Ev Dekorasyon Blogu

Tavuk Kümesi Modelleri 2023

0

Tavuk kümesi modelleri kendine özgü tasarım özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Tavuk, kaz, ördek, güvercin gibi küçükbaş hayvanlar doğa koşullarından ve tehlikelerden korunmak için barınaklara gereksinim duyarlar. Bıldırcın gibi türler ise sürekli bu barınaklarda yaşarlar. Böyle durumlarda devreye tavuk kümesi modelleri girer! Peki, yeni trend tavuk kümesi modellerinde neler var? Yine tavuk kümeslerinde nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte detaylar!

Kanatlıların gelincik, tilki gibi doğal düşmanlarından geceleri av olma ihtimalleri yüksektir. O yüzden kümes ortamında uyumaları gerekmektedir. Birçok çiftlik evinde geleneksel olarak beslenen kanatlı hayvanlara artık hobi bahçelerinde, yazlıklarda beslenenler de eklenmiştir. Güvercin severlerin balkon ve çatı katlarında baktıkları güvercinler de bu popülasyona katılmaktadır.

Eğer kümes yerden yüksek olursa hayvanların nemden, yağmur sonrası akan sulardan korunması daha kolay olur. Üstelik vahşi hayvanlar toprağı kazıp içeri giremezler. O yüzden kümes ya ayaklar üzerinde topraktan yükseğe yapılacak şekilde planlanmalıdır. Ya da altından kazma olmaması için yükseklik çimento bir yükseklik ile sağlanabilir.

Kapısı açılarak tavukların çıkması sağlanırken kapı bir insanın elinde malzeme ile girmesine uygun düşünülmelidir. Kapı mandal sistemi ile yapılırsa başka hayvanlar için açması olanaksızlaşır. Tavuk kümesine temizlik için girildiği zaman hareket kolaylığı açısından asgari bir buçuk metre yükseklikte olmalıdır. Sistematik olarak temizlik yapılacağı unutulmamalıdır.

Tavuk Kümesi Modelleri
Tavuk Kümesi Modelleri

Kümesin havalandırması için havayı çeken bir fan önerilmektedir. Böylece nemli bir mekân içi ve mantar oluşumlar görülmeyecektir. Kümes içi sağlık koşullarında biri de budur. Bu aşamada tavuk kümesi modelleri tercihlerine dikkat etmek gerekmektedir. Yalnız tavuk kümesi yaptırmayı planlıyorsanız mutlaka nereye kuracağınıza karar vermelisiniz!

Modern Tavuk Kümesi Modelleri

Geleneksel tavuk kümeslerinin yerini artık daha modern kümesler almaktadır. Tavuk için daha sağlıklı ortam oluşturarak aynı zamanda güvenliği de sağlanmış olmaktadır. Köylerde bile daha fazla randıman alabilmek için geleneksel kümesler artık terk edilmektedir. Bu tür modern tavuk kümesleri hazır alınabileceği gibi kendin yap biçiminde yapım videoları bulmanız da mümkündür.

Modern tavuk kümesi modelleri konusunda bir karar vermeden önce detaylı bir şekilde araştırma yapmanızda fayda vardır! Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayacak bir şekilde modern yapıya sahip tavuk kümeslerine imza atabilirsiniz! Modern bir tavuk kümesinin bazı olanakları sağlaması gerekmektedir. Bunlara kısaca göz atmakta yarar vardır;

 • Pencereleri telli olacağı için yağmur, rüzgâr ve soğuk olmayan tarafa bakmalıdır.
 • Folluk kümesin arkasında olmalıdır.
 • Folluk tavuk sayınıza uygun büyüklükte olmalıdır.
 • Isıtıcılar ile kümes 18-21 derece arasında tutulmalıdır.
 • Gün ışığını çok alacak şekilde pencereleri konumlandırılmalıdır.
 • İçerdeki havayı emen bir fan ile havalandırılması sağlanmalıdır.
 • Tavuk biti ile savaşmak için duvarlar sıvalı olmalıdır.
 • Çatı su geçirmez şekilde izole edilmiş olmalıdır.
 • Çatıdan ısı kaybı önlenmesi için gerekli malzeme kullanılmalıdır.
 • Yeterli sayıda tünek olmalıdır.
 • Gurk tavukların ve civcivlerin bir buçuk ay kalacağı bir bölüm olmalıdır.
 • Farklı cinsten kümes hayvanları için farklı bölümler olmalıdır.
 • Kar yağan alanlarda düz çatı çökmeye sebep olabilir.
 • Suluk ve yemliklerin dökülmemesi sağlanmalıdır.
 • Zeminin sık ve kolay temizlenmesi için uygun yapılması gereklidir.
Modern Tavuk Kümesi Modelleri
Modern Tavuk Kümesi Modelleri

Bütün bu detaylara dikkat edilmesi büyük telefat felaketlerini önler. Temiz ve rahat bir ortamda tavuklar sağlıklı bir şekilde büyür. Eğer gezen tavuk yetiştirmek istiyorsanız, kümes dışında her tavuğa bir ya da iki metre karelik alan sağlayın. Çevresini kümes teli ile kapatın. Böylece kümesinizi korunaklı bir hale de getirebilirsiniz. Elbette ki tavuk kümesi modelleri konusunda bir karar verirken mutlaka detaylı bir araştırma yapmalısınız.

