Ev Dekorasyon Blogu

Dekoratif Kutular Nasıl Yapılır? Pratik Yöntemler!

0

Dekoratif kutular nasıl yapılır?  Dekoratif kutu tasarımları, küçük eşyaları saklamak için tercih edilen mantıklı bir seçenektir. Bu kutular; mücevher, kozmetik, biblo ve diğer eşyalar için depo olarak kullanılabilirler. Kutular hediye vermek için de idealdir. Dekorasyon kutuları; dekorunuza uyacak şekilde boya veya dekupaj kağıdı ile süsleyebilirsiniz. Peki, her zaman gözde dekorasyon parçaları arasında yer alan dekoratif kutular nasıl yapılır? İşte detaylar!

Dekoratif kutuları sıfırdan yapmak kolaydır. Karton ve ahşap dahil olmak üzere çeşitli malzeme türleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak bu tarz bir tasarım yapacaksanız dikkat etmeniz gereken kritik konular vardır. Bu aşamada seçtiğiniz malzeme türü, kutuyu ne için kullanmayı planladığınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Örneğin, boyayacaksanız veya dekupaj kağıdıyla kaplayacaksanız, karton iyi bir seçim olacaktır Çünkü kesmesi ve ihtiyaçlarınıza uygun şekil ve boyutlarda kesmesi ve işlemesi kolaydır. Ev yapımı eşyalar konusunda detaylı bir araştırma yaptığımızda farklı seçeneklerden de söz edebiliyoruz.

Dekoratif Kutular Nasıl Yapılır?
Dekoratif Kutular Nasıl Yapılır?

Ahşap genellikle dekoratif kutuları yapmak için en yaygın malzemedir. Ancak hafif ve çalışması kolay bir şey istiyorsanız karton da iyi çalışır. Karton kullanıyorsanız, kağıt veya kumaşla kaplandığında bükülmeyecek veya bükülmeyecek kadar kalın olduğundan emin olmalısınız. Ahşap kullanmaya karar verirseniz, kağıt veya kumaşla kaplandığında hacimli hale gelebilecekleri için çok kalın olmayan parçalar seçmeye özen göstermelisiniz.

Ahşap Dekoratif Kutular Nasıl Yapılır?

Ahşap kutu yapmak gibi bir hobiniz varsa mutlaka bu işlem öncesinde detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmelisiniz. Bugün piyasada birçok seçenek mevcuttur. Üstelik karşımıza çıkan seçenekler farklı amaçlar için kullanılabilirler. Ancak, farklı bir şey arıyorsanız, ahşap kutular tam da size göredir. Peki, ahşap dekoratif kutu nasıl yapılır? İşte detaylar!

Ahşap Dekoratif Kutular Nasıl Yapılır?
Ahşap Dekoratif Kutular Nasıl Yapılır?

Ahşap dekoratif kutuları yapacaksanız; yapmanız gereken ilk şey, çok sert veya çok yumuşak olmayan uygun bir ahşap bulmaktır. Bu aşamada çalışması kolay bir ahşap malzemesi seçmelisiniz. Çalışması kolay olmasının nedeni, kutunuzda benzersiz tasarımlar ve desenler oluşturmanıza olanak sağlamasıdır.

Maun veya meşe gibi bir sert ağaç kullanıyorsanız, kesme işlemi sırasında veya nakliye sırasında kırılmaması için yüzeyine dikkat etmelisiniz. Ahşap dekoratif kutu yapmak için aşağıdaki aşamaları takip etmelisiniz;

  • Önce bir şekil seçin
  • Ardında malzeme tercih edin
  • Son olarak kaplama malzemesi alın

Dekoratif kutuları kare olmak zorunda değildir. Elinizdeki malzemelerle tarzınıza uygun herhangi bir şekilde yapabilirsiniz. Dikdörtgen olanları yapmak genellikle en kolay olanıdır; dairesel kutulara göre montajı ve kullanımı daha kolaydır. Bu aşamada ilk önce hangi şekilde bir dekoratif kutu yapacağınıza karar vermelisiniz.

Kutunuzu kaplamanın en kolay yolu, kağıdı doğrudan yüzeyine yapıştırmaktır. Bu aşamada yapacağınız kutunun dış kısmının nasıl olacağına karar verdikten sonra uygun bir malzeme tercih etmelisiniz. Mesela altıgen bir kutu yapmaya karar verdini ve malzeme olarak da ahşabı tercih ettiyseniz; 6 eşit parçadan oluşan ahşap malzeme ayarlamalısınız. Sonrasında bir ahşap yapıştırıcı malzemeyle bu parçaları altıgen olacak şekilde yapıştırmalısınız.

