Ev Dekorasyon Blogu

Emzirme Koltuğu Kullananlar

0

Emzirme koltuğu kullananlar hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Bebek sahibi olan ailelerin bebekleri belirli bir yaşa gelene kadar uykusuzlukla baş edebiliyor olmaları gerekir. Bebekler dünyaya geldikleri ilk dönemler uzun süre anneleriyle vakit geçirmek isterler. Dış dünyayı yadırgadıkları için bebekler devamlı anne sıcaklığına muhtaç kalırlar. Anneler ise bu süreçte oldukça yorgun ve uykulu bir ruh hali içinde olabilmektedir. Emzirme koltuğu söz konusu olduğu zaman aşağıda sıraladığımız işlevler karşımıza çıkar;

 • Anneler evlerinde emzirme koltukları varsa konforlu bu koltuklarda uzun saatler hem dinlenebilir hem de bebeklerinin ihtiyaçlarını giderebilirler.
 • Emzirme koltuklarında ayak koyma aparatları da bulunabilmektedir ve bu sayede anneler ayaklarını uzatarak dinlenebilmektedir.
 • Geçmişte emzirme koltuğu seçenekleri son derece sınırlı olsa da günümüzde farklı tasarımlara sahip emzirme koltuğu tasarımlarını görebilmek mümkündür.

Bebek sahibi annelerin ilk dönemlerde konforlu bir annelik yaşamaları için hayat kolaylaştırıcı eşyalar üretilmektedir. Bebekli annelerin hayatını kolaylaştıran eşyalardan bir tanesi de emzirme koltuklarıdır. Bebekler anneleriyle ilk aylarda uzun vakitler geçirmek istedikleri için devamlı emzirilmek isterler. Evde eğer bir emzirme koltuğu varsa anneler bu koltuklarda ayaklarını uzatarak dinlenme ve bebeklerini emzirme ihtiyaçlarını giderebilirler. Peki, emzirme koltuğu kullananlar bu tarz ürünlere dair nasıl yorumlarda bulunuyorlar? İşte detaylar!

Emzirme Koltuğu Kullananlar
Emzirme Koltuğu Kullananlar

Emzirme koltuğu nedir?

Anneler bebeklerini uzun saatler boyunca emzirmek durumunda kalabildikleri içi emzirme esnasında konfora ihtiyaç duyarlar. Konforsuz koltuklarda emzirme süresi yeteri kadar uzun olamayacağı için anne de bebek de huzursuz hissedebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için emzirme koltukları birçok marka tarafından piyasada satışa sunulmaktadır. Sallanan koltuk görevi gören bu emzirme koltukları oldukça ergonomik ve konforlu koltuklardır.

 • Emzirme koltuğu kullanan anneler sırt ağrılarından daha az şikâyet etmektedir.
 • Bebekler en az 6 ay emzirilirler ve rahatsız bir koltukta bebek emziren anneler konfor eksikliğinden sağlık problemleri yaşayabilirler.
 • Emzirme koltukları özellikle annenin bebeğini en rahat hangi pozisyonda emzirdiği düşünülerek tasarlanmıştır.
İlginizi Çekebilir; Emzirme Koltuğu Yataş

Bebek emzirme koltukları hem annenin hem de bebeğin konforu gözetilerek tasarlanan mobilyalar arasındadır. Küçük ebatlarda olması sayesinde evinizde bebek odası varsa bu odada rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gündüz ve gece vaktinde rahatlıkla bebeğinizi emzirme koltuğunda emzirebilir ve birlikte konforlu vakitler geçirebilirsiniz. Emzirme koltuğu kullananlar bu tarz koltukları tercih ederken dikkatli hareket etmenin şart olduğunu belirtmektedir.

Emzirme koltuğu nedir?
Emzirme koltuğu nedir?

Emzirme koltuğu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Bebek odasında emzirme koltuğuna yer vermek istiyorsanız koltuğu satın alamadan önce bazı dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan bahsedebiliriz. Sizin ve bebeğinizin konforlu ve rahat bir şekilde emzirme koltuğunu kullanabilmesi için bazı özelliklere sahip olmasını isteyebilirsiniz. Emzirme koltuğunda olmasını isteyeceğiniz özellikler ise başlıca şunlardır:

 • Emzirme koltuğunuzu bebek odasında kullanacaksanız bebeğinizin diğer mobilyalarıyla uyumlu olmasını isteyebilirsiniz.
 • Koltuğunuzda ayaklarınızı uzatabileceğiniz bir pufu bebeğinizi emzirirken rahatlık için tercih edebilirsiniz.
 • Bebekler ilk aylarda fazla kusabilir bu nedenle emzirme koltuğunuzun leke tutmayan ya da silinebilir tarzda olmasını tercih etmelisiniz.

