Ev Dekorasyon Blogu

Hazır Tavuk Kümesi Modelleri

0

Hazır tavuk kümesi modelleri kendine özgü tasarımlarla desteklenen ve işlevsel yönüyle karşımıza çıkan tasarımlardır. Hobi bahçelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar kendi yiyecek üretimlerini yapmaya başladılar. Tavuk kümesi yapımı da bu fikirlerden biridir. Tavuk yetiştirmek kolay gibi görünse de doğru tavuk yetiştiriciliği için doğru tercihler yapılması gerekir. Bahçenize hazır tavuk kümesi alabilirsiniz. Hem tel ahşap gibi maliyetlerin artması hem de daha mimari bir görüntü elde edebilmek için hazır tavuk kümesleri kullanılmaktadır. İyi bir araştırma sonucu bahçenizle uyumlu hazır tavuk kümesi satın alabilirsiniz.

Hazır Tavuk Kümesinin Özellikleri
Hazır Tavuk Kümesinin Özellikleri

Tavuk kümesi modelleri gündeme geldiği zaman gayet doğal olarak birden fazla seçeneklerden söz edebiliriz. Bununla birlikte son zamanlarda karşımıza geniş bir ürün yelpazesinin çıktığını da rahatlıkla ifade edebiliriz. Tavuk kümesi satın alırken öncelikle yetiştireceğiniz tavuk sayısını göz önünde bulundurmalısınız. Hem küçük hem de büyük hazır tavuk kümes modelleri bulunmaktadır. Tavukların daha iyi yumurta verebilmesi, hastalıklarının az olması için kümes yapısının iyi olması gerekir. Tavuk kümes modellerine baktığımızda tavuk için uygun bütün ortam sağlanarak hazırlandığını görüyoruz. Hazır tavuk kümesinin hangi materyalden yapılacağı konusunda fikirler verebiliriz.

  • Briket
  • Ahşap
  • Prefabrik
  • Beton örme

Hazır tavuk kümesi için farklı malzemeleri bulunuyor olması karşımıza farklı kümes fikirlerini de çıkarmaktadır. Bu aşamada hazır tavuk kümesi tercihlerinde mutlaka detaylı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız her zaman önerilmektedir. Yine tavuk kümesi modellerinin her zaman fonksiyonel bir özeliğe sahip olduklarını da rahatlıkla ifade edebiliriz.

Hazır Tavuk Kümesi Modelleri
Hazır Tavuk Kümesi Modelleri

Hazır Tavuk Kümesi İçin Fikirler

Hazır tavuk kümesi için daha mimarisi ön plana çıkmış modeller tercih edebilirsiniz. Özellikle zemini yerden yüksekte yapılan modeller karşımıza sıkça çıkmaktadır. Farklı renklerde boyanmış geometrik şekillerin öne çıktığı farklı tarzlar daha modern ve güzel durmaktadır. Hazır tavuk kümesi işin renkli modeller tercih edebilirsiniz. Tel ya da cam şeklinde seçim yapabilirsiniz. Çatı dahil ahşap kısımlar bahçeyle uyumlu şekilde boyanabilir. Tamamen kapalı ahşap şeklinde tercih edebilirsiniz. Ya da oldukça güneş ışığı alacak aydınlık şekilde daha çok cam ya da kalın silikon tercih edebilirsiniz.

Tavuk kümesleri illa tek katlı olmak zorunda da değildir. 2 ya da 3 katlı ev şeklinde tavuk kümesi de hem görsellik hem de tavukların rahatlığı açısından güzel duracaktır. Örneğin minyatür bir ev düşünün. Dışarıdan baktığınızda normal bir ev gibi duran bir yapıdan bahsediyoruz. Hem mimarisiyle hem de içine döşenen tavuklar için gerekli bütün yapılarıyla ön plana çıkacaktır. Hazır tavuk kümesi satın aldığınızda tavukların yumurta bırakabilmesi için altlık denilen gereçten de satın almanız gerekecektir. Hazır tavuk kümesi satın aldığınız yer kendi verebilir ya da oradan da temin edebilirsiniz. Yumurta bırakabilmeleri için gerekli olan altlık tavuk sayısı düşünülerek alınmalıdır.

Tavuk Kümesi Modelleri Nelerdir?

 

Oldukça fazla tavuk kümesi modelleri vardır. İhtiyaca yönelik küçük ya da büyük modeller tercih edebilirsiniz. Örnek olarak bir hobi bahçeniz varsa ve alanınız genişse büyük, ferah tavuk kümesi alabilirsiniz. Ancak yeriniz dar olsa bile o kadar şık modern ve güzel tarz tavuk kümesi var ki onlarda işinizi görecektir. Model tipinde belli başlı mimari özellikler ön plana çıkıyor. Öncelikle ev şeklinde yapılabilen modeller var. Yerden yüksek ya da yerle bitişik modeller de mevcuttur. Ayrıca tel örgü ile kapanmış ya da tel örgüsüz başka gereçler kullanılarak hazırlanmış modeller de vardır.

