Ev Dekorasyon Blogu

Merdiven Altı Tasarımlar İşe Yarar 7 Fikir!

0

Merdiven altı tasarımlar göz alıcı görselliklerin yanı sıra harika mobilyalarla da desteklenmelidir. Evlerde her alan dengeli ve en iyi şekilde değerlendirilmelidir. Alan değerlendirmesi dışında tasarımlarında şık ve yaşayanların zevkine göre olma şartı vardır. Merdiven altı tasarımlar gündeme geldiği zaman yaşam alanlarının çok daha isabetli bir şekilde kullanılması gibi özellikler karşımıza çıkmaktadır. Merdiven altı değerlendirirken bazı şeyler dikkate alınmalıdır. Bu şekilde en iyi tasarım gerçekleştirilebilir.

  • Evde hissedilen bir alan eksikliği
  • Evin bütünlüğüne ters düşmeyecek bir tasarım olması
  • Evde yaşayanların yukarı çıkmadan karşılayacakları bir gereksinimini karşılama

Özellikle geniş merdivenlerin altları evlerde, bürolarda büyük bir yer kaybı olarak görülebilir. Merdiven altı tasarımlar işte tam da bu tür görüşleri yok edecek bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Merdiven altı tasarımlar hakkında bir karar verirken; farklı tasarımlardan yararlanmanız her zaman önerilmektedir.

Her evde, büroda fazladan bir dolap tasarımına ihtiyaç olacaktır. Özellikle kalabalık ailelerin yaşadıkları evlerde bu ihtiyaçlar artar.

Bürolarda çok sayıda dosya, kullanılma için depolanan kâğıt ve benzeri malzemeler bulunur. Bu malzemelerin hem el altında bulunması, hem de görüntü kirliliği yaratmayacak şekilde stoklanması istenir. Merdiven altı tasarımı kişilerin yaşam alanlarını genişletirken, yaşamı kolaylaştırır. Ortamı sadeleştirir, göz önünde karışıklık gibi görünecek şeylerin düzenini sağlar.

Eve niş eklemek çok masraflı bir dekorasyon yöntemi değildir. Sadece bazı malzemeler ile duvar ve duvar içi oyuklar yapılarak ışıklandırma ile odak noktası haline getirilebilir. Merdiven altı tasarımlar yeni tasarım ve mobilyalarla desteklendikleri ölçüde üst düzeyde bir etkiye sahiptirler. Bu aşamada hem mobilya tercihine hem de renk uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Merdiven Altı Niş Modelleri

Duvarlarda oyuklar oluşturulması ile nişler oluşturulur. Merdiven altı boşluğunun bu şekilde nişler ile görsel ve işlevsel değerlendirilmesi gerçekleştirilebilir.  Merdiven altı niş modelleri beklentinize uygun bir şekilde oluşturulmak durumundadır.

Birçok evde değerli eşyalar görülecek şekilde saklanmak istenmektedir. Antika aile yadigârları, değerli kristal, gümüş ve porselenler bunlardan bazılarıdır. Kişilerin özel koleksiyonlarına uygun nişler kullanılabilir. Ya da size ait herhangi bir değerli şeyi tüm konuklarınız görsün isteyebilirsiniz.

Merdiven Altı Tasarımlar İşe Yarar 7 Fikir!
Merdiven Altı Tasarımlar İşe Yarar 7 Fikir!

İş yerlerinde işinize ait örnekler sergilenebilir. Ya da bazen geçmişte işe ait antik numuneler, bazı ilkel iş araçları sergilenebilir. Duvarlara yapılan nişler odanın bir miktar küçülmesine sebep olmaktadır. Ancak merdiven altı nişler odada kullanım hacmini azaltmaz. Merdiven altını işlevsel kullanarak yer kazandırır.

Merdiven altı nişlerinde çok sayıda nişin bir arada kullanılması ile içki benzeri şeyler için depo alanlarda oluşturulabilir. Ya da elektrikli şömine projeleri de nişlerin altında oluşturulabilir. Kullanacak kişilerin gereksinimine ve tasarımı yapanın hayal gücüne bağlı olarak sonsuz sayıda farklı tasarım olasıdır. Bu da bir birinden çok farklı ve özgün yaşama ve çalışma alanları oluşturulmasını gerçekleştirir.

Döner Merdiven Altı Kapatma Modelleri

Döner merdiven altları daha az alan kaybına sebep olur. Ancak onlarında çok iyi değerlendirilmesi mümkündür. Merdiven altı tasarımlar özellikle işlevsel olmak durumundadır. Döner merdiven altı kapatma modelleri modern dokunuş etkisine sahiptir.

