Ev Dekorasyon Blogu

Yatak Odası Perde Modelleri 2023 En Yeni Trendler

0

Yatak odası perde modelleri yatak odalarının vazgeçilmezleri arasında yer alırlar. Evin gelinliği de denilen perdeler dekorun büyük tamamlayıcısıdır. Yatak odalarımızda da özellikle dikkat etmemiz gerekir perde seçimini yaparken.  Perde seçimi yaparken çok fazla renk ve model ile karşı karıya kalırız. Yatak odası için olan perde modellerini sizler için sıralayalım;

  • Sahne perde modelleri
  • Kravize perde modelleri
  • Düz kloş perde modelleri
  • Boydan boya stor perde modelleri
  • Parçalı stor perde modelleri
  • Çift renkli perde modelleri
  • Düz perde modelleri
  • Geometrik ve renkli perde modelleri
  • Çiçek desenli ve karma renkli perde modelleri

Ve daha birçok perde modelleri bulunmaktadır. Zevkinize ve evinizin dizaynına göre perdelerinizi seçebilirsiniz. Stor perdeler, perde seçiminde daha çok tercih ediliyor çünkü kullanımı ve temizliği diğer perde modellerine göre daha kolaydır! Yatak odası perde modelleri gündeme geldiği zaman karşımıza yeni nesil çözümler de çıkar. Bu aşamada Yatak odası perde modelleri konusunda detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir.

Şeffaf perdeler; yatak odaları, banyolar ve mutfaklar için idealdir. Işığın içlerinden geçmesine izin veren şeffaf bir kumaştan yapılmıştır. Tek veya çift açılır pencerelerde, hatta sürgülü cam kapılarda kullanılabilirler. Tüller çeşitli renk ve desenlerde birlikte tasarlanmaktadır. Böylece dekorunuza uygun olanı bulabilirsiniz.

Yatak Odası Perde Modelleri 2023 En Yeni Trendler
Yatak Odası Perde Modelleri 2023 En Yeni Trendler

Yatak Odası Stor Perde Modelleri

Stor perdeler; kullanılmadığı zaman pencereyi kapatmak için yuvarlanabilen bir dizi çıtadan oluşurlar. Çıtalar genellikle kumaş veya plastikten yapılır ve kolayca açılıp kapanmasını sağlayan bir mekanizmaya sahiptir. Çoğu stor perde, otomatik bir zincir ve kasnak sistemiyle birlikte tasarlanmıştır. Böylece çıtalar sadece bir kordon çekilerek kolayca kaldırılıp indirilebilir. Stor perdeler genellikle çok fazla güneş ışığı almayan pencerelerde kullanılır. Ancak pencereden gelen tüm ışığı engellemeden mahremiyet istediğiniz odalarda da kullanılabilir. Yatak odası stor perde modelleri her zaman talep gören tasarımlar arasında yer almaktadır.

Stor perdeler yatak odaları için mükemmeldir. Çünkü gün boyunca yeterli ışığın içeri girmesine izin verirken odanıza ne kadar ışık gireceğini kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca, stor perdelerin herhangi bir zamanda pencere çerçevesine ne kadar yüksek veya alçak konumlandırılacağını ayarlayarak yatak odanızda ne kadar mahremiyete izin verildiğini de kontrol edebilirsiniz. Bu, yatak odanızın perdelerini, yatağınızın tamamen gizlenmesini isteyip istemediğinize veya boy aynasının önünde giyinirken biraz mahremiyete ihtiyacınız olup olmadığına bağlı olarak uyarlamanıza olanak tanır.

Stor perdeler, kullanımı ve kurulumu kolay olduğu için en popüler pencere işleme biçimlerinden biridir. Ayrıca dekorunuzu mükemmel bir şekilde tamamlayacak çeşitli renk ve stillerde gelirler. Şık ama yine de işlevsel bir şey arıyorsanız, stor perdeler mükemmel bir seçimdir! Bundan dolayıdır ki yatak odası perde modelleri söz konusu olduğuz aman stor perdeler akla ilk gelen seçenekler arasında yer alır. Üstelik bu tarz perdeler; işlevsellik konusunda da üst düzeyde bir etkiye sahiptirler.

