Ev Dekorasyon Blogu

Genç Odası Dekorasyon Önerileri

0

Genç odası dekorasyon konusunda bir karar verirken, birkaç kritere dikkat etmeniz gerekiyor. Böyle durumlarda mutlaka kendi yaşam alanınızı ve evinizin genel dekorasyonunu da hesaba katmalısınız. Yine genç odası tasarımlarında mutlaka işlevselliğe dikkat etmelisiniz. Ayrıca genç odası dekorasyon fikirlerini değerlendirebilirsiniz. Böylece tam olarak işlevsel bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Ev dekore ederken sıra genç odalarına geldiğinde dikkat edilmesi ve gözden kaçırılmaması gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Genç odası olarak dekore edilecek odanın boyutuna göre tercihler yapılmalıdır. Odanın sahibi olacak gencin, zevk ve renk tercihine göre hareket edilmesi gerekir.

Çocukluktan gençliğe geçilmesi nedeniyle gençler odalarının dekorasyonunda söz sahibi olmak isterler. Bu sebeple genç odası dekorasyonu yaparken odanın sahibinden de yardım almak gerekmektedir. Genç odası dekorasyon fikirlerini değerlendirirken, renk uyumuna dikkat ediyor olmanız harika tasarımlara imza atmanızı mümkün kılacaktır.

Gençler odaları hakkında söz sahibi olmayı isterler. Büyüdüklerini ve artık yetişkinliğe adım attıklarını hissettirebileceğiniz yerlerden bir tanesi de yatak odalarıdır. Kendilerine ait ve ruhlarını yansıtabilecek odaya sahip olurlarsa sorumluluk almalarında yardımcı olabilirsiniz. Gençler evdeki vakitlerinin çoğunu kendi odalarında geçirdikleri için genç odası dekorasyonu önemlidir.

Genç Odası Dekorasyon Önerileri
Genç Odası Dekorasyon Önerileri

Çocuğunuzla beraber dekorasyon fikirleri edinebilmeniz için sizlere yükselen tasarım trendlerinden bahsettik. Çocuğunuz için yeni bir genç odası tasarlıyorsanız yazımıza göz atarak yeni fikirler edinebilirsiniz. Genç odası dekorasyon fikirleri konusunda bir karar verirken farklı mobilyaların birbirleriyle uyumlu olması konusuna da dikkat ediyor olmanız gerekecektir.

Genç Odası Tasarımları

Genç odası denince ailelerin aklına sadece herhangi modelde yatak, gardırop ve çalışma masası gelse de detaylar son derece önemlidir. Çocuklar odalarını hem dinlenmek hem çalışmak hem de aktiviteler gerçekleştirmek için kullanmaktadır. Günlerinin önemli bir kısmını odalarında geçirdikleri varsayılırsa odalarını sevmeleri ve huzurlu hissetmeleri gereklidir.

Genç odası tasarımı yaparken sade ve özgün tercihlerde bulunmalısınız. Genç odasında sadece çocuğa ait eşyalar bulunmalıdır. Kırılabilecek ya da zarar görebilecek eşyalar gençlerde tedirginliğe neden olabilmektedir. Dikkat dağıtabilecek aksesuarlardan kaçınmalısınız. Ders çalışma alanı olarak da kullanıldığı için göz yormayan ve dikkat çekmeyen eşyalar seçmeyi tercih etmelisiniz.

Gençler farklı fikirlere çok hızlı zaman içinde kapılabilmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak dekorasyon yapmalısınız. Sade ve uzun yıllar kullanılabilecek tasarımlara sahip mobilyalar doğru tercih olacaktır. Oda duvarlarında kullanacağınız rengi sıcak ve davetkar tonlarda seçmelisiniz. Dikkat toplamasını sağlayacak renkler tercih etmelisiniz.

Genç Odası Fikirleri

Yeni bir genç odası tasarımı yapacak olan aileler yeni fikirler ve yükselen dekorasyon trendleri hakkında araştırmalar yapmaktadır. Günümüzde üretim ve tasarım dünyasının çeşitlenmesi sayesinde binlerce modele sahip mobilyalar ve aksesuarlar vardır.

Binlerce model çeşitleri arasından doğru ve şık tercihler yapmak ailelerin zorlandığı konulardan bir tanesidir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda genç odası dekorasyonu zorluğunda faydalanabileceğiniz bazı fikirlere yer verdik. Genç odası dekorasyon fikirleri harika tasarımlarla desteklenmek durumundadır.

Gençler eğitim hayatlarında yoğun strese maruz kalabilmektedir. Evleri ve odaları bu stresi azaltabilecekleri en önemli yerlerden bir tanesidir. Bu sebeple odalarına koyabileceğiniz bir dart tahtası ya da minyatür tarzda bir basketbol potası sayesinde stres atma imkânı sağlanabilmektedir.

