Ev Dekorasyon Blogu

Evde Avize Yapımı

0

Evde avize yapımı son zamanların favori etkinlikleri arasında yer alıyor! Son yıllarda artan eşya maliyetleri dolayısıyla insanlar bazı eşyaları kendilerinin yapıp yapamayacağı ile alakalı araştırmalara girişmiştir. Özellikle evdeki atık malzemeleri kullanım maliyeti minimuma düşürmek isterler. Her odada bulunması gereken avizeler kendin yap ürünlerinde oldukça sıklıkla tercih edilen dekorasyonlardır. Her odada olması nedeniyle yüksek ücretlere sebep olabilmektedir. 

Dekorasyon eşyaları evleri yuvaya çevirebilmek için özen gösterilmesi gereken detaylardır. Evinizin sıcak davetkar havada olması için tasarım öğelerine ağırlık vermeniz gerekebilir. Her odanızda kullanabileceğiniz parçalardan bir tanesi de avizelerdir. Dilerseniz mağazalardan bin bir çeşit arasından zevklerinize yönelik satın alabilirsiniz. Satın almadan önce yüksek fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririz.

Ev dekorasyonunuzda kendi imzanız olsun isterseniz eğer avizelerinizi kediniz tasarlayabilirsiniz. Üstelik yapımı da düşündüğünüz kadar zor olmayacaktır. İhtiyaç duyacağınız birkaç malzeme ile evinizin her odasına hitap edecek tarzda avizelere sahip olabilirsiniz. Evinizde bulunan kullanmadığınız materyallerle tasarımlarınızı hayata geçirebilirsiniz. Hayal gücünüzün izlerini taşıyan dekoratif eşyalara sahip olabilirsiniz.

Yemek masasının üzerine ya da mutfağınıza asmak için farklı tasarımlara sahip avizeler kurgulayabilirsiniz. Evinizin genel dekorasyonu daha çok sadelikten yanaysa halatlardan imal edilen avize sizler için doğru tercih olabilir. Gösterişi seviyorsanız boncuklarla süslenmiş aydınlatma hoşunuza gidebilir. Burada karar verirken boncukların renk uyumuna ve görselliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak bu sayede tam olarak beklediğiniz etkiye de avize yapabilirsiniz.

Evde Avize Yapımı
Evde Avize Yapımı

Sizin için yaptığımız araştırmamızda evde avize yapma fikirlerini derledik. Neredeyse her evde bulunabilecek bu malzemelerle evinizin dekorasyonunu zenginleştirebilirsiniz. Evde avize yapımı pek çok açıdan kazanımları sunan bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda bir de işe yarar bilgileri sizlerle paylaşarak; nitelikli tasarımlar oluşturmanıza destek olmayı istedik. İşte son yılların gözde kendin yap avize projeleri ve uygulama aşamaları!

Boncuktan Avize Yapımı

Salon, oturma odası, yatak odası ya da mutfağınıza yerleştireceğiniz dekoratif objeler ortamın görüntüsünü sıcaklaştıracaktır. Kişisel dokunuşlarınızı taşıyan mekanlarda kendinizi daha çok evinizde gibi hissedebilirsiniz. Örneğin salonunuza asacağınız bir avize ortamın hem aydınlanmasına hem de şık görünmesine fayda sağlayacaktır. Özel tasarıma sahip aydınlatmalar oldukça pahalı olduğu için kendiniz üretmek isteyebilirsiniz. Evde boncuktan avize yapımı her zaman popüler olan bir etkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Organik materyallerden yapılan avizeler son yılların popüler dekoratif aydınlatmaları arasında bulunmaktadır. Varsa evinizde yoksa satın aldığınız ahşap boncuklarla bohem tarzına aydınlatmalarınızda yer verebilirsiniz. El yeteneğinize güveniyorsanız kısa sürede avizenizi bitirebilirsiniz. Yeteneğiniz olmasa bile sizlere uygulama tarifimizi ileteceğiz. Adımları takip ederek aydınlatmanıza sahip olabilirsiniz. Boncuklardan avize yapabileceğiniz elişi projesi ise şöyledir:

Malzemeler

 • 10 mm ahşap boncuk – 300’lü 2 paket
 • 20 mm ahşap boncuk – 50’li 10 paket
 • 25 mm ahşap boncuk – 30’lu 11 paket
 • 14 mm ahşap boncuk – 100’lük 11 paket
 • 16 mm ahşap boncuk – 100’lük 8 paket
 • 45 cm’lik ve 60 cm’lik ayarlanabilir nakış çemberleri
 • 2 tane ortalama 4 cm’lik metal çubuk
 • 6 adet zincir
 • Makas
 • İplik
 • Tutkal
 • Kelepçe
 • Kerpeten
 • Keskin bıçak
 • Küçük testere

Yapılışı

Öncelikle boncukları iplere büyük boncuklardan küçük boncuklara geçiş olacak şekilde dizmeniz gerekecektir. Büyük olan kasnağınızdaki iç çemberi çıkardıktan sonra boncukları dizdiğiniz ipleri kasnağa geçirmelisiniz. İç kasnağı da takarak ipleri sabitlemelisiniz. Büyüklü küçüklü olacak şekilde bütün boncukları iplere geçirmelisiniz. Ardından matkaptan yardım alarak zinciri kasnaklara takmalısınız. Zinciri de avize halkasına geçirmelisiniz.