Yatak Odası Stor Perde Modelleri
Yatak Odası Stor Perde Modelleri 2023

Yatak Odası Perde Modelleri 2023

Stor perdeler her alanda çok fazla kullanılmaya başlandı. Hem kullanım kolaylıkları hem de kolay temizlenebilen özellikleri ile 2023 yılında da trend olmaya devam edecekler. 2023 yılında yatak odası perdeleri olarak daha soft renklerin pencereler de görünmesi bekleniyor. Yatak odası perde modelleri 2023 tasarımları gündeme geldiği zaman hem kullanışlı hem de kaliteli tasarımlardan rahatlıkla söz edebiliriz.  Bu aşamada perde tercihinde pek çok farklı dinamiğe de dikkat etmek durumundayız.

Bu renkler odanızın daha ferah ve aydınlık görünmesini sağlamanın yanı sıra odanızı da olduğundan daha geniş gösterecektir. Aynı zamanda soft renklerin birçok mobilya ile de uygun olması bu renk perdeleri kullanırken ‘Mobilyalarım ile uyumlu olur mu ?’ sorusunu da sormaktan sizi kurtaracaktır.

2023 yılının yeni trendi olacak olan soft renk yatak odası perdeleri birçok perde modelinde de güzel görünüyor. Hem eviniz hem de yatak odanız ile çok uyumlu olacak olan bu perdeler sizleri bekliyor. Yatak odası perde modelleri tam olarak beklentinizi karşılayabilecek bir kabiliyete sahip olan tasarımlardır.  Bu aşamada yatak odası perdelerini tercih ederken de dikkatli bir araştırma sürecini yakından takip etmek gerekmektedir.

Yatak odası perdeleri genellikle uyku kalitesini korumak için ışık geçirmeyen ve koyu renklerde kullanılıyor. Tabiki perdeleri seçerken sadece uyku kalitenizi etkilemesinin dışında başka şeylere göre de seçmelisiniz. Seçilen perdelerin; pencerelerinizin şekline, odanızın büyüklüğüne, mobilyalarınıza ve odanın bulunduğu cephenin ışık alıp almamasına göre uygun olması gerekir.

Yatak odanız çok sade dekore edilmiş ise perdeleriniz de biraz daha hareketli desenler kullanarak sıkıcılığı önleyebilirsiniz. Ya da tam tersi olarak yatak odanız çok hareketli ise perdelerinizi olabildiğince sade seçmelisiniz.

Kışın çok soğuk oluyorsa odanız ısı yalıtımı özelliğine sahip perdeleri de tercih edebilirsiniz. Bu sayede perdeleriniz yatak odanızın çok fazla soğumasını ve pencere pervazlarından gelen soğuk havayı önler. Işığı engellemek için fon perdesi kullanıp tül perdelerinizi istediğiniz renklerde alabilirsiniz.

Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı?

Yatak odası yalnızca uyumak için kullanılan bir yer olmadığından dekoru önem taşır. Günün yorgunluğunu attığınız, tembellik yapmak istediğiniz zamanlarda vakit geçirdiğiniz bir yerdir. Yatak odasını dizayn ederken en önemli unsurlardan birisi de perde seçimidir.

Seçilen perdelerin; pencerelerinizin şekline, odanızın büyüklüğüne, mobilyalarınıza ve odanın bulunduğu cephenin ışık alıp almamasına göre uygun olması gerekir. Yatak odası genellikle dinlenmek için kullanılan bir yer olduğu için fazla göz yormayan perdeler kullanmak daha iyi olacaktır. Bu nedenle daha çok sade perdelere yoğunlaşmak daha iyi karar vermenizi sağlar.

Yatak Odası Perde Modelleri 2023
Yatak Odası Perde Modelleri 2023

Fon perde olarak özellikle yatak odanız sabah güneşini çok fazla alıyorsa mutlaka koyu renklerde fon perdesi kullanın. Koyu renge sahip fon perdeler sabahları yatak odasına gelen güneş ışıklarını engellediği için uyku kalitenizin bozulmasını engeller. Aynı zamanda koyu renge sahip fon perdeler kışın ısı yalıtımı da sağlar. Bu sayede yatak odanızın çok fazla soğumasını ve pencere pervazlarından gelen soğuk havayı önler.

Fon perde kullanmak istemiyorsanız seçtiğiniz perdenin kumaşının ışık geçirmez özelliğine sahip olmasına dikkat edin. Işık geçirmeyen bir kumaşa sahip değilse bile daha sonra perdenin arkasına ışık geçirmeyen bir kumaş diktirerek ekletebilirsiniz. Yatak odası perde modelleri farklı tasarımlarla desteklendikleri ölçüde üst düzeyde bir performansı ortaya koyarlar.

