Ev Dekorasyon Blogu

Küçük Salon Düzeni

0

Küçük salon düzeni her zaman talep gören bir dekorasyon seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü küçük salon dekorasyonu konusunda bir karar verirken mutlaka küçük salon düzenine dair isabetli kararlar alabilirsiniz. Küçük oturma odası, özellikle de harcayacak çok paranız yoksa, süslemek zor bir alandır. Yapmanız gereken ilk şey, yeni oturma odanızın düzenini planlamaktır. Bu, ne kadar büyük veya küçük yapabileceğinizi ve herkes için rahat ettirmek için kullanabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Burada bir karar verirken mutlaka salonunuzun genel konseptini göz önünde bulundurmanız öneriliyor.

Küçük Salon Düzeni Nasıl Olmalıdır?
Küçük Salon Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Küçük bir oturma odası tasarlarken dikkate alınması gereken ilk şey, mobilyaların nasıl düzenleneceğidir. Çoğu insan kanepelerini TV’nin önüne koymayı ve etrafına başka parçalar yerleştirmeyi seçerdi. Bununla birlikte, bu, etrafta dolaşmak ve yeni tasarımınızın tadını çıkarmak için çok az alan bırakacaktır. Bunun yerine, kanepeyi bir açıya yerleştirmeyi denemelisiniz. Böylece TV izlerken bir kanepede veya koltukta rahatça oturabilirken hareket etmek için daha fazla alana sahip olabilirsiniz.

Küçük salon düzenini oluştururken sadece bir büyük kanepe kullanmak yerine bir büyük olanı oluşturmak için birbirine iki küçük kanepe yerleştirmeyi de deneyebilirsiniz! Bu şekilde, herkes oturma odanızın bir köşesinde sıkışık hissetmeden rahat oturmak için yeterli alana sahip olacaktır. Özellikle salon dekorasyonu konusunda bir karar verirken mutlaka kapsamlı bir araştırma yaparak; salonunuza en uygun olan dekorasyonu tercih etmeniz; şık bir dekorasyona imza atmanız anlamına gelir.

Küçük Salon Düzeni
Küçük Salon Düzeni

Küçük Salon Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Küçük bir oturma odasının sırası büyük bir oturma odasının sırası kadar karmaşık değildir. Küçük bir alanda, her şey dikkatlice seçilmeli ve düzenlenmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken en temel kriter, iç mekanın ve düzeninin boyutunu düşünmektir. Okumak için rahat bir köşe ayarlamak istiyorsanız, bu nokta odanın neredeyse yarısını alacaktır. Küçük bir oturma odası, planlarken dikkate alınması gereken birkaç özellikse aşağıdaki gibidir;

  • Gereksiz mobilyalar olmamalıdır
  • Renk ve stil mutlaka iyi eşleşmelidir
  • Aşırı kalabalık bir dekorasyon olmamalıdır
  • Büyük aynaları ve pencereleri değerlendiririn

Gereksiz mobilyalar olmamalıdır

Küçük salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken ilk şey, gereksiz mobilyalar için yer olmamasıdır. Küçük alanlarda, her şeyin kendi amacı olması gerekir, aksi takdirde sadece yer kaplar ve iç kısmı kalabalık hale getirir.

Renk ve stil mutlaka iyi eşleşmelidir

Küçük salonlarda renkli veya stildeki diğer öğelerle eşleşmeyen mobilyalar için bir yer yoktur. Küçük salon düzeni tam da bu noktada özgün bir tasarımla desteklenirse, yaşam alanlarında yepyeni bir tarz katmak da mümkün hale gelir.

Aşırı kalabalık bir dekorasyon olmamalıdır

Salona çok fazla dekor koymamak ve aşırı kalabalık tutmamak tavsiye edilmektedir. Bu sadece iç tasarımınızdan uzaklaşmanıza neden olacaktır.

Büyük aynaları ve pencereleri değerlendirin

Özellikle büyük aynaları veya pencereleri aksesuar olarak kullanmaya çalışmak harika bir ambiyansı yansıtmanızı mümkün kılar. Çünkü bunlar alanı görsel olarak artırmaya yardımcı olduklarından ferahlatıcı bir etkisi vardır.

