Ev Dekorasyon Blogu

Büyük Camlara Perde Modelleri 2023 Modası

0

Büyük camlara perde modelleri, son zamanların gözde tasarımları arasında yer almaktadır. Perde her alanda kullanılan bir eşyadır. Her alanda farklı kullanımlarda karşımıza çıkar. Ofis ve iş yerlerinde, restoranlarda, düğün salonlarında ve de genellikle evlerde perde kullanımı görürüz. Camın küçük ya da büyük olmasına bağlı olarak kullanılacak perde çeşitleri değişiklik gösterebilir. Örneğin, düğün salonlarının camları çok büyük olduğu için yakışacak şekilde perde seçimleri yapılır. Renk uyumu, kumaş türü, dikim kalitesi gibi birçok etken perdenin duruşunu belirler. Büyük camlar için tercih edilebilecek birçok perde modeli vardır.

Perde dekorasyonu açısından büyük camlara perde modellerinin her zaman etkileyici bir performansı ortaya koyduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Burada bir karar verirken mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmek gerekmektedir. Günümüzde ev mimarilerin de genellikle uzun camlar yapıldığını görüyoruz. Bu camlar için yapabileceğimiz birçok perde çeşidi vardır. Ancak herkesin bildiği gibi her odaya aynı tarz perde kullanmayız. Mutfak camları salon camı gibi olmayabilir. Ya da o odanın tarzına uygun şekilde bir perde diktirmek isteyebiliriz. Büyük camlar için yaptırabileceğimiz perde çeşitlerine göz atalım;

  • Düz tül ve güneşlikten oluşan perde
  • Stor perde
  • Zebra perde
  • Karartmalı perde
  • Mekanizmalı yana doğru kumanda ile açılabilen perde

Büyük camlara perde modelleri farklı trendlerle desteklenen ve yaşam alanlarına harika bir katkı sunma kabiliyetine sahip olan tasarımlardır. Dolayısıyla bu tarz ürünlerin her zaman popüler bir konumda yer aldıklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Büyük Camlara Perde Modelleri Nelerdir?
Büyük Camlara Perde Modelleri

Büyük Camlara Perde Modelleri Nelerdir?

Büyük camlar için tercih edebileceğimiz ilk perde herkesin sıklıkla kullandığı kumaş güneşlik üzeri tül kullanımıdır. Eğer salonunuz çok genişse tül yere kadar değebilir. Farklı bir görüntü elde edilir. Ancak salonunuz dar bir yapıdaysa bu şekilde kullanmamanızı öneririz. Tabi ki bu tarz perdelere fon perde eşlik etmektedir. Fon perdeler eve bir renk katmakla beraber odanın ahenk içinde durmasını da sağlar. Büyük camlara perde modelleri, farklı renk ve katmanlardan oluşmaktadır.

Ya da şöyle bir örnek verebiliriz. Evinizi daha önceden döşemiştiniz ve odanız çok sade bir yapıda diyelim. Soluk renklerin hakim olduğu bir oda düşünüyoruz. Bu durumdan sıkıldınız ve odanın havasını değiştirecek bir renk katmak istiyorsunuz. Bu durumda eşyalarınızı değiştirecek değilsiniz. Tabi ki birkaç aksesuar ile de eviniz güzelleşecektir. Ancak salonunuzda hakim olan renklere uygun bir fon perde diktirmek resmen salonunuzu baştan aşağı değiştirmiş havası katacaktır. Bu nedenle de perde kullanımı ve seçimi çok önemlidir.

Büyük Camlara Perde Alırken Dikkat Edilecekler
Büyük Camlara Perde Alırken Dikkat Edilecekler

Büyük Camlara Perdeler Nasıl Olmalıdır?

Büyük camlı evlerde perdeler çok daha şık gözükür. Çünkü ev içerisine güneş ışığı çok fazla girer ve aydınlık bir görünüm kazanır. Perdede ki renklerle de ev daha iyi bir görünüm kazanır. Ancak şöyle bir durumda vardır. Perde çeşitlerinden birisi de karartmalı perdelerdir. Karartmalı perdeler en ufak ışığı bile içeriye geçirmez.

Tamamen karanlıkta uyumak isteyen kişiler için oldukça idealdir. Ya da sinema tadında film izleyeceğiniz zaman çok iyi olacaktır. Bu tarz perdeleri de tercih edebilirsiniz. Karartmalı perde dediğimizde akla hemen siyah ya da koyu gri tonlarında bir perde gelmesin. Çünkü her renkte üretimi olan karartmalı perde yine istediğiniz şekilde dikilebilir. Örneğin, oturma odanızda sık sık film izliyorsanız bu perde çok işinize yarayacaktır. Ya da yatak odanızda bu perde çeşidini tercih edebilirsiniz.