Döner merdivenin en alt basamaklarının arkası görünmeyecek noktalardır. Evde olan iş aletlerinin depolanması için ideal bir alandır. Az görünmesini istediğiniz temizlik malzemesi ve temizlik kovaları için merdivenin tam altında kademeli bir dolap oluşturulabilir.

Ya da mutfağa yakın bir merdiven ise, kiler olarak kullanılacak bir alan kazanılabilir. Tümüyle kapatılmış, kapı ile girilen ve raflarında kuru yiyeceklerin saklandığı sevimli bir kiler olabilir. Eğer sokak kıpısına yakın bir merdiveniniz varsa portmanto ve ayakkabılık olarak kullanmanız için idealdir. Raflar ve alt çekmeceler de tasarlanabilir. Böylece ayakkabı çekeceği ve ayakkabı boyaları da depolanır.

Merdiven altını kapatırken bir den fazla işlev içermesi için birden fazla kapı da düşünebilirsiniz. Tasarıma çekmece, camlı bölme, raf kısacası dilediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz. En altta ev hayvanlarınız için yastıklı ve geniş bir yaşam alanı da oluşturabilirsiniz. Onlar için hoş bir saklanma ve uyuma alanı olabilir.

Çocuklarınız için oyuncaklarını saklayacağınız bir merdiven altı dolabı çocuklar tarafından da sevilir. Ya da bebeğinizi sokağa çıkarırken kullandığınız bebek arabası, yürüteç gibi şeylerin saklanması için ideal olabilir. Merdiven altı tasarımlar her zaman popülerliğini korumaktadır.

Merdiven Altı Niş Modelleri
Merdiven Altı Niş Modelleri

Merdiven Altı Kitaplık

Kitaplarınızı saklamak için en ideal kitaplıkları rahatlıkla yapacağınız büyüklükte bir alana sahip olacaksınız. Çok sayıda kitap rafı oluşturmak veya kapalı kitap dolabı oluşturmak da mümkündür. Merdiven altı kitaplık modelleri her zaman tercih edilmektedir.

Bu alanı dikkatli korumanız gerekebilir. Çocuklarınız bu alana sahip çıkmak isteyeceklerdir. Alan müdafaa strateji ve taktikleri geliştirmeniz gerekebilir. Şaka bir tarafa merdiven altı kitaplığa çekince çıkan bir çalışma masası da ekleyebilirsiniz. Böylece sevimli bir alan haline getirip çocuğunuza çalışma odası olarak hediye edebilirsiniz.

Merdiven altı kitaplığınıza çalışma masası eklemeniz halinde, üst raflardan masaya ışıklandırma yapabilirsiniz. Böylece çalışırken gölgeniz çalışma alanına düşmez ve çalışma masası lambasına ihtiyacınız olmaz. Merdiven altına planladığınız kitaplığın altlarının kapaklı dolap olması ideal bir saklama alanı olacaktır. Çalışma notları, fotokopi ve benzerlerini toplayacaktır.

Eğer merdiven altı salonunuzda ise ve siz de salonda kitap okuyor ya da çalışıyorsanız bu alanı kitaplık ile değerlendirmek en güzelidir. Üstelik kitap salonda herkesin gözü önünde olması yetiştirdiğiniz çocuklar içinde olumlu alışkanlık edinmeleri için fırsattır. Merdiven altı tasarımlar açısından kitaplıklar hep favori olmuştur.

İsterseniz bu kitaplığa ihtiyaçlarınıza uygun raflar yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı, Kindle ya da tabletiniz için ince raflar olabilir. Ya da üzerinde çalıştığınız son projeye ait bir makete uygun bir raf da olabilir. Elbette kitaplığınızın birkaç çekmece ile tamamlanması işlevi açısından şarttır. Böylece elinizi attığınızda bulmak istediğiniz şeyler gözden uzak bir saklama alanında olacaklar.

Merdiven Altı Dolap Modelleri

Merdiven altı tasarımlar açısından farklı dolap modellerinin varlığından söz edebiliriz. Merdiven altı dolap modelleri tümü ile sizin zevkiniz ve evinizin dekorasyonu ile değişebilir. Ancak merdiven altı dolaplarını işlevine göre şu şekilde kategorize edebiliriz.

  • Kitaplık çalışma amaçlı dolap
  • Görünmesini istemediğiniz alet ve eşya için depo
  • Kiler dolabı
  • Mutfak gereçleri depolama amaçlı dolap
  • Çocuk eşyası veya oyuncağı saklama dolabı
  • Portmanto ve ayakkabılık
  • Çok amaçlı çok kapaklı dolap

Merdiven altı dolap ve kullanım alanları tasarımından söz ediyoruz. Ancak merdivenler bize iki kullanım alanı daha sunmaktadır. Merdiven basamaklar çekilebilir çekmeceler şeklinde dizayn edilebilir. Her biri farlı bir depo alanı olarak kullanılabilir.

