Ev Dekorasyon Blogu

Pencere Perdesi Modelleri 2023 Trendinde Neler Var?

0

Pencere perdesi modelleri, geniş bir ürün yelpazesinden oluştuğundan tam olarak istediğiniz özelliklere sahip bir tane bulabilirsiniz. Perde dışarıdan içerinin görünmesini engelleyen farklı kumaşlardan yapılabilen bir eşyadır. Bir ev alındığında ilk önce cam ölçülerini alarak perde diktirmeye girişiriz. Çünkü bazı ihtiyaçlar olmasa da çok önem arz etmezken perde öyle değildir. Mutlaka herkes evine farklı modellerde perde diktirir. Ancak perde bu görevi yerine getirirken farklı çeşitleri sayesinde dekorasyon açısından da oldukça önem kazanmıştır. Perde dekorasyonu konusunda bir karar vermeden önce mutlaka kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Özellikle son zamanlarda Pencere perdesi modellerinin yeni nesil tasarımlarla desteklenmesi, perde dekorasyonu konusunda elimizi güçlendirmektedir.

Pencere Perdesi Modelleri
Pencere Perdesi Modelleri Nelerdir

Perde evin havasını değiştiren en önemli eşyalardandır. Bir kişi bir eve, evin tarzına ve modeline göre bir perde yaptırdığında görüntü açısından sonuç değişecektir. Çünkü perde çok sade bir eve enerji katabilir, değiştirebilir. Ya da çok klasik tarzda döşenmiş avangard bir eve spor bir hava katabilir. Bu nedenle perde seçimi iyi yapılmalıdır. Öncelikle evimizi iyi tanımalıyız. Mobilyalarımızın hangi tarz perdelerle yakışacağını belirlersek işimiz daha da kolaylaşacaktır. Perde herkesin evindeki pencere boyuna göre uzunluğu ve eni hesaplanarak dikilir. Pencere perdesi modelleri söz konusu olduğu zaman özellikle geniş kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz ve böylece tam da istediğiniz özelliklere sahip bir ortamı oluşturmanız mümkün olacaktır.

Pencere Perdesi Modelleri Nelerdir?

Birçok perde modeli vardır. Ev yapısına göre bir perde tercih edilebilir. Perde bir çok mekanda kullanılmaktadır. Evler, ofisler, toplantı mekanları, restoranlar, düğün ya da kına salonları gibi bir çok yerde birbirinden farklı perde türlerini görebiliriz. Her perdenin kendi amacına uygun kullanım yeri vardır. Evde kullanılan perdeler belli başlıdır. Genellikle güneşlik üzeri düz tül perdeler karşımıza çıkar. Ayrıca farklı bir görüntü kazandırmak amacıyla fon perde de takılabilir. Pencere perdesi modelleri hakkında bir karar verirken; renk uyumuna dikkat ediyor olmanız her zaman önerilmektedir. Böylece tam olarak beklentinizi karşılayan tasarımlara imza atma fırsatını elde edersiniz.

Pencere Perdesi Modelleri
Pencere Perdesi Modelleri

Çok eskilerde tül perdenin yaygın olmadığını görürüz. Desenli değişik kumaşlarla güneşlik tarzı bir perde pencerelerde görünürdü. Ancak daha sonra güneş ışınlarının eve girmesi ya da evin aydınlık bir görüntü kazanması amacıyla tül perde kullanılmaya başlandı. Güneşlik ise adından da anlaşılacağı üzere evin çok güneş alıyor olması durumunda kullanılmaya başlandı. Ancak akşam olduğunda herkes güneşliklerini kapatır. Çünkü içerideki ortamın karanlık olmasını isteriz. Ayrıca tül başlı başına içerinin tam olarak görünmemesini engelleyemez. Bazı pencere perdesi modellerine örnek verelim;

  • Tül ve Güneşlikten oluşan perde
  • Kruvaze perde
  • Karartmalı perde
  • Zebra perde
  • Stor perde
  • Piliseli perde

Pencere Perdesi Nasıl Olmalıdır?

