Ev Dekorasyon Blogu

L Mutfak Modelleri

0

L mutfak modelleri her zaman popüler bir konumda yer alan tasarımlar arasında ilk sıralardadır. Mutfak, evinizdeki en önemli odadır. Yemek pişirdiğiniz ve misafirlerinizi ağırladığınız yerdir. Bu nedenle herhangi bir mutfak dolabı rengi seçmemelisiniz. Kişiliğinize ve tarzınıza uygun bir renk seçmelisiniz. Bugün piyasada farklı mutfak dolabı renkleri mevcuttur. Bu popüler renklerden birini seçebilirsiniz:

  • Beyaz dolaplar
  • Siyah dolaplar
  • Kahverengi dolaplar

L mutfak modelleri söz konusu olduğu zaman beyaz dolaplar hep adından söz ettirirler. Beyaz dolaplar, en yaygın mutfak dolabı türüdür. Bunların temizliği ve bakımı da oldukça kolaydır. Evde çocuklarınız varsa, rengine ve kalitesine zarar vermeden kolayca temizlenebilen ve bakımı yapılabilen bu dolap tipini tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Siyah dolap, mutfak alanına biraz tarz katmak isteyen ev sahipleri arasında da popüler bir seçimdir. Mutfağınıza şık bir görünüm verir ve mutfak alanınızı yeniden şekillendirirken bu seçenekleri de kullanmaya zaten karar verdiyseniz, granit tezgahlar, paslanmaz çelik aletler de işe yarar. L mutfak modelleri tam da bu noktada harika bir seçenek olarak ön plana çıkar.

Kahverengi dolaplar, özellikle mutfağınıza antika bir görünüm vermek istiyorsanız, bu tür dolaplar sizin için mükemmel olacaktır. Çünkü birçok ev sahibi tarafından son on yıllarda ve hatta yüzyıllar önce kullanılmıştır. Üstelik bu tarz dolapların kendilerine özgü bir görselliğe sahip oldukları bilinmektedir.  Bu aşamada renk tercihine dikkat etmek; L mutfak modelleri konusunda iddialı bir tercihte bulunmak anlamına gelmektedir.

L mutfak modeller
L mutfak modeller

Beyaz L Mutfak Modelleri

Beyaz mutfak dolapları piyasadaki en popüler olanlardır. Bakımı kolaydır ve temiz bir görünüme sahiptirler. Beyaz dolaplar, modernden geleneksele her türlü dekorasyonla iyi uyum sağlayacaktır. Ayrıca mutfağınızı olduğundan daha büyük göstererek alan yaratabilirler. L mutfak modeller gündeme geldiği zaman beyazla siyahın mükemmel uyumundan da rahatlıkla söz edebiliriz. Bir de bu tarz mutfak dolapları harika bir görsellik konusunda da iddialı bir konumda yer almaktadır.

Siyah mutfak dolapları da mutfağınıza endüstriyel bir görünüm kazandırdığı için oldukça popülerdir. Eşsiz ve farklı bir şey istiyorsanız iyi bir seçimdir. Koyu renginden dolayı bakımı da oldukça kolaydır. Siyah mutfak dolaplarının tek sorunu, ısıyı emme eğiliminde olmalarıdır. Bu nedenle sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, bu sizin için doğru seçim olmayabilir. Tam da bu noktada L tipi mutfakların her zaman işlevselliğiyle dikkatleri üzerine çektiği biliniyor.

L tipi mutfaklarda mevcut diğer renkler, mutfağınız için ne tür bir görünüm istediğinize bağlı olarak diğerleri arasında kırmızı, yeşil, mavi ve sarıyı içerir. Elbette ki beyaz L tipi mutfaklar söz konusu oldu zaman diğer renkler harika bir uyumu yakalayan tasarımlardan da rahatlıkla söz etmek mümkün olacaktır. Bu aşamada hem renk hem de desen seçeneklerine dikkat ediyor olmak şarttır. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayan tasarımlara imza atma fırsatını elde edersiniz.

L mutfak modelleri arasından bir tercihte bulunurken; mutfağınızın büyüklüğüyle birlikte evinizin genel ambiyansını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bir de bu tarz modelleri tercih ederken; işlevsellikle birlikte şık bir görselliğin ortaya konulmasına da dikkat ediyor olmanız gerekiyor. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayan bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Beyaz L Mutfak Modelleri
Beyaz L Mutfak Modelleri

Yeni Nesil L Tipi Mutfaklar!

L mutfak modelleri daha fazla alan, esneklik ve fonksiyonellik sunduğu için tercih edilmektedir. Ayrıca mutfağa ve oturma alanına açık bir his verirler. L şeklindeki mutfak tasarımı, alanı en üst düzeye çıkarmak ve en iyi şekilde yararlanmak için genellikle küçük mutfaklarda kullanılır. Bu tasarımın arkasındaki fikir, tezgahın iki farklı alan arasında bir ayırıcı olarak kullanılabilmesidir. L şekli, diğer tasarımlara kıyasla daha geniş bir çalışma alanına sahip olmanızı sağlar.

Ayrıca ihtiyaçlarınıza göre seçebileceğiniz çeşitli L şeklinde mutfak türleri vardır. Örneğin, dolaplardan daha fazla tezgah alanı istiyorsanız, o zaman açık konsept bir tasarıma gidebilir veya tezgah alanından daha fazla dolap alanı istiyorsanız, o zaman kapalı bir yerleşim planına gidebilirsiniz. Böylece tam olarak hayalinizde tasarıma imza atarak,  mutfağınıza şık bir dokunuş etkisi de katabilirsiniz. Üstelik son zamanlarda L tipi mutfakların çok daha işlevsel olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

L mutfaklar; dünyanın en popüler mutfak düzenlerinden biridir. U şeklinde mutfaklar, L şeklinde mutfaklar olarak da bilinirler. Bu tasarımlar, bir oturma veya yemek odasına akan açık bir ortam yaratarak alanınızın kullanımını en üst düzeye çıkarma fırsatı sunar. Bu tarz mutfaklar; geniş mekanlarda olduğu gibi küçük mekanlarda da kullanılabilir. Basit ve minimalistten abartılı ve lükse kadar istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz.

