Ev Dekorasyon Blogu

Gri Koltuklara Uygun Perde 2023 Stilleri

0

Gri koltuklara uygun perde modelleri, son zamanların gözde tasarımları arasında yer almayı başarmaktadır. Perde evimizde olmazsa olmaz eşyalardan biridir. Evimizi ilk tuttuğumuzda öncelik olarak perde yaptırırız. Perde yaptırırken evle bütünlüğü sağlayacak tarzda ve renkte olmasına dikkat etmeliyiz. Gri koltuk takımına sahipseniz çok şanslısınız. Çünkü gri renk hemen hemen her renkle uyum sağlar. Bütün renklerle yakışabilecek gri rengini kendi zevkinize göre kombinleyebilirsiniz. Diyelim ki yeni bir ev kuruyorsunuz. Burada perde renk uyumu her zaman dikkat edilmesi şart olan bir kriter olarak karşımıza çıkar!

Gri Koltuklara Uygun Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecekler
Gri Koltuklara Uygun Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecekler Nelerdir

Koltuk takımınıza karar veremediniz. Ya da öncesinde perdenizi ya da halınızı almak durumunda kaldınız. Perde fonunda en beğendiğiniz renk olan bordo rengini tercih ettiniz. Bu durumda koltuk takımında rahatlıkla gri rengi tercih edebilirsiniz. Aslında gri renk kurtarıcı bir renktir de demek mümkündür. Ancak salonunuzdaki bütün parçalarınızı gri tercih etmemenizi öneririz. Çünkü soluk bir görünüm verebilir. Farklı bir renkle gri rengini daha güzel yansıtmış olursunuz.

Örneğin canlı renklerin hâkim olmasını istiyorsanız gri renk koltuk takımınızla sarı, bordo, yeşil tonlarındaki perdeler çok yakışacaktır. Tabi perdenin şekli de bu konuda önemlidir. Spor tarzın hâkim olduğu bir eve kruvaze perde önerilmeyebilir. Bunun yerine böyle bir eve güneşlik yerine stor perde kullanabilirsiniz. Avangarde bir gri mobilya takımına sahipseniz daha ağır bir perde evinize yakışacaktır. Örneğin motifleri daha yoğun olan perdeler uyum sağlayabilir.

Gri koltuklara uygun perde
Gri koltuklara uygun perde

Gri Koltuklara Uygun Perde Modelleri

Birçok perde modeli vardır. Aslında her perde modelinin kendi içinde kullanım yeri farklıdır. Salon perdelerimizde genellikle düz tül ya da kruvaze modelleri tercih ettiğimizi görüyoruz. Ancak perde modellerinin ve kumaşlarının çeşitlenmesiyle birçok perde modelini salonumuzda kullanabilir hale geldik. Gri renk mobilya takımı olan bir eve istediğimiz her renk perde uyum sağlar diyebiliriz. Koltuk takımının rengi kadar modeli de önemlidir. Gri koltuklara uygun perde tasarımları harika bir atmosfer oluşturmak konusunda iddialı bir konumda yer almaktadır.

Koltuk takımınız gri renkte ama spor tarz bir mobilya olabilir. Ya da gri renkte avangarde bir takım olabilir. Bu durumda perde kumaşı ve modelini iyi seçmek gerekir. Çünkü aslında bir evde evi güzel gösteren en önemli öğe perdedir. Eğer salonunuzda tek renk geçişler varsa perde fonunuzu desenli bir kumaş tercih edebilirsiniz. Gri koltuk takımınızı şu şekilde de diğer parçalarla uydurabilirsiniz. Örneğin gri koltuk takımının kırlentlerinin rengi ile perde fonunu aynı renk yapabilirsiniz. Ya da halınızda da perde fonunda bulunan bir renk tercih edebilirsiniz. Bazı perde çeşitlerinden bahsedelim;

  • Kruvaze perde
  • Pileli perde
  • Karartmalı perde
  • Düz tül ve fondan oluşan perde
  • Stor perde
  • Zebra perde

Gri Koltuklara Uygun Perdeler Nasıl Olmalıdır?

