Ev Dekorasyon Blogu

Perde Dekorasyonu Hakkında 5 İpucu!

0

Perde dekorasyonu söz konusu olduğu zaman geçmişten günümüze kadar uzanan pek çok farklı detaydan söz edebiliriz. Eski Mısırlılardan beri ev dekorasyonunda perde kullanılmaktadır. Farsça kökenli bir sözcük olan parda sözcüğünden türemiştir.  Örtü ya da yüz örtüsü anlamına gelen sözcük zamanla dekorasyonun temel öğelerinden birinin adı haline gelmiştir. İlk perdeler hayvan derilerinde yapılırken günümüzde en çok tekstil ürünlerinden yapılmaktadır.

İçerinin görünmesini önlerken, ince perde çeşitleri dışarının görünmesini de sağlar. Güneşin ev içinde olumsuz ısı yaratmasını ve eşyaları soldurmasını önler. En önemli işlevi ise ışığı ayarlamasıdır. Gündüz açılabilmesi ya da ince perde kullanılması ile aydınlık iç mekanlar doğal ışık ile sağlanır. Uyku esnasında istenirse oda karartılır. Günümüzde evin mahremiyeti amacıyla da kullanılmaktadır. İnsanlar ev içi yaşamlarını aile dışından insanlara perde ile kapatmaktadır.

Elbette bu işlevler bir kağıt parçası ile yerine getirilebilirdi. Ancak perde dekorasyonun vazgeçilmezidir. Evin içeriden de dışarıdan da hoş görünmesini sağlar. Perde dekorasyonu konusunda bir karar vermeden önce detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz, şık bir dekorasyona imza atmanızı mümkün kılar. Burada dekorasyon tercihlerini yaparken, renk uyumuna dikkat ediyor olmanız şarttır.

Perde Dekorasyonu Hakkında 5 İpucu!
Perde Dekorasyonu Hakkında 5 İpucu!

Perdeler, evin içinden görünümü eğer diğer eşyalar ve konumu ile uyumlu ise artı bir değeri evlere katmaktadır. İyi seçilmemiş bir perde ise evin dekorasyonu için harcanan tüm para ve emeğin boşa gitmesidir. Tüm bu bilgiler ışığında perde dekorasyonu söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı tasarım özelliklerinden söz edebiliriz. Burada balkon kapısı perde çeşitleri kendine özgü özelliklerle dikkat çekici bir etkiye sahiptir.

Balkon Kapısı Perde Çeşitleri

Balkon kapısı perdeleri kullanıldığı yere göre değişik tasarlanır. Eğer dışarı ile ışık bağlantısının tek bir balkon kapısından gerçekleştirilmesi sağlanıyorsa, o zaman tek bir perde ile gerçekleştirilir. Bu durumda sadece ince ve ışık geçirgenliği fazla tek bir tül yeterli olabilir. Eğer mutfak balkon penceresi için yapılıyorsa bu yeterli olacaktır. Fona ihtiyaç duyulmaz. Perde dekorasyonu, farklı perde çeşitlerinden etkilenmektedir.

Yanında pencereleri de bulunan bir balkon kapısı için perde seçilirken, tek parça perde seçimi genellikle uygun olmayabilir. Yalnızca kapının açılıp balkona geçiş, pratikliğini kaybeder. Böyle bir durumda ortadan açılan perdeler daha kullanışlıdır. Tül, fon perde ya da güneşlik bir arada kullanılabilir. Balkon kapısı perde çeşitleri arasından bir tercihte bulunurken; kapsamlı bir araştırma yapmak durumundasınız.

Balkon kapısı perdeleri çok uçar ve kirlenebilir. Bu yüzden alt kenarları için yapılmış metal boncuklar mevcuttur. Bu metal boncuk sıraları perde altına, katlanma yerine görünmez biçimde dikilmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında balkon kapısı perde çeşitleri göz alıcı tasarımlarla desteklendikleri ölçüde harika bir görselliği ortaya koyacaktır. Bu arada balkon dekorasyonu konusunda perdelerin de her zaman iddialı oldukları bilinmektedir.

Balkon Kapısı Perde Çeşitleri
Balkon Kapısı Perde Çeşitleri

Balkon perdesi karşısına gelen storlar bir çok ev kadını tarafından pratik kabul edilmemektedir. Dekorasyona bunun gibi bir perde dahil edilirken mutlaka iyi düşünülmelidir. Giriş çıkış pratiği ön planda tutulmalıdır. Burada hem renk tercihine hem de doku uyumuna dikkat etmeniz şarttır. Bir de pencere perdesi modelleri açısından son zamanlarda karşımıza farklı seçeneklerin çıktı bilinmektedir.

