Ev Dekorasyon Blogu

Kitaplıklı Çalışma Masası

0

Kitaplıklı çalışma masası işlevselliğiyle dikkatleri üzerine çeken tasarımlardan oluştuğu müddetçe şık bir görselliğe de ev sahipliği yapacaktır. Bundan dolayıdır ki öğrenci çalışma masası gündeme geldiği zaman karşımıza geniş bir ürün yelpazesi çıkıyor. Bu yazımızda kapsamlı bir şekilde kitaplık çalışma masası modelleri konusuna yer verdik. Böylece çalışma odası dekorasyonlarınıza destek olmayı istedik. İşte kitaplık çalışma masası hakkında en çok merak edilen ayrıntılar!

Kitaplıklı bir masa çok işlevsel bir mobilya olarak karşımıza çıkar. Çalışma masası, ofis veya kitaplık olarak kullanılabilir. Bu tür mobilyaların ana avantajı, kitapların, notların ve diğer belgelerin tek bir yerde saklanabilmesidir. Bu, modern dünyada çok değerli olan zamandan ve yerden tasarruf etmenizi sağlar. Böylece işlevsellik konusunda da ideal bir etkiyi ortaya koyarlar. Bununla birlikte yeni model kitaplıklı masalar; şık bir dekorasyonun da parçası olabilirler.

Kitaplıklı Çalışma Masası
Kitaplıklı Çalışma Masası

Kitaplıklı Çalışma Masası Modelleri

Kitaplıklı bir masa, yalnızca kitaplarınızı saklamak için uygun bir yer değil, aynı zamanda ofisinizin iç tasarımının da önemli bir parçasıdır. Kütüphanenin tasarımı, modern minimalist tasarımlardan retro tasarımlara kadar oldukça çeşitli olabilir. Kitaplıklı çalışma masası seçerken dikkat edilmesi gereken ilk şey boyutlarıdır. Evinizde yeterli alanınız varsa ve burayı çok sayıda kitapla doldurmak istiyorsanız, büyük mobilyalar seçmelisiniz. Bu kitaplık, küçük olanlardan daha geniş görünecek ve gerçek bir kütüphane gibi görünecektir.

Yaşam alanınızda sınırlı alanınız varsa, küçük bir kitaplık almayı düşünebilirsiniz. Bu seçenek, evinizi konforlu ve rahat hale getirmeye devam ederken alandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ahşapla birlikte parlak renkler, tüm kitaplar arasında kendiniz için ilginç bir şey bulmanızı kolaylaştırıyor! Dolayısıyla kitaplıklı çalışma masası modelleri her zaman şık bir görselliğin ortaya konulması konusunda idea bir etkiye sahiptir.

Kitaplıklı Çalışma Masası Modelleri
Kitaplıklı Çalışma Masası Modelleri

Kitaplıklı Çalışma Masaları Nasıl Dekore Edilir?

Kitaplıklı bir masa, her eviniz hatta ofisiniz için vazgeçilmez bir mobilya parçasıdır. Raflı bir masa, herhangi bir odanın iç kısmında düzen ve rahatlık duygusu yaratmaya yardımcı olan önemli bir unsurdur. Çocuklar için çalışma masası gündeme geldiği zaman karşınıza farklı seçeneklerin çıkıyor olması gayet olağandır. Bu durum ofisler için de geçerliliğini koruyor. Özellikle ofis için pek çok mobilya türü bulabilirsiniz. Bunlar aşağıdaki seçeneklerden oluşabilir;

 • Dolaplı masalar
 • Sandalyeli masalar
 • Koltuklar masa modelleri

Kitaplıklı çalışma masası sadece ofisinizde değil, evinizin diğer odalarında da kullanılabilir. Hatta mutfakta, oturma odasında veya yatak odasında dahi işlevsel görüneceklerdir. İş veya boş zamanlarınızda elinizin altında olması gereken şeyleri saklamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca masaüstünüzde size daha fazla alan sağlayacak ve onu her zamankinden daha düzenli hale getirecektir!

Kitaplıklı çalışma masası modellerinde en iyi seçenek, büyük bir mobilya mağazasından veya birçok farklı seçeneğin uygun fiyatlarla sunulduğu çevrimiçi mağazadan hazır bir ürün satın almaktır. Ancak, tasarruf etmek ve kendinize benzersiz bir şey yaratma fırsatına sahip olmak istiyorsanız, çok sayıda farklı modeli incelemekte fayda vardır. Ancak bu sayede tam olarak beklediğiniz etkiye sahip olan bir modeli tercih etme şansına sahip olursunuz.

