Ev Dekorasyon Blogu

Küçük Tavuk Kümesi Modelleri

0

Küçük tavuk kümesi kendine özgü tasarım özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Tavuk kümesi tavuk yetiştiriciliğinde yaptırılması ya da alınması en gerekli ihtiyaçtır. Ticaret amaçlı tavuk yetiştiriciliğinde büyük bir alana ve kümeslere ihtiyaç duyulur. Ancak hobi amaçlı bu işi yapmak istiyorsanız küçük tavuk kümesi işinizi görecektir. Tavuk kümesi modelleri farklı özellikleri de kapsayacak şekilde geniş bir tasarım dünyasını beraberinde getirmektedir.

Son dönemlerde insanların hobi bahçelerine karşı isteğinde bir artış olmuştur. Şehir yaşamından uzak doğada kendine kafa dinleyebileceği doğal ürünler yetiştirebileceği mekanlar aramaya başlamıştır. Hobi bahçesinde de tavuk yetiştiriciliği yapılmaktadır. Küçük tavuk kümesi temin ederek tavuk yetiştirebilirsiniz. Bu aşamada mutlaka tavuk kümesini hangi amaçla yapacağınıza dikkat etmeniz gerekiyor!

Küçük tavuk kümesi nasıl yapılır?
Küçük tavuk kümesi nasıl yapılır?

Tavuk yumurta üretimi amaçlı ya da et tavuğu olarak yetiştirilebilir. Tavuk kümesleri geçmişte tek düz tipteydi. Ancak şu an o kadar çok seçenek var ki istediğiniz küçük tavuk kümesini bulabilirsiniz. Küçük tavuk kümesi hazır olarak satılmaktadır. Geometrik şekillerde tarzın da ön planda tutulduğu özellikle hobi bahçelerine yakışacak tipte birçok tavuk kümesi vardır. Küçük tavuk kümesi alırken de dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bunlara örnekler verebiliriz.

  • Kaç adet tavuk yetiştireceğinizin belli olması gerekir.
  • Ebatların sizin ihtiyacınızı karşılaması gerekir.
  • Kümesin yapıldığı materyalin sağlam ve dayanıklı olması gerekir.
  • Pencere sisteminin tavuklara uygun olması gerekir.
  • Yırtıcı hayvanlardan ya da diğer hayvanlardan koruma amaçlı pencerelere tek örgü çekilebilir.
  • Küçük tavuk kümesinin çatısı su almamalıdır.
  • Kümesin çatısı yazın aşırı sıcak geçirmemelidir.

Özellikle küçük tavuk kümesi modelleri açısından farklı seçeneklerin varlığından rahatlıkla söz edebiliyoruz. Bu aşamada tavuk kümesi modellerinin daha çok küçük tasarımlardan oluştuğunu hatırlamakta fayda vardır.

Küçük Tavuk Kümesi Modelleri
Küçük Tavuk Kümesi Modelleri

Pratik tavuk kümesi modelleri

Hobi olarak tercih edilen pratik tavuk kümes modelleri birçok farklı çeşitte vardır. Örneğin, ahşaptan yapılan tavuk kümesleri, briketten yapılan tavuk kümeslerini bunlara örnek gösterebiliriz. Örneğin betondan yapılan tavuk kümesi zor bir inşa ister. Ancak daha çok ahşaptan yapılan tavuk kümesleri oldukça pratiktir. Ayrıca tavuklara daha doğal bir ortam sunularak üretimin de artması beklenir. Tavuk kümesi yapmak istediğinizde öncelikle tavuk kümeslerini araştırmalısınız.

Yapacağınız bölgenin hava koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, çok yağış alan ya da kış aylarının çok fazla olduğu yerlerde tavuk kümesi ısınmaya karşı korunaklı değilse tavuklardan iyi bir verim alamazsınız. Tavuklar sıcak ortamlarda daha iyi yumurta verir. Yaşadıkları yer çok soğuksa yumurta vermede azlık söz konusu olacaktır. Pratik tavuk kümesi modelleri arasında daha çok mimarisiyle göz boyayan yapılar görüyoruz. Küçük yapıdaki kümesler o kadar şık tasarlanarak yapılıyor ki hem tavuk yetiştirmek için tüm koşullar sağlanıyor hem de sizin bahçenizin ortamıyla uyum sağlıyor.

