Ev Dekorasyon Blogu

Modern Tavuk Kümesi Modelleri

0

Modern tavuk kümesi modelleri her zaman iddialı tasarımlar arasında yer almayı başarıyor. Özellikle tasarım dünyasının gelişmesine paralel olarak karşımıza birbirinden farklı tasarımların çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu tarz tasarımları hayata geçirirken, detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz her zaman öneriliyor. Modern tavuk kümesi modelleri söz konusu olduğu zaman hem malzeme hem de renk tercihi konusunda farklı seçeneklerden söz edebiliyoruz.

Tavuk kümesi, et ya da yumurta amacıyla tavuk yetiştirmek isteyen kişilerin ihtiyacı olduğu bir yapıdır. Modern bir tavuk kümesi yapabilmek için birçok şeye dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle tavukların iyi yumurta verebilmesi için uygun ortam oluşturulmalıdır. Tavuk kümesleri ticaret amaçlı ya da hobi amaçlı tavuk yetiştiriciliği için yapılabilir. Tavukların hastalanmaması ancak uygun ortam oluşturulursa mümkündür.

Modern Tavuk Kümesi Yapımı Nasıldır?
Modern Tavuk Kümesi Yapımı Nasıldır?

Modern tavuk kümesinde olması gereken en önemli şey kümesin yapısıdır. Buna karar vermek için bölgenin iklim koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Bölge çok yağış alan bir yerse tavuk kümesi buna uygun yapılmalıdır. Ya da fazla sıcak da tavukları rahatsız edeceği için bu tarz bölgelerde önlemler alınmalıdır. Böylece daha rahat bir ortamın oluşturulması mümkün hale gelecektir.

 Modern tavuk kümesinin inşaatı birçok materyalden yapılabilir. Örneğin, ahşaptan tavuk kümesi yapılabilir. Ancak burada bölgenin çok yağış almaması ahşap madde su geçirebileceğinden dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bir diğer yapılabilecek tavuk kümesi prefabriktir. Prefabrik yapıların kullanımı son dönemlerde iyice artmıştır. Çünkü hem yaz hem kış için uyumlu yapılardır. Maliyeti beton örmeye göre daha hesaplıdır.

Modern Tavuk Kümesi Yapımı Nasıldır?
Modern Tavuk Kümesi Yapımı

Bir diğer modern tavuk kümesi ise betondan yapılandır. Ancak beton yapı daha maliyetli olacaktır. Ancak daha uzun ömürlü ve kalıcı olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki modern tavuk kümesi modelleri tercihlerinde farklı resimlerle birlikte farklı renk tercihlerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bir de tavuk kümesi resimlerinde dikkat etmek her zaman öneriliyor.

Tavuk Kümesi Resimleri

Tavuk kümesi yaptırmak istediğinizde tavuk kümesi resimlerini araştırmaya başlayabilirsiniz. Örnek yapılan tavuk kümesi resimleri yol gösterici olacaktır. Özellikle hobi amaçlı tavuk kümesi yapmak istiyorsanız örnek resimlere bakarak internetten araştırarak bu işe girişebilirsiniz. Öncelikle uygun malzemeleri almanız gerekir. Malzemelerinizi temin ettikten sonra tavuk kümesi resimlerine bakarak bir yapı düşünebilirsiniz. Burada hem malzeme tercihine hem de tasarım özelliğine dikkat etmeniz gerekiyor.

 Tavuk kümesi resimlerinde genel olarak doğal bir inşa görürüz. Bunun sebebi tavukların yaşaması için ne kadar doğal bir ortam oluşturulursa tavukların veriminin bir o kadar iyi olacağı yönündedir. Tavuk yetiştirmek dışarıdan kolay gibi görünse daha bir hayli meşakkatli bir iştir. Her adımın doğru planlanarak yapılması gerekir. Penceresinden, zemininde, yumurtaları bırakacağı altlığa kadar doğal bir görüntü verilerek tavuk kümesi yapılmalıdır. Tavuk kümesi nasıl şekiller de yapılabileceğine örnekler verelim;

  • Geometrik yapıda
  • Ahşap ya da briket
  • Beton örme
  • Renkli mimariye sahip
  • Çok pencereli
  • Aydınlık görüntü sağlayacak malzemeler
Modern Tavuk Kümesi Modelleri
Modern Tavuk Kümesi Modelleri

