Ev Dekorasyon Blogu

Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perde Modelleri

0

Yeşil koltuğa hangi renk perde modelleri konusunda bilgi sahibi olmanız; göz alıcı bir yaşam alanı oluşturmanızı mümkün kılacaktır. Perde renk uyumu konusunda isabetli bir şekilde karar vermek; harika bir görselliğin ortaya konulmasını mümkün kılar. Geçmişte daha koyu tonlarda renklerin evlere hakim olduğunu görüyoruz. Ancak günümüzde özellikle gençler ya da yeni evlenen kişiler daha canlı ve farklı renkler kullanarak evlerini döşemeyi çok seviyorlar.

Perdesinden halısına kadar daha canlı renklerde evlerini döşemek isteyenlerin aslında işleri daha zordur. Çünkü bu tarz renkleri birbiriyle kombinlemek epey uğraş gerektiriyor. Evinizin sakinlik ve huzuru temsil etmesini istiyorsanız yeşil tonlarda mobilya seçimi yapabilirsiniz. Bu renkle perde kombinlemek de çok zor değildir. Sadece ton uyumunu yakalamak gerekir. Çünkü haki yeşil rengi bir koltukla zümrüt yeşili bir fon perde uyum sağlamayabilir.

 Yeşil koltuğunuzla yeşil bir perde kullanacaksanız ikisinin renk tonu aynı ya da hemen hemen birbirine yakın olmalıdır. Aynı zamanda kumaş türleri de çok farklı olmamalıdır. Sadece düz tül kullandığınızda fon perde kullanacaksınız diye de bir şey yoktur. Kruvaze perdenize de isterseniz fon perde kullanabilirsiniz. Yeşil koltuğa hangi renk perde modelleri hakkında bir karar verirken; detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perde
Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perde

Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perde Gider?

Yeşil koltukla hangi tondaki perde renkleri gider bir bakalım. Yeşil renkteki koltuk takımına kahve tonlarındaki perde oldukça yakışacaktır. Kahverengi yeşil, lacivert gibi renklerle çok uyumlu durur. Aynı zamanda yeşil tondaki koltuğunuza kiremit rengi de yakışacaktır. Yeşil tonların hakim olduğu salonda bitki ve çiçeklerinizde hoş vazolar içerisinde kullanıldığında bütünlüğü sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca karanlık gösteren perdeleri de tercih etmek isteyebilirsiniz.

Işıktan rahatsız olanlar ya da sinema tadında film izlemeyi çok seven kişiler için tercih sebebi olabilir. Siyah yada yine yeşil tonlarında ışığı geçirmeyen perdeler kullanabilirsiniz. Aslında hiçbir renk için bu renk bu renkle asla olamaz kötü durur denemez. Doğru tercihler yapıldığında her renkle her rengin uyumunu yakalamak mümkündür. Örneğin, yeşil koltuk takımı ile kırmızı perde fonu kullanılamaz diyemeyiz. Çünkü diğer eşyalarla uyum sağlayıp bütünleşiyorsa mutlaka bu renklerde birbirleriyle yakışacaktır. Ancak çok risk almadan daha güzel gösterebilecek renkler tercih etmek isteyebiliriz.

Eğer yeşil koltuk takımınıza herhangi bir renkle perde yakıştıramadıysanız bu durumda kurtarıcı renklerden olan gri rengi ya da taş renginden yana seçim yapabilirsiniz. Krem renginin de kendi içinde birçok tonu vardır. Doğru tonda bir krem rengi kullanarak da perde fonunuzu diktirebilirsiniz. Yeşil koltuğa hangi renk perde seçenekleri farklı kumaşlardan oluştuğundan farklı özelliklere sahip bir şekilde tasarlanmaktadır. Burada renk uyumuna dikkat etmek şarttır.

Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perde Gider?
Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perde Gider?

Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perdeler Daha Şık Olur?

Renk tercihleri herkes için farklıdır. Kimi ev görürüz aydınlık, ferah beyaz ya da krem tonların hakim olduğu şekilde döşenmiştir. Kimi evler vardır ki canlı renkler kullanılmış enerjiyi temsil ediyor. Ya da bazı kişilerde koyu renklerin gücünü yansıtmış olabilir. Ancak ne renk tercih edeceksek edelim mutlaka uyum yakalamayız. Bazen zıt renklerle de uyum yakalanabilir. Örneğin, yeşil rengi koltuk takımınızla turuncu renk fon perde çok uyumlu duracaktır ve evinize farklı bir ahenk kazandıracaktır. Bu şekilde birbirinden zıt renklerle de uyumlu bir görsellik sağlanabilir.

