Ev Dekorasyon Blogu

Kahverengi Koltuk Kombinleri 2023 Modası

0

Kahverengi koltuk kombinleri göz alıcı görselliğin yanı sıra; uyumlu ve gözü yormayan bir tasarıma sahip olmak durumundadır. Kahverengi doğada çok bulunan ahşap ve toprağın rengidir. Maviden sonra çevrenizde en çok gördüğünüz renk kahverengidir. Güç, kuvvet, güven ya da dayanıklılığı çağrıştırmaktadır. Bu yüzden ev dekorasyonunda mutlaka kullanılmaya çalışılmaktadır.

Üstelik birçok mobilyada var olan ahşap parçalar ile görsel uyumu bulunmaktadır. Bütünlük sağlaması çok kolaydır. Hemen her ağacın farklı kahverengisi vardır.  Beyaza yakın huş ağacından abanoz ağacının siyahına yakın rengine kadar geniş bir yelpazedir. Kahverengi koltuk kombinleri son zamanlarda çok daha farklı renk seçenekleriyle desteklenmektedir.

Bu ahşap tonları arasında mutlaka uyumlu olacak kahverengilerde döşeme malzemeleri bulunmaktadır. Koltuk takımlarında ahşap aksam bulunmasa da takımla kombine sehpa ya da oda zemininde veya dekorunda mutlaka ahşap bulunur. Kahverengi koltuk kombinleri hakkında bir karar vermeden önce diğer renk seçeneklerini mantıklı bir şekilde değerlendirmeniz her zaman önerilmektedir.

Kahverengi koltuk kombinleri dekorasyonda oldukça risksiz koltuk takımlarıdır. Başka renkler ya da tonlar ile uyumu kolay gerçekleştirilir. Üstelik kahverenginin çok sayıda tonunu bulmak oldukça kolaydır. Kahverengi koltuk kombinleri hakkında isabetli bir şekilde karar vermeyi istiyorsanız, evinizin duvar renklerine dahi dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kendi tonlarından bir renk ile kombine bir takım oluşturmak olasıdır. Ancak istenirse tam tersi de yapılabilir. Her hangi bir başka renk ile birlikte kullanılabilir. Bu da dekorasyonu geliştirmek isteyenlere güzel bir zemin hazırlar. Kahverengi koltuk kombinleri son zamanlarda modern trendlerle desteklendiklerinden her zaman sıklıkla gündeme gelmektedir.

Kahverengi Koltuk Kombinleri 2023 Modası
Kahverengi Koltuk Kombinleri 2023 Modası

Krem ya da bejden başlayarak geniş sayıda kahverengi ürün bulabilirsiniz. İnsanların kahverengiye olan eğilimi yüzünden yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. En çok tercih edilen renklerin başında gelmektedir. Kahverengi koltuk kombinlerinin isabetli bir şekilde yapılması için mutlaka renk uyumuna ve evinizin genel durumuna dikkat etmeniz şarttır.

Kahverengine Uyumlu Renkler Nelerdir?

Bir renk kendini oluşturan renkler ile uyum sağlar. Bu yüzden kahverengini bilmeden seçtiyseniz dekorasyon konusunda sağduyunuz oldukça yüksek diyebiliriz. Siyahtan sonra en çok sayıda rengin birleşimi ile kahverengi oluşmaktadır.

Kahverengi; mavi sarı ve kırmızıdan oluşur. Mavi ile sarının karışımı olan yeşil renk ile uyum sağlar. Mavi ile kırmızının karışımı mor ve fuşya tonlarıyla da kullanılabilir. Sarı ile kırmızının karışımı turuncular ile de hoş bir görüntü sağlanabilir.

Uyumu sağlamanın en kolay yolu kahverengiyi oluşturan renklerin oranına dikkat etmektir. Bunun sağlanması için yan yana getirerek denemek en kolay yöntem olacaktır. Ancak deneyimli bir göz kahverengiler arasındaki renk karışım oranlarını derhal algılar.

Eğer iki ayrı rengi kombine edecekseniz, kataloglardaki iki renk bir araya getirilerek seçim yapılmalıdır. Burada önemli olan tondur. Açık kahverengi ile açık yeşil yumuşak bir ortam yaratabilir.

Kahverengine Uyumlu Renkler Nelerdir?
Kahverengine Uyumlu Renkler Nelerdir?

Ya da tam tersi olarak koyu kahverengiler ile koyu ikinci rengi bir araya getirebilirsiniz. Ama bunu en ideal şekilde yapmak için mutlaka denemelisiniz. İki koyu rengi bir araya getirmek ve uyumu sağlamak daha profesyonellik gerektirebilir.

Renk algınıza güvenmiyorsanız kahverengi koltuk kombini yaparken hazırlanmış kombin fotoğraflarından yararlanabilirsiniz. Ya da yakınlarınızdan birinden yardım alabilirsiniz. Kahverengi koltuk kombinleri tam da bu noktada geniş bir ürün yelpazesinden oluşmaktadır. Burada renk ve doku uyumuna dikkat ediyor olmanız; göz alıcı tasarımlara imza atmanızı da mümkün kılacaktır.

Kataloglarda örnek kombinleri hazırlayanlar, profesyonel renk bilgisine sahiptirler. Kataloglardan yararlanmak da bir başka yöntem olarak yararlanılabilir. Böylece günümüz trendini yakalayabilirsiniz. Kahverengi koltuk kombinleri açısından bir karar verecekseniz; duvar renklerinin uyumuna dikkat etmelisiniz.

Kahverengi Koltuklara Ne Renk Duvar Boyası Gider?

Duvar boyası seçiminde ana iki prensibin her birine dikkat ederek seçim yapmak başarılı bir dekorasyonu sağlar. Birincisi odayı aydınlık göstermektir. İkincisi odadaki mobilya ile uyumlu bir duvar boyası rengi seçmektir. Kahverengi koltuk kombinleri her zaman duvar renkleriyle uyumlu olmalıdır.

Eğer oda çok aydınlık değil ise ya da çok farklı bir konsept üzerinde çalışılmıyorsa duvar rengi açık tonlardan seçilmelidir. Aynı tonlarda duvar rengi tercih edilmemektedir. Kahverengi koltuk kombinleri daha sade duvar boyalarıyla uyumlu olabilecek bir etkiye sahiptir.

Genelde kahverenginin tonunun çok daha altında seçim yapılmalıdır. Beş, altı ton altından beyaza giden tonlardan birini tercih etmek en doğrusu olacaktır. Kahverengi koltuk kombinleri hangi renk duvarla kullanacağınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Günümüzde şehir yaşantısı insanlarda dar alanlarda, sıkışık dairelerde yaşamayı gerekli kılmaktadır. Duvarları ittirip genişletmek mümkün olmadığına göre ferahlık açık renkler ile sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kırık beyaz tonları, fildişi, krem, bej, pastel mavi ve pembeler kullanılabilir. Kırık mavi, pembe tonları kullanılacak ise mutlaka ona uygun tonlarda aksesuarlar, yastıklar ile duvar rengi desteklenmelidir. Kahverengi koltuk kombinlerinin harika bir görselliğe sahip olması için mutlaka modern çizgilerle desteklenmesi gerekmektedir.

Çakıl taşı ve gri tonları çok tercih edilmez. Kahverenginin doğal tonlarına büro renklerinden sayılan soğuk bir renk olan griyi eklemek çok iyi bir seçim sayılmaz. Onların yerine daha sıcak tercihler sayılabilecek devetüyü ve şampanya tonları daha iyi sonuç verir. Burada kendi ev dekorunuzu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Kahverengi Koltuklara Ne Renk Duvar Boyası Gider?
Kahverengi Koltuklara Ne Renk Duvar Boyası Gider?

Acı Kahve Koltuk Takımı

Acı kahverengi; yeşil seven kişilerin kahverengiler arasında en tercih ettikleri tonlar arasında gelmektedir. Nasıl kızıl kahverengiler sıcak ve doğal bir görünüm sağlıyorsa, acı kahve de asil bir görüntü sağlar. O yüzden genel olarak klasik dekorasyonların ve minimalist döşenmiş evlerin vazgeçilmezidir. Çevresindeki diğer tüm eşyalara acı kahve koltuk takımları serin ve dingin bir görünüm katarlar.

Acı kahve koltuklar hızlı bir günün ardından sakinleşmek için ideal görünür. Açık acı kahverengi daha çok haki renge dönebildiği için av meraklılarının, doğa sporlarına ve dağcılığa yatkın kişilerin favorilerindendir.

Koyu acı kahve koltuk takımları da klasik döşeme tarzına çok uygundur. Aynı zamanda uygun aksesuarlar ile rüstik ve spor konseptler de uygulanır iken rahatlıkla kullanılır. Yani çok işlevsel bir renk olarak tanımlanabilir.

Acı kahverengi bir koltuk takımında krem ve bej yastıklar ile yumuşak bir görünüm elde edilir. Turuncu ve sarımsı acı kahvelerle daha sıcak bir hava yaratılabilmektedir. İyi seçilmiş renkler ile desteklenmesi oturma odanızın şıklığını sağlayacaktır.

Kahverengi Koltuk Takımı Perde Uyumu

Genelde kahverengi bir koltuk takımı size renk seçim özgürlüğü sağlamaktadır. Ortama uygun diğer aksesuarlar ve tekstil malzemeleri ile farklı renkleri rahatlıkla katabilirsiniz. Kahverengi koltuk kombinleri yaparken perdelerle uyumlu olmasına dikkat ediyor olmanız şarttır.

Yalnız perde rengi seçiminde şöyle bir öneri yapılabilir. Kahverenginin üç ayrı rengin karışmasıyla oluştuğunu belirtmiştik: Mavi, sarı ve kırmızı. Bunlarda sadece ikisini kullanarak elde edilebilen renkte tekstil malzemesi ve perde salonunuzda kullanmanız başarılı sonuçlar verebilir.

Örneğin sarı ve kırmızıdan oluşan turuncu odaya sıcak bir hava verebilir. Sarı ve mavinin karışımı yeşiller açık ve ferah bir hava yaratabilir. Özellikle çağla yeşili özellikle pastel renkleri sevenler için ideal olabilir.

Başka ikili karışımda mavi ve kırmızı karışımı olan mor tonlarıdır. Fulya tonlarında bir mor iddialı kişilerin tercihi olarak bilinir. Ama uçuk mor, griye çalan mor perdeler de yaratıcı sonuçların elde edilmesi için idealdir.

Tabi en çok kullanılan perde rengi çok açık renkte kahverengi sayılan kremler ve bejlerdir. Mutlaka bir yaşam diliminde krem ya da bej perdeli bir evde yaşamamış insan sayısı çok azdır. Kahverengi koltuk kombinleri yaparken dikkatli hareket etmek; harika bir görselliği mümkün kılar!

Acı Kahve Koltuk Takımı
Acı Kahve Koltuk Takımı

Kahverengi Koltuk Kombinleri Yaparken Dikkat Edilecekler

Kahverengi koltuk kombinlerinde bazı şeylere özen gösterilirse, oldukça çarpıcı sonuçlar elde edilir. Eğer şu konulara dikkat edilirse başarılı kombinler elde edilecektir.

  • Farklı renk kullanılacak ise uyumu
  • Aynı renk kullanılacaksa kontrastın miktarı
  • Kontrastlı rengin odada farklı aksesuarlar ile desteklenmesi
  • Koltuk takımının tarzı ile odanın uyumu
  • Odada kullanılan tekstilin rengi ile yastıkların uygun seçimi

Burada sözü edilen genel renk prensipleridir. Ancak bunun dışında tercihler yapmak da olasıdır. Örneğin canlı renkleri seven kişiler yastıklarda farklı bir yöntem ile canlı bir ortam yaratabilir. Bunun yöntemi şöyledir.

Birbirine tezat renkleri kullanırken, renk skalasında seçtiğiniz tam tersi rengi seçmeniz tamamlayıcı olacaktır. Örneklemek gerekirse, mavi ile turuncu birlikte kahverengi koltuk üzerinde yastık olarak kullanılabilir. Ya da iki renk olarak sarı ve mor kullanılabilir.

Kahverengi size sonsuz olanak sunan bir renktir. Doğada bilindiği gibi denizin kenarında toprak yani mavi ve kahverengi uyumludur. Kahverengi bir ağaç yeşil sarı veya kırmızı yapraklar ile uyumludur.

Doğada her ton kahverengi ile her renk birlikte bulunmaktadır. Doğaya uygun ev döşemesinde kahverengi kullanım sebebi budur. Koltuklarda da kullanımı başarıyla yapılır. Kahverengi koltuk kombinleri konusunda bir karar verirken; fotoğraf galerimizden yararlanmalısınız.

Sütlü kahve rengine hangi renkler yakışır?

Sütlü kahvenin en uyumlu renklerinden biri, şüphesiz kremsi beyazdır. Bu iki renk, birbirini tamamlayarak sofistike bir kombinasyon oluşturur. Sütlü kahve tonlarıyla dekore edilmiş bir odada, kremsi beyaz mobilya ve aksesuarlar kullanarak sıcak ve huzurlu bir atmosfer yaratabilirsiniz. Ayrıca, günlük giyimde sütlü kahve bir bluz ya da gömleği, kremsi beyaz bir pantolon veya etekle kombinleyerek zarif ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

Sütlü kahve, pastel renklerle harika bir uyum sağlar. Pudra pembesi, mavi, lavanta, ve mint yeşili gibi pastel tonlar, kahverenginin yumuşaklığını dengeleyerek hoş bir kontrast yaratır. Evinizde pastel renklere sahip aksesuarlar kullanarak şık bir iç mekan elde edebilir, gardırobunuzda pastel tonlu kıyafetlerle ferah bir tarza sahip olabilirsiniz. Sütlü kahve ve pastel tonlar, romantik ve rahatlatıcı bir atmosfer oluşturmak isteyenler için ideal bir seçimdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.