Pencere Perdesi Modelleri

Perde dekorasyonu, farklı modellerden desteklenmektedir. Pencere perdeleri modelleri her zaman değişmektedir. Seçim yaparken evinize en uygun olanı seçmeniz, en yeni moda olanı seçmekten daha iyi bir tercih olacaktır. Pencerelere perdeler yapılırken çeşitli kesimler ile farklı modeller oluşturulmaktadır. Her gün yeni model perdeler üretilmektedir. Bunları şöyle sınıflandırabiliriz:

  • Kruvaze kavuşmalı perdeler
  • Zebra perde modelleri
  • Farklı kalınlıkta jaluziler
  • Gölge perdeler (siluet)
  • Screen perde
  • Briz perdeler
  • Çift perde sistemleri
  • Pliseli perdeler
  • Stor perdeler

Bu perde modellerinin yanı sıra çeşitli perde toplama şekilleri ile uygulanabilmektedir. Kenarda yığma ya da kenarda yuvarlak toplama Amerikan Western tarzı perdeler yapılabilmektedir. Ya da farklı malzemelerden farklı modeller yaratılmıştır. Bambu perde sistemleri olan jaluziler standart plastik jaluzilerden çok farklı konseptlerde uygulanabilen modellerdir. Perde dekorasyonu konusunda bir karar verirken, detaylı bir araştırma sürecinin içerisinde yer almalısınız.

Ya da aynı malzemeden yapılmış iki aynı renk jaluzi düşünün. Japon iç mimarisinde döşenmiş olan bir odada ince jaluzi daha başarılı olacak ve Japon iç mimarisine uygun olacaktır. Perde modeli seçimi evin bütününe uygun yapılmalıdır. Seçilen dekorasyon konseptine uygun olmayan seçim yapmak için gerekiyorsa danışmanlık alınmalıdır.

Bazen tüm evin dekorasyonunun başarısızlığı perdenin model seçiminde yapılan bir hata nedeni ile gerçekleşir. Bu yüzden ev dekorasyonunda, perde model seçimi dikkat ile ele alınması gerekmektedir. Özellikle boydan camlara perde modelleri konusunda bilgi sahibi olmak çok daha başarılı bir şekilde tasarımlara imza atmanız mümkün olacaktır. Perde dekorasyonu hakkında mutlaka kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

Pencere Perdesi Modelleri
Pencere Perdesi Modelleri

Boydan Camlara Perde Modelleri

Günümüzde büyük kayar pencere sistemlerine sahip büyük odaların, salonların ve yaşam alanlarının aydınlatılması bu pencerelerden sağlanmaktadır. Özellikle evin manzaraya sahip cephesinde bu şekilde pencereler oluşturulmaktadır. Boydan camlara perde modelleri arasında bir tercihte bulunacağınız zaman yaşam alanınızın genel dekorasyonunuzu dikkat etmeniz gerekmektedir.

Elbette yaşam alanının bu en güzel manzaralı alanlarının taçlandırılması gerekmektedir. Evin en kaliteli ve en güzel tasarlanmış perdeleri bu alanlarda kullanılmalıdır. Burada amaç Fransız pencereyi küçültmeyecek, camın önünde yer alıp görüntüyü engellemeyecek perde seçimidir. Pencereyi daha da büyük göstermesi yaşam alanını zenginleştirecektir. Perde dekorasyonu açısından boydan camlara perde modelleri her zaman popüler bir konumda yer almaktadır.

Bunun başarılması için perde pencerenin kenarlarında yer alacak şekilde korniş ayarlanır. Bu gözde perdenin arkasında da pencerenin olduğu hissi uyandıracaktır. İki kanat perdeler, iki kenara çekilerek kullanılacağı için tercih edilmelidir. Aynı zamanda perde tavandan tam yere kadar olmalıdır. Tam da bu noktada perde dekorasyonu konusunda bir karar verirken mutlaka büyük camlara perde modelleri hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız.

Büyük Camlara Perde Modelleri

Büyük camlar hemen her tür perde uygulamasına uygun camlardır. Bu pencereler en iddialı modellerin uygulamasına BİLE uygundur. Büyük camlara sahip bir pencere olan odada daha küçük pencereler de var ise hepsinin dengeli hale getirilmesi için özel çaba gösterilmelidir. Bu da ufak dekorasyon hileleri ile yapılmaktadır.

Pencere boylarını eşitlemek için üst seviyesi alçak pencereler varsa, tavandan pencereye kadar yarım fon uygulaması bir yöntemdir. Bir başka uygulama ise küçük pencere yanına yığılan perde uygulaması olabilir. Böylece büyük cam vurgulanır. Bunun yanı sıra küçük camlar da daha büyük gösterilerek ferah ortamlar yaratılır. Büyük camlara perde modelleri söz konusu olduğu zaman farklı seçeneklerden söz edebiliriz.

Köşe Cam Perde Modelleri

Özellikle salonlarda bazen köşe pencereler bulunmaktadır. Buraya iki ayrı perde uygulaması yapılır ise tam köşede açılınca perde toplanır ve camdan dışarısı o bölümde görünmez. O yüzden birinci seçenek bu tür pencerelere hafif perdeler yapılmasıdır. Malzemesi ince olan bu perdeler görselliği bozmaz. Perde dekorasyonu köşe cam perde modelleri arasında bir tercihte bulunurken;  karar verme sürecini içine almaktadır.

