Ev Dekorasyon Blogu

Tekzen Yatak Odası Avize Modelleri Trendleri Nelerdir?

0

Tekzen yatak odası avize modelleri; modern dokusuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. Avize iç mekanların duruşunu değiştiren ve güzelleştiren bir eşyadır. Birçok avize çeşidi vardır. Mekânın uygunluğuna göre avize seçimi yapılabilir. Avize hayatımızın her alanında kullanılır. Evlerimizde, işyerlerinde, mağazalarda aklınıza gelebilecek bütün mekanlarda avize kullanımı gerekir. Çünkü avize kullanılmadan ortam çok boş durur ve tarz bir görüntüye sahip olmaz.

Her yerde olduğu gibi avize seçimi de kişinin zevklerine göre olur. Ancak bazı yerlerde kullanılması gereken avize tipi vardır. Her avize her mekâna uyum sağlayamaz. Avize seçiminde öncelikli kuran ortamın büyüklüğüdür. Diğer kural ise tavan yüksekliğidir. Tekzen yatak odası avize modelleri tam olarak beklentinizi karşılama kabiliyetine sahip olan modellerden oluşmaktadır.

Eğer mekân büyük bir alansa küçük bir avize tercih edilmez. Çünkü avize kendini gösteremez. Mekan küçükse de büyük bir avize tercih etmemeliyiz. Kaba ve çirkin bir görüntü oluşturabilir. Örneğin, büyük showroom tarzı mekanlarda çok büyük avizeler tercih edilir. Ya da otellerin giriş bölümünde kristal devasa büyüklükte avizeler görürüz. Ortam büyüklüğü arttıkça avizenin büyüklüğü de artar.

Tekzen Yatak Odası Avize Modelleri Trendleri Nelerdir?
Tekzen Yatak Odası Avize Modelleri Trendleri Nelerdir?

Tekzen yatak odası avize modelleri çok sayıda farklı alanlarda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Dershane, etüt merkezi gibi yerlerde ise sınıflarda floresan tarzı avizeler kullanıldığını görürüz. Çünkü amaç ortamın iyi aydınlatılmasını sağlamaktır. Avize modellerine örnekler verebiliriz.

  • Sarkıt Avize
  • Kristal Avizeler
  • Halat İpli Avizeler
  • Ledli Avizeler
  • Tek ya da çoklu avizeler
  • Ahşap avizeler

Tekzen yatak odası avize modelleri arasından bir tercihte bulunacağınız zaman yatak odanızın genel dekorasyon özelliklerini dikkate almanız her zaman önerilmektedir. Böylece tam da sizi yansıtan bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Yatak Odası İçin Uygun Avize

Evlerde kullanılan avizeler genellikle çok büyük olmaz. Çünkü evlerin belli bir m2 ölçüleri vardır. Tabi ki villa tipi evlerden bahsetmiyoruz. Normal bir dairenin salon ve odalarının ölçüleri aynı şekilde tavan yükseklikleri de hemen hemen aynı ölçülerdedir. Yatak odasına bir avize seçerken de aynı özelliklere bakmalıyız.

Öncelikle avizenin boyutunu belirleyerek işe koyulalım. Daha sonra yatak odasındaki dekorasyonumuza uygun bir avize düşünelim. Burada modellerden yola çıkabilirsiniz. Eğer tavan yüksekliğimiz yoksa sarkıt bir avize seçmemeliyiz. Çünkü sarkıt avize ışığın yayılmasını engelleyebilir. Ayrıca sarkın avize odanızı daha küçük gösterebilir.

Mobilya takımınız modern bir takımsa daha sade bir avize seçebilirsiniz. Ya da yatak odası mobilyanız avangart bir modele sahipse gösterişli bir avize seçebiliriz. Örneğin kristal taşlara sahip bir avize seçilebilir. Yatak odası avize modelleri arasından bir tercihte bulunurken; tercih ettiğiniz tasarımın mutlaka kullanışlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Yatak Odası İçin Uygun Avize
Yatak Odası İçin Uygun Avize

Yatak Odası İçin Uygun Avize Nasıl Seçilir

Yatak odanızın mobilyaları açık kahve tonlarında ise halat ipli bir avize de seçebilirsiniz. Oda içerisinde ışıklandırmaya çok ihtiyaç duyuyorsanız çoklu halat ipli bir avize seçmenizde fayda var. Ancak genellikle salon ve mutfak gibi odalarda fazla ışık ihtiyacı olurken yatak odası ışığı daha loş olabilir.

