Ev Dekorasyon Blogu

Emzirme Koltuğu

0

Emzirme koltuğu anneler için konforlu bir mobilyadır. Anneler çocukları doğduktan sonraki ilk aylarda oldukça zorlanıyorlar. Bu nedenle onların yaşadığı zorlukları biraz olsun azaltacak ürünlere sahip olmaları elzemdir. Annelere bu ilk günlerde yardımcı olacak ürünlerde birisi emzirme koltuğudur. Annelerin emzirme süreci oldukça uzun sürebilmektedir. Bu süreçte günde 10-15 kez emzirdikleri için birçok anne bel ve sırt ağrıları yaşamaktadır.

Emzirme koltuğu modelleri gündeme geldiği zaman karşımıza geniş kapsamlı seçenekler çıkar. Alacakları sırt desteklerine sahip rahat bir koltuk onların bu ağrıları çekmemelerini sağlayacaktır. Birçok markanın emzirme koltuğu bulunmaktadır. Koltuk alırken anneler şu noktalara dikkat ederlerse aldıkları üründen memnun olacaklardır.

  • Koltuk beli kavramalı ve ergonomik olmalıdır.
  • Sırt kısmının eğiminin ayarlanabilmesi anneyi daha da rahat ettirecektir.
  • Kollar dayandığında emzirme süreci rahat geçeceğinden kolçaklı ürünler seçilmelidir.
  • Kolçakların yumuşak malzemeden olması anneyi rahat ettirecektir.
  • Başın dayanacağı noktada bir yastık bulunması annenin boynunun ağrımamasını sağlayacaktır.
  • Terletmeyen kumaştan bir ürün seçilmesi anneyi rahat ettirir.
  • Leke tutmayan bir kumaş seçilmesi temizliği kolaylaştırır.
  • Annenin sağlığı da bu noktada düşünülmeli ve plastik gibi kalitesiz malzemelerden uzak durulmalıdır.
  • Sallanan koltuk alınacaksa güvenli olduğundan emin olunmalıdır.

Yukarda saydığımız özelliklerin yanında yorumlarında okunması elzemdir. Daha önce annelerin kullandığı ve memnun olduğu koltuk modellerini seçerseniz aldığınız üründen memnun kalacağınızı garantilersiniz. Bu aşamada emzirme koltuğu tercihlerinde kullanıcı yorumlarını dikkate alıyor olmanız gerekir.Emzirme Koltuğu

Emzirme Koltuğu Kullananlar

Anneler emzirme koltuğu alırken kararsız kalabilirler. Bu konuda oldukça haklılar. Çünkü birçok marka ve model mevcut. Ama bunların hepsi işlevsel, konforlu ve uygun fiyatlı değil. Anneler ürün alırken mutlaka yorumları iyi değerlendirmelidir. Fakat annelere tavsiyemiz ürün altındaki yorumlara güvenmemeleridir. Çünkü ürün altlarında ki yorumlar yanıltıcı olabilir. Bunun yerine anne bebek forumlarında ki yorumları ciddiye almak daha doğru olacaktır. Anneler genelde kullanım memnun kaldığı ürünleri tavsiye etmektedir.

İlginizi Çekebilir; Emzirme Koltuğu Kullananlar

Birçok anne yorumlarında alınan ürünün sadece bebek odasına göre alınmamasını öneriyor. Çünkü odada bu koltuğa ihtiyaç kalmadığında artık âtıl hale geliyor ve evde boşuna yer kaplıyor. Bunun yerine evde de kullanılabilecek bir kumaş rengi seçilirse ilerde koltuk evde TV koltuğu olarak değerlendirilebilir. Yine birçok anne internet üzerinden koltuk alınmasını da pek önermiyor. Çünkü her koltuk her anneye uygun olmayabiliyor. Anneler genelde deneyip öyle koltuk alınmasını destekliyor.

Yine annelerin yorumları arasında dar bir koltuk yerine geniş bir koltuk seçmenin daha doğru olacağı söyleniyor. Böylece ekstra yastıklar için yer kalıyor. Anneler yastıklarla koltuğun değerlendirilmesini de öneriyor. Böyle bel ve boyun kısmı daha rahat ediyor. Özellikle kolların altına koyulan yastıklar çocuğun yükünü alıyor. Anneler emzirme aşamasında daha da rahat ediyor. Emzirme süreci uzun sürdüğü için ayak kısmında puf olan koltuklarda anneler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca sallanan koltuklarda çocuk uyutulurken kolaylık sağlıyor. Fakat uzmanlar çocuğun kucakta değil kendi yataklarına uyumasının daha doğru olduğunu söylüyorlar.

Emzirme Koltuğu Yataş

Yataş’ın emzirme koltuğu şeklinde bir ürünü bulunmuyor. Fakat destek minderi bulunuyor. Yarım ay şekilde olan bu minder pamuklu kumaştan üretilmiştir. 55x55x12 ölçülerinde olan bu minder annenin göbek kısmına takılmaktadır. Çocuk bu minderin üzerine yatırıldığında emzirme işlemi oldukça kolaylaştırmaktadır. Adeta çocuğun bütün yükünü üstlenmektedir. Böylece anne bel ve boyun ağrıları yaşamamaktadır. Kullanan annelerde yastığı oldukça beğenmektedir. Yani ürün için kullanışlı diyebiliriz. Emzirme koltuğu Yataş modelleri konusunda iddialı bir marka olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Emzirme Koltuğu Kullananlar
Emzirme Koltuğu Kullananlar

Yataş markasının çıkardığı yastığın sağlığı tehdit etmeyecek ürünlerden yapılmasına dikkat etmiştir. Böylece anne ve çocuk sağlık sorunları yaşama korkusu yaşamazlar. Yastığın pamuklu kumaşı terletme yapmaz. Eğer kirlenirse çamaşır makinesinde yıkanabilir. Yastığın içinde boncuk elyaf bulunmaktadır. Yani kolay kolay deforme olmaz. Eğer yastığın şeklinin bozulduğu durumlar olursa elle biraz kabartmak yeterli olacaktır. Basit bir ürün olan emzirme yastığı emzirme koltuğu olan annelere bile tavsiye edilmektedir.

Çünkü bu emzirme yastıkları annenin üzerinde ki bütün yükü sırtlanmaktadır. Anne çocuğu emzirirken kollarında taşımak zorunda kalmazlar. Oldukça avantajlı olan ürünü edinmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Yataş’ın sunduğu bu ürün fiyat olarak da çok yüksek değildir. İstenirse taksitli olarak da alınabilir. Annelerin işini oldukça kolaylaştıracağı aşikardır. Yumuşak ve hafif bir ürün olması kullanılmasını da kolaylaştırmaktadır. Kaliteli malzemesi sayesinde anneler kullandıktan sonra başka anne adaylarına verip ürünün yararlı olmasını da sağlayabilirler.

Emzirme Koltuğu İkea

İkea markasının emzirme koltuğu adı altında özel bir ürünü bulunmamaktadır. Fakat anneler Poang adında ki dinlenme sandalyesini tavsiye etmektedir. Ürünün sade ve basit bir tasarımı var. Puflu olması annelerin emzirirken dinlenmelerini de sağlayacaktır. İskandinav tarzı ürünleri seven anneler bu ürünü oldukça sevecektir. Arka kısmı yüksek olduğu için annelerin boynu rahat edecektir. Fakat isteyen anneler boyun kısmına bir yastıkla destekte sağlayabilir.

Emzirme Koltuğu Yataş
Emzirme Koltuğu Yataş

Ürünün belki anneleri mutsuz edebilecek kısmı kolçak kısımlarının yumuşak malzemeden yapılmamış olmasıdır. Bu kısımlar anneleri biraz mutsuz edebilir. Fakat bir emzirme yastığı ile bu sorun giderilebilir. İsteyen anneler kolçak kısımlarına takılıp sökülebilir yastıklarda diktirebilirler. Polipropilen kumaştan yapılma bir üründür. Temel malzemesi ise huş ağacıdır. Sade ama oldukça şık bir görüntüye sahiptir. Minderlerin dolgusu da poliüretan malzemeden yapılmıştır. Terletmeyecek ve kolayca silinebilecektir. Ayrıca istenirse minder kılıfı çıkarılıp yıkanabilir.

Sandalye için oldukça dayanıklı diyebiliriz. 170 kiloya kadar taşıyabiliyor. Çocuk odasında değerlendirmek için renginin biraz ağır olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle birkaç renkli minder ile süslemek gerekebilir. Ya da üzerinde pastel tonlarda bir şal atılabilir. Fakat çocuk odasında görevini yerine getirdikten sonra salona da oldukça yakışacaktır. Bu nedenle anneler bu koltuğu oldukça sevmektedir. Bu aşamada farklı modelleri inceliyor olmak; harika fırsatları beraberinde getirecektir.

Emzirme Koltuğu Puflu

İnternette pufa sahip pek çok model bulunabilir. Puflu modellerin annelerin en çok rahat ettiği modellerden birisidir. Ayaklarını uzatma imkânı verdiğinden dolayı anneler bu tarz koltuklara ilgi göstermektedir. Bu koltuklar aynı zamanda dinlenme ve rahatlama koltuğu olarak da geçmektedir. Üzerinde oturmak ve keyifli zaman geçirmekte mümkün. Vivense, Özerk, Meltem gibi birçok markanın bu tarz puflu koltuğu bulunmaktadır. Fakat bu koltukların arasında doğru modeli bulmak biraz zorlu olabilir.

Çünkü modellerde genellikle ahşap malzeme kullanılmaktadır. Anneler kullanılan malzemeden dolayı rahat edemeye bilmektedir. Aynı şekilde bu koltukların genişliği de çok olmamaktadır. Haliyle anneler çocuğu ile birlikte oturduğunda kendilerini sıkışık hissedebilmektedir. Bu nedenle puflu model seçilirken dikkatli olunması gereklidir. İsterlerse anneler öncelikle uygun berjer seçip daha sonra bu modelin kumaşına uygun şekilde bir puf alabilirler. Böylece çok daha rahat bir şekilde emzirebilirler. 

Her annenin rahat ettiği model birbirinden farklı olmaktadır. Bu nedenle seçimde özel bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle annenin boyuna göre koltuğun arka kısmının uzunluğuna dikkat edilmelidir. Çünkü arka kısmı annenin boynuna destek olmayacak kadar düşük olursa anne boyun ağrıları çekecektir. Yine bazı anneler puflu ve sallanan modellerle rahat ettiğini söylerken bazı anneler hiç hoşnut olmadığını belirtmiştir. Bu nedenle seçenekler arasında tercih yapılırken annelerin bu tarz detaylara dikkat etmesi elzemdir. Emzirme koltuğu modellerini tercih ederken, konforlu bir kullanım özelliğine sahip olmasına dikkat ediyor olmanız gerekir.

Emzirme Koltuğu İkea
Emzirme Koltuğu İkea

Emzirme Koltuğu Vivense

Vivense markasının emzirme koltuğu olarak geçen modeli esasında dinlenme ve rahatlama koltuğu olarak seçilebilecek bir modeldir. Annelerin kullanımına yönelik değil de günlük kullanım için tasarlanmış bir model gibi durmaktadır. Ayrıca ilk bakışta koltuk çok rahat değilmiş gibi görünmektedir. Çünkü ahşap iskeletin üzerine yumuşak bir minderin giyilmesiyle yapılmış bir tasarıma sahiptir. Fakat klasik modelleri seven anneler bu tasarımdan oldukça hoşlanabilirler.

Modelin ana iskeletini oluşturan ahşap gürgen ağacı olarak seçilmiştir. Üzeri lake olarak boyanmıştır. Kumaşı ise doğal malzemeden seçilmiştir. Yani anneler sağlıklı mı kaygısı yaşamadan kullanabilirler. Kumaşı silinebilir özelliktedir. İstenirse kuru temizlemeye verilebilir. Bu modelde sırt kısmının yüksek tutulmuş olması anneleri rahat ettirecektir. Ayrıca boyun kısmında iki adet kulak bulunmaktadır. Anneler isterlerse bu kısımlara başlarını dayayabilirler.  Model özel olarak emzirme için tasarlanmamış olsa da anneleri rahatlatıcı birçok özelliğe sahiptir. Bu da tam olarak konfor vaat etmektedir.

Pufa ve sallanma özelliğine sahip olan koltuğun oturum kısmının yüksekliği 47 santimdir. Puf kısmının yüksekliği ise 40 santimdir. Birçok iyi özelliğinin bulunması dışında koltuğun olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Kolçak kısımları ahşap malzemeden üretilmiştir. Yani uzun süre kol konulduğunda can yakabilir. Ayrıca çok geniş bir ürün değildir. Anneler kendilerini yeterince konforlu hissetmeyebilir. Kısaca koltuğu beğenen annelere tavsiyemiz mutlaka mağazada denemeleri ve almalarıdır. Yazımızda emzirme koltuğu modelleri hakkında merak edilenlere kapsamlı bir şekilde yanıtlar verdik.

Emzirme Koltuğunun Tasarımı Nasıl OImalıdır?

Emzirme koltuğunun tasarımında en önemli faktörlerden biri konfor olmalıdır. Yorgun bir anne için rahat bir koltuk, emzirme sürecini daha keyifli hale getirebilir. Yumuşak minderler, ergonomik destekler ve uygun eğimli bir sırtlık, annenin uzun süre oturması gereken bu dönemde rahatlamasını sağlar. Emzirme sırasında bebek tutulurken kol dayama yeri önemlidir. Kol dayama yerleri, annenin kollarını rahatça desteklemeli ve bebek emzirilirken doğru pozisyonda durmasına yardımcı olmalıdır.

Uzun emzirme süreçlerinde ayakların rahat edebilmesi için ayak dayama yeri önemlidir. Annenin rahatça oturduğu ve ayaklarını rahatça uzatabildiği bir tasarım, emzirme sürecini daha rahat hale getirebilir. Emzirme koltuğunun kumaşı hem rahat hem de temizlenebilir olmalıdır. Leke tutmayan ve kolayca temizlenebilen kumaşlar tercih edilmelidir. Aynı zamanda bebeklerin hassas ciltleri göz önünde bulundurularak, doğal ve cilt dostu kumaşlar tercih edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.