Merdiven Altı Niş Modelleri
Merdiven Altı Niş Modelleri

Çok sayıda merdivenin çekmece haline gelmesi ile oldukça büyük depo hacmi elde edeceksiniz. Üstelik her merdivende otuz kadar basamak olduğunu düşünürsek otuz çekmece oldukça iyi bir miktardır. Aynı zamanda merdiven üstüne yapılacak bir raf da size büyük alan sağlayacaktır. Valiz ve hurçlarınızı, bahçe iş aletlerinizi, hatta mevsim dışı sakladığınız giysiler için alan sağlayacaktır.

Merdiven Altı Banyo Tuvalet Modelleri

Eğer evinizde banyo ve tuvalet sayısı yeterli değilse merdiven altı banyo tuvalet modellerinden biri ideal olacaktır. Özellikle yaşı büyüklerin olduğu ev ve iş yerlerinde bu çok işlevseldir. Bunu bir misafir tuvaleti olarak da düzenleyebilirsiniz. Alanın normal banyodan küçük olduğunu düşünerek bazı şeylere dikkat ediniz.

Işıklandırmasını kendi normal banyonuzdan daha aydınlık yapınız. Küçük bir merdiven altı banyosu az ışıklandırma ile daha da küçük ve sıkıcı hale gelir. Alanı büyütmek için aynayı büyük tutunuz. Lavabonun üstü yüksekliğinden başlayarak geniş bir aynayı duvara monte ettiriniz.

Lavabonuzu küçük seçiniz. Ancak su armatörü su sıçratmayacak özel bir tasarım olursa rahat edersiniz. Merdiven altını değerlendirmenin en iyi yöntemi banyo ve tuvaletler olabilir. Özellikle çiftlik evleri ve yazlık evler için bu idealdir.

Merdiven Altı Banyo Tuvalet Modelleri
Merdiven Altı Banyo Tuvalet Modelleri

Çiftlik evlerinde ve yazlıklarda çocuklar ve bahçe işleri yapan aile bireyleri çok kirlenir. Alt katta bir duş alabilirlerse yukarı kata kum ve çamur çıkmamış olur. Bu ebeveynin işini azaltır. Merdiven altı tasarımlar konusunda bir karar vermeden önce yeni trend tasarımlara dair kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Özellikle çok küçük evlerde ikinci banyo tuvalet yeri sorun olur. Evin kullanım alanı yetmiş metre kare altına düştüğü durumlarda merdiven altı banyo tuvaletler çok önem kazanır. Böylece ikinci banyo kayıp alan olan merdiven altından elde edilir. Kazanılan alan da salon ya da yatak odalarına katılmış olur.

Her zaman iyi tasarımlar eve yer ve işlevsellik kazandırır. Bu yüzden çok örnek görmek için internet fotoğrafları incelenebilir. Örnekler yaratıcılığınıza katkı yapacaktır. Bu şekilde kullanışlı bir ortamda yaşayacaksınız. Aynı zamanda evinizin maddi değeri de artacak. Merdiven altı tasarımlar konusunda yeni fikirlere açıksanız; fotoğraf galerimizde tam da size göre seçenekleri bulabilirsiniz!

Merdiven boşluğuna ne yapılır?

Merdiven altını, koleksiyonlarınızı veya özel dekoratif objeleri sergilemek için kullanabilirsiniz. Açık raflar veya vitrinler, evinizin karakterini yansıtan öğeleri göstermek için harika bir fırsat sunar. Biblo, tablo, fotoğraf çerçeveleri veya sanat eserleri ile kişisel bir sergi alanı oluşturabilirsiniz.

Merdiven altı alanını yaratıcı bir şekilde duvar sanatıyla değerlendirebilirsiniz. Çıkış noktası olarak merdiven altını kullanarak duvar resimleri, aynalar veya duvar dekorasyonları oluşturabilirsiniz. Bu, evinizin dekoratif tarzını yansıtan özgün bir dokunuş eklemenin harika bir yoludur.

Merdiven altı, bitki yetiştirmek için güzel bir alan olabilir. Saksı bitkileri veya dikey bahçe düzenlemeleri ile evinize doğal ve canlı bir atmosfer katabilirsiniz. Bitki bakımı yapmayı seviyorsanız, merdiven altını bitki koleksiyonlarınız için ideal bir alan haline getirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.