Ev Dekorasyon Blogu

Evde Hasır Sepet Yapımı Nedir, Nasıl Yapılır?

0

Evde hasır sepet yapımı her zaman popülerliğini koruyor. Göz alıcı görsellik konusunda başarılı olan hasır sepetler, aynı zamanda kullanışlıdırlar. Bu durumun doğal sonucu hasır sepet yapımı konusu tüm zamanlarda talep görmektedir. Peki, hasır sepet nasıl yapılır? Dahası evde hasır sepet yapımı nasıldır? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Hasır sepetler güzel ve kullanışlı olmakla birlikte pahalı ürünlerdir. Bu durum hasır sepet almak yerine, bu tasarımı yapmayı isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Üstelik doğal malzemeler ve basit aletler kullanarak sıfırdan kendi hasır sepetinizi yapmanız da mümkündür. Burada sepet malzemesinin kaliteli olmasına ve yapım aşamasında ustalık becerisine sahip olmak gerekiyor. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayan hasır sepetleri yapabilirsiniz!

Hasır sepetler, evinize dekoratif bir dokunuş katarken oldukça kullanışlı olan ürünler olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak son zamanlarda bu tarz tasarımları evde yapanların sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Evde hasır sepet yapımı gündeme geldiği zaman karşımıza yeni nesil malzemeler çıkmaktadır. Bu doğrultuda aşağıda sıraladığımız malzemeler hasır sepetler için tercih edilmektedir;

 • Çin otu
 • Saz kamışı
 • Gıyak otları
 • Saz hasır otu
 • Sentetik hasır takıları
 • Bambu kargı ürünleri

Görüldüğü üzere evde hasır sepet yapımı söz konusu olduğu zaman karşımıza pek çok farklı malzeme çıkmaktadır. Siz de bu malzemeleri temin ederek; hasır sepetleri yapabilirsiniz. Burada bazı temel dikiş becerilerini kullanarak hasır sepet yapmanız; çok daha pratik olacaktır. Peki, hasır sepet nasıl yapılır? İşte ayrıntılar!

Evde Hasır Sepet Yapımı Nedir, Nasıl Yapılır?
Evde Hasır Sepet Yapımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Hasır Sepet Nasıl Yapılır?

Hasır sepet için bükülebilir asma dalları ya da hasır yapımı için tercih edilen özel ekipmanlar gerekiyor. Bu aşamada hasır sepetlerin, eşyaları saklamak ve düzenlemek için harika bir seçenek olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Kendi hasır sepetinizi yapmak, bir öğleden sonra tamamlanabilecek kolay bir kendin yap projesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Üstelik bu sepetler ucuz malzemelerden yapılabilmektedir. Bununla birlikte hasır sepetler; oyuncaklardan giysilere kadar her şeyi saklamak için mükemmel bir üründür.

Özellikle evde hasır sepet yapmak, hafta sonunu geçirmenin en güzel yoludur. Birkaç temel araç ve malzemeyle pratik bir şekilde hasır sepet yapabilirsiniz. Ancak sürecin kendisi basit olmakla birlikte zaman içerisinde ve ustalaşmanız gerekmektedir.  Özellikle yeni tasarımlara imza atmayı istiyorsanız bu tarz bir projede yer almanız sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Evde hasır sepet yapımı söz konusu olduğu zaman aşağıda sıraladığımız malzemeler karşımıza çıkmaktadır;

 • Kamış
 • Hayıt
 • Sakızlık dallar

Evde hasır sepet yapmak için kamış, hayıt ve sakızlık dalları temin ettikten sonra beklememelisiniz. Çünkü ne kadar çok beklerseniz; bu malzemeler esnekliklerini yitireceklerdir. Bu aşamada malzemelerinizi uçlarından kesmelisiniz. Sonrasında sepetin iskeletini oluşturmak için sakız dallarını kullanmalısınız. İskeleti oluşturduktan sonra örme işinde hayıt dallarını kullanmanız önerilmektedir. Devamında hayıt dallarını 3 eşit barçaya bölerek, sırayla örmeye başlamalısınız.

Örme işini kamışın altından ve üstünden yapmalısınız. Yani örme işlemini dalların arasından gerçekleştirmelisiniz. Bununla birlikte örme işlemini yaparken; yerde olmanız ve kimi zaman ayakla bastırarak, hasır sepetin örgüsünün daha güçlü olmasını mümkün kılarsınız. Şayet bütün bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yapacak olursanız; hasır sepetinizi pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki evde hasır sepet yapımı deneme yanılma yöntemiyle uygulanan bir tekniğe sahiptir.

Evde Hasır Sepet Yapımı
Hasır Sepet Nasıl Yapılır?

Pratik Bir Şekilde Evde Hasır Sepet Yapımı

Şayet pratik bir şekilde evde hasır sepet yapmayı istiyorsanız; farklı malzemelere ihtiyaç duyacaksınız. Bu malzemeler genel olarak pratik bir şekilde bulunabilen malzemelerden oluşmaktadır. İşte pratik bir şekilde hasır sepet yapmak için gerekli malzemeler;

 • Süs çiçekleri
 • İp ya da halat
 • Karton mukavva
 • Plastik ya da metal bir kova
 • Keskin bir bıçak ya da maket bıçağı
 • Tutkal çubuklarının bulunduğu bir sıcak tutkal tabancası

İlk önce plastik ya da metal kovanın etrafını karton mukavva ile kaplamalısınız. Sonrasında bu kaplamanın üzerine tutkal sürmelisiniz. Devamında ip ya da halat malzemesini bu kovanın etrafına sarmalısınız. Sarma işlemi sırasında ip ya da halat malzemesini aşamalar halinde sıcak tutkal tabancasıyla yapıştırmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Emzirme Koltuğu İkea

İpin tamamını kovanın etrafındaki mukavva üzerine yapıştırdıktan sonra ilk baştaki ipin ucunu ve sondaki ipin sonunu mutlaka sağlam bir şekilde yapıştırmaya dikkat etmelisiniz. Bu aşamada dilerseniz; hasır sepetinizin üzerine yapma süs çiçekleri koyabilirsiniz. Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra kovayı mukavvadan ayırmalısınız. Böylece tam olarak beklentinize uygun bir şekilde evde hasır sepetinizi yapabilirsiniz.

