Ev Dekorasyon Blogu

Bebek Odası Düzenleme

0

Bebek odası düzenleme konusu gündeme geldiği zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkar. Temel prensip sevimli ve işlevsel bir oda yaratırken pratik yaşama uygun olmasıdır. Bebek odası düzenlerken sevimlilik, işlevsellik ve pratikten asla taviz vermemeniz gerekmektedir. Bebek odası dekorasyonu hakkında bir karar verirken; mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz gerekir. Bir de bebeğinizin odasında sizin ve eşinizin emeği olursa daha çok seveceksiniz. İçinize sinecek. O yüzden bazı şeyleri siz yapmaya çalışın.

Düzenleme öncesi, hangi mobilyalara ihtiyacınız olduğunu saptayın. İlk defa bebek sahibi olacaksanız bu konuda deneyimli dostlardan yardım alabilirsiniz. Sonrasında neler yapmanız gerektiğini planlayın. Kendin yap projeleri için zamanınız var mı? Gerekli alışveriş, odanın boya gerektirip gerektirmediği ve gerekiyorsa usta zamanlamasını ayarlayın. Sonrada bebeğiniz için nasıl bir yatak odası istediğinize dair kararları verin. Bunu iki eş birlikte kararlaştırıp renk seçimini yapmanız gerekmektedir.

Renk seçiminde evin bütünlüğünü bozmak istenmez. Ancak gerekirse evin bütün tarzına aykırı bir bebek odası da kararlaştırabilirsiniz. Zaten yaşamınızı kökten değiştirecek bir döneme giriyorsunuz. İşin en zor kısmı biraz dekorasyon bilgisi edinip istediğiniz tarzı ve bebek odası renklerini seçmek. Ondan sonra uygun tercihleri zaten yapmanız mümkün.

Yalnız aldığınız renk kararını aniden sevimli bir şey görüp değiştirmeniz sonradan pişmanlık yaratabilir. Verdiğiniz kararı uygulamaya çalışın. Yoksa kendinizi tümüyle farklı bir bebek odasında bulmanız olasıdır. Bebek odası düzenleme konusunda bir karar verdiyseniz, detaylı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız gerekecektir.

Bebek Odası Düzenleme Konusunda 5 Fikir!
Bebek Odası Düzenleme Konusunda 5 Fikir!

Bebek Odası Düzenleme Nasıl Olmalıdır?

Renk ve tonu seçerken istediğiniz renkleri bir araya getirmeyi unutmayınız. Son kalıcı karar alındıktan sonra duvar boyanacaksa boyayı almalısınız. Elinizdeki en açık tonda bir duvar boyası ferah bir ortam yaratacaktır. Tertemiz bile olsa odayı, bebek gelmeden az zaman önce derinlemesine temizleyeceksiniz. Ama bebek eşyaları gelmeden bir ön temizlik gerekebilir.

Önerimiz temel mobilyaları almak. Sonrasına ihtiyacınız dâhilinde eklemeler yapacaksınız. Öncelikle yatak dolap ve ebeveyn koltuğu ile bebeğin temizlenmesini gerçekleştireceğiniz bir masaya ihtiyacınız var. Bebek odası düzenleme hakkında farklı tasarımları kullanıyor olmanız, harika bir tasarım noktasında elinizi güçlendirecektir!

Karar verdiğiniz konsepte uyacak mobilyalar seçin. Örneğin doğa temalı bir odada mat cilalı masif bir yatak hoş duracaktır. İskandinav tarzı bir tarz kullanacaksanız huş ağacı iyi bir tercihtir. Bohem bir odada kızıl tonlarında ahşap seçilebilir.

Her seçeceğiniz parçanın seçtiğiniz tarza uygun olmasına lütfen özen gösterin. Sonrasında perde kararını vereceksiniz. Perdeden sonra yastıklar ve tüm tekstil ürünlerini tamamlayın. En son seçmeniz gereken oyuncaklar ve aksesuarlar olmalıdır. Bu aşamada Bebek odası düzenleme hakkında farklı fikirleri değerlendirmeniz gerekmektedir.

Bebek Odası Düzenleme Nasıl Olmalıdır?
Bebek Odası Düzenleme Nasıl Olmalıdır?

Bebek Odasını Düzenlemek İçin Fikirler

Bebek odasını düzenlerken tabiat size ilham veriyorsa şirin bir oda yaratabilirsiniz. Kız odaları için kelebekleri düşünebilirsiniz. Oldukça sevimli olacaktır. Ya da kuşları ve çiçekleri seçebilirsiniz. Erkek bebek odaları için atlar, zebralar, uzay temalarını işleyebilirsiniz. Elbette bunları kız bebekler içinde uygulayabilirsiniz.

Masalsı odalar da düzenleyebilirsiniz. Şeker desenli perdeler, duvara bir Hansel Gretel’in gittiği şeker ev duvar resmi ile harika olacaktır. Ya da Kırmızı Başlıklı Kız, Kırmızı Çizmeli Kedi masalını seçip bu konseptte oda yaratabilirsiniz.

Gökkuşağı ve doğa olayları da bir başka konsept olabilir. Sizin yapacağınız malzemeler, yatak örtüleri ve yastıklar ile dört mevsimi bebek odanıza taşırsınız. Tema çocuk oyunları da olabilir. Seksek çizilmiş bir yatak örtüsü ya da halı kullanabilirsiniz. Ya da oyun bahçesi figürleri, kayaklar, salıncak resimleri ile süsleyebilirsiniz.

Ya da klasik şeyleri seviyorsanız, klasik yapım bir tahta at, bir kara tren, antika araba serisi bir erkek bebek odasını süsleyebilir. Kız bebeğiniz odasında Kurşun Asker İle Balerin Kız figürleri hoş duracaktır. Bebek odası düzenleme kız çocuklarına özel tasarımlardan oluştukları ölçüde başarılı sonuçları ortaya koyarlar!

Bebek Odasını Düzenlemek İçin Fikirler
Bebek Odasını Düzenlemek İçin Fikirler

Ya da hiçbir şey aramaya, almaya vaktiniz yoksa internetten ısmarlayıp bir duvara uygulayabileceğiniz duvar kâğıtlarından birini mutlaka beğeneceksiniz. Gezgin haritalarından, uzay ve gezegenlere kadar çok değişik tek duvara uygulanabilecek duvar kâğıtları mevcuttur. Bebek odası düzenleme farklı fikirlerinin bir arada yer aldığı tasarımlardan oluşmaktadır.

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Bebek odası dekorasyonu konusunda bir karar verirken; ayrıntılı bir araştırma yapmalısınız. Şehir yaşamında gün geçtikçe insanların evleri ve odaları şartlar yüzünden küçülmektedir. O yüzden yeni bebeğin odasını döşerken şunları yapabilirsiniz.

  • Seçeceğiniz yatağın altı ya sandık biçiminde ya da çekmeceli olabilir.
  • Dolabın üstünü de değerlendirmek için oyuncak görünümünde hurçlar yapabilirsiniz.
  • Hiç masraf etmeden bir yastığı bir hayvan şekline getirip bezleri stoklayabilirsiniz
  • Duvar rafları sehpadan daha çok eşya alabilir.
  • Etajer üstünü oyuncak sergisi yapabilirsiniz.
  • Dolap kapıları yumuşak oyuncakları asmak için idealdir.
  • Sevimli bir askı sizin bebek çantanızı asmak için ideal olacaktır.
  • Bir sandık edinip içini depo, üstünü bez değiştirme alanı yapabilirsiniz.
Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?
Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Yalnız her şeyi birden yapmaya çalışmak odanızın dingin güzelliğini bozacağını asla unutmayın. Sade bir oda kolay temizleneceğini de akıldan çıkarmamak gerekir. Bebeğinizin yaşam alanını genişletmek isterken karmaşa oluşturmamaya dikkat edin. Bebek odası düzenleme konusunda yeni fikirler öğrenmeyi istiyorsanız sizin için oluşturduğumuz fotoğraf galerisini inceleyebilirsiniz!

Bebek odası yerleşimi nasıl olmalı?

Bebek odası mobilyalarını seçerken, işlevsellik ve güvenliği ön planda tutmalısınız. Bebek beşiği, komodin, giysi dolabı gibi temel mobilyaları seçerken kaliteli ve dayanıklı malzemeler tercih edin. Aynı zamanda, bebek mobilyalarının köşeleri yuvarlatılmış ve keskin kenarları olmayan modelleri tercih ederek güvenliği artırabilirsiniz.

Bebek beşiğinin konumu, odanın düzenlemesinde önemli bir rol oynar. Beşiği pencere yakınına yerleştirmemeye dikkat edin, çünkü direkt güneş ışığı ve hava akımı bebeği rahatsız edebilir. Aynı zamanda, prizlerden uzakta ve perde halatlarının ulaşamayacağı bir noktada olmasına özen gösterin.

Bebek odasının aydınlatması hem işlevsel hem de atmosfer yaratma açısından önemlidir. Genel bir tavan lambası, yumuşak bir gece lambası veya aydınlatma seçenekleri düşünerek odanın aydınlatmasını ayarlayabilirsiniz. Karartılabilir perdeler de bebeğinizin gün içinde rahatça uyumasına yardımcı olabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.