Başka bir seçenek olarak ışık geçirmeme konusunda iyi olan stor perdeleri kullanabilirsiniz.  Eğer yatak odanız çok sade dekore edilmiş ise perdeleriniz de biraz daha hareketli desenler kullanarak sıkıcılığı önleyebilirsiniz. Ya da tam tersi olarak yatak odanız çok hareketli ise perdelerinizi olabildiğince sade seçmelisiniz. Bu sayede perdeleriniz ile odanın hareketliliğini biraz daha azaltmış olursunuz.

Koyu rengin yoğun olduğu bir yatak odanız varsa açık renk perde seçimi yapınız. Açık renk perde seçimi yapmak yatak odanızın boğucu, sıkıcı, karanlık olmasını önler ve odanıza ferahlık getirir. Soft renklerle dizayn ettiyseniz de daha canlı renklere sahip perde modelleri ile odanızın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Yatak Odası Perdesi Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Yatak odanızın büyüklüğüne ve içeri ne kadar ışık girmesini istediğinize bağlı olarak çok çeşitli perde çeşitleri arasından seçim yapmalısınız.  Şeffaf perdeler, yatak odaları için ince bir mahremiyet seçeneği sunar. Bu perdeler şeffaftır! Ancak yine de bol miktarda ışığın içlerinden süzülmesine izin verir. Ayrıca, uyurken veya kıyafet değiştirirken gürültüyü engellemeye ve mahremiyet sağlamaya yardımcı olabilirler.

Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı?
Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı?

Panjurlar, birçok farklı renk ve tarza sahip oldukları ve geniş bir işlevsellik yelpazesi sunduğu için yatak odaları için mükemmel bir seçimdir. Dikey jaluziler, pencerenizin üzerinde tam veya yarım uzunlukta paneller veya hatta oda bölücüler olarak kullanılabilirken, yatay jaluziler pencereleri tamamen kapatmak için mükemmeldir. Yatak odası perde modelleri tercihlerinde mutlaka evinizin genel dekorasyonunu da dikkate almalısınız.

Yatak odanız için perde seçmek kişisel bir karardır. Pencerenizin boyutu ve odanızın tarzı gibi bir tane satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok husus vardır. Yatak odalarında kullanılmak üzere farklı tipte panjurlar mevcuttur. Stor perdeler veya dikey sürgülü perdeler arasından seçim yapabilirsiniz. Yatak odası perde modelleri söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş bir ürün yelpazesi çıkmaktadır.

Stor perdelerin çok çeşitli stil ve renkleri vardır. Bu da onları fazla meşgul etmeden biraz renk eklemek istediğiniz yatak odaları için ideal kılar. Ayrıca kurulumu ve bakımı kolaydır, bu da onları bakım işlerine çok fazla zaman harcamaktan hoşlanmayan insanlar için ideal bir seçim haline getirir.

Dikey sürgülü panjurlar, gün boyunca çok fazla güneş ışığı alan alanlarda kullanılmak üzere tasarlandıkları için yatak odaları için başka bir harika seçenektir. Bu jaluziler, kullanılmadığında dikey olarak, gerektiğinde yatay olarak aşağı yuvarlanan kumaş panellere sahiptir. Böylece kullanılmadıklarında fazla yer kaplamazlar.

Yatak odası perde rengi ne olmalı?

Yatak odanızın dekorasyon stilini de perde seçiminde göz önünde bulundurmanız önemlidir. Eğer modern bir yatak odasına sahipseniz, sade ve düz renklere sahip perdeler tercih ederek minimalist bir atmosfer yaratabilirsiniz. Eğer rustik veya country tarzında bir dekorasyon varsa, doğal tonlara sahip perdelerle odanızın atmosferine uyum sağlayabilirsiniz. Klasik bir yatak odasına sahipseniz, daha zengin ve zarif kumaşlara sahip perdelerle şıklığı artırabilirsiniz.

Yatak odasında doğru aydınlatma da perde seçiminde etkili bir rol oynamaktadır. Eğer oda karanlık ve loş bir atmosfere sahipse, açık renkli perdelerle daha fazla ışık almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, yatak odanızda uyuma düzenini de göz önünde bulundurmanız gereklidir. Eğer gece çalışan biriyseniz veya uyuma düzeniniz farklıysa, kalın ve opak perdelerle odanızı daha karanlık hale getirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.