Ev Dekorasyon Blogu

Karton Kutudan Neler Yapılabilir?

0

Karton kutudan neler yapılabilir? Karton kutular geri dönüştürülebilir ve birçok şekilde yeniden kullanılabilirler. Karton kutular sadece taşınmak için değildir. Bu sağlam, dayanıklı malzemeler, evinizde çeşitli öğeler oluşturmak için kullanılabilir. Peki, karton kutulardan neler yapılabilir? İşte karton kutuları yeniden kullanmanın birkaç yolu:

 • Kitaplık
 • Oyun evi
 • Saklama kutusu
 • Bir oyuncak sandığı
 • Ofisiniz veya yurt odanız için bir ilan panosu

Karton Kutulardan Saklama Kapları Yapabilirsiniz!

Karton parçalarını birbirine bantlayarak kendi dosya klasörlerinizi oluşturun. Ayakkabı, elektronik eşya ve dergi gibi eşyaları saklamak için sağlam kutular yapmak için aynı tekniği kullanın. Böylece karton kutulardan harika bir görselliğe sahip ve kullanışlı olan saklama kutuları yapabilirsiniz. Burada tasarımınızı hayata geçirirken; karton kutuları farklı renklere boyayabilirsiniz. Böylece harika bir estetik görsellik oluşturabilirsiniz.

Karton Kutudan Neler Yapılabilir?
Karton Kutudan Neler Yapılabilir?

Karton Kutulardan El İşi Malzemesi Yapabilirsiniz!

Büyük karton parçalarından şekiller kesin ve bunları evde veya hareket halindeyken el işleri yapmak için şablon olarak kullanabilirsiniz. Takı yapımı ve kağıt uçaklar gibi çeşitli projelerde kullanmak için daha küçük parçaları şeritler, bobinler veya üçgenler halinde de kesebilirsiniz. Böylece el işlerinizi yaparken, hobi mağazasından alışveriş yapmanıza bile gerek kalmaz!

Karton Kutulardan Oyuncak Saklama Kutusu Yapabilirsiniz!

Eski kutuları yanlarından delikler açarak ve maskeleme bandı kullanarak birbirine sabitleyerek oyuncaklar veya oyunlar için saklama kutularına dönüştürebilirsiniz. Bu, oyuncaklarla dolduğunda düşecekleri konusunda endişelenmenize gerek kalmadan birden fazla kutuyu üst üste istiflemenize olanak tanır! Buda tam anlamıyla kullanışı bir tasarımı oluşturmanızı mümkün kılacaktır.

İlginizi Çekebilir; Mandallardan Neler Yapılabilir?

Karton kutulardan neler yapılabilir? Karton kutuların birçok kullanım alanı vardır. Eşyaları taşımak, depolamak ve hatta el işi yapmak için harikadır. İşte karton kutularla yapabileceğiniz farklı şeylere örnekler;

 • Oyuncak ev yapın
 • Bitkiler ve çiçekler için zemin oluşturun
 • Çocuklar için bir kale veya oyun evi oluşturun

Bir karton kutu, hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlenceli, ucuz oyuncaklar yapmak için harika bir başlangıç noktasıdır. Kartondan oyuncak yapmanın ilk adımı, düzleştirilmiş ve keskin kenarları veya köşeleri olmayan bir kutu seçmektir. Kutunun boyutu, bitmiş oyuncağınızın ne kadar büyük olacağını belirleyecektir. Bu nedenle projenize uyacak kadar büyük olanı seçmelisiniz.

Karton Kutulardan Saklama Kapları Yapabilirsiniz!
Karton Kutulardan Saklama Kapları Yapabilirsiniz!

Uygun bir kutu seçtikten sonra kesmeye başlama zamanı! Kutunun parçalarını kesmek için makas kullanabilirsiniz. Ancak temiz kenarlar istiyorsanız elektrikli testere kullanmanız gerebilir. Tüm parçalarınız kesildikten sonra, onları istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Her bir parça arasındaki bağlantıların koli bandı veya maskeleme bandı ile basitçe bantlamak yerine birbirine yapıştırılması durumunda nihai ürünün çok daha güçlü olacağını unutmayın.

Evde Karton Kutudan Neler Yapılabilir?

Evde karton kutuları kullanarak pek çok farklı malzeme yapabilirsiniz. Mesela, Karton kutular robot yapmak için harikadır. Bunun için büyük bir kutunun kapağını açın, robotunuzun gözleri ve kolları için delikler açın. Ardından gövdeyi süsleyin ve kendi kendine dönebilmesi için tekerlekler veya ayaklar ekleyin. Böylece güzel bir robot yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıda sıraladığımız tasarımları karton kutulardan yapabilirsiniz;

 • Karton kutular çocuklar için oyuncak olarak kullanılabilirsiniz
 • Dolaplar ve raflar gibi mobilya ürünleri yapmak için de kullanabilirsiniz
 • Karton kutuları evinizin her odasında dekorasyon olarak kullanabilirsiniz
 • Karton kutuları kullanarak çocuklarınız için bir oyun istasyonu oluşturabilirsiniz
 • Köpek, kedi vb evcil hayvanlarınız için yatak veya kanepe olarak kullanabilirsiniz

Karton kutuların boş olduklarında atılmaları gerekmez. Onları birçok farklı şeye dönüştürebilirsiniz. Mesele karton kutuları keserek ve güzel görünmesi için duvar kağıdı veya boya ekleyerek çocuklarınız için bir oyuncak bebek evi veya oyun evi oluşturabilirsiniz. Kutunun altına tekerlekleri yapıştırarak ve istenirse boya veya işaretleyicilerle süsleyerek bir oyuncak araba veya kamyon yapabilirsiniz.

