Ev Dekorasyon Blogu

Ev Yapımı Eşyalar Nelerdir? Nasıl Olmalıdır?

0

Ev yapımı eşyalar söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı bir ürün yelpazesi çıkmaktadır. Ev yapımı ürünler, elle yapılan el emeği göz nuru olan ürünlerdir. Bu, ev yapımı bir yemekten el yapımı takılara kadar her şey anlamına gelebilir. Ev yapımı eşyalar, mağazadan satın alınan benzerlerinden daha ucuz olabilir. Bunları ayrıca ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Üstelik bu tarz ürünler; harika hediye seçenekleridir.

Ev yapımı ürünler yapmanın ilk adımı, ne yapmak istediğinize ve nasıl yapmak istediğinize karar vermektir. Ne tür bir ürün yapmak istediğinize ve nasıl kullanılacağına dair bir fikriniz olduğunda, projeniz için gerekli malzemeleri toplamaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada dekoratif kutulardan tutun da dekoratif süs eşyalarına kadar çok sayıda farklı alternatif seçenek karşımıza çıkmaktadır.

Dekoratif kutular, mücevher veya diğer biblolar gibi küçük eşyaları saklamak için kullanışlıdır. Ayrıca kağıt, yapıştırıcı ve makas gibi sadece birkaç malzeme ile yapmak çok kolaydır. Şayet ağaç işleme becerileriniz varsa, mobilya yapmak; evinize benzersiz bir görünüm kazandıracaktır. Ne tür bir mobilya oluşturmak istediğinize bağlı olarak mobilyanızı sedir ağacından veya diğer sağlam malzemelerden yapılabilir.

Ev yapımı ürünler, evde yapılan ürünlerdir. Genellikle sevgi ve özenle yapılırlar. Bu tarz ürünler; kumaş, ahşap ve kağıt gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Ev yapımı eşyalar; hediye olarak verilebilir veya el sanatları fuarlarında ve çevrimiçi mağazalarda satılabilir. Bu aşamada boyalar, mürekkepler veya diğer zanaat malzemeleriyle süslenebilen dekoratif kutular yapmanın birçok yolu vardır. Elbette ki ilk aşama planlamanın yapılmasıdır.

Ev Yapımı Eşyalar
Ev Yapımı Eşyalar

Dekoratif Kutular Nasıl Yapılır?

Evinize renk katacak olan ev yapımı eşyalar yapmayı istiyorsanız karşınıza farklı alternatif seçeneklerin çıkıyor olması kuvvetle muhtemeldir. Dekoratif kutular evde yapabileceğiniz en kullanışlı eşyalar olacaktır.  Genel evinizde bulunan kutuların üzerine farklı tasarımlar uygulayarak dekoratif kutuları yapabilirsiniz. Bu aşamada aşağıda sıraladığımız 3 farklı şekilde dekoratif kutuları yapabilirsiniz;

1) Malzemesi sert olan bir kutunuz varsa; pratik bir şekilde bu kutuyu dekoratif kutu yapabilirsiniz. Bunun için bir silikon tabancası bir de hasır ipe ihtiyacınız olacak. Dekoratif kutu yapmak için hasır ipinizi silikon tabancası yardımıyla kutunun etrafına sardığınız zaman estetik görsellik ve kullanışlılık noktasında mükemmel bir dekoratif kutunuz olacaktır.

2) Daha hafif olan bir kutunuz varsa; bir yapıştırıcı ve tişört ya da etek parçalarına ihtiyacınız olacak! Hatta bu aşamada eski kazaklarınızı da kullanabilirsiniz. Kutunuzu evinizdeki tişört, etek ya da kazak parçalarıyla kaplayarak; oldukça pratik bir şekilde dekoratif kutular elde edebilirsiniz. Üstelik bunun için tek ihtiyacınız olan şey, yapıştırıcı; etek parçası ya da kazak parçasıdır.

3) Şayet ev yapımı eşyalar konusunda daha süslü bir dekoratif kutu yapmayı istiyorsanız; renkli boncukları kullanabilirsiniz. İstediğiniz renklerden oluşan boncukları bir silikon tabancası yardımıyla kutunuzun etrafına yapıştırmanız estetik görsellik noktasında başarılı bir dekoratif kutu yapmanızı mümkün kılacaktır. Üstelik bunu deniz kabuklarıyla bile yapabilirsiniz.

Dekoratif kutular nasıl yapılır? Dekoratif kutuları yapmak için ilk önce nasıl bir şekle sahip kutu yapacağınıza karar vermelisiniz. Sonrasında yapacağınız kutunun özelliğine göre malzeme temin etmelisiniz. Malzemeleri temin ettikten sonra; planınıza uygun bir şekilde evinizde süs ve dekoratif kutuları yapabilirsiniz.

Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları

Ev yapımı eşyalar, bir fabrikada veya mağazada değil, elle yapılan bir şeydir. Bu tarz eşyalar, benzersiz ve kişisel oldukları için kullanışlıdırlar. Pek çok insan aile üyeleri, arkadaşlar ve iş arkadaşları için hediye olarak bir şeyler bu tarz bir yapmaktan hoşlanır. Çünkü bu onlara ne kadar önemsediğini göstermelerini sağlar.

Dekoratif Kutular Nasıl Yapılır?
Dekoratif Kutular Nasıl Yapılır?

Ev yapımı eşyalar evde veya işte dekorasyon için kullanılabilir. Örneğin, birisi elleriyle hurda ahşaptan güzel bir kutu yapabilir. Bu kutuyu özel boylar ve şablonlarla süsleyebilir. Bu tür “dekoratif kutu” daha sonra içinde mücevher veya diğer küçük hazineleri saklamak için kullanılabilir.

Ev yapımı ürünler, ev yapımı yiyecekler veya ev yapımı kekler gibi ev yapımı ürünler olabileceği gibi, giysilerin temizlenmesi veya tamiri gibi ev yapımı hizmetler de olabilir. Bu tarz ürünler; ayrıca kanaviçe takımları, örgü iplikleri ve elle yapılan diğer el işleri gibi el işleri içerebilir.

Yeni nesil dekorasyon parçaları; sıfırdan veya önceden hazırlanmış malzemelerle yapılabilirler. Bu tasarımlar; genellikle mağazadan satın alınanlardan daha ucuzdurlar. Ancak yapılması daha uzun sürebilir. Ev yapımı bir ürün, kendi yaptığınız bir üründür. Sıfırdan veya önceden hazırlanmış malzemelerle yapılabilir. Ev yapımı eşyalar aşağıdaki seçeneklerden oluşabilirler;

  • Vazolar
  • Mumluklar
  • Dekoratif kutular
  • Fotoğraf çerçeveleri

Evde yapılan dekoratif süs eşyaları gündemde geldiği zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır. Ev yapımı eşyalar; dekorasyon stilinizde yaratıcı olmanıza ve farklı malzeme ve teknikleri denemenize olanak tanıyacaktır. Fotoğraf çerçevelerinden mumlara ve daha fazlasına, kendi evinizde ustalık kazanmanız için size ilham verecek bazı projeleri hayata geçirmeniz kendinizi iyi hissetmenize de olanak tanır.

Ev Yapımı Eşyalar Neden Tercih Ediliyor?

Ev yapımı eşyalar, evlerde üretilen ürünlerdir. Bu tasarımlar genel olarak üretilmeyen, tasarımlardır. Ev yapımı ürünlere bazı örnekler, el yapımı mobilyalar ve vazolar olabilir.  Bu tür tasarımlar hem kullanışlı hem de dekoratif olduklarından tercih ediliyor. Ev yapımı hediyeler arıyorsanız, ev yapımı eşyalar özel ve yaratıcı bir şeyler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları
Evde Yapılan Dekoratif Süs Eşyaları

Ev yapımı bir hediye, birine sizin için ne kadar önemli olduğunu göstermenin mükemmel bir yoludur. İster bir yılbaşı hediyesi olsun, ister takdirinizin küçük bir göstergesi olsun, bu ev yapımı hediyeler hem sizi hem de verdiğiniz kişiyi mutlu edecektir. Her şeyden önce bir şey üretme duygusu; bu tarz tasarımların en çok tercih edilmesinin nedenidir. Çünkü insanlar kendilerinin ürettikleri şeyleri kullanmayı her zaman severler.

Ev yapımı eşyalar söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen seçenekler arasında ahşap dekoratif kutular akla ilk gelen seçenekler arasında yer alırlar. Bu kutular; kurabiyelerden mücevherlere kadar her şey olabilirler. Yeni nesil tasarımlarla desteklenen bu eşyalar; genellikle onları özel kılan ekstra kişisel bir dokunuşa sahiptir. Bu durum da el yapımı eşyaların sıklıkla talep görmesini mümkün kılar.

El Yapımı Eşyalar Hangi Malzemelerden Yapılıyor?

Ev yapımı dekoratif süs eşyaları ahşap, kağıt, plastik, cam gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Geri dönüştürülmüş malzemelerden de yapılabilirler. Bu tür malzemeler; dekoratif süslerin yapılmasında sıklıkla tercih edilmektedir. Dekoratif süsler, evde yapılan ve evlerimizi süslemek için kullanılanlardır.

Dekoratif süslemeler evde basit malzeme ve aletler kullanılarak yapılır. Bu ürünler evinizi, bahçenizi ve diğer yerleri süslemek için kullanılırlar. Siz de sevdiklerinize hediye olarak bu süsleri yapabilirsiniz. Bu dekoratif süslerin bazıları kağıt ve kartonlardan yapılmıştır. Bunları yapmak için kullanılan malzeme evde kolayca bulunabilir.