L şeklindeki mutfakların tek dezavantajı, evinizde yeterli alan yoksa çalışmak zor olabilir. Yeterli alanınız yoksa, bazı dolaplardan kurtulmayı veya evinizin mevcut düzenine daha iyi uyması için düzeninizi biraz değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu sayede harika bir tasarıma imza atamak konusunda önemli bir kazanıma sahip olma fırsatını elde edersiniz. Burada bir tercihte bulunurken; mutlaka renk uyumuna da dikkat etmeniz gerekir. Böylece hem göz alıcı hem de işlevsel bir tasarıma imza atma fırsatını elde edersiniz!

Yeni Nesil L Tipi Mutfaklar!
Yeni Nesil L Tipi Mutfaklar!

Neden L Mutfak Modelleri Tercih Edilmektedir?

L mutfak modellerin tasarım şekli, bir şeylere çarpmadan veya başka birinin yolunu kapatmadan mutfakta hareket etmenizi kolaylaştırır. L şekli, her zaman üst üste olmadan birlikte yemek pişirmek veya evde misafir ağırlamak isteyen çiftler için mükemmeldir. L mutfak modelleri günümüzün en popüler mutfak düzenlerinden biridir. Çok yönlü, açık ve çok işlevseldirler. L şekli, çocuklu veya evcil hayvanlı aileler için harika bir seçimdir. Çünkü yemek alanını pişirme alanından ayırmanıza olanak tanır.

L mutfaklarda ayrıca depolama ve tezgahlar için çok fazla alan vardır, bu da ihtiyaç duyduğunuzda eşyalarınızı kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde saklamanıza olanak tanır. Birçok farklı düzende tasarlanabilirler, ancak tüm L mutfak tasarımları için geçerli olan bazı temel ilkeler vardır:

  • Lavabonun karşısında bir kiler yer alabilir
  • Odanın ortasında bir ada veya yarımada olabilir
  • Mümkün olduğunda diğer odalara açılan kapılar bulunmalıdır

    Neden L Mutfak Modelleri Tercih Edilmektedir?
    Neden L Mutfak Modelleri Tercih Edilmektedir?

L mutfak modelleri uzun zamandır birçok kişinin tercihi olmuştur. Bunun nedeni, L mutfak tasarımının çok yönlü olması ve çok çeşitli evlerde kullanılabilmesidir. L şekli ayrıca geleneksel bir mutfak tasarımından daha fazla kullanılabilir alana sahip olmanızı sağlar. L mutfak modelleri arasından bir tercihte bulunacaksanız mutlaka kendi mutfağınızın genel özelliklerini dikkate almak durumundasınız. Bu tarz bir tercihte bulunurken; mutfağınızın genel dekorasyon özelliğini de göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

L şeklindeki mutfaklar, odanın bir ucunda yemek pişirmenize ve servis yapmanıza, diğer ucunda ise oturma alanına sahip olmanıza izin verdiği için genellikle açık kat planlarında kullanılır. Bu, bu tür mutfakları eğlence için veya etkinlikler için birden fazla alana ihtiyaç duyan geniş aileler için mükemmel kılar. Bu aşamada L mutfak modelleri geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde her zaman popüler konumda yer alan tasarımlar olarak adından sıklıkla söz ettirmeyi başarmaktadır.

L Mutfak Modellerinde Renk Kombinleri

Beyaz ve ahşap tonları, mutfak tasarımında daima popüler olan bir kombinasyondur. Beyaz renk, ferahlık ve temizlik hissi yaratırken, ahşap tonları doğallığı ve sıcaklığı temsil eder. Beyaz tezgah ve dolaplar, ahşap zemin veya tezgah ile kombinlendiğinde modern ve rustik tarzları bir araya getirir.

Eğer ferah ve rahatlatıcı bir mutfak istiyorsanız, deniz temalı renk paleti harika bir seçenek olabilir. Mavi ve beyaz tonları, deniz ve plajın serinliğini mutfağınıza taşır. Mavi tezgah araları veya duvar kaplamaları, beyaz dolaplarla mükemmel bir uyum oluşturur.

Eğer monotonluğun dışına çıkmak istiyorsanız, canlı renk detayları eklemek mükemmel bir fikir olabilir. Örneğin, beyaz veya nötr tonlarda bir mutfakta sarı, turuncu veya yeşil gibi canlı renklerle aksesuarlar kullanmak, enerjik ve neşeli bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olabilir.

Eğer daha yumuşak ve zarif bir mutfak tasarımı hedefliyorsanız, pastel tonlar harika bir seçenek olabilir. Lavanta, mint yeşili, yumuşak pembe gibi renklerle tasarlanmış duvarlar, dolaplar veya aksesuarlar, mutfakta zarif bir atmosfer yaratabilir.

Kontrast renkler, mutfakta modern ve çarpıcı bir etki yaratmak için kullanılabilir. Siyah ve beyaz, lacivert ve altın gibi güçlü kontrast renkler, odada görsel ilgiyi artırabilir. Bu tür kombinasyonlar, minimalist ve şık bir tasarım estetiği sunabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.