En pratik küçük tavuk kümesi modelleri

En pratik küçük tavuk kümesi modelleri ahşaptan ya da briketten yapılan modellerdir. Bu tarz kümeslerde genellikle çatı üçgen şeklindedir. Küçük tavuk kümesleri tercih ederken tavuk sayısını göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin pratik küçük tavuk kümesi satın aldığınızda tavuk sayınızı çoğaltmamalısınız. Genellikle bu tarz kümesler 10 ile 20 arasında tavuk muhafaza edebiliyor. Ayrıca tavukların serbest şekilde dolaşması da çok önemlidir. Bir diğer konu ise yumurta tavuklarının yumurta bırakabilmesi için folluk adı verilen altlıklar kullanılmaktadır.

Tavuk sayısına uygun yumurta altlığı temin etmelisiniz. Uygun şartlar sağlanırsa tavuklar iyi bir verim sağlayacaktır. Pratik küçük tavuk kümes modelleri daha minimal tarzda hazırlanmış kümeslerdir. Bu modelleri örneklendirebiliriz. Örneğin üçgen çatıya sahip küçük bir kulübeyi andıran yapıda tavuk kümesi modelleri vardır. Minik bir ev şeklinde hazırlanmış kapısı ve penceresi olan tavuk kümeslerini de bu modellere örnek gösterebiliriz.

Pratik tavuk kümesi modelleri
Pratik tavuk kümesi modelleri
İlginizi Çekebilir; Modern Tavuk Kümesi Modelleri

Tavuk kümesleri ahşap görüntüde olduğunda doğal ortama daha fazla uyum sağlamaktadır. Bu nedenle hobi amaçlı küçük bir kümes tercih edecekseniz ahşap olması daha hoş görünümü sağlayabilir. Elbette ki küçük tavuk kümesi yaptıracaksanız hem tasarım tercihine hem de renk tercihine dikkat etmeniz gerekecektir. Tam da bu noktada yeni trend tavuk kümeslerinin her zaman üst düzeyde bir etkiye sahip oldukları biliniyor.

Küçük tavuk kümesi nasıl yapılır?

Hobi bahçenize ya da tarla evinize kendiniz tavuk kümesi yapmak isteyebilirsiniz. Genellikle bu yapılan küçük tavuk kümesleri olmaktadır. Bunun için öncelikle tavukların nasıl şartlarda yaşadığını iyice öğrenmelisiniz. Daha sonra ise küçük tavuk kümesini yapmak için malzeme tedarik etmelisiniz. Bir de küçük tavuk kümesi yapacaksanız mutlaka malzeme tercihine dikkat ediyor olmanız şarttır.

Küçük tavuk kümesi nasıl yapılır?
Küçük tavuk kümesi nasıl yapılır?

Tavuk kümesi yapılması için çok fazla malzeme gerekmemektedir. Ahşap, tel, pencere ve kapı tavuk kümesi yapılması için yeterlidir. Ahşap plakaları birleştirerek kümes yapabilirsiniz. Çatısını üçgen ya da dikdörtgen şeklinde tercih edebilirsiniz. Ancak kümes yapacağınız bölgeye sık yağmur yapıyorsa üçgen çatı şeklini tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Tavukların hava alması için pencere şarttır. Ayrıca diğer canlılardan koruma amaçlı ter örgü çekmeniz de gerekebilir. Tavuk pisliği fazla olacağından zemini talaş ya da samanla doldurabilirsiniz. Suluk ve yemliklerini dökmeyecekleri bir alanda konumlandırmalısınız. Bütün bu bilgiler ışığında şayet siz de küçük tavuk kümesi yaptırmayı düşünüyorsanız mutlaka size özel hazırladığımız fotoğraf galerisini incelemelisiniz!

Kümeste tavukların altına ne konur?

Doğal ve organik bir materyal olan odun talaşları, tavukların altına serilebilir. Bu materyal, tavukların tırmalama ihtiyacını karşılamalarına yardımcı olurken aynı zamanda kümeste temiz ve kuru bir zemin oluşturabilir.

Kuru mısır sapları, hem doğal bir materyaldir hem de tavukların tırmalama ve oyalanma ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. Ayrıca, tavukların altında yumurtlamalarını sağlamak için rahat bir ortam oluşturabilirsiniz.

Kümeste kahverengi kağıt torbaları yırtarak dağıtmak, tavuklarınızın oyalanmasını ve yeni şeyler keşfetmelerini sağlayabilir. Bu aynı zamanda çevre dostu bir seçenektir ve materyalin dağıtılması tavukların eğlenceli vakit geçirmelerine yardımcı olabilir.

Tavukların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve yumurtlaması için doğal mineraller sağlamak önemlidir. Kireç taşı ve deniz kabukları gibi materyaller, tavukların mineral ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.