Küçük Tavuk Kümesi

Hobi olarak tavuk besleniyorsa küçük tavuk kümesi de yeterli olacaktır. Az sayıda tavuk için küçük alanlar yeterli olabilir. Ancak burada küçük alanları nasıl değerlendireceğinizi biliyor olmanız önem kazanacaktır. Bir de küçük tavuk kümesleri için mutlaka işe yarar malzemeleri tercih etmek durumundasınız.

Büyük kümeslerde her altı tavuğa bir metre kare alan düşünülür. Ancak az sayıda tavuğu mesela on iki adet tavuğu iki metre kare olarak hesaplanmamalıdır. Daha büyük alan düşünülmelidir. Yaklaşık olarak yedi tavuğa küçük kümeslerde bir folluk yetecektir. Ancak her tavuğun tünemesine yetecek kadar tünek alanı sağlanması mutlaka şarttır. Küçük tavuk kümesi modelleri kendine özgü tasarımlara sahip olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Ailenin ihtiyaçları için tavuk besleniyorsa küçük bir kümes yeterli olacaktır. Ancak yine de temizliğini gerçekleştirebilecek bir büyüklük tercih edilmesi önemlidir. Haftada bir temizlik şarttır. Küçük kümeslerinde, hijyen şartlarının oluşturulması için tavuk bitinin yerleşmesini önlemek amacı ile oyuklar ve girintiler olmayacak şekilde inşa edilmeleri şarttır.

Nem ya da yağmur almaması küf olmasını önleyecektir. Kısacası büyük kümeslerde olması gerekli her şart küçük kümeslerde de yerine getirilmelidir. Bir de küçük tavuk kümesi modelleri gündeme geldiği zaman karşımıza farklı renk ve tasarımlarla desteklenmesine dikkat etmeniz gerekecektir.

Böylece az sayıda da olsa yüksek randıman ile yumurta ve et alımı gerçekleşecektir. Hayvanların da aynı zamanda sağlıklı şartlarda yetiştirilmesi insani bir olaydır. Bu aşamada mutlaka tasarladığınız kümesin hijyen şartlarını karşılıyor olmasına dikkat ediyor olmanız gerekmektedir.

Hazır Tavuk Kümesi

Hazır olarak üretilen aynı zamanda sağlıklı malzeme kullanılan hazır tavuk modelleri de satın almak mümkündür. Üstelik günümüzde hazır kümesler oldukça sağlam olarak üretilmektedir. Hazır tavuk kümesleri adıyla satılan ürünlerin bir kısmı profesyonel kullanım içindir. Bunlar yumurta üreten profesyoneller için altı ızgaralı kafes şeklinde olabilmektedir.

Ancak köy evi, yazlık ya da hobi bahçesi içine yerleştirilmek için hazır tavuk kümesi modelleri de bulunmaktadır. Bunlar için bir birinden farklı tasarımlar ve biçimler yaratılmıştır. Böyle hazır bir tavuk kümesi satın alacaksanız dikkat etmeniz gereken ilk şey, yaşadığınız alandaki yırtıcılara uygun koruması olup olmadığıdır. Aynı zamanda bölgenizin iklim şartlarına uygunluğuna da dikkat etmelisiniz.

Plastik tavuk kümesi modelleri de üretilmektedir. Ancak bunları açık alanlarda kullanacaksanız güneş ve hava şartları sebebiyle plastiğin kısa sürede eskiyeceğini göz önünde bulundurun. Böylece tavuk kümesini çok daha başarılı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Küçük Tavuk Kümesi Modelleri

Kümes dışında gezen az sayıda tavuk için hazır çit veya tavuk teli içeren modeller de vardır. İhtiyaçlarınıza uyacak çok sayıda model üretilmektedir. Özellikle son zamanlarda üretim teknolojisinin de gelişmesine paralel olarak tavuk kümesi modellerinin harika tasarımlarla desteklendiklerini rahatlıkla ifade edebiliriz.