Boncuktan Avize Yapımı
Boncuktan Avize Yapımı

Her ne kadar görünüşü itibariyle zor bir proje olarak gözükse de aslında oldukça kolay avize modellemeleri arasındadır. Boncukları çeşitli internet sitelerinden ya da toptancı tuhafiyelerden temin edebilirsiniz. Evde avize yapımı konusunda farklı fikirleri dikkate alıyor olmanız; harika tasarımları da hayata geçirmenizi mümkün kılar. Burada işlevselliğin yanı sıra estetik görselliğe de dikkat ediyor olmanız gerekiyor. Böylece hem şık hem de işlevsel tasarımlara imza atma fırsatını elde edebilirsiniz.

Halat İpten Avize Yapımı

Geri dönüşüm malzemelerinden dekoratif obje yapımları son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Ev dekorasyonu yaparken özellikle atık malzemelerden yapılan tasarımlar ön plana çıkmaktadır. Aydınlatma ünitelerinizi birkaç atık malzeme ile hayata geçirebilirsiniz. Halat ipten avize yapımı gündeme geldiği zaman farklı modellerin varlığından rahatlıkla söz edebiliriz. Burada halatların ebatlarından tutun da renklerine kadar farklı dinamiklere dikkat etmeniz gerekiyor.

YouTube video

Dekorasyon modasının son trendleri arasında yer alan halatlarla şık ve salaş avizelere sahip olabilirsiniz. Üstelik sadece birkaç malzemeye ihtiyaç duyacağınız için oldukça az maliyetli. Evinizi dekore etmek için alışverişe çıktığınızda sık sık halatlarla yapılmış objelere rastlayabilirsiniz. Halattan yapılmış kilimler, ayna, çerçeveler, abajurlar ve avizeler sadece birkaç örnektir. Burada farklı aksesuarları kullanıyor olmanız çok daha özgün tasarımları hayata geçiriyor olmanızı mümkün kılacaktır.

Ülkemizde yaşanan enflasyon nedeniyle fiyatlarda yüksek artışlar gözlemlenebilmektedir. Bu durumda da insanlar basit tasarımlara sahip bazı objeleri kendilerinin yapabileceklerini düşünürler. Özellikle avizeler kolaylıkla imal edilebilen eşyalar arasında bulunmaktadır. Kolaylıkla evinizde yapabileceğiniz halattan avize projemize göz atabilirsiniz.

Malzemeler

 • Urgan hasır halat
 • Ampul
 • Kablo kesicisi
 • Elektrik bandı
 • Makas
 • Ağaç dal parçası
 • Silikon
Halat İpten Avize Yapımı
Halat İpten Avize Yapımı

Yapılışı

Öncelikle ampulün bağlı olduğu kabloyu hasır iple kaplamaya başlamanız gerekecektir. İplerin sağlam bir şekilde yapışması için silikon tabancasından yararlanabilirsiniz. Silikon bulunmuyorsa etkili tutkallardan da destek alabilirsiniz. Halatları kabloya sabitledikten sonra dilerseniz düğüm modelleri verebilirsiniz. Avizenizin ortasında denizci düğümü yapabilirsiniz. Ampulünüzü rustik tarzda tercih etmeniz halatlı avizeler için tercih sebebi olacaktır.

 • İki ya da üç tane kabloyu kaplayarak yemek masası üzerine avize tasarlayabilirsiniz.
 • Halatla kapladığınız ampul kablolarını ağaç parçasına dolayarak organik görünüşlü şık aydınlatmalara sahip olabilirsiniz.
 • Küçük formlu ampul tercihinde bulunabilir, ampullerin üzerine cam ısıya dayanıklı kavanozlar geçirebilirsiniz.
 • Farklı şekillere sahip ampuller seçerek tasarımınızı eşi benzersiz hale getirebilirsiniz.
 • Bahçe veya balkon aydınlatmasında rahatlıkla halat modelli aydınlatmaları tercih edebilirsiniz.

