Ev Dekorasyon Blogu

Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları Hangileridir?

0

Evde yapılan dekoratif süs eşyaları her zaman favori konumda yer alırlar. Dekoratif süslemeler evde farklı malzeme ve teknikler kullanılarak yapılır. Bu tarz süsleri yapmaktaki temel amaç, eğlenmek ve bu güzel sanat eserlerini oluşturma sürecinin tadını çıkarmaktır.

Dekoratif süsler yapmanın birçok farklı yolu vardır. Bunlar, onları karalama defteri kağıdından, kağıt mendilden, plastik şişelerden ve diğer geri dönüştürülmüş malzemelerden yapmayı içermektedir. Ayrıca boncuk ve kristalleri kullanarak kendi dekoratif süslerinizi de oluşturabilirsiniz.

Süslemeler hayatımızda bir keyif ve mutluluk kaynağıdır. Evlerimizde bize gurur ve mutluluk duygusu veriyorlar. Süslemeler ahşap, cam ve metal dahil olmak üzere birçok farklı malzemeden yapılabilir. Kendi dekoratif süslerinizi yapmak için bazı fikirler şunlardır:

  • Ahşap kalpler
  • Boncuk süsler
  • Cam vazo süslemeleri

Ahşap bir malzemeye kalp şeklini vererek; harika bir tasarım elde edebilirsiniz. Daha sonra bu kalpleri; istediğiniz renge akrilik boyalarla boyayabilirsiniz. Bugün birçok insanın tercih ettiği rustik görünüm için bu tarz tasarımları tamamlamadan da kullanabilirsiniz. Böylece daha özgün bir havası olacaktır.

Boncuklu süsler bugünlerde tüm şekil ve boyutlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu tür zanaat projeleriyle ortaya koymanızın sınırı yoktur. Bunun için zaten birbirine bağlı boncuklar satın alabilirsiniz. Bunun yerine sadece boncukları paket olarak satın alıp; istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Evde yapılan eşyalar konusunda boncuklar her zaman talep görür!

Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları
Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları

Cam vazolara farklı bir görünüm vermek için kurdeleler veya başka malzemeler kullanarak süsleyebilirsiniz. Böylece mükemmel bir görselliğe sahip olarak; yaşam alanlarınıza fark katabilirsiniz. Evde yapılan dekoratif süs eşyaları gündeme geldiği zaman hem estetik görselliğe sahip hem de kullanışlı olan tasarımlar karşımıza çıkmaktadır.

Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları Nelerdir?

Evde yapabileceğiniz birçok farklı dekoratif süs çeşidi vardır. Eviniz için güzel dekorasyonlar yaratmak için hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Evde yapılan dekoratif süs eşyaları arasından bir tercihte bulunurken, öncelikli olarak estetik görselliğe ve işlevselliğe dikkat etmelisiniz. Bir de bu tarz tasarımlara nereden başlayacağınızı bilmelisiniz. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı fikirler:

Kartondan bir kafa şekli kesip gözler ve ağız için düğmelere yapıştırarak bir kardan adam süsü yapabilirsiniz. Bu tasarımı hayata geçirmek için kollar için iki yarım daire ve ayaklar için iki yarım daire yapıştırmalısınız. Burun ve ağız için pamuk topları, ayrıca boynuna atkı yapmak için kırmızı keçe veya yün kullanabilirsiniz.

Boncukları tellere bağlayarak ve gün boyunca güneş ışığını evinize yansıtmaları için evinizdeki bir pencereden asarak bir güneşlik yapabilirsiniz. Böylece yaşam alanınıza yepyeni bir renk katabilirsiniz. Üstelik bu süslemenizi farklı renklerden oluşan kumaş parçalarını kullanarak da zenginleştirebilirsiniz.

Dekoratif süsler, güzel ve işlevsel oldukları için ev dekorunuzu zenginleştirecek türden şeylerdir. Tüm şekillerde, formlarda ve tarzlarda yapılabilirler. Bundan dolayı, zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. En popüler dekoratif süs eşyaları cam, ahşap ve metalden yapılmıştır. Evde yapılan dekoratif süs eşyaları her zaman popüler konumda yer alan tasarımlardır.

Cam Dekoratif Süsler Nelerdir?