Birbirinden farklı perde modelleri vardır. Eğer yeni bir ev kuruyorsanız işiniz daha kolaydır. Renk temalarınızı belirleyip bu şekilde eşyalarınızı satın alabilirsiniz. Ancak mevcut evinizde değişikliğe gitmişseniz dikkatli seçim yapmalısınız. Perde ve koltuk kumaşlarınız hatta masanızın sandalye kumaşları bile birbiriyle tamamlanacak şekilde seçilmelidir. Yeşil koltuğunuzla uyumlu olabilecek renklere örnek verelim;

  • Kiremit rengi
  • Kahverengi
  • Siyah
  • Turuncu
  • Gri
  • Taş rengi
  • Krem rengi

Yeşil koltuğa hangi renk perde modellerini tercih ederken, birbiriyle mükemmel bir uyumu yakalamayı başaran bir dekorasyona da imza atabilirsiniz. Böylece tam olarak beklentinizi ortaya koyan bir tasarımı hayata geçirebilirsiniz!

Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perdeler Daha Şık Olur?
Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perdeler Daha Şık Olur?

Yeşil Koltuğa Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Perde seçiminde dikkat edilmesi gereken 3 ana özellikten bahsedebiliriz. Bunlardan birincisi perdenin rengidir. Yeşil koltuğunuza uyacak renkteki bir perdeyi tercih etmelisiniz. İkinci özellik ise perde modelinizdir. Burada evinizin ve mobilyalarınızın nasıl bir modelde olduğu perde seçinizi belirleyecektir. Üçüncü kural ise perdenizin kumaş türüdür. Yeşil koltuğa hangi renk perde modeli dediğimiz zaman karşınıza geniş bir ürün yelpazesi çıkacaktır.

Kumaş türü perde kullanımında çok önem taşır. Perdenizin kaliteli durması için kaliteli sık dokuma kumaşlar seçmelisiniz. Kötü bir kumaştan yapılmış perde zamanla çabuk eskiyecektir. Özellikle eviniz güneş alıyorsa maalesef çok kısa bir sürede perdenizde sökükler ve yırtıklar görebilirsiniz. Bu sebeple kaliteli tül, güneşlik ve fon perde kullanmalısınız.  Yeşil koltuğa hangi renk perde konusunda bir karar verirken; detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Yeşil Koltuğa Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilir?
Yeşil Koltuğa Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Çabuk temizlenebilen yıkadığında kendini salmayan tok duran bir kumaş sizin için iyi bir seçim olacaktır. Yıkama şeklini de iyi öğrenmiş olmanız gerekir. Çünkü perdenizi makineye atıp yumuşatıcı koyarsanız perdeniz enine ve boyuna uzayacaktır. Bu da perde boyunuzu etkiler ve kötü görüntü oluşturur. Perde satın alırken yıkama talimatlarına uyulması gerekir.

Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perde Modelleri Yakışıyor?

Yeşil tonları zaten odada belirgin bir renk sağladığından, nötr renklere sahip perdeler bu parlaklıkla güzel bir denge oluşturabilir. Bej, krem, gri gibi nötr tonlar, yeşil koltuğunuzu sakinleştirirken zarif bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olur.

Yeşil ve mavi, doğada sıkça bir arada bulunan renklerdir ve iç mekan dekorasyonunda da harika bir uyum yakalarlar. Deniz mavisi, turkuaz veya açık mavi gibi tonlar, yeşil koltuğunuzla hoş bir kontrast oluştururken ferah bir his yaratır.

Altın sarısı veya hardal tonları, yeşilin doğal zenginliği ile harika bir denge sağlayabilir. Bu sıcak renkler, mekana enerji ve sıcaklık katarak canlı bir atmosfer yaratır. Eğer odanızda ahşap detaylar varsa, doğal ahşap tonlarına sahip perdeler, yeşil koltuğunuzla mükemmel bir uyum oluşturabilir. Bu kombinasyon doğal ve sıcak bir his verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.