Genç Odası Tasarımları
Genç Odası Tasarımları

Genç odaları için hep tek kişilik yataklar düşünülse de eğer odanız yeteri kadar genişse çift kişilik yatak tercih edebilirsiniz. Çift kişilik yatak çocuğunuza değer verdiğinizi ve mutlu hissettirecektir. Büyük yataklara sahip oldukları taktirde rahatlıkla dinlenebilirler. Aynı zamanda büyük yatak onlara büyüdüklerini ve artık çocukluktan çıktıklarını hatırlatacaktır.

Genç odasının olmazsa olmaz mobilyalarından bir tanesi büyük kitaplıklar ve raflardır. Bu sayede çocuğunuza okuma kültürünü kendisine ait bir alanda hissettirebilirsiniz. Özel eşyalarını bu raflarda görmek onların hoşlarına gidecektir. Genç odası dekorasyon renkleri mutlaka birbiriyle uyumlu olmak durumundadır.

Genç Odası Boya Renkleri

Genç odası dekorasyonunda en önemli noktalardan bir tanesi de odayı boyayacağınız renklerdir. Doğru renk seçimi gencin iç dünyasında çok etkilidir. Gençlere sorulduğu taktirde renk seçimlerini çok canlı renklerden ya da çok koyu tonlardan seçeceklerdir. Fakat odanın huzurlu ve kullanışlı olabilmesi için pastel renklerden yana tercih etmenizde fayda vardır.

Erkek gençler özellikle koyu tonlar olan lacivert ve siyaha yönelmektedir. Genç kızlar ise ağırlıklı olarak pembe, kırmızı ve mor gibi tonlardan yana tercih belirtirler. Tüm bu cinsiyeti belirten renkler dışında beyaz, gri ve bej tonları son dönemlerin yükselen genç odası renkleridir.

Genç odasında zamansız ve uyumlu renkler tercih ettiğiniz taktirde mobilyalarla kolaylıkla kombin edebilirsiniz. Odanın renkleri çarpıcı tonlardan seçilirse mobilya seçimi daha zor olacaktır. Genç odasında açık tonlar tercih ettiğiniz taktirde hem huzurlu bir görünüm elde edebilirsiniz. Hem de stres azaltıcı bir etki yaratabilirsiniz. Genç odası dekorasyon tercihlerinde renk uyumuna dikkat etmeniz, harika bir ambiyans oluşturmanızı mümkün kılacaktır.

Genç Odası Boya Renkleri
Genç Odası Boya Renkleri

Genç odası için renkli ve canlı bir tercihte bulunmak isterseniz mavi, sarı veya pembe seçebilirsiniz. Mavi rengi insanda huzur duygusunu ortaya çıkartmaktadır. Sarı canlı ve enerjik hissettiren renklerdendir. Pembeyi ise dinlendirici renklerden sayılmaktadır.

Erkek Genç Odası Dekorasyon Fikirleri

Genç odasını erkek çocuk için hazırlıyorsanız işe önce doğru duvar renkleri arasından seçim yaparak başlamalısınız. Son zamanların yükselen trendleri arasında açık gri veya bej tonlarına sahip duvarlar vardır. Açık tondaki bu renkler son derece uyumludur ve bu sayede mobilya seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Genç odası dekorasyon fikirleri

Genç erkekler odalarında fazla eşya ve aksesuar olmasını tercih etmemektedir. Bu yüzden kalabalıktan uzak sade renk ve modellere sahip mobilyalar tercih etmelisiniz. Çift kişilik yatak seçerek büyüdüğünü ve artık bir yetişkin olduğunu hissettirebilirsiniz. Erkek oğlunuz bilgisayar kullanıyorsa bilgisayarını kullanabileceği bir masa yerleştirebilirsiniz.

Çocuğunuzun eğer bir hobisi varsa oda tasarımında bunu kullanabilirsiniz. Örneğin müzikle ilgileniyorsa onu cesaretlendirdiğinizi hissettirebileceğiniz duvar süsleri kullanabilirsiniz. Basketbol oynuyorsa küçük bir basketbol potası ona değer verdiğinizi gösterecektir.  Genç erkek için düzenlenen odanın boyutu müsaitse koltuk ve televizyon ekleyebilirsiniz.

Kız Genç Odası Dekorasyon Fikirleri

Genç kızlar odalarında aksesuarlar olmasını tercih ederler. Pastel renkleri genç kız odaları için tercih edebilirsiniz. Odada yer alması gereken eşyalar yatak, dolap, çalışma masası ve yer müsaitse makyaj masasıdır. Genç kızlar detaylara sahip objelerden hoşlanmaktadır. Genç kızlara özel dekorasyon fikirlerini hayata geçirirken renk uyumuyla ilgili pembe tonlar her zaman ön planda yer alır. Yine beyaz ve krem renginin de harika bir ortam oluşmasını mümkün kılacağı bilinmektedir.