En Güzel Tavuk Kümesi Modelleri

O kadar çok çeşit tavuk kümesi modeli üretilmektedir ki, herkesin ihtiyacına ve zevkini uygun bir tane mutlaka çıkacaktır. Tavuk yetiştirmeyi düşünmeyen kişilerin bile ilgisini çekecek özelliklerde kümes üretilmektedir. Çeşitliliği sağlayan birinci şey tasarım olmaktadır. Tek katlı, çok katlı tasarımlar mevcuttur. Tünekleri ile yükseltilmiş bölümlere sahip dizaynlar bulmak olasıdır.

Küçük Tavuk Kümesi
Küçük Tavuk Kümesi

Gezen tavuk yetiştirmeniz için özel tasarlanmış, tavuk teli ile kapatılmış ürünler de bulunmaktadır. Bu da oldukça güvenilir bir tasarımdır. Bu tür tasarımlarda mutlaka sağlıklı bir ortamın oluşmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan çok daha başarılı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Tavuk kümesinin büyüklüğü ve modeli dışında üretiminde kullanılan hammaddeler de önem taşımaktadır. Doğal ve sağlam malzemeler elbette daha hoş bir görünüm de sunmaktadır. Öncelik ile kaç tavuk yetiştireceğinize karar vermek olacaktır. Ondan sonra tek cins tavuk mu yetiştireceksiniz, yoksa süs cinsi paçalı ya da özel cinslerden tercihiniz olacak mı karar vermeniz gerekmektedir.

Tavuk Kümesi Yaparken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Tavuk kümesi yapacaksanız; mutlaka ilk önce amacınızı net olarak belirlemelisiniz. Bununla birlikte mutlaka detaylı bir araştırma yapmaya dikkat etmelisiniz. Eğer birden fazla cinsi yetiştirmek isterseniz, birden fazla bölüme ihtiyacınız olacaktır. Bunları belirledikten sonra seçim yapmanız daha kolaylaşacaktır. Bu ürünler arasında otomatik ayarlayıcıları olan kümesler de bulunur. Belli zamanlarda kümes kapıları açılıp tavuklar salınmaktadır. Belli akşam saatlerinde de kapılar kendi kapanabilmektedir.

En Güzel Tavuk Kümesi Modelleri
En Güzel Tavuk Kümesi Modelleri

Bir başka tasarım ise tekerlekli kümes modelleridir. Böylece güneş ışığından daha fazla kümesin faydalanması olası hale gelmektedir. Yeri ya da yönü rahatlık ile değiştirilebilmektedir. Bu özellikler ile tavuk kümesinin işlevleri artmaktadır. Buna paralel olarak kümesin fiyatında da artış olmaktadır. Böyle bir kümes yaptırmayı düşünüyorsanız mutlaka kapsamlı bir fiyat araştırması yapmalısınız. Böylece tam olarak zihninizdeki tasarımı hayata geçirmek konusunda önemli kazanımlara imza atabilirsiniz.

İkinci olarak hangi özellikte olanların seçileceğidir. Sonrasında da dış görünüşü size en güzel görünenini seçmek olacaktır. Böyle durumlarda mutlaka tavuk kümesi modelleri tercihlerine dikkat ediyor olmak gerekmektedir. Böylece tam olarak beklediğiniz etkiye sahip bir kümesi oluşturabilirsiniz. Ancak son zamanlarda tasarımı yapılan tavuk kümeslerinin farklı tasarımlarla desteklendiklerini bu durumun da çok daha göz alıcı tasarımların karşımıza çıkmasını mümkün kılığını ifade edebiliriz. Siz de size özel hazırladığımız fotoğraf galerisinden fikir edinebilirsiniz!

Tavuk Kümesi Nasıl Olmalıdır?

Tavuklar, bahçenizin veya çiftliğinizin neşeli ve verimli sakinleridir. Onların sağlıklı ve mutlu olmaları, sağlıklı yumurta üretimi veya et kalitesi açısından önemlidir. Tavukların yaşam alanları olan kümesler, bu amaçla doğru malzemelerle döşenmelidir.

Talaş ve saman karışımı, tavukların altına yerleştirilebilecek en yaygın ve pratik malzemelerden biridir. Bu karışım, yumurtaların düzgün şekilde yuvalarda toplanmasını sağlar. Aynı zamanda döşeme malzemesi olarak emici bir özellik taşır, böylece tavukların dışkıları emilir ve koku kontrolü sağlanır.

Bahar ve sonbahar mevsimlerinde, bahçenizden topladığınız kuru yapraklar veya odun parçaları da kullanışlı birer döşeme malzemesi olabilir. Bu malzemeler, tavukların altına doğal bir yatak oluşturarak rahatlatıcı bir ortam sunar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.