Kitaplıklı Çalışma Masaları Nasıl Dekore Edilir?
Kitaplıklı Çalışma Masaları Nasıl Dekore Edilir?

Kitaplıklı Çalışma Masalarının Kullanım Özellikleri

Kitaplıklı çalışma masası evde çalışmak için çok kullanışlı bir çözüm ama her şeyi masaya koymak şart değildir. Çalışma odanızı daha şık göstermek istiyorsanız, birçok ilginç seçenek vardır. Her şeyi düzenli tutmak ve belgelerinizi her zaman elinizin altında bulundurmak istiyorsanız bu mobilya çok işinize yarayacaktır. Kitaplar veya belgeler için saklama alanı olarak kullanılabilir. Hatta ofisinizde ihtiyacınız olan diğer şeyler için ek raf olarak da kullanabilirsiniz.

Kitaplıklı bir masa, iş istasyonu olarak kullanılabilen, aynı zamanda kitap, kağıt ve diğer ofis malzemelerini saklamak için kullanılabilen çok işlevli bir mobilyadır. Boyut, renk ve şekil seçimi, onu kullanacak kişinin ihtiyaçlarına bağlı olacaktır. Dosyalarınız için saklama alanı olan bir masa arıyorsanız, iki hatta üç çekmece sunan modeller vardır. Burada bir tercihte bulunurken aşağıdaki kriterleri dikkate almanızı öneriyoruz;

 • Stil
 • Renk
 • Boyut
 • İşlevsellik
 • Malzemesi
Kitaplıklı Çalışma Masası Tercihlerinde Dikkat Edilecekler
Kitaplıklı Çalışma Masası Tercihlerinde Dikkat Edilecekler

Kitaplıklı Çalışma Masası Tercihlerinde Dikkat Edilecekler

Evinize daha modern bir tarza sahip olmak istiyorsanız, L şeklinde, kitaplıklı veya kestane rengi bir çalışma masası tercih edin. Bu modeller hem çalışma alanları hem evler hem de ofisler için kullanılabilir. Yerden tasarruf etmek, ancak yine de gerekli tüm aletlere sahip olmak istiyorsanız, altında çekmeceli açık bir kitaplık seçmelisiniz. Odada çok fazla yer kaplamak zorunda kalmadan önemli belgeleri kolayca erişilebilir tutmanıza olanak tanır.

Kitaplıklı bir ofis masası seçerken, alanınıza iyi uyması için boyutuna ve şekline dikkat etmeniz gerekir. Mesela; Klasik tarzlardan hoşlanmıyorsanız, ancak çağdaş olanları tercih ediyorsanız, daha modern veya minimalist bir şey seçmeye dikkat etmelisiniz. Şayet kitaplıklı çalışma masası alacaksanız aşağıdaki kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor;

 • Masaüstünün yüksekliği ayarlanabilir olmalıdır
 • Çalışma yüzeyi alanının boyutuna dikkat etmelisiniz
 • Evinizin veya ofisinizin iç tasarım stiliyle uyumlu olmalıdır

YouTube video

Kitaplıklı çalışma masası modellerinde yükseklik vücut ölçülerinize uygun ve kullanımı rahat olmalıdır. Örneğin, yetişkin bir erkeğin ortalama boyu yaklaşık 170 cm ve yetişkin bir kadının boyu yaklaşık 160 cm’dir. Genel olarak konuşursak, masanın yüksekliği ihtiyaçlarınıza göre ayarlanabilir. Ayakta dururken üst sınır omuz seviyenizi geçmemelidir. Yeterince uzunsanız, daha yüksek bir masa seçebilirsiniz; aksi takdirde, üzerinde çalışırken rahatsız hissetmemeniz için alçak bir masa veya sehpa seçmek en iyisidir.

Kitaplıklı Çalışma Masası Nasıl Olmalıdır?

Çalışma masanızın ergonomik bir düzenlemeye sahip olması, uzun saatler boyunca rahat bir şekilde çalışmanızı sağlar. Doğru yükseklikte bir masa, uygun bir sandalye ve ekranınızın göz hizasında olması, fiziksel sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Doğru aydınlatma, çalışma verimliliğinizi artırır. Doğal ışığın olduğu bir pencere yakınında çalışma masası tercih etmek, göz yorgunluğunu azaltabilir. Ayrıca, yeterli ve doğru yönlendirilmiş yapay ışık da önemlidir.

Kitaplıklı bir çalışma masasında, kitaplarınızı düzenli bir şekilde saklayabileceğiniz raflara sahip olmalısınız. Farklı boyutlarda raflar, kitaplarınızı ve çalışma malzemelerinizi organize etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda çekmeceler veya raflar, dağınıklığı önlemek için kullanışlıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.