Son dönemlerde yaygınlaşan ve evlerde çok hoş duran bir avize modeli daha vardır. Ledli avizelerden bahsediyoruz. Ledli avizeler değişik biçimlerde evlerinizin duvarını süsleyebilir. Aynı zamanda ledli avizelerde enerji tasarrufu olması ile daha da ilginizi çekebilir. Ayrıca bu avizeler görüntü olarak modernliği ve sadelikle gösterişin harmanlanmasını ifade ediyor diyebiliriz.

Yatak odası avizenizi seçerken ledli avizelerden alabilirsiniz. Bu durumda şunu düşünmelisiniz. Ledli avizenizin ışığı beyaz mı yoksa gün ışığı renkte mi olacak? Beyaz renk ortamı aydınlatır daha ferah ve iyi gösterir. Tekzen yatak odası avize modelleri tam olarak beklentinizi karşılayan tasarımlardan oluşmaktadır.

Yatak Odası İçin Uygun Avize Nasıl Seçilir
Yatak Odası İçin Uygun Avize Nasıl Seçilir

Gün ışığı renkte çok güzeldir ancak beyaz renge göre karanlık düşeceğinden genellikle mutfaklarda tercih edilmez. Ancak gün ışığı renk ledli avize yatak odanıza çok uyumludur. Çünkü mutfak gibi yemek yapılan veya sürekli oturulan ortak yaşam alanı olmadığı için oldukça uyumludur.

2023 Tekzen Yatak Odası Avize Modelleri

Avize seçimi yapılırken odanızın ne kadar ışık ihtiyacı olduğu da önemlidir. Eğer odanızın fazla aydınlanmasını istiyorsanız ikili ya da üçlü olan çoklu avizeleri tercih etmelisiniz. Bir diğer yatak odası avize modeli de de kristal avizelerdir. Kristal avizeler daha çok salonla ve oturma odalarında tercih ediyor gibi dursa da yatak odanızın dekorasyonu müsait ise değerlendirebileceğiniz bir avize modelidir.

2023 Tekzen Yatak Odası Avize Modelleri
2023 Tekzen Yatak Odası Avize Modelleri

Çok büyük taşlı bir kristal avize olmayabilir. Daha küçük zarif taşlarla yapılmış minik bir kristal avize de tercih edebilirsiniz. Avize için önemli olan bulunan odaya küçük ya da büyük gelmemesidir. Yatak odasının iç dekorasyonunu genelde mobilyalar oluştur. Yatak, yatak başlığı, şifonyer, gardırop ve makyaj masası gibi… Tekzen yatak odası avize modelleri göz alıcı konseptlerle desteklendiğinden size en uygun seçenekleri pratik bir şekilde bulabilirsiniz.

Eğer bu mobilyalarınız renkli değilse gri, koyu kahve, ceviz vb. gibi renklerden oluşuyorsa renkli bir avize tercih edebilirsiniz. Örneğin, turuncu renk bir avize odanın havasını değiştirecektir. Ya da yatak odanızda renkli bir fon perde bulunduruyorsanız bu renk bir avize tercih etmek de odaya değişik bir hava katabilir. Siz de Tekzen yatak odası avize modelleri hakkında oluşturduğumuz fotoğraf galerisinden bu tarz tasarımları inceleyebilirsiniz.

Yatak odası avizeleri nasıl olmalı?

Yatak odası avizesi seçerken dikkat edilmesi gereken ilk faktör, odanın boyutu ve yerleşimidir. Yatak odanız küçükse, sade ve kompakt avizeler tercih etmek daha uygun olacaktır. Bu, hem odanın görsel olarak daha geniş görünmesini sağlar hem de hareket alanınızı kısıtlamaz. Daha büyük yatak odaları için ise gösterişli ve büyük avizeler tercih edebilirsiniz. Ancak, unutmayın ki avizenin boyutu, yatağınızın boyutuna ve tavan yüksekliğine göre de ayarlanmalıdır. Avizeyi yatağınızın üzerine yerleştirmek yerine yatağınızın yanına monte etmek, daha fonksiyonel bir aydınlatma sağlayacaktır.

Yatak odası, dinlenme ve gevşeme odasıdır, bu nedenle avize seçerken ışığın tonu oldukça önemlidir. Sert ve soğuk bir ışık yerine, daha sıcak ve yumuşak bir ışık tonu tercih etmek rahat bir atmosfer yaratmada etkili olacaktır. Renk sıcaklığı 2700K ile 3000K arasında olan LED ampuller, yatak odasında ideal bir atmosfer yaratmak için uygundur. Aydınlatma şiddetinin de ayarlanabilir olması, odada farklı etkinliklere uygun bir ışıklandırma düzeni sağlamak açısından önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.