Ev Dekorasyon Blogu

Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekeler Neden Olur?

0

Halı yıkandıktan sonra sarı lekeler can sıkıcı olabilirler. Halı yıkama sonrası sarı lekeler, bir dizi faktörden kaynaklanabilen yaygın bir sorundur. En yaygın olanı, çok fazla su kullanmamak, deterjanı yeterince durulamamak veya halının tamamen kurumasına izin vermemek gibi yanlış temizleme işlemleridir. Dolayısıyla halı yıkadıktan sonra sarı lekeler sorunuyla sıklıkla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Elbette ki bu tarz bir sorun yaşandıktan sonra pratik bir şekilde halıdaki sararma sorununu gidermek gerekmektedir.

Halı yıkama sonrası sarı lekeler çok yaygındır. Sentetik elyaftan yapılan tüm halılarda bu sorun görülebilir. Çoğu durumda halı, klorlu ağartıcı içeren bir temizlik maddesi ile yıkanır. Sarı lekeler, halıdaki sarı boya ile temizlik maddesi içindeki klor arasındaki reaksiyon nedeniyle oluşur. Bu lekeleri halının liflerine derinlemesine emdikleri için halıdan çıkarmak zordur. Peki, halı neden sararır? Halı, deterjanlardan, güneş ışınlarından ve maruz kaldığı sıvılardan kaynaklı olarak sararabilir.

Halıdaki sarı lekeleri çıkarmak zor olabilir. Lekeleri çıkarmaya çalışırken, hem halınız hem de aileniz için güvenli bir temizleme solüsyonu kullanmanız önemlidir. Ayrıca hem taze lekelerde hem de eski sarı lekelerde işe yarayacak bir şeye ihtiyacınız vardır. Halıdaki sarı lekeleri temizleyen birçok farklı ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerden birini evde kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu tarz işlemlerde dikkatli hareket etmenizde fayda vardır.

Halı yıkandıktan sonra sarı lekeler
Halı yıkandıktan sonra sarı lekeler

Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Halınız yıkandıktan sonra sararmışsa, hızlı hareket etmek önemlidir. Ne kadar uzun süre beklerseniz lekeyi çıkarmak o kadar zor olacaktır. Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, temiz bir havlu veya kağıt havluyla mümkün olduğunca halıdaki fazla nemi almaktır. Havluya veya kağıt havluya erişiminiz yoksa, suyu halı liflerinden dışarı itmek için yumuşak bir fırça veya süpürge sapı kullanabilirsiniz.

Ardından, başka bir temiz havlu veya kağıt havlu kullanın ve halı liflerinden kalan sıvıyı temizlemelisiniz. Bu aşamada halınızdaki sıvıyı emerken ovmamak önemlidir. Çünkü bu, temizleme içi kullandığınız ekipman ile halı lifleriniz arasındaki sürtünme nedeniyle ek hasara yol açabilir. Halı elyafınızdaki fazla nemin tamamı alındıktan sonra, başka herhangi bir temizleme adımına geçmeden önce tamamen kurumasını beklemelisiniz.

Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekeler Neden Ortaya Çıkar?

Halıları yıkadıktan sonra sarı lekelerin pek çok farklı nedeni vardır. Halı yıkandıktan sonra sarı lekeler söz konusu olduğu zaman yaşam alanlarında pek de iç açıcı olmayan görüntüler karşımıza çıkar. Dolayısıyla bu tarz bir sorunla karşılaştığınız zaman hızlı bir şekilde temizlik yapmak gerekmektedir. Elbette ki bu aşamada halı yıkandıktan sonra sarı lekeler konusunda bilgi sahibi olmak; beraberinde önemli kazanımları getirecektir. Genel olarak aşağıda sıraladığımız durumlar; halı yıkandıktan sonra sarı lekeler sorunuyla karşılaşmamıza neden olmaktadır;

  • Halının tam olarak kurutulmaması
  • Düşük PH değeri suyla halı yıkamak
  • Kalitesi deterjanlarla halının yıkanması
  • Halı yıkamada kullanılan deterjanın durulanmaması
Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?
Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Halınızı yıkadığınızda ve sarı bir leke ile çıktığında çok sinir bozucu olabilir. Bu birkaç nedenden dolayı olabilir. Ancak en yaygın olarak düşük su kalitesi veya düşük pH’lı sudan kaynaklanır. Sert suyunuz varsa, sudaki mineraller halınızı lekeliyor olabilir. Bu sorunu çözmek için suyunuzun pH seviyesini nötralize etmek için biraz sirke veya soda külü eklemeniz gerekir.

Yumuşak suyunuz varsa, yıkamadan sonra halıda sarı lekelere neden olan çok fazla sabun kalıntısı olabilir. Bu sorunu çözmek için halınızı temizledikten sonra iyice duruladığınızdan emin olmanız gerekir. Halı yıkandıktan sonra sarı lekeler sorununa neden olabilecek başka bir şey de, yıkama işleminin sonunda deterjanınızın yeterince durulanmamış olmasıdır.

Yıkandıktan sonra sarı lekelerin olmasının bir başka nedeni de halınızı yıkarken çok fazla deterjan kullanmaktır. Halıları yıkarken seyreltilmiş solüsyonlar kullanmak en iyisidir çünkü giysiler ve nevresimler gibi diğer kumaş türlerinden daha fazla sabun kalıntısı tutma eğilimi gösterirler. Tüm bu bilgiler ışığında halı yıkandıktan sonra sarı lekeler konusunda öncesinden önlem almak; sonrasında temizlemekten daha kolaydır!

Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekelerden Nasıl Kurtulur?
Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekelerden Kurtulmak

Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekelerden Nasıl Kurtulur?

Şayet halınızdaki sarı leke sorununun kurtulmayı istiyorsanız; herhangi bir temizleme solüsyonu uygulamadan önce halınızı iyice süpürmenizde fayda vardır. Bu, kir parçacıklarını sarı lekeleri gevşetmeye yardımcı olur. Böylece daha sonra elektrikli süpürgeyle kolayca çıkarılabilirler.

Kağıt havlu veya bez havlu kullanarak halınızdan mümkün olduğunca fazla sıvı emdirmek de halı yıkandıktan sonra sarı lekeler konusunda önemli bir çözümdür. Temizleme işlemi sırasında daha fazla kir çekmemesi için mümkün olduğu kadar çok sıvı emdirmenizde fayda vardır. Bu sayede pratik bir şekilde halınızdaki sarı lekelerden kurtulabilirsiniz.

Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekelerden Nasıl Kurtulur?
Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekelerden Nasıl Kurtulur?

Halınızdaki kalan lekeleri çıkarmak için iyi bir leke temizleyici kullanmak her zaman mantıklı seçenekler arasında yer alır. Bunları yakınınızdaki herhangi bir süpermarketten dahi alabilirsiniz.  Tüm bu bilgiler ışığında halı, birçok ev sahibi için tercih edilen döşeme malzemesidir. Rahat ve bakımı kolaydır. Ancak temizlemesi düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir.

Halıların iyi görünmesini sağlamak için düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Ancak doğru temizlik ürününü kullanmazsanız veya doğru adımları izlemezseniz, halıyı yıkadıktan sonra sarı lekelerle karşılaşabilirsiniz. Halı yıkandıktan sonra sarı lekeler konusunda başarılı bir yöntemi tercih etmeniz ve kaliteli ürünleri kullanıyor olmanız, tam da beklediğiniz etkiye sahip olan; bir işlemi gerçekleştirmenizi mümkün kılar.

Yıkadıktan sonra sararan halı nasıl temizlenir?

Sararan halılar genellikle lekeli ve kirli olma eğilimindedir. Leke kontrolü için halı yüzeyindeki lekeleri ve kirleri belirleyin. Eğer lekeler mevcutsa, uygun halı leke çıkarıcı veya hafif sabunlu su ile lekeleri hafifçe ovun. Ancak, halının rengini kontrol ederek, kullanacağınız leke çıkarıcı veya sabunun halının renklerine zarar vermediğinden emin olun.

Sarı halıları beyazlatmak ve renklerini canlandırmak için doğal bir temizleyici olan sirke ve bikarbonat karışımı kullanabilirsiniz. Bir kabın içerisinde 1 su bardağı sirkeyi ve 2 yemek kaşığı bikarbonatı karıştırın. Karışımın köpürmesine izin verin ve ardından oluşan köpüğü halıya uygulamak için kullanın.

Hazırladığınız sirke ve bikarbonat karışımını sararan bölgelere uygulayın. Eğer halınız büyükse ve tüm yüzeyi sararmışsa, karışımı genel olarak halının üzerine yayabilirsiniz. Uyguladığınız karışımın halının tüm yüzeyine nüfuz etmesi için hafifçe fırçalayın. Bu karışım, halının renklerini canlandırıcı ve sarı lekeleri azaltıcı etkisiyle bilinir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.