Hazır Tavuk Kümesi İçin Fikirler
Hazır Tavuk Kümesi İçin Fikirler

Tavuk kümesinde kullanılan geometrik şekiller kümesi daha güzel göstermektedir. Örneğin beşgen ya da altıgen şeklinde kümes şekilleri oldukça rağbet görüyor. Tavuk kümesleri ev şeklinde kapısı penceresi olan tipte de yapılmaktadır. Hatta kümesin içerisi yerden yüksek tutulabilir. Bir merdiven ya da tırtıklı düz bir plaka konulabilir. Eğer bölgede yırtıcı hayvan fazlaysa ya da zarar verebilecek çok hayvan varsa çok korunaklı yapıları tercih etmeniz gerekecektir. Bu yapılarda da hem mimari hem de korunaklı olması esas alınarak gayet şık kümesler yapılabilir.  Hazır tavuk kümesi modelleri arasından bir tercihte bulunacağınız zaman mutlaka yalıtıma dikkat ediyor olmanız önerilmektedir.

Hazır Tavuk Kümesinin Özellikleri

Hazır tavuk kümeslerinin birçok özelliği vardır. Öncelikle yapılacak malzeme oldukça kaliteli olmalıdır. Hava koşullarından etkilenmelidir. Çatı su almamalı ya da yazın sıcağı çok fazla içeri vermemelidir. Tavukların hava alabilecekleri pencereleri bulunmalıdır. Gündüzleri aydınlık geceleri karanlık olmalıdır. Yemleri ve sularının konulacağı kaplar iyi bir yere konumlandırılmalıdır. Tavuklar çok hareketli canlılar oldukları için yemlik ve suluklarını dökebilirler. Suların sık dökülmesiyle de hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle yüksek bir yere konulabilir. Merdiven ya da başka bir aparat ile oraya ulaşmaları sağlanabilir.

Hazır Tavuk Kümesinin Özellikleri
Hazır Tavuk Kümesinin Özellikleri
İlginizi Çekebilir; Modern Tavuk Kümesi Modelleri

Ayrıca tavuk kümesinin kapısı da kolay açılmayacak tarzda yapılmalıdır. Hem diğer başka canlıların içeri girmesi önlenir. Hem de tavukların dışarı kendileri çıkmaması sağlanır. Belli başlı kriterleri göz önünde bulundurarak hazır tavuk kümesi satın alabilirsiniz. Gezen tavuk yetiştirmek istiyorsanız hem kümes hem de gezecekleri alanı kapsayan büyüklükte bir kümes de tercih edilebilir. Evi ve gezilecek ortamı tel örgü ile kapatılabilir. Hazır tavuk kümesi hakkında bir karar verecekseniz önce tavuk kümesini nereye kuracağınıza karar vermelisiniz. Bir de farklı modelleri inceleyerek bahçenize tam uyumlu olan bir modeli tercih etmelisiniz!

Tavuk kümesi zemini nasıl olmalı?

Ahşap yüzeyler, tavuklar için uygun bir seçenek olabilir. Ancak ahşabın çürümesini önlemek için düzenli bakım gerektirir. Ayrıca, ahşap zeminlerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi zor olabilir.

Beton zeminler, dayanıklı ve temizlemesi kolay bir seçenektir. Ancak, tavukların ayak sağlığı için uygun bir yüzey sağlamak için yeterli döşeme veya saman gibi yumuşak malzemeler kullanmanız gerekebilir.

Tavuk kümesi zemininde iyi bir drenaj sistemi olması, su birikimini önler ve hastalık riskini azaltır. Zeminin hafif eğimli olması, yağmur suyunun veya temizlik sularının kolayca akmasını sağlar. Ayrıca, drenaj sistemi zeminde oluşan idrarı ve dışkıyı etkili bir şekilde uzaklaştırarak hijyen seviyesini yükseltir.

Tavukların ayak sağlığı ve rahatlığı için zeminin yüzey pürüzlülüğü önemlidir. Pürüzsüz bir zemin, tavukların ayaklarının kaymasını engelleyebilir. Ancak aşırı pürüzsüz bir yüzey de tavukların doğal davranışlarını (örneğin, toprak kazma) sergilemelerini zorlaştırabilir. İdeal olarak, orta seviyede pürüzlü bir yüzey tercih edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.