Küçük Salon Düzenin Öne Çıkan Özellikleri
Küçük Salon Düzenin Öne Çıkan Özellikleri

Küçük Salon Düzenin Öne Çıkan Özellikleri

Şayet küçük salon düzeni oluşturmayı istiyorsanız; oturma odasında, kanepeyi ve masayı önüne yerleştirebilirsiniz. Masa, çok fazla yer kaplamaması için odanın bir tarafına yerleştirilmelidir. Mümkünse, görünümlü bir pencerenin altına yerleştirmeniz de işe yarayacaktır. Küçük oturma odanızın daha büyük görünmesini sağlamak istiyorsanız, ışığı yansıtan ve odayı daha parlak hale getiren aynalar veya diğer dekor ürünlerini kullanarak gerçekte olduğundan daha fazla alan olduğu bir yanılsamaya çalışmanız gerekir.

Küçük bir oturma odası düzeni, konfordan veya stilden ödün vermeden evinizdeki her santimden verimli ve zevkli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Küçük oturma odalarıyla ilgili en önemli şey, büyük alanlar gibi hissetmeleri için ne kadar iyi organize edildikleridir. Küçük oturma odası düzeni seçeneklerinizi en üst düzeye çıkarmak ve yine de ev dekorasyon fikirleriniz için temiz bir görünüm elde etmek için farklı mobilya düzenlemeleri ile yaratıcı olabilirsiniz.

Kendi küçük salon düzeni tasarımını hayata geçirmenin en iyi yolu, sıfırdan başlamak ve başka bir şey satın almadan önce ne tür mobilya parçalarını kullanmak istediğinizi düşünmek, hatta bir kiralıyorsanız tamamen yeni yere taşınmaktır. Yani bu tarz dekorasyonlar sıfır evlerde çok daha başarılı sonuçlar otaya koyacaktır. Böylece tam da istediğiniz etkiyi ortaya koyabilecek bir salon tasarımından rahatlıkla söz etmek mümkün olmaktadır.

Küçük Salon Düzeninde Dikkat Edilecekler
Küçük Salon Düzeninde Dikkat Edilecekler

Küçük Salon Düzeninde Dikkat Edilecekler

Küçük salonunuzun düzeni, sadece birkaç dakika içinde yapılabilen basit bir görev değildir. Böyle bir odanız varsa, tüm özelliklerini göz önünde bulundurmanız ve mobilyalarınızın ona sığacağından emin olmanız gerekir. Küçük salon düzeni söz konusu olduğu zaman karşımıza tam anlamıyla işlevsel bir tasarım çıksa da bu tarz tasarımların başarısı doğrudan tasarıma dikkat etmekten geçer!

Küçük salon tasarımında en önemli şey, küçük oturma odanız için ne tür mobilyalara ihtiyacınız olduğunu anlamaktır. Mesela karanlık veya hafif, klasik veya modern, bir bar veya onsuz, birçok raf veya dolap ile veya onlarsız bir tasarımı hayata geçirebilirsiniz. Konuklarınızın rahat olmasını istiyorsanız gözü yormayan bir temayı tercih etmeniz gerekecektir.

YouTube video

Şayet küçük salon düzeni tasarımı konusunda mobilya türüne karar verdiyseniz, bir sonraki adım iç tasarımınız için uygun bir renk şeması seçmektir. Bu, ev iç kısmınızın genel görünümünü büyük ölçüde etkileyecektir! Ancak bu sayede tam olarak istediğiniz etkiyi ortaya koyacak bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Küçük Salon Düzeninin Etkisi Nasıldır?

Evlerimizin vazgeçilmezi olan salonlar, misafirleri ağırladığımız, dinlendiğimiz ve zaman geçirdiğimiz mekanlar arasında özel bir yere sahiptir. Ancak bazen evlerimizin büyüklüğü göz önüne alındığında, salonlar küçük bir alana sahip olabilirler.

Küçük bir alanda, her alanı en iyi şekilde kullanmak önemlidir. Mobilyaların işlevselliği artırılmalı ve gereksiz eşyaların salon içinde bulunmasına izin verilmemelidir. Çok amaçlı mobilyalar ve depolama çözümleri, alanı daha verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Doğru renk paleti, aydınlatma ve aynaların stratejik olarak kullanılması, küçük bir salonda ferah bir atmosfer yaratabilir. Açık renkler ve doğal ışık, alanın daha geniş görünmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda aynalar, mekânın derinliğini artırarak daha ferah bir hissiyat yaratabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.