Ev Dekorasyon Blogu

Balkon Kapısı Perde Çeşitleri

0

Balkon kapısı perde çeşitleri arasında bir tercihte bulunurken; balkonunuzun üretildiği malzemeye dahi dikkat etmeniz gerekmektedir. Balkon kapısına gelen perdeler de mutlaka iyi tasarlanarak yapılmış olmasına ihtiyaç vardır. Aksi takdirde kullanışlılığı az bir perde ile canınızın sıkılacağı kesindir. Perde dekorasyonu konusunda balkonlar her zaman kritik bir etkiye sahiptir!

Mutfağın balkona kapısı var ise perdenin brizli olması sade ve elegans bir görünümü yakalamayı sağlayabilir. Aynı zamanda yerine monte edilmiş bu tür perdeler ile rahat edeceksiniz. İsterseniz brizli perdeler üç kanat bir pencereli kapıda kullanılabilir. Ortaya gelen perdeyi ortadan bağlayarak kelebek görüntüsü verebilirsiniz. Bu balkon kapınıza bir hareket vermiş olacaktır.

Özellikle yazın sürekli girilen çıkılan balkonlar sıcak gecelerde hoş ve serin vakit geçirme alanlarıdır. O yüzden giriş çıkışın konforlu bir şekilde gerçekleştirilmesi istenmektedir. Model seçimi yaparken bu mutlaka göz önünde bulundurulması iyi olacaktır. Balkon kapısı perde çeşitleri konusunda bir karar verirken mutlaka farklı renkleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Balkon Kapısı Perde Çeşitleri Konusunda 5 Farklı Model
Balkon Kapısı Perde Çeşitleri Konusunda 5 Farklı Model

Herkesin bildiği gibi evlerde balkon kapısı açılır açılmaz oluşan hava akımı ile perdeler uçuşmaya başlar. Perdenin uçuşması bir yerlere değmesi ile sonuçlanır. Bu istenmeyen bir sonuçtur. Perdelerin uçması ile bir yerlere değip kirlenmesi gelişebilir. Ya da perdeler sivri cisimlere değip aşınabilir veya yırtılabilir. Bu önlenmelidir.

Balkon kapılarında meydana gelen hava akımı ile perdelerin uçuşma riskine karşı geliştirilmiş “kurşun ağırlık” adı verilen ancak günümüzde kurşundan yapılmayan metal boncuklar vardır. Bu kurşun ağırlık diye isimlendirilen boncuklar ile perdenin ağırlaşması sağlanabilir. Perde dekorasyonu konusunda bir karar verirken; hem renk hem de model tercihine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kapı Perde Modelleri

Odanızın, salon ya da mutfağınızın bir kapısı var ise, ona yapacağınız perde modelinin seçimi sırasında şunlara dikkat etmelisiniz. Eğer dikkat etmezseniz orada kullandığınız perde olumsuz bir etki ile tüm yaşam biriminizin dekorasyonunu bozacaktır.

 • Kapı perdesi dokusu ve rengi ile evin diğer perdeleriyle bütünleşmelidir.
 • Çok farklı bir dekorasyon stiline uygunluğu istenmez.
 • Kapının açılmasını zorlaştırmamalıdır.
 • Kapının açılma yönüne uygun şekilde perde açılmalıdır.
 • Perde önünde yerde bir cisim ile hareketi kısıtlanmamalıdır.
 • Yaşam pratiğine uygun olmalıdır.

Eğer bu konulara dikkat edilerek perde seçimi gerçekleştirilir ise ileride çok rahat edilecektir. Hem estetik olarak odaya katkısı olacak, hem de sorunsuz kapıyı kullanabileceksiniz. Her eve ve her eve göre düşünülerek kapı perdesi hazırlanmasıdır. Özel tasarımlar her zaman güzel uygulamalara yol açacaktır. Balkon kapısı perde çeşitleri farklı tasarımlarla desteklendikleri ölçüde başarılı sonuçları ortay koymaktadır.

Balkon Kapısı Perde Çeşitleri Nelerdir?

Balkon kapınıza geleneksel bir fon perde uygulaması yapabilirsiniz. Hatta isterseniz tek açıklığı olan bir oda ise bu fon perde ile renkli bir ışığın odanıza girmesini sağlayabilirsiniz. Fon rengi seçiminde oldukça hoş seçenekleriniz olacak. Odanıza uygun bir turkuaz ya da açık bir yeşil olabilir. Şeftali ya da kavuniçi gibi sıcak bir renk de odanız ile uyum sağlayabilir. Seçim sizin! Balkon kapısı perde çeşitleri isabetli bir şekilde yapmanız; bu tarz tasarımlara başarılı bir şekilde hayata geçirmenizi mümkün kılacaktır.