Sonuç olarak evde avize yapımı konusunda farklı seçeneklerin varlığından söz edebiliriz. Ancak avize yapımının hiç de basit bir şey olmadığını hatırlatmakta fayda vardır. Çünkü bu tarz tasarımları hayata geçirirken öncelikli olarak ilk önce ne yapacağınıza ve nasıl bir tasarımı hayata geçireceğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Sonrasında projenize uygun bir şekilde malzemeleri bulmanız ve bu malzemeleri uygun bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Balondan Avize Yapımı

Sıra dışı tasarımlara sahip, sadece kendi evinde olacak dekorasyon objelerine birçok kişi ihtiyaç duyar. Özellikle son yıllarda ev dizaynına oldukça önem verilmeye başlaması nedeniyle birçok insan dekoratif eşyalara yüksek paralar harcamaya başlamıştır. Küçük dokunuşlarla donuk ve klasik evler oldukça şık, özenli görünüme sahip olabilirler. Küçük dokunuşlardan bir tanesi de her odada kullanılan avizelerdir. Evde avize yapımı söz konusu olduğu zaman karşımıza tam anlamıyla harika bir seçenek olarak balon tasarımları çıkar!

Birçok insan avize fiyatlarının yükseldiğinden dert yanmaktadır. Ortalama bir evde en az 5 oda olduğunu varsayarsak 5 tane avize satın almak oldukça maliyetli olabilmektedir. Yüksek fiyatlardan kaçınabileceğiniz ve sadece sizin evinizde olacak avizeler tasarlayabilirsiniz. Kulağa her ne kadar zormuş gibi gelse de oldukça basit adımlarla evinizin havasını değiştirebilirsiniz.  Evde balondan avize yapımı her zaman harika bir fikir olarak karşımıza çıktığından sıklıkla tercih edilmektedir.

Balonlardan yapılan avizeler, aydınlatma satıcıları tarafından yüksek rakamlarla fiyatlandırılmaktadır. Siz yaptığınız taktirde oldukça düşük maliyetlerle şık avizelere sahip olabilirsiniz. Balondan aydınlatma tarifimize sizler için yer verdik. Adımları takip ederek el işçiliğinizi konuşturabilirsiniz.

Malzemeler

 • Balon
 • İnce hasır ip
 • Kablolu ampul
 • Tutkal
 • Kalem
Balondan Avize Yapımı
Balondan Avize Yapımı

Yapılışı

Öncelikle balonu avizenizin boyutunu ne kadar istiyorsanız o oranda şişirmeniz gerekecektir. Balonun ucunu kaybetmemek için buraya kalemle işaret vermeniz gerekecektir. Sonrasında halat ipinizi dilediğiniz şekillerde balona dolamalısınız. Baştan aşağı olacak şekilde düz çizgi şeklinde ilerleyebilir ya da gelişigüzel şekilde dolayabilirsiniz. İpleri tamamen sardıktan sonra üzerine fırça yardımıyla tutkalı uygulamalısınız. Tutkalı balonun her yerine uygulamanız gerekecektir.

İlginizi Çekebilir; Halat ipten Avize Yapımı

Sürdüğünüz tutkal kuruduktan sonra balonu patlatmalısınız. İplerden nazikçe ayırdığınız balonu çıkarmanız gerekecektir. Son aşamada ise ampullü kablonuzu yaptığınız hasır kafesin içine yerleştirmeniz gerekecektir. Artık oturma odanızda rustik tasarımlı avizeniz hazır.  Böylece tam da hayalini kurmuş olduğunuz avize tasarımlarını hayata geçirebilirsiniz.

Özetle Evde avize yapımı söz konusu olduğunuz zaman karşımıza farklı seçenekler çıktığından tam olarak beklentinize uygun olan tasarımları hayata geçirmeniz için farklı fikirleri dikkate almanızı öneriyoruz. Burada bir karar verirken evde avize yapımı konusunda güncel fikirlerden yararlanmanızı da tavsiye ediyoruz. Siz de fotoğraf galerimizdeki görselleri inceleyerek evinize uygun avizeler konusunda fikir edinebilirsiniz.

Evde Avize Yapımı Neden Avantajlıdır?

Evde avize yapımının en büyük avantajlarından biri, tasarımın tamamen size özel olabilmesidir. Hazır avizeler genellikle sınırlı seçenekler sunar ve mekânınızın stilini tam olarak yansıtmayabilir. Ancak evde avize yaparak, renklerden malzemelere kadar her detayı siz belirleyebilirsiniz. Bu sayede mekânınızın genel estetiğine uygun bir avize tasarlayarak kişisel dokunuşunuzu ekleyebilirsiniz.

Mağazalarda satılan kaliteli avizeler genellikle yüksek fiyat etiketleri taşır. Ancak evde avize yapımı, daha uygun maliyetlerle benzersiz ve özgün bir tasarım elde etmenizi sağlar. Malzemeleri seçme ve tasarımı yapma sürecinde bütçenizi daha iyi kontrol edebilirsiniz.

Evde avize yapımı, yaratıcılığınızı serbest bırakmanın harika bir yoludur. Farklı malzemeleri bir araya getirerek, boyalarla oynayarak veya farklı şekillerde montaj yaparak eşsiz bir avize tasarlayabilirsiniz. Bu süreç sadece dekorasyonunuz için değil, aynı zamanda el becerilerinizi geliştirmek ve yeni yetenekler keşfetmek için de harika bir fırsattır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.