Pratik Bir Şekilde Evde Hasır Sepet Yapımı
Pratik Bir Şekilde Evde Hasır Sepet Yapımı

Evde En Güzel Hasır Sepet Yapımı Nasıldır?

Hasır sepet yapmak, aynı anda hem kullanışlı hem de güzel bir şey yapmanın en popüler yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz itibariyle yapılabilecek birçok farklı sepet türü vardır. Burada hangi tür hasır sepet yapacağınız konusu tamamıyla sizin beklentinize göre değişiklik gösterecektir. Özellikle yeni nesil hasır sepet tasarımlarının göz alıcı tasarımlarla desteklendikleri biliniyor. Bu durumun doğal sonucu olarak evde hasır sepeti yapıma olan ilgi günden güne artış gösteriyor.

Hasır sepetler çeşitli ebat ve şekillerde tasarlanabilen özel kaplardır. Bu tarz kaplar yüzyıllardır meyve, sebze ve diğer ürünler gibi eşyaları taşımak ve depolamak için kaplar olarak kullanılmıştır. Hasır sepetlerin kullanımı yıllar içinde artmaya ettikçe farklı model tasarımlar da sıklıkla karşımıza çıkmaya başladı.  Özellikle son zamanlarda birçok insan kendi hasır sepetlerini yapmak konusunda arayış içerisinde yer almaktadır. Bu kapsamda evde hasır sepet yapımı için aşağıdaki malzemelere sahip olmanız, sizin de kendi sepetinizi yapmanızı mümkün kılacaktır;

 • Mukavva
 • Plastik kova
 • Tutkal tabancası
 • İstediğiniz renkte ip
 • Bir adet kurşun kalem
 • Makas ya da maket bıçağı

İlk önce her biri yaklaşık 25 cm uzunluğunda 4 şerit iplik kesmelisiniz. Burada her şeridin bir ucuna bir düğüm atmayı unutmayın.  Devamında bir iplik şeridinin iki bitişik tarafına, aralarında eşit miktarda boşluk bırakarak 2 düğüm atmalısınız. Bu işlemi; her biri 2 düğümlü 4 şerit elde etmek için diğer 3 iplik şeridiyle tekrarlamalısınız. Sonrasında oluşturduğunuz bir şeridin her iki tarafına başka bir düğüm atmalısınız. Bu aşamada plastik kovanın etrafını mukavvayla kova şeklini alıncaya kadar kaplamalısınız.

Evde Hasır Sepet Yapımı
Evde En Güzel Hasır Sepet Yapımı Nasıldır?

Mukavvanın üzerine oluşturduğunu ip şeritleri sırayla yapıştırmalısınız. Yapıştırırken tutkal tabancası kullanmanız işiniz kolaylaştıracaktır. Son olarak oluşturduğunuz bu tasarımı bir süre yapıştırıcının kuruması için beklemelisiniz. Son olarak mukavvanın içerisinde yer alan plastik kovayı çıkardığınız zaman; hasır sepetinizi tamamlamış olursunuz. Böylece evde kendi hasır sepetinizi son derece pratik bir şekilde yapma fırsatını elde edersiniz!

Evde Hasır Sepet Yaparken Dikkat Edilecekler

Özellikle evde hasır sepet yapımı konusunda başarılı sonuçlar elde etmeyi istiyorsanız kullanacağınız malzemenin kalitesine dikkat etmek durumundasınız. Ayrıca evde hasır sepet yapımı aşamasına geçmeden önce mutlaka tasarımınızın nasıl olacağına dair bir ön çalışma yapmalısınız. Bu sayede tam olarak istediğiniz özelliklere sahip bir şekilde hasır sepet yapabilirsiniz. Bir de hasır sepet yaparken, tercih ettiğiniz malzemelerin kaliteli olmasına da dikkate etmek durumundasınız.

Hasır sepet hangi malzemeden yapılır?

Hasır sepetler, doğal ve dayanıklı bir malzeme olan hasırın kullanıldığı pratik ve şık depolama çözümleridir. Hasır, genellikle özellikle saz ve kamış bitkilerinin yapraklarından elde edilen bir malzemedir. Hasır sepetler, doğal bir malzeme olan hasırın kullanılmasıyla yapılmaktadır. Hasır, bitkisel liflerin örülerek veya dokunarak elde edildiği bir malzemedir. Bu lifler, genellikle saz veya kamış bitkilerinin yapraklarından elde edilir. Doğal olması, hasır sepetlerin çevre dostu bir seçim olmasını sağlar.

Hasır, doğal bir lif olmasına rağmen oldukça dayanıklı bir malzemedir. Hasır sepetler genellikle sağlam bir yapıya sahiptir ve uzun süre dayanabilir. Bu özellik, sepetlerin kullanım ömrünü uzatır ve depolama için ideal bir seçenek haline getirir. Hasır sepetler genellikle hafiftir, bu da onları taşınması ve yerleştirilmesi kolay hale getirir. Hafif olmaları, sepetlerin içerisine yerleştirilen eşyaların ağırlığını artırmadan pratik bir şekilde taşınabilmesini sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.