Büyük Camlara Perde Modelleri Nelerdir?
Büyük Camlara Perde Modelleri Nelerdir?

Büyük camlarda perdenizde bir aksesuar oluşturmak istiyorsanız perde ledlerinden faydalanabilirsiniz. Perde ledleri büyük yere kadar olan camlarda çok şık durmaktadır. Perde ledi evinizi ışıl ışıl göstererek çok hoş bir görünüme sahip olmasını sağlar. İsterseniz devamlı sabit durabilir istediğiniz zaman açabilirsiniz. Ya da kullanmadığınız zaman perde ledini sökebilirsiniz. Yılbaşı, doğum günü gibi evde kutlamak istediğiniz organizasyonlarda çıkararak kullanabilirsiniz. Büyük camlara perde modelleri konusunda bir karar verirken kapsamlı bir araştırmayı yapmanız; tam olarak beklentinizi karşılayan tasarımlara sahip olmanızı mümkün kılacaktır.

Büyük Camlara Perde Alırken Dikkat Edilecekler

Perde alırken dikkat edilmesi gereken birkaç özellikten bahsedebiliriz. Öncelikle perde modelinin eve uygun olması gerekir. Spor tarzda döşenmiş evinize uyum sağlayabilecek bir perde diktirmelisiniz. Bu konuda ve renk tonlarınızın perde diktireceğiniz odaya uyması konusunda perde firmasından da destek alabilirsiniz. Ya da koltuk takımlarınız daha klasik bir tarzda ise çok spor bir perde değil klasik tarzda bir perde diktirmeniz gerekebilir. Büyük camlara perde modelleri, göz alıcı konseptlere sahip olmakla birlikte her zaman farklı tasarımlarla desteklendiklerinden özgün bir yapıya da sahiptirler.

Büyük Camlara Perdeler Nasıl Olmalıdır?
Büyük Camlara Perdeler Nasıl Olmalıdır?

Diğer bir konu kumaş kalitesidir. İster düz tül olsun ister stor perde fark etmeksizin kaliteli kumaşa sahip olması gerekir. Güneş ışınları perdeye zarar verebilir. Bunu önlemek adına güneşlik tercih etmenizi öneririz. Özellikle büyük camlara sahip odalar güneş ışığını çok daha fazla alacaktır. Bir diğer önemli konu ise perdenin dikim kalitesidir. Dikiş hataları olmayan istenilen ölçülerin doğru olduğu bir perde büyük camlarda çok daha iyi görünecektir. Fon tercih ederken eninin uzunluğu çok önemlidir. Eğer yanlışlıkla enine çok uzun yaparsanız fon çok kötü duracaktır. Bu yüzden ölçü alınması konusunda da dikkatli olunmalıdır. Büyük camlara perde modelleri konusunda bir karar verirken; mutlaka kendi yaşam alanınızın genel dekorasyonuna dikkat etmelisiniz.

Hangi perde içeriyi göstermez?

Kalın kumaşlı perdeler, içerideki yaşam alanını dışarıdan en iyi şekilde gizleyen seçeneklerden biridir. Özellikle blackout (ışığı engelleyen) özellikli kumaşlar, dışarıdan gelen ışığı tamamen engelleyerek içeriyi görünmez hale getirebilir. Bu tür perdeler, özellikle yatak odaları ve oturma odaları gibi mahremiyetin önemli olduğu alanlarda tercih edilebilir.

Jaluzi perdeler, açılarını ayarlayarak içeriyi dışarıdan bakıldığında bile kısmen veya tamamen gizleyebilir. Dikey veya yatay olarak hareket ettirilebilen lamellere sahip olan jaluzi perdeler, istenilen derecede mahremiyet sağlama esnekliği sunar. Ayrıca, ışığı kontrol etme konusunda da etkilidirler.

Plise perdeler, katlanabilir yapıları sayesinde hem estetik hem de işlevsel bir seçenektir. İçeriyi dışarıdan gözlerden koruma konusunda etkilidirler. Plise perdeler, katlandıklarında pencerelerin tamamını kapatır ve dışarıya net bir görüntü vermezler. Aynı zamanda farklı desen ve renk seçenekleri ile de dekorasyona katkı sağlayabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.