Cam, hafif ve kullanımı kolay olduğu için dekoratif süs yapımında çok popüler bir malzemedir. Cam dekor yapmanın en iyi yollarından biri kağıt hamuru kullanmaktır. Cam dekoratif süsler; cam malzemenin parlak kağıtlarla süslenmesiyle elde edilebilirler. Yine bu tarz süsler, özel cam boyaları yardımıyla harika bir görselliğe ev sahipliği yapabilirler. Ayrıca cam dekoratif süsler; kullanışlı bir tasarımla yaşam alanlarının vazgeçilmezi olabilirler.

Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları Nelerdir?
Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları Nelerdir?

Dekoratif cam süs yaparken gereken ilk şey, ne tür bir süs yapmak istediğinize karar vermektir. Pek çok farklı stil vardır. Bu nedenle dekorasyon düzeninize ve zevkinize uyan birini seçebilirsiniz. Cam dekoratif süs eşyaları için boncuklar, düğmeler, kabuklar ve tasarımınıza uyan hemen hemen her şeyi kullanabilirsiniz. Böylece evde yapılan dekoratif süs eşyaları konusunda harika fırsatlara sahip olabilirsiniz.

Dekoratif süsler sadece bir dekorasyon değil, aynı zamanda kültürümüzün ve mirasımızın bir simgesidir. Dolayısıyla geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerinde evde yapılan dekoratif süs eşyaları her zaman favori konumda yer almaktadır. Üstelik son zamanlarda tasarım dünyasının da gelişmesine paralel olarak bu tarz tasarımlara olan ilgi günden güne artış göstermektedir.

Cam Dekoratif Süsler Nelerdir?
Cam Dekoratif Süsler Nelerdir?

Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları İçin İpuçları

Evde yapılan dekoratif süs eşyaları konusunda detaylı bir araştırma yaptığımız zaman karşımıza birden fazla seçenek çıkmaktadır. Aşağıda sıraladığımız süs eşyaları için ip uçları; evde kendinizin yapabileceği ev yapımı eşyalar konusunda size fikir verecektir;

Mesela; pirinç unu ile renkli toz karıştırılarak cam süs eşyanızı zemininde özel destekler oluşturabilirsiniz. Burada isterseniz; herhangi bir şekil veya tasarımda çizilebilirsiniz. Hatta kullanılan renkler hayal gücünüze bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Yine; bir kağıdı ikiye katlayarak, tekrar uzunlamasına katlayarak, tekrar enine katlayarak ve çeşitli desenleri keserek kağıt abajur yapabilirsiniz. Bu, düğünler ya da kutlamalar sırasında iç ve dış mekanlarda kullanılabilecek çekici bir ilgi çekici abajur yapmanızı mümkün kılar.

Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları İçin İpuçları
Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları İçin İpuçları

Ayrıca; uzun bir kağıt şeridi alıp, her tarafına küçük kıvrımlar yaparak birçok küçük çiçek katladığınız origami çiçek buketi yapabilirsiniz. Bu çiçekleri daha sonra buketler halinde düzenleyebilirsiniz. Bunlar doğum günü gibi özel günlerde sevdiklerinize hediye olarak da sunabilirsiniz.

Dekoratif süslemeler ev dekorunuzun önemli bir parçasıdır. Evinizin güzelliğini arttırmak ve daha çekici görünmesini sağlamak için kullanılabilirler. Dekoratif süslemeler çok çeşitli tasarım, boyut ve renklerde mevcuttur. Zevkinize ve ihtiyacınıza göre aralarından seçim yapabilirsiniz.

Ev dekorasyon tarzları nelerdir?

Ev dekorasyonu, yaşam alanlarımızın atmosferini şekillendiren ve kişisel tarzımızı yansıtan bir sanattır. Farklı kültürlerin, tarih dönemlerinin ve modanın etkisi altında şekillenen birçok dekorasyon tarzı bulunmaktadır.

Klasik tarz, zamanın ve modanın değişkenliğine meydan okuyan, zamanla eskimeyen bir tarzı yansıtır. Dantel perdeler, ahşap mobilyalar, antika parçalar ve şık aksesuarlarla evinize zarif bir atmosfer katabilirsiniz. Klasik tarz, incelikli detayları seven ve nostaljiyi önemseyenler için mükemmel bir seçenektir.

Rustik tarz, doğal malzemelerin ve rustik detayların ön planda olduğu bir dekorasyon tarzıdır. Ahşap, taş ve doğal kumaşlarla donatılmış mobilyalar, rustik tarzın temel öğeleridir. Odak noktası doğal güzellik ve basitlik olan bu tarz, sıcak ve samimi bir ortam yaratmak isteyenler için idealdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.