Ev Dekorasyon Blogu

Boydan Camlara Perde Modelleri 2023 Trendi

0

Boydan camlara perde modelleri, pratik bir şekilde uygulanabilen tasarımlardır. Perde her evin ihtiyaç sırasında birinci sırada kendine yer bulmuştur. Çünkü bir evin öncelik ihtiyacı perdedir. Perde aslında bir ihtiyaçtan doğmuştur ancak gün geçtikçe dekoratif amaçlı birçok perde çeşidi de hayatımızda yer bulmuştur. Çünkü perde evin tüm enerjisini değiştirebilir.

Örneğin çok koyu renklerin hakim olduğu bir eviniz varsa açık tonlarda uyum sağlayacak bir perde ile evinize ferahlık katabilirsiniz. Ya da diğer türlü evinizde bir renk arıyorsanız da koyu renk bir perdeyle evinizin görüntüsünü değiştirebilirsiniz. Birçok perde çeşidi vardır. Ancak her perde her cama uygun olmaz. Büyük boydan camlara yaptırılabilecek perde seçenekleri de vardır.

Uzun camlar aslında evi daha güzel gösterir. Bunun sebebi ise şudur. Cam ne kadar büyük olursa yani boydan yere kadar olursa güneş ışığı içeri daha fazla gireceğinden çok aydınlık bir ortam oluşur. Bu da evdeki her eşyanın daha hoş görünmesini sağlar. Boydan camlara perde modelleri hakkında bir karar verirken mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Boydan yere kadar camlarda genel olarak uzun güneşlik, uzun tüller ve fon perde kullanılır. Aslında eskilerde fon perde kullanılmıyordu. Hatta geçmişe baktığımızda tül kullanımı bile çok azdı. Genellikle desenli güneşlik tarzı bir kumaştan yapılan perdeler kullanılıyordu. Özellikle perde dekorasyonu konusunda bir karar vereceğiniz zaman yere kadar uzanan camlara perde modelleri; üst düzeyde etkili olan tasarımlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Boydan Camlara Perde Modelleri 2023 Trendi
Boydan Camlara Perde Modelleri 2023 Trendi

Yere Kadar Camlara Perde Modelleri

Zamanla hem ihtiyacın karşılanması hem de aynı zamanda dekoratif olarak da evi daha iyi göstermesi açısından birçok perde çeşidi ve modeli ortaya çıkmıştır. Yere kadar camlara uzun tüller çok yakışır. Uzun güneşlik üzerine uzun tül ve en son fon perde kullanılarak perde tamamlanır. Birçok desende perde vardır. Yere kadar camlarda kullanılabilecek perde çeşitliliğinin fazla olması işimize yarar. Seçeneklerin çoğalmasıyla mutlaka evimize, ofisimize uygun perde seçenekleri bulabiliriz.

Güneşlik genelde tek tiptir. Ve en sık beyaz, krem rengi tonlarında güneşlik rengi tercih edilir. Birbirinden farklı kumaşta tüller vardır. Her tül kumaşı takıldığında farklı görünür. İyi bir kumaş seçimi yapılması gerekir. Ve en son fon perde evin ahengini sağlaması belki kullanılan odaya bir renk getirmesi amacıyla kullanılır. Fon perde kullanıldığı alanda epey bir değişikliğe sebep olur. Bazı perde kumaşlarına örnek verelim;

  • Tül
  • Pamuk
  • Keten
  • Saten
  • İpek

Boydan camlara perde modelleri farklı malzemelerden üretildiği gibi farklı tasarımlarla da desteklenmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak boydan perde modellerinin farklı tasarımlarla desteklendiklerini rahatlıkla ifade edebiliriz. Boydan camlara perde modelleri arasından bir tercihte bulunacağınız zaman kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz önerilmektedir.

Yere Kadar Camlara Perde Modelleri
Yere Kadar Camlara Perde Modelleri

Boydan Camlara Perde Modelleri Nelerdir?

Boydan camlara şu perdeyi yaptırabilirsiniz ama bu perdeyi yaptıramazsınız demek doğru olmaz. Örneğin, salonunuz için düşünüyorsanız bütünlüğü bozmayacak şekilde istediğiniz her modelde perde diktirebilirsiniz. Birkaç örnekle perde modellerine bakalım. Öncelikle kruvaze perde yakışır mı kullanışlı mıdır sorusuna cevap getirebiliriz. Boydan camlara perde modelleri arasında kruvaze perdelerin harika bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir.