Aslında pencere perdesi nasıl olmalıdır sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz. İlla bu olmalıdır diyemeyiz. Öncelikle bir perde amaca hizmet etmelidir. Bunu göz önünde bulundurarak bir perde seçimi yapmalıyız. Örneğin, çok yüksek katlarda oturuyorsak dışarıdan içeriyi görebilecek kimse yoksa perde tercihimizi kruvaze perdeden yana kullanabilir. Çünkü kruvaze perde her iki yandan açılarak kullanıldığı için dışarıdan içeri görünebilir olur. Tabi ki içine stor perde kullanabilirsiniz. Ancak aydınlık olması için stor perdeyi açmanız gerekebilir. Yani sizin ve perdeyi yaptıracağınız mekanın uygunluğu bu noktada önem taşır. Pencere perdesi modelleri bir mekana fark katmak konusunda iddialı tasarımlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

 İş yeri ve ofislerde genellikle piliseli perde modeli kullanılır. Aslında bu perde türlerine mekanizmalı perde de denilebilir. Piliseli perde modeli aşağı ve yukarı toplanabilir. Mekanizması sayesinde ışığı istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Ya da tamamen kapatarak ışığı önleyebilirsiniz. Kullanım ve görüntü açısından ofislerde tercih edilme sebebidir. Ayrıca piliseli perde kumaştan yapılmaz. İnce metal kullanılarak hazırlanır. Bu nedenle yıkaması çok kolaydır. Mekanizmalı perdelerin genelinin yıkama zorluğu yoktur. Örneğin, zebra perdenizi de kornişe takılı aparatından çıkararak yıkayıp takabilirsiniz. Korniş sistemi yoktur. Bu nedenle kullanım kolaylığı sağladığı söylenebilir.

Pencere Perdesi Modelleri Nelerdir?
Pencere Perdesi Modelleri Nelerdir?

Pencere Perdesi Alırken Dikkat Edilecekler

Pencere perdesi alırken öncelikle model belirlenmelidir. Kullanılacak mekâna uygun olması halinde perde siparişi verilebilir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken perde ölçüsünü doğru almaktır. Perde ölçüsü yanlış alınırsa perde enine kısa ya da uzun durabilir. Kısa durması çok büyük problemdir. Hiç iyi bir görüntü vermez. Uzun durması da ayrı bir problemdir bu durumda da perde taşar ve yine çirkin bir görüntü oluşur. Burada şunu tavsiye edebiliriz. Perde yaptıracağınız firma yapılacak yere bizzat gelerek kendi ölçülerini almalıdır. Bu durumda bu riski tamamen önlemiş olursunuz.

Pencere Perdesi Alırken Dikkat Edilecekler
Pencere Perdesi Alırken Dikkat Edilecekler

 Diğer bir konu ise kumaş kalitesidir. Çok güneş alan bir eve sahipseniz kalitesiz bir kumaş sökülme yapabilir. Çünkü zaman güneş ışınları perdeyi soldurarak söküğe sebep olur. Her ne kadar kaliteli bir tül olsa da bu durum başınıza gelebilir. Böyle durumlarda güneşlikle beraber kullanarak kullanım ömrünü uzatmış olursunuz. Ayrıca anlaştığınız perde firmasından nasıl yıkanacağı konusunda bilgi almalısınız. Her perde kumaşı birbiriyle aynı değildir. Bu konuda en iyi bilgiyi perde firmanız size verecektir. Pencere perdesi modelleri yaşam alanlarına fark katmak ve mükemmel bir dekorasyon oluşturmak konusunda iddialı olan tasarımlardır.

Sürgülü kapıya plise perde olur mu?

Ev dekorasyonunda hem işlevselliği hem de estetik görünümü bir araya getirmek önemlidir. Bu dengeyi sağlamak için doğru perdeleri seçmek gereklidir. Özellikle sürgülü kapılar gibi farklı tasarıma sahip bölgelerde perde seçimi bazı zorluklar doğurabilir. Ancak, endişelenmeyin; sürgülü kapıya plise perde kullanmak hem pratik hem de şık bir seçenek olabilir.

Sürgülü kapılar, genellikle balkonlara veya teraslara açılan geniş cam alanlarda tercih edilir. Estetik bir görünümün yanı sıra bu tür kapılar, doğal ışığın iç mekana girmesini sağlar. Ancak gizlilik ve güneş ışığının kontrolü gibi nedenlerle perdeler gerekebilir. İşte burada plise perdeler devreye girer.

Plise perdeler, ince katlar halinde kumaşın birbirine katlanarak oluşturduğu bir perde türüdür. Bu perde tipi, sürgülü kapılara uyum sağlama ve işlevsellik açısından ideal bir seçenek olabilir. Plise perdeler, açık veya kapalı konumda farklı seviyelerde durabilirler, bu da istenilen derecede ışık kontrolü ve gizlilik sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.