Dekoratif Kutular Neden Tercih Ediliyor?
Dekoratif Kutular Neden Tercih Ediliyor?

Yapıştırma işlemi sonrasında zemin oluşturarak; altıgen yapınızı bu zeminin üzerine oturtmalısınız. Sonrasında kaplama malzemenizle bu tasarımınızı kapladığınız zaman dekoratif kutunuzu da kaplamış olursunuz. Böylece ahşap kutunuzu tamamlamış olursunuz.

Dekoratif Kutular Neden Tercih Ediliyor?

Dekoratif kutular; ev yapımı eşyalar söz konusu olduğu zaman en popüler seçenekler arasında yer alılar. Dekoratif kutular; evinize stil ve zarafet katmak istediğiniz zaman en mantıklı seçenek olacaktır. Bu kutuları; depolama için veya teşhir parçaları olarak kullanabilirsiniz. Karton kutu, dekoratif kağıt gibi elinizde bulunan malzemelerle kolayca dekoratif kutular yapabilirsiniz. Böylece yaşam alanlarınızda estetik görsellik noktasında başarılı tasarımlara imzanızı atabilirsiniz. Dekoratif kutular; hem kullanışlı hem de estetik göründükleri için tercih edilmektedir.

Dekorasyon kutuları, depolama veya sergileme amaçlı kullanılabilen dekoratif objelerdir. Bu kutular genellikle kartondan yapılır, ancak olmaları gerekmez. Ayrıca ahşap, metal, plastik ve diğer malzemelerden de yapılabilirler. Dekoratif kutular tüm şekil ve boyutlarda gelir ve içinde güvenle saklamak istediğiniz hemen hemen her şeyi tutmak için kullanılabilir. Özellikle dekoratif kutulardan saklama kutusu olarak da faydalanabilirsiniz.

Dekoratif Saklama Kutuları Nedir?

Dekoratif saklama kutuları, öncelikle eşyaların güvenli bir şekilde saklanması için tasarlanmıştır. Bu tür dekoratif kutular; fonksiyonel özellikleriyle karşımıza çıkmaktadır. Saklama kutuları, karton veya plastik gibi sağlam malzemeden yapılabilirler. Böylece zamanla bozulmadan içlerinde depolanan her şeyin ağırlığına dayanabilirler. Böylece uzunca yıllar dekoratif saklama kutularını kullanabilirsiniz.

Bazı insanlar görünüşlerini beğendikleri ve mümkün olduğunda dekorasyon şemalarına veya renk şemalarına uymalarını istedikleri için geleneksel saklama kapları yerine dekoratif saklama kapları kullanmayı tercih ederler. Yeni nesil tasarım dünyasının gelişmesine bağlı olarak günümüzde dekoratif kutular yapılması oldukça kolay olan tasarımlardır.

Dekoratif Kutular Neden Tercih Ediliyor?
Dekoratif Kutular Neden Tercih Ediliyor?

Dekorasyon kutular, evinize stil ve kişilik katmanın harika yolu olmakla birlikte depolama dahil olmak üzere birçok şekilde kullanılabilirler. Dekorasyon kutular yapmak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Aşağıda sıraladığımız 3 soru; dekoratif kutular yapmak konusunda işinizi kolaylaştıracaktır;

  • Dekoratif kutuyu hangi amaçla kullanacaksınız?
  • Dekoratif kutunun büyüklüğü ne kadar olacak?
  • Dekoratif kutu için ne tür bir malzeme kullanacaksınız?

Havlu veya çarşaf gibi eşyaları saklamak için bir kutu istiyorsanız, yeterince büyük olduğundan emin olmanız gerekecektir. Ayrıca, ıslak havlulardaki nemin dışarı çıkabilmesi için kutunun yeterli havalandırmaya sahip olduğundan emin olmanız gerekecektir.

Bir kutular yapmadan önce kutunuzun ne kadar büyük olmasını istediğinizi düşünmek önemlidir. Çünkü bu, ne kadar malzeme gerektiğini ve bitmiş ürünü oluşturmak için ne kadar çaba gerektiğini belirleyecektir. Büyük bir dekoratif kutu, daha küçük bir kutudan daha fazla zaman alabilir. Ancak aynı zamanda daha fazla depolama alanı anlamına gelir!

Ayakkabı kutusuyla neler