Ev Dekorasyon Blogu

Balkonu Giyinme Odası Yapmak

0

Balkonu giyinme odası yapmak her zaman sıra dışı bir dekorasyon örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak balkonu giyinme odası yapmak her zaman işlevsel yaşam alanları oluşturmak konusunda başarılı sonuçlar ortaya koyan bir uygulamadır. Bu aşamada giyinme odası modelleri arasından bir tercihte bulunurken, balkonunuzu da hesaba katmanız mantıklı olacaktır. Ancak bu tarz dekorasyonları zorlu bir süreci de beraberinde getirdiğini unutmamak gerekmektedir.

Balkonlar yaşam alanlarının en önemli bölgeleridir. Balkonunuz olduğunda, onu iyi kullanabildiğinizden emin olmanız gerekir. Alanın tadını çıkarabilmeniz ve bundan yararlanabilmeniz gerekir. Böyle bir durumda balkonunuzu giyinme odası yapmak mantıklı seçenekleri beraberinde getirecektir. Bu aşamada balkonu giyinme odası yapmak iyi bir fikir olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu tarz işlemlerde başarılı olmak için mutlaka detaylı bir araştırma yapmam gerekiyor.

Günümüz itibariyle balkonunuzu kullanmanın yollarından biri de onu giyinme odası yapmaktır. Bu sizin için çok faydalı olacak ve aradığınızı elde etmenize yardımcı olacak bir şeydir. Balkonda bir giyinme odanız olduğunda, her üstünüzü değiştirmek istediğinizde veya başka aktiviteler yapmak istediğinizde evin içine girmenize gerek kalmayacak demektir. Bu, bugün her evde önemli olan zamandan ve yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Böylece balkonunuzu çok daha etkili bir şekilde kullanma fırsatını elde edersiniz!

Balkonu giyinme odası yapmak
Balkonu giyinme odası yapmak

Pratik Bir Şekilde Balkonu Giyinme Odası Yapmak

Balkon, ilave bir oda için harika bir yerdir. Giyinme odası, misafir odası veya ofis olarak kullanılabilir. Ancak bu odayı yaparken belirli kurallara uymak önemlidir. Giyinme odasına dönüştürmeye karar vermeden önce balkonun büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Evinizde birden fazla yatak odası varsa ve bu alanı ek odalar için kullanmak istiyorsanız o zaman geniş balkonları kullanabilirsiniz. Küçük balkonları başka bir yatak odasına veya giyinme odasına dönüştürmek yerine depo olarak kullanmayı düşünmelisiniz.

İlginizi Çekebilir; Giyinme Odası Dolabı Modelleri

Balkonunuzda nasıl bir giyinme odası oluşturmak istediğinize karar verirken evinizin konumu da göz önünde bulundurulmalıdır. İnsanların gün boyunca dışarıda rahatça oturabilmeleri ve orada arkadaşları ve aile üyeleriyle de vakit geçirebilmeleri için bol güneş alan bir alanda bir tane oluşturmak isteyebilirsiniz! Bu aşamada mutlaka farklı dinamikleri dikkate alıyor olmalısınız. Hatta giyinme odası dolap modelleri hakkında dahi kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Pratik Bir Şekilde Balkonu Giyinme Odası Yapmak
Pratik Bir Şekilde Balkonu Giyinme Odası Yapmak

Balkonlu giyinme odaları, yıl boyunca açık havada eğlenmenin harika bir yoludur. Giyinmek veya makyaj yapmak için bile kullanabilirsiniz. Hatta bir oturma alanınız olabilir ve içinde ayakkabı, çanta ve kıyafetlerinizi saklayabilirsiniz. Bu aşamada pratik bir şekilde balkonunuzu giyinme odasına dönüştürmeyi istiyorsanız, ilk önce malzeme teminini gerçekleştirmelisiniz. Bu işlemi tasarımını yapacağınız balkonun kullanım özelliğine bağlı olarak yapmak durumundasınız.

Balkonu Giyinme Odası Yapmak İçin İşe Yarar Fikirler

Balkonunuzu giyinme odasına dönüştürecekseniz, hangi mobilyanın ona en uygun olacağına karar vermelisiniz. Hafif ve kendi başınıza kolayca hareket ettirebileceğiniz mobilyalar seçmelisiniz. Bu şekilde, taşırken veya kullandıktan sonra temizlerken başka birinin yardımına ihtiyacınız olmayacaktır. Burada bir karar verirken alanın büyüklüğünü ve evinizin genel dekorasyon özelliklerini dikkate alıyor olmanız şarttır. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayacak bir şekilde balkonu giyinme odası yapmak konusunda karar alabilirsiniz.