Evde Karton Kutudan Neler Yapılabilir?
Evde Karton Kutudan Neler Yapılabilir?

Göz ve burun için delikler açarak eski mısır gevreği kutularını şapkalara dönüştürün, ardından boya kalemleri, keçeli kalemler, çıkartmalar kullanarak harika tasarımlara imza atabilirsiniz. Çocuklarınız varsa, bir karton kutu eğlenceli bir aktivite yapmanın kolay bir yoludur. Kutunun üst kanatlarını kesin ve beyaz kağıtla örtün. Ardından, çocuklarınızın boya kalemleri, keçeli kalemler ve çıkartmalarla çıldırmasına izin verebilirsiniz. Böylece çocuklarınızın yaratıcılık yönünü geliştirebilirsiniz.

Karton Kutudan Oyuncak Araba Yapabilirsiniz!

Oyuncak arabalar hem kız hem de erkek çocuklarının ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Dolayısıyla karton kutudan neler yapılabilir, dediğimiz zaman oyuncak arabalar akla ilk gelen seçenekler arasında yer alır. Şayet karton kutudan oyuncak araba yapacaksanız; büyük bir karton kutu ayarlamalısınız. Bunun için bir adet büyük karton kutu, makas, maket bıçağı, yapıştırıcı, kaplama kağıdı, keçeli kalem, 5 adet karton tabak, tuvalet kağıdı rulosu ve şişe kapaklarına ihtiyacınız olacak.

Karton Kutudan Oyuncak Araba Yapabilirsiniz!
Karton Kutudan Oyuncak Araba Yapabilirsiniz!

Malzemeleri temin ettikten sonra ilk önce karton kutuyu kapak kısmı üst tarafta kalacak şekilde zemine yerleştirmelisiniz. 3 adet kapağı iç kısma koyarak sabitlemelisiniz. Bir kapağı açıkta bırakmalısınız. Verev vererek; açıkla kalan kapağı kutunun kenarına tutturmalısınız. Burası bir konsol görevi göreceğinden açıkta kalmalıdır. Sonrasında arabaya direksiyon aksamını kurmalısınız. Tuvalet kağıdı rulosu tam da buna göredir!

Karton kutunuzun üzerine direksiyonu yerleştirdiğinizde artık bir araba görüntüsü elde etmeye başlarsınız. Bu aşamanda sonra artık kaplama kağıdıyla arabanızı kaplayabilirsiniz. Sonrasında tüm karton kutuyu keçeli kaleminizle dilediğiniz gibi boyayabilirsiniz. Böylece karton kutudan neler yapılabilir? Sorusuna detaylıca yanıt verdik! Unutmamak gerekir ki karton kutular, yaratıcı geri dönüşüm fikirleri arasında her zaman iddialı bir konumda yer almaktadır!

Karton kutu ne ile yapıştırılır?

Polivinil asetat (PVA) yapıştırıcılar, karton kutuların yapıştırılmasında yaygın olarak tercih edilen bir seçenektir. Su bazlı olmaları, çevre dostu ve kolay temizlenebilir özellikleri ile bilinirler. Ayrıca kokusuzdur ve hızlı kuruma süresine sahiptirler. PVA yapıştırıcılar, genellikle el sanatları, ambalajlama ve hobi projeleri için uygundur.

Sıcak tutkal tabancaları ve yapıştırıcıları, kutuların hızlı ve güvenilir bir şekilde birleştirilmesinde popülerdir. Sıcak tutkal, bir tabancaya yerleştirilen yapıştırıcı çubuğu sayesinde eritilir ve karton parçaları üzerine uygulandığında hızlı bir şekilde kurur. Sıcak tutkallar, endüstriyel ambalajlama ve seri üretim süreçlerinde sıkça kullanılır.

Etilen vinil asetat (EVA) yapıştırıcılar, sıcak tutkallar gibi ısınarak uygulanan yapıştırıcılardır. Fakat EVA yapıştırıcılar, daha düşük sıcaklıklarda erirler ve malzemeleri daha az zarar vererek birleştirirler. Bu nedenle, hassas ürünlerin ambalajlanması için tercih edilirler.

Karton kutuların yapıştırılmasında alternatif bir seçenek olarak çift taraflı bantlar kullanılabilir. Bu bantlar, iki yapışkanlı yüzeye sahip olduğundan, kutuları hızlı bir şekilde birleştirmeye ve sıkıca tutmaya yardımcı olurlar. Taşımacılık ve paketleme işlemlerinde yaygın olarak tercih edilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.