Bir başka seçimde döner perde rayının tavana monte edilmesidir. Böylece tek perde rahatlıkla köşeden döndürülerek kullanılabilir. Üçüncü seçenek ise zebra perde modelleri olabilir. Böylece pencerenin açılması ile köşede perde yığılması kesinlikle olmaz. İhtiyaca göre zebra perde gündüzleri tül şekline getirilir. Köşe cam perde modelleri açısından bir karar verirken; detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmek gerekmektedir.

Küçük Camlara Perde Modelleri

Küçük camlar da aynı şekilde bazı dekorasyon teknikleri ile olduğundan daha büyük gösterilir. Bunun için pencereden daha uzun kornişler tavana monte edilmelidir. Perde açılmak istenince, tam pencerenin kenarı görünmeyecek şekilde kenara çekilir. Tabi bunu yapmak için kesinlikle iki parça perde kullanılması şartı vardır.

Küçük pencerelere yapılan perdeler çok kırmalı olması da pencerede zengin bir intiba yaratmaktadır. Ancak bazen bu uygulama pencereye odak noktası oluşturarak fazlası ile ilgi toplayacağı için tam tersi etki yaratabilir.  Bu yüzden yapacağınız her şeyi abartmadan yapmanız gerekmektedir. Küçük pencerelerin önüne sehpa ve benzeri şeyler koymak da görüş alanını küçülteceği için konulmaması yerinde bir karar olacaktır.

Perdenin ve perde modelinin yeterli olmadığı durumlarda küçük pencereler için yapılacak şey yine bulunmaktadır. Yaşam alanının daha büyük görünmesi için taktikler geliştirilmelidir. Böylece ferahlık sağlanır. Yaşam alanını döşerken seçilen küçük hacimli eşya bu taktiklerden biri olabilir. Daha sade bir çizgide dekore edilmiş bir oda ferah olur. Perde dekorasyonu sürgülü kapı perde modelleri arasından bir tercihte bulunurken, kendi yaşam alanınızı dikkate almanız şarttır.

Boydan Camlara Perde Modelleri
Boydan Camlara Perde Modelleri

Sürgülü Kapı Perde Modelleri

Sürgülü kapılar için perde seçenekleri arasında en pratik olanı camın en üstüne yapıştırılan çıtalar ile yapılan zebra perdelerdir. Böylece perdenin açılıp kapanması gerçekleştirilmeden kapı kullanılabilir. Tavandan jaluzi ya da zebra perdeler ise sürgülü kapılarda sorun yaratacaktır. Dikey perdelerin de kullanılması bir çok kişi tarafından deneyimlenip pratik bir çözüm olarak kabul edilmemiştir. Perde dekorasyonu farklı renk ve tonlardan oluşmaktadır.

Bunun yanı sıra klasik tül ve fon da kullanılabilir. Ancak sürgülü kapı için en akılcı çözüm tüm pencere ve kayar kapı kenarına yapılan dar Japon tarzı fonlar olmaktadır. Perde dekorasyonu hakkında bir karar verirken, fon tercihlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kayar kapı kenarına tam fon yapılması halinde kapı kenarında hacmi fazla bir yığılma olacaktır. Bu da sorun yaratabilecektir. Sürgülü kapılar evin ve balkonun kullanım alanını çoğaltır. Rüzgar ile çarpmaz. Ancak perde seçimini doğru yapmadığınız taktirde yaşamınıza zorluklar katarlar. O yüzden seçim yaparken dikkatli olmak çok büyük önem taşır.

Küçük salon perdesi nasıl olmalı?

Küçük bir salonunuzu daha geniş göstermek için ışığı iyi kullanmalısınız. Işığı yansıtan açık renkli perdeler tercih ederek mekanı aydınlatabilirsiniz. Beyaz, açık gri, pastel tonları gibi renkler, salonunuzun daha ferah ve geniş görünmesine yardımcı olacaktır.

Kalın ve ağır kumaşlar, küçük bir salonda sıkışık bir his yaratabilir. Bu nedenle, hafif ve ince kumaşları tercih etmek daha iyi olabilir. Şeffaf veya yarı şeffaf perde modelleri, odanın daha açık ve hava dolu görünmesini sağlayabilir.

Perdelerin deseni ve dokusu da önemlidir. Dikey çizgilere sahip perdeler, mekanda yükseklik illüzyonu yaratarak tavanın daha yüksek görünmesine yardımcı olabilir. Bu da salonunuzun daha geniş ve ferah görünmesini sağlar.

Küçük bir salonunuz varsa, perdelerin sadece dekoratif değil aynı zamanda fonksiyonel olmasına da dikkat etmelisiniz. Örneğin, gün ışığını kontrol etmek ve gerektiğinde gizlilik sağlamak için stor veya jaluzi perdeleri düşünebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.