Özellikle yaratıcı bir zihniniz varsa, kağıt ve kartonlardan güzel süslemeler yapabilirsiniz.  Dekoratif süslemeler için kullanılan farklı kağıt türleri arasında kağıt, karton, ahşap, metal ve plastik bulunur. Dekoratif süsleme yapımında kullanılan en yaygın malzemeler ahşap, metal ve plastiktir. Bu tarz malzemelerin tercih edilmesinin en temel nedeni; dayanıklı olmalarıdır.

Çoğu zaman herhangi bir yerden hazır bir dekoratif süs satın alabilirsiniz. Ancak, kendi dekoratif süsünüzü yapmak istiyorsanız, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Bazı insanlar kendi benzersiz tasarımlarını oluşturmak için bir 3D yazıcı bile kullanırlar. Bazılarıyla evde zaten sahip oldukları malzemelerini kullanarak kendi elleriyle bir şeyler yapmayı seçebilirler.

Ev Yapımı Eşyalar Neden Tercih Ediliyor?
Ev Yapımı Eşyalar Neden Tercih Ediliyor?

Ev Yapımı Eşyaların Yapılış Amacı Nedir?

Ev yapımı eşyalar pek çok farklı amaç için yapılabilirler. Özelikle dekoratif süslemeler en çok tercih edilen el yapımı eşyalardır. Dekoratif süslemeler evde çeşitli malzemeler kullanılarak yapılır. En popüler olanları kağıt, kil ve ahşaptan yapılabilirler. Bu ürünler odanızı farklı şekillerde dekore etmek için kağıt süslemeler kullanılabilir. Ev yapımı eşyalar aşağıda sıraladığımız amaçlarla yapılmaktadır;

  • Hediye olarak vermek
  • Ev dekorasyonunda kullanmak
  • Bir şeyler saklamak için kullanmak

Ev yapımı eşyalar; doğum günleri, yıldönümleri gibi özel günlerde sevdiklerinize hediye edilebilirler. Yine bu tür tasarımlar, duvar süsü olarak, odanın köşelerini süslemek için ve hatta masalarda merkez parçası olarak kullanılabilir. Evinizde düzenleyeceğiniz etkinliklere; renk ve güzellik katacakları parti veya düğünlerde dekorasyon olarak da kullanılabilirler.

Ev yapımı eşyalar söz konusu olduğu zaman kağıt zincirler akla ilk gelen dekoratif eşyalar arasında yer alırlar. Kağıt zincirler renkli kağıtlar ve tutkal kullanılarak yapılır. Bant veya zımba ile duvarlarınıza, kapılarınıza veya pencerelerinize asabilirsiniz. Kağıt zincirlerle ilgili en iyi şey, sorunsuz bir şekilde birçok kez geri dönüştürülebilmeleri ve yeniden kullanılabilmeleridir.

Kağıt çiçekler de ev yapımı eşyalar arasında en popüler olanlarıdır. Kağıt çiçekleri; doğum günü partileri, yıldönümü kutlamaları vb. gibi farklı durumlarda kullanabilirsiniz. Bu çiçekler evinizin güzel görünmesini sağlayan benzersiz tarzı ve tasarımı nedeniyle dikkatleri üzerine çeken ürünlerdir.

Dekoratif Ev Yapımı Eşyalar Nelerdir?

Ev dekorasyonu, kişisel zevklerimizi yansıtan ve yaşam alanlarımızı daha keyifli hale getiren önemli bir süreçtir. Hazır satın alınmış eşyalar yerine, el emeği ve yaratıcılıkla hazırlanan dekoratif ev yapımı eşyalar ise evimize sıcaklık ve benzersiz bir dokunuş katmanın harika bir yoludur.

Kullanılmış bir paleti geri dönüşüm fikriyle rafa dönüştürmek oldukça popüler bir dekorasyon fikridir. Paletleri istediğiniz renge boyayarak veya doğal haliyle bırakarak iç mekanlarınızda harika raflar oluşturabilirsiniz. Kitaplarınızı, bitki saksılarınızı veya sevdiğiniz dekoratif objeleri bu raflarda sergileyerek kişisel tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Makrome teknikleri, son yıllarda dekorasyon dünyasında bir dönüş yapmıştır. Kendi makrome askılarınızı yaparak bitki saksılarınızı süsleyebilirsiniz. İnternet üzerinden kolayca bulabileceğiniz makrome yapımı rehberleri sayesinde, odanızı doğanın enerjisiyle doldurabilirsiniz.

Evinizde boş alanları değerlendirmek için kendi tablolarınızı yapabilirsiniz. Tuval, fırça ve boya setleriyle başlayın, ardından hayal gücünüzü kullanarak soyut desenler, manzaralar veya geometrik şekiller yaratabilirsiniz. El yapımı tablolar evinize orijinallik ve kişilik katarak konuklarınızın dikkatini çekecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.