Bohem ya da İskandinav tasarımlarda ahşap ve hasır gibi öğelerden yardım alabilirsiniz
 • Merdiven altı dekorasyonunu öne çıkarmak için korkuluklardan kurtulabilirsiniz
 • Karmaşık görüntü göz yorucu olabilir
 • Merdiven altı dolaplarında bas çek mekanizmalardan yararlanmak görüntüyü güzelleştirecektir
 • Merdiven altı dolaplarında eşyalarınız çoksa raflar eşyalarınız azsa çekmeceler tercih edebilirsiniz.

  Döner Merdiven Altı Kapatma Modelleri Nasıl Olmalıdır
  Döner Merdiven Altı Kapatma Modelleri Nasıl Olmalıdır

Döner Merdiven Altı Kapatma Tasarımları Nelerdir?

Merdiven altları için en bilindik standart tasarım dolap yaptırmaktır. Ama günümüzde her ev sahibi merdiven altını kendi ihtiyaçları ve zevkleri doğrultusunda değerlendirmektedir. İnternette merdiven altlarına uygulanabilecek binlerce tasarım bulmak mümkündür. Bunlar arasında en öne çıkanlarından birisi kitaplıklardır. Birçok ev sahibi kendi kütüphanesini kurmak iste de evinde yeterli alan bulamadığı için bu hayalini gerçekleştirememektedir. İşte merdiven altları özellikle son yıllarda ev sahiplerinin şahsi kütüphane alanları olmaya başlamıştır.

Yine son yıllarda görülen tasarımlardan birisi ev sahiplerinin bu alanı kendi özel alanları olarak kullanmaya başlamasıdır. Kimi kişiler bu alanı yoga yapabilecekleri özel bir yer haline getirirken kimi ev sahipleri bu alanı müzik dinleyip kitap okuyabilecekleri özel bir alan yapabilmektedir. Sevdikleri kişilerin fotoğraflarını koyarak bu alanları anı köşesi olarak değerlendiren ev sahipleri de mevcuttur. Döner merdiven altı kapatma modelleri arasında bir tercihte bulunurken renk tercihine dikkat etmelisiniz.

Döner Merdiven Altı Kapatma Tasarımları Nelerdir?
Döner Merdiven Altı Kapatma Tasarımları Nelerdir?

Bu tasarımlar haricinde bu alanı TV ünitesi ya da şömine alanı olarak değerlendirmekte bazı ev sahiplerinin tercih ettiği tasarımlar arasındadır. Eğer üçgen bir merdiven boşluğunuz varsa buraya dikdörtgen bir elektrikli şömine yerleştirip cazibe merkezi haline getirebilirsiniz. Ya da merdiven boşluğuna TV koyabileceğiniz boydan boya bir ünite yerleştirerek bu alanı özelleştirebilirsiniz. Sonuç olarak Döner merdiven altı kapatma modelleri konusunda bir karar vermeden önce kendi yaşam alanızın dekorasyon yapısını dikkate almak durumundasınız.

Merdiven altı nasıl değerlendirilir?

Merdiven altı alanını depolama alanına dönüştürmek, ev düzenlemesi için en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Özel olarak tasarlanmış raf sistemleri veya dolaplar, mekânı en üst düzeyde kullanmanıza yardımcı olabilir. Kitaplar, dergiler, oyuncaklar, ayakkabılar veya evde kullanmadığınız eşyalar için ideal bir depolama alanı oluşturabilirsiniz.

Merdiven altı, sessiz ve huzurlu bir çalışma köşesi yaratmak için mükemmel bir alan olabilir. Bir masa, sandalye ve uygun aydınlatma ile verimli bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Bu alanı ev ofisi olarak kullanabilir, çalışma veya hobilerinize vakit ayırabilirsiniz.

Merdiven altını, rahat bir oturma alanı haline getirerek misafirleriniz için ekstra oturma yerleri yaratabilirsiniz. Yastıklar, minderler ve uygun dekoratif detaylar ile sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Bu oturma alanı, dinlenmek veya kitap okumak için mükemmel bir kaçış noktası olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.