Kapı Perde Modelleri
Kapı Perde Modelleri

Stor perdeler de gün geçtikçe gelişmektedir. Artık lazer kesimli storlar ile dantel görünümlü perdeler de yaratılmaktadır. Ayrıca alt ucu dalgalı bir stor odanızda hareket yaratabilir. Renk seçenekleri de artık geleneksel beyazlardan çok daha fazla sayıya yükselmiştir. Beyaz ve krem ile kısıtlanmamış seçenekleriniz bulunmaktadır. Balkon kapısı perde çeşitleri konusunda bir karar verirken mutlaka ayrıntılı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız şarttır.

Kapı Perde Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Zebra perde modelleri de oldukça pratik olmasının yanında ekonomiktir. Hem ince hem de kalın perde yerine tek perde kullanmak ekonomik bir çözümdür. Zebra perdeler aynı zamanda farklı renk ve desenler de sunmaktadır. Perde rayına monte edilen ya da direkt cama monte edilen seçenekleri mevcuttur.

Balkon Kapısı Perde Çeşitleri Nelerdir?
Balkon Kapısı Perde Çeşitleri Nelerdir?

Tül perdeler de klasik perde anlayışına uygun yüzlerce desen ve dokuda üretiliyor. Mutlaka biri sizin de evinize uygun olacaktır. Günümüzde ip perdeler de klasik ip perdelerden çok daha farklı şekillerde ve renklerde imal ediliyor. Açıp kapanmadan arasından geçerek balkona çıkılması açısından çok rahatlık sağlarlar. İşlevseldirler.

Perde çeşitleri artıkça seçmek zorlaşmamaktır. Sadece çok sayıda seçenek arasından sizin odanıza en uygun olanını çekip çıkaracaksınız.  Balkon kapısı perde çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız; bu tarz kararları daha isabetli bir şekilde almanızı mümkün kılacaktır.

Balkon Kapısı Perde Çeşitlerinde Dikkat Edilecekler

Balkon kapısı perde çeşitleri hakkında bir karar vermek; harika tasarımlara imza atmak anlamına gelmektedir. Görsel estetiği açısından olduğu kadar, kullanımı ile de perde yaşayanlara konfor katmalıdır. Bu konuda şu detaylar dikkate alınmalıdır;

 • Güneşin yıpratıcı etkisinden ev içini koruyacak kalınlık ve renkte olmalıdır.
 • Isı kaybına engel olacak seçimler enerji israfını azaltır.
 • Gece tam bir karanlığı sağlamalıdır.
 • Gündüz elektrik kullanımına neden olacak kadar kalın olmamalıdır.
 • Odanın görünümüne olumlu katkıları olmalıdır.
 • Tümüyle farklı renk tonu ile göze çarpmamalıdır.
 • Odanın stiline en uygun olacak perde seçimi gerçekleştirilmelidir.
Kapı Perde Modelleri Nasıl Olmalıdır?
Kapı Perde Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Eğer yukarıdaki tüm şıklara dikkat ederseniz, odanın dekorasyonunu başarı ile tamamlamayı başarmış olacaksınız. Perdeniz güzelliği ile dışarda da evinizi temsil etmektedir. Evinizin etiketi niteliğinde pencerelerinizden, balkon kapınızdan görünecektir. Sizin ve ailenizin dışa vurumu olarak algılanmalıdır.

Balkona güneş gelmemesi için ne yapmalı?

Balkonunuzun üst kısmına güneşi engellemek için güneşlik veya tenteler kurabilirsiniz. Bu pratik çözüm, hem gölge sağlar hem de balkonunuzun tasarımına şıklık katar. Farklı renk ve desen seçenekleri ile balkonunuzu kişiselleştirebilirsiniz.

Balkon girişinize ince perdeler veya tüller asarak hem güneşi engelleyebilir hem de hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz. Hafif kumaşlar, rüzgarın esmesine izin verirken fazla güneş ışığını kesmeye yardımcı olur. Şık ve taşınabilir balkon şemsiyeleri, istediğiniz zaman güneşten korunmanızı sağlar. Renkli şemsiyelerle balkonunuzu canlandırabilirsiniz. Farklı açılarda ayarlanabilir modeller, gün boyu süren gölge sağlayabilir.

Balkonunuzu hem güzel bir yeşil alana dönüştürmek hem de güneşi engellemek için saksılara asılabilir bitki örtüleri kullanabilirsiniz. Asma sarmaşıklar veya büyük yapraklı bitkiler, doğal bir gölge sağlayarak sıcaklığı azaltabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.