 Kruvaze perde en sık tercih edilen perdelerden birisidir. Kruvaze perde bir mekanizma sayesinde ortadan ikiye ayrılarak o şekilde sabit durmasını sağlar. Hoş bir görüntü ortaya çıkarır. Bu arada mekanizma sayesinde bunu ayarlayabilirsiniz. Aradaki açıklığı istediğiniz seviyede tutabilirsiniz. Kruvaze perde kullanırken de fon perde kullanabilirsiniz. Bu durumda şunu tercih etmenizi öneririz. Kruvaze perde kumaşınızı çok motifli ya da işlemeli dantelli şekilde seçmemeniz gerekir. Çünkü fon perde de renkli olacağından ikisi de baskın çıkar ve iyi bir görüntü sağlamaz.

Boydan Camlara Perde Modelleri Nelerdir?
Boydan Camlara Perde Modelleri Nelerdir?

Ofis camları genellikle küçük olur diye düşünsek de bazı ofislerin yere kadar cam şeklinde olduğunu görürüz. İş yerlerinde genellikle kumaş tarzı perde tercih edilmez. Bu nedenle mekanizmalı perdeler kullanılır. Ancak mekanizmalı perdelerin kullanımı o kadar yaygınlaşmıştır ki istenilen ölçülerde iş yerinize bu perdelerden yaptırabilirsiniz. Yani yere kadar camlara da mekanizmalı perdeler yapılabilir. Boydan camlara perde modelleri hakkında bir karar verirken; farklı perde modellerini dikkate almanız; beraberinde önemli kazanımları getirecektir.

Boydan Camlara Perdeler Nasıl Olmalıdır?

Büyük camlara kruvaze perde seçebileceğinizden bahsettik. Aynı zamanda stor perde de kullanabilirsiniz. Büyük camlarda stor perde çok tercih edilmez gibi düşünmeyin gayet yakışabilir. Özellikle Fransız balkon tipine sahip pencerelerde stor kullanabilirsiniz. Büyük camlarda tek bir stor kullanılmaz. Camın büyüklüğüne göre iki ya da 3 adet yan yana stor perde takılabilir. Aslında burada stor güneşlik yerine kullanılıyor. Stor üzeri yine uzun bir tül alabilirsiniz.

Boydan Camlara Perdeler Nasıl Olmalıdır?
Boydan Camlara Perdeler Nasıl Olmalıdır?

Salon gibi mekanlarda stor tek başına hoş durmaz. Bu sebeple tül araştırmasına girerek kaliteli bir tül kumaş seçimi yapıp diktirebilirsiniz. Tül kumaşı seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Tül kumaşları birbirinden farklı olduğu için yıkama sırasında çekme ya da salma yapabilir. Buna göre ölçüm yapılarak dikilmelidir. Birde tabiki iyi bir perde terzisi tarafından dikilmelidir. Dikiş hataları olmamalıdır. Yamukluk vb. gibi hataların da olmaması gerekir. Böylece Boydan camlara perde modelleri hakkında kapsamlı bilgilere yer verdik. Siz de yorumlarınızla kendi fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

Cam balkon için en kullanışlı perde hangisi?

Plise perdeler, cam balkonlar için oldukça uygun bir seçenektir. Hem pratik hem de şık bir görünüm sunarlar. Plise perdelerin özelliği, katlanabilir yapısıdır. Bu sayede istediğiniz miktarda ışık girişini ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda, pencereye monte edildiklerinde minimal bir görünüm sağlarlar.

Stor perdeler, modern ve şık bir tasarıma sahiptir ve cam balkonlar için idealdir. Farklı kumaş ve renk seçenekleri ile dekorasyonunuza uygun bir seçim yapabilirsiniz. Uzaktan kumandalı veya otomasyonlu modeller, kullanım kolaylığı sunar. Stor perdeler, ışığı kontrol etmek ve gizliliği sağlamak için harika bir çözümdür.

Cam balkonlarda dikey perdeler, hem modern hem de işlevsel bir seçenektir. Geniş cam yüzeylerine uyum sağlarlar ve hareketli lamel yapısıyla ışığı rahatlıkla kontrol etmenizi sağlar. Dikey perdeler aynı zamanda özel malzemelerle güneş ışığını yansıtarak iç mekanı serin tutabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.