Balkonu Giyinme Odası Yapmak İçin İşe Yarar Fikirler
Balkonu Giyinme Odası Yapmak İçin İşe Yarar Fikirler

Şayet kalıcı giyinme odaları için yeterli alanınız yoksa portatif giyinme odalarını da tercih edebilirsiniz. Bu üniteler kapı ve pencerelerle birlikte tasarlanmaktadır. Böylece onları kullanırken gerçek bir oda gibi hissettirir! Üstelik balkonunuza son derece pratik bir şekilde uygulatabilirsiniz. Burada da mutlaka balkonunuzun boyutuna dikkat ediyor olmanız gerekmektedir. Ancak bu sayede tam olarak hayalini kurduğunuz giyinme odasına sahip olabilirsiniz.

Balkonu Giyinme Odası Yaparken Dikkat Edilecekler

Balkonlar kıyafetlerinizi düzenlemek için mükemmel yerlerdir. Çünkü genellikle gardırobunuzu alacak kadar büyüktürler ve bolca doğal ışık sunarlar. Ancak iş soyunma odalarına geldiğinde, onları dolaplardan bile daha iyi yapan bir başka faktör daha vardır. Bu aşamada balkonu giyinme odası yaparken mutlaka dikkat ediyor olmanızda fayda vardır.  Balkonunuzu giyinme odasına dönüştürmeyi düşünüyorsanız, bunu nasıl doğru yapacağınıza dair bazı ipuçları arasında balkonunuzun büyüklüğüne dikkat etmek ilk sırada yer alır.

Yeni giyinme odanız için bir şeye karar vermeden önce, ihtiyacınız olan her şey için yeterli alana sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bu, başka bir şey satın almadan önce balkonun boyutunu ölçmeniz gerektiği anlamına gelir. Kapının üst kısmı ile tavan arasında ne kadar boşluk olduğunu bilmek için kapının yüksekliğini de ölçmeniz gerekecektir. Bu, giysi rafları ve diğer saklama öğeleri için yeterli alan olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Balkonu Giyinme Odası Yaparken Dikkat Edilecekler
Balkonu Giyinme Odası Yaparken Dikkat Edilecekler

Şayet balkonunuzda yeterli alan yoksa tek tek eşyaları düzgün bir şekilde göremeden gözlerini kısarak bakmak yerine tüm gardırobunuzun bir kerede görülebilmesi için daha fazla ışık veya ayna eklemeyi düşünebilirsiniz. Burada bir karar verirken tercih edeceğiniz dolap modellerini vs de dikkate alıyor olmalısınız. Bir de odanızın büyüklüğüne uygun olarak bir ışıklandırma sistemine sahip olmanız fonksiyonel bir giyinme odası yapıyor olmanızı mümkün kılar. Böylece tam da istediğiniz özelliklere sahip bir giyinme odasına sahip olabilirsiniz.

Balkon bir evin en önemli bölümlerinden biridir. Ailemiz ve arkadaşlarımızla kaliteli zaman geçirebileceğimiz bir yer. Küçük bir alanınız varsa balkonu giyinme odanız yapmayı düşünmelisiniz. Balkonu giyinme odası yapmak için bir karar aldığınız zaman;

  • Yeterli aydınlatmaya sahip olmasına
  • Temizlik konusunda pratik olmasına
  • Kimseye zarar verebilecek keskin kenarlar veya köşeler olmadığına

Dikkat ediyor olmanız gerekmektedir.

Balkonu Giyinme Odası Yapmak İçin Gerekenler

Balkonunuzu giyinme odasına dönüştürmeye karar verdiğinizde ilk adım, alanın nasıl düzenleneceğini planlamaktır. Balkonun boyutlarına göre, raflar, askılık sistemleri, ayna ve oturma alanı gibi unsurları yerleştirecek uygun bir düzen oluşturmalısınız.

Sınırlı bir alanda depolama oldukça önemlidir. Giysilerinizi, ayakkabılarınızı ve aksesuarlarınızı düzenli bir şekilde saklamak için raf sistemleri, çekmeceler ve askılıklar kullanabilirsiniz. Askılıkları tavana veya duvara monte ederek yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bir giyinme odası düşünüyorsanız, ayna vazgeçilmez bir parçadır. Geniş ve uzun bir ayna, kıyafetlerinizi deneyerek uyumlarını kontrol etmenizi kolaylaştırır. Ayna aynı zamanda alanın daha geniş ve ferah görünmesini sağlar.

Doğru aydınlatma, giyinme odasının işlevselliğini ve atmosferini belirleyen faktörlerden biridir. Yeterli ve doğru yönlendirilmiş ışık sağlamak için tavan lambaları, spot ışıklar veya şık abajurlar tercih edebilirsiniz.

Balkonunuzun bir köşesini oturma alanı olarak düşünebilirsiniz. Burada giyinirken veya ayakkabılarınızı giyerken rahatça oturabilirsiniz. Sadece birkaç yastık ve şık bir sehpa ile konforlu bir oturma köşesi yaratabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.