Pastel tonlara ya da beyaz rengin hakim olduğu mobilyalardan tercih edebilirsiniz. Açık renklerle döşenmiş bir genç kız odası huzurlu ve sakin olacaktır. Genç kız için kişisel eşyalarını yerleştirebileceği bir makyaj aynası yerleştirebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuza değer verdiğinizi hissettirebilirsiniz. Bir de kız genç odası fikirlerine dair bir karar verirken; pastel tonların her zaman popüler bir seçenek olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.Erkek Genç Odası Dekorasyon Fikirleri

Renkli tablolar ve yastıklar ekleyerek hem rahat hem de şirin bir hava yaratabilirsiniz. Genç kızınızın yatılı misafirleri olabileceğini düşünerek oda yerinin müsaitse bir kanepe ekleyebilirsiniz. Odanız küçükse açılabilir yataklar tercih edebilirsiniz. Genç kızınızın odasına boy aynası ekleyebilirsiniz. Aynalar özgüven inşasında en önemli parçalardan bir tanesidir. Bir de bu tarz tasarımlarda konforu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Kızınızın ilgilendiği bir hobi varsa örneğin bale gibi balerinliği çağrıştıran aksesuarlar veya tablolar ekleyebilirsiniz. Bu sayede kızınız onu desteklediğinizi görecektir. Genç odası dekorasyon fikirlerini değerlendirirken kendi tarzınızı dikkate alıyor olmanız, harika bir tasarıma imza atmanızı mümkün kılacaktır. Bir de Genç odası dekorasyonunu oluştururken renk uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Genç odası tasarımları gündeme geldiği zaman farklı mobilyaların bir arada kullanıldığı tasarımlardan da söz edebiliyoruz.

Genç Odası Süsleme Fikirleri

Genç odaları çocukların uzun vakitler geçirdiği alanlardan bir tanesi olduğu için dizaynı da son derece önemlidir. Çocuğunuzun ev ortamında huzurlu yaşayabilmesi için odalarını benimsemeleri ve sevmeleri gerekir. Genç odasına ekleyeceğiniz dokunuşlarla çocuğunuzun odasını sevmesini sağlayabilirsiniz. Genç odası süsleme fikirlerine baktığımız zaman klasik çizginden çok modern tasarımların ön plana çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Erkek Genç Odası Dekorasyon Fikirleri
Erkek Genç Odası Dekorasyon Fikirleri

Odanın boyutu küçük de olsa doğru mobilyaları seçerek daha büyük görünmesini sağlamanız mümkündür. Küçük bir odanız fakat iki genç çocuğunuz varsa ranza tercih edebilirsiniz. Tek çocuk varsa bir ranza alıp altına oturma alanı ya da çalışma alanı olarak düzenleyebilirsiniz. Böylece hem odanızı daha konforlu bir hale hem de daha fonksiyonel bir hale getirebilirsiniz.

Odaya seçeceğiniz aksesuarların rahatlık ve huzuru yansıttığından emin olmalısınız. Seçtiğiniz nevresim takımı ve battaniyeleri çocuğunuzun sevdiği renklerden tercih edebilirsiniz. Genç odasına minik ışıklar ekleyerek sıcak görünmesini sağlayabilirsiniz. Genç odası dekorasyon fikirleri hakkında bir karar verecekseniz; size özel hazırladığımız fotoğraf galerisinden faydalanabilirsiniz.

Genç odası nasıl dekore edilir?

Genç odası dekorasyonunun temel taşlarından biri renk seçimidir. Gençlerin enerjik ve dinamik yaşamlarını yansıtan canlı renkler tercih edilebilir. Duvarları boyarken, gençlerin ilgi duyduğu renkler ve stiller göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, belirli bir tema seçerek odanın tüm dekorasyonunu buna göre düzenlemek de harika bir fikirdir. Örneğin, doğa temalı, müzik temalı veya minimalist bir tema seçilebilir.

Genç odaları sadece dinlenmek için değil, aynı zamanda çalışmak, eğlenmek ve sosyalleşmek için de kullanılacaktır. Bu nedenle, mobilya ve düzenlemeler fonksiyonelliği desteklemelidir. Çalışma masası, rahat bir oturma alanı, kitap rafları ve depolama çözümleri gibi unsurlar, odanın işlevselliğini artıracaktır.

Duvarlar, genç odası dekorasyonunda ifadeyi vurgulamanın harika bir yoludur. Çerçeveli posterler, sanat eserleri, duvar çıkartmaları veya kişisel fotoğraflar ile duvarları renklendirebilirsiniz. Ayrıca, panolar veya manyetik duvarlar oluşturarak gençlerin ilgi alanlarına göre düzenlemeler yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.