Gri koltuklara uygun perde modelleri, yaşam alanlarına fark katmak konusunda her zaman iddialı bir konumda yer almaktadır. Koltuk seçimi yaparken önce model beğeniriz. Ardından da kumaş türüne dikkat ederiz. Çünkü kumaş türü temizlik açısından bizim için önemlidir. Kolay temizlenebilir, leke tutmayan kumaşlar tercih etmek isteriz. Gri renk koltuk takımı da ne çok açık bir renk ne de çok koyu bir renktir. Tam ortada bir renk olması sebebiyle çok açık bir renk olmadığından kiri çok belli etmez. Bunlara dikkat ettiğimiz gibi perde kriterlerinide bu şekilde belirleyebiliriz.

Mobilyanızın modeline göre bir perde şekli seçmeniz gerektiğinden bahsettik. Ancak perdenin de kolay temizlenebilir olması gerekir. Perdelerimizi de leke tutmayan kumaştan seçmek işimize gelecektir. Özellikle küçük çocuklu evlerde çocuklar perdelerle oynamayı çok severler. Bu sebeple kirli ellerini bir anlık perdeye sürdüklerinde perdeyi yıkamanıza gerek kalmayabilir. Lekeyi hemen hapsetmeyen kumaş olduğundan sabunlu su ve bezle kumaşı silerek lekeyi giderebiliriz.

Gri Koltuklara Uygun Perde Modelleri
Gri Koltuklara Uygun Perde Modelleri

Gri Koltuklara Uygun Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecekler

Gri koltuk takımına uygun perde seçerken şunlara da dikkat etmelisiniz. Örneğin; duvar rengi de bu durumda çok önemli olacaktır. Gri renk koltuk takımıyla her renk perde uyum sağlayabilir dedik ancak duvar renginizde bu durumda önem taşıyor. Gri rengi çoğu duvar rengine uyum sağlasa da hem koltuk hem duvar rengi hem de perde rengi belli kriterlere göre seçilmelidir. Gri koltuklara uygun perde tercihlerinde ilk önce kendi yaşam alanınızın genel özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Burada bir tercihte bulunurken mutlaka ren tercihine de dikkat ediyor olmanız önerilmektedir.

Koyu bir duvar rengine sahipseniz koyu renk perde evinizi daha da karanlık durmasına sebep olabilir. Bu nedenle koyu renk duvar renginiz olduğunda yine açık renklerden yararlanabilirsiniz. Ya da beyaz, krem, fil dişi gibi duvar rengine sahipseniz koyu renkli perdeler daha fazla yakışabilir. Aslında bu tamamen sizin zevk ve tercihlerinize göre değişecek bir şeydir.

Gri Koltuklara Uygun Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecekler
Gri Koltuklara Uygun Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecekler

Gri koltuk takımı her renk perdeyle uyum sağlayabileceğinden renklerin duygulara etkisine göre de tercih yapabilirsiniz. Daha huzurlu bir ortam için sarı tonları kullanabilirsiniz. Gri koltuklara uygun perde modelleri son zamanlarda farklı tasarımsal özellikleriyle dikkat çekici bir etkiye sahiptir. Gri koltuklara uygun perde modelleri hakkında bir karar verirken kapsamlı bir araştırma sürecine dahil olmalısınız. Sizin için oluşturduğumuz Gri koltuklara uygun perde fotoğraf galerisi sayesinde tam da size uygun olan bir tasarımı rahatlıkla bulabilirsiniz!

Gri Koltuklara Uygun Perde Nasıl Seçiliyor?

Gri koltuklar genellikle nötr bir zemin oluşturur. Perde seçiminde renk uyumu ve kontrast önemlidir. Gri koltuklara uygun perde rengini belirlerken, odadaki diğer renklerle uyum sağlamayı unutmamalısınız. Gri tonları, mavinin açık tonlarından sarının sıcak renklerine kadar birçok renk paletiyle güzel bir şekilde uyum sağlayabilir. Eğer odada cesur renkler kullanılıyorsa, daha sakin tonlarda perdeler tercih edebilirsiniz.

Perde seçiminde kumaş ve dokular da önemli bir rol oynar. Gri koltuklara uygun perde seçerken, dokusal çeşitliliği düşünmek iyi bir fikirdir. Örneğin, hafif dökümlü ve ince kumaşlar odada zarif bir hava yaratabilir. Aynı zamanda, hafif dokulu perdeler de ilgi çekici bir katman oluşturabilir. Kumaş seçiminde dikkat etmeniz gereken nokta, perdenin odanın genel atmosferine katkı sağlamasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.