Emzirme koltuğunuzda olması gereken bir diğer özellikte koltuğun sallanabilir olmasıdır. Sallanan koltuk sayesinde bebeğinizi uyutabilir ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bebek odasında kullanacağınız emzirme koltuğunuzun sağlıklı materyallerden yapılmış olmasını tercih edebilirsiniz. Ahşap emzirme koltuklarını uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Emzirme koltuğu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
Emzirme koltuğu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Emzirme koltuğu modelleri

Günümüzde neredeyse her bebek odasında yer alan emzirme koltukları geçmişte sadece tekdüze modellere sahipken günümüzde durum tam tersidir.  Emzirme koltukları artık bebek odası dekorasyonu yaparken demirbaş mobilyalardan bir tanesi haline gelmiştir. Ergonomik modeller kadar dekorasyon özelliği taşıyan emzirme koltukları bulabilmek mümkündür. Bebek odanıza uyabilecek emzirme koltuk modelleri ise şunlardır:

 • Ağaçtan üretilmiş tahterevalli stilinde sallanan emzirme koltuklarında bebeğinizin kısa sürede uyumasını sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda tahterevalli modelli emzirme koltuklarında yer alan puflarda ayaklarınızı uzatarak dinlenme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Koltuğun sallanırken ses çıkarmaması sayesinde bebeğiniz kolaylıkla uykuya dalacak ve sizde dinlenme fırsatı bulabileceksiniz.

 • Metal iskeletli sandalye görünümlü emzirme koltukları aradığınız konforu sağlamasa da oldukça şık emzirme koltukları arasında yer almaktadır.

Leke tutmayan kumaştan üretilen bu emzirme koltuklarının takım dahilinde bir de ayak pufları bulunmaktadır. Çıkarılabilen minderleri sayesinde rahatlıkla temizleme işlemini yapabilirsiniz.

 • Sallanan dinlenme sandalyesi sayesinde bebeğinizi emzirirken sizde dinlenme şansı elde edebilirsiniz.

Sandalye formunda olan bu tarz emzirme koltuklarına evinizin salonunda da yer verebilirsiniz. Bu tarz modeller dekoratif olduğu kadar aynı zamanda son derece ergonomiktir. Sırt kısmının yüksek olması sayesinde sallanan sandalyede hem bebeğiniz hem de siz keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Emzirme koltuğu modelleri
Emzirme koltuğu modelleri

Emzirme Koltuğunu Kullanırken Dikkate Alınacaklar

Emzirme koltuğunun en önemli özelliklerinden biri, size ve bebeğinize konfor sağlamasıdır. Koltuğun yeterli derecede dolgu malzemesiyle desteklenmiş olması, uzun süreli oturmalarda rahatlık sunar. Sırt ve bel desteği sağlayan bir koltuk, vücudunuzun doğru pozisyonda kalmasını sağlar.

Koltuğun yüksekliği, bebeğinizi emzirirken rahat bir pozisyon yakalamanız için kritik bir faktördür. Bebeğinizi kucağınıza alırken, emzirme koltuğunun yüksekliğiyle uyumlu olmasına dikkat edin. Aksi halde eğilmek veya yükselmek zorunda kalabilirsiniz, bu da hem sizin hem de bebeğinizin konforunu etkileyebilir.

Emzirme koltuğunun kolçakları, ellerinizin ve kollarınızın dinlenmesini sağlar. Bebeğinizi emzirirken desteklemek ve rahat bir pozisyonda tutmak için kolaylıkla kullanabileceğiniz geniş ve rahat kolçaklar tercih edilmelidir.

Koltuğun kumaşı, temizlik ve bakım açısından önemlidir. Kolayca lekelenmeyen, yıkanabilir ve dayanıklı bir kumaş seçmek uzun vadede avantaj sağlar. Ayrıca, bebeğinizle temas ettiği için alerjik reaksiyonlara neden olmayacak doğal ve cilt dostu malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Emzirme koltuğunun yararları

 • Emzirme koltukları sayesinde anneler uzun emzirme seanslarında dinlenebilme imkanı bulabilmektedir.
 • Sallanan özelliğe sahip bebek emzirme koltuklarında bebekler daha kolay uykuya dalabilmektedir.
 • Emzirme koltuklarının sallanabilir özelliği sayesinde bebekleri rahatlaması ve gevşemesi sağlanmaktadır.
 • Emzirme koltuk ve sandalyeleri bebek odasında dekoratif mobilyalar arasında yer almaktadır.
 • Bebek emzirme pozisyonu zamanla anne sağlığında olumsuz bir probleme yol açabileceği için emzirme koltukları tavsiye edilir.
 • Puflu emzirme koltukları sayesinde bütün gün ayakta kalan anneler ayaklarını uzatarak bebekleriyle keyifli anlar geçirebilir.
 • Bebek emzirme dönemi sonlandıktan sonra emzirme koltukları salonda ya da oturma odasında kullanılmaya devam edebilmektedir.
 • Bebek emzirme koltuğu sağlam modeller arasından tercih edildiği taktirde uzun yıllar kullanılabilen mobilyalar arasında yer almaktadır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.