Modern Tavuk Kümesi Modelleri

Modern tavuk kümesi modellerine örnekler verebiliriz. Modern tavuk kümesi 3 şekilde yapılabilir. Ahşap, beton ve prefabrik yapıda tavuk kümesi yapılabilir. Geçmişten günümüze en çok kullanılan tavuk kümesi modeli ahşaptır. Tavuklara ahşap yapı sayesinde daha doğal bir görüntü verilerek stres yaşamadan yumurtlama yapması sağlanalabilir. Yapının modeli kadar diğer etmenlerde çok önemlidir. Modern tavuk kümesinde zemin de iyi düşünülmelidir. Modern tavuk kümesi modelleri tercihlerine dikkat ediyor olmak her zaman önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir; Küçük Tavuk Kümesi Modelleri

 Ayrıca tavuklar üşüdüğünde iyi verim elde edilmez. Tavukların soğuk almayacağı, yağış geçirmeyecek, hastalıkların önüne geçilecek şekilde dizayn edilmelidir. Özellikle modern tavuk kümesinin yapılacağı yerin m2 olarak doğru şekilde belirlenmesi gerekir. Tavuk başına düşen yer hesaplanmalı ve buna uygun bir yer belirlenmelidir. Özellikle gezen tavuk yumurtası çok önem kazanmıştır. Bu nedenle gezen tavuk olacak ise buna uygun yer belirlenmelidir. Tavuklar yumurta bırakırken uygun bir ortam beklerler. Bunun için 3-4 adet tavuk başına bir adet altlık konulmalıdır. Ayrıca bu altlıklar doğal bir ortam açısından samanla kaplanabilir.

Modern Tavuk Kümesi Yapımı Nasıldır?

Modern tavuk kümesi yapımını aşamalı olarak anlatalım. Öncelikle tavuk sayısı kadar bir yer belirlenmeli ve inşaata başlanmalıdır. İnşaata başlanırken öncelikle yapının modeli belirlenmelidir. Bölge iklim koşullarına göre seçim yapılmalıdır. Daha sonra pencereleri hesaplanmalıdır. Pencere hava almaları açısından gereklidir. Hatta içerideki havayı çekecek bir fanda koyulmalıdır. Tavukların rahat bir ortamda olması demek üretimin daha iyi olması demek diyebiliriz. Çatı üçgen ya da dikdörtgen şeklinde olabilir. Ancak su almaması çok önemlidir.  Bu konu üzerinde durulması şart olan bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Modern Tavuk Kümesi Yapımı Nasıldır?
Modern Tavuk Kümesi Yapımı Nasıldır?

Ayrıca modern tavuk kümesleri telle çevrilmelidir. Bu tel hem tavukların diğer canlılar tarafından rahatsız edilmesini önler hem de tavukları daha iyi yönlendirmeyi sağlar. Kümes kapısı kolay açılabilen özellikte olmamalıdır. Tavukların yumurta bırakması için altlık konulmalıdır. Altlıklar tavukların daha rahat yumurta bırakmaları için samanla doldurulabilir. Ayrıca zemine talaş ya da saman doldurabilirsiniz. Daha geç kirlenmesini sağlayacaktır. Modern bir tavuk kümesi haftada 1 gün temizlemelidir. Tavukların yemlik ve sulukları dökülmeyecek şekilde olmalıdır. Çünkü dökülürse hastalıklara davetiye çıkarabilir. Yüksek bir yere tavuk yemi ve suluk konulabilir.

Tavuk kümesi çatısı nasıl olmalı?

Tavuk kümesi çatısı, doğru hava akışı sağlamalı ancak aynı zamanda tavukları soğuktan, sıcaktan ve nemden korumalıdır. İyi izolasyon malzemeleri kullanarak iç mekanın istikrarlı sıcaklık ve nem seviyelerine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Çatı tasarımı, yağmur suyunun etkili bir şekilde tahliye edilmesine yardımcı olmalıdır. Eğimli bir çatı, suyun birikmesini önler ve çatının dayanıklılığını artırır. Olası su birikintileri, çürüme ve zarar riskini azaltır.

Tavuklarınızın sağlıklı olması için güneş ışığı önemlidir. Çatı tasarımınız, iç mekana yeterli miktarda doğal ışık girmesini sağlamalıdır. Bu, tavukların D vitamini üretmelerine yardımcı olur ve genel ruh hali ve yumurta üretimi üzerinde olumlu etkiler yaratır.

Çatı malzemesi seçimi, uzun ömürlü ve dayanıklı bir çatı oluşturmak için kritiktir. Metal, galvanizli çelik veya kaliteli çatı kaplamaları, çürüme, paslanma ve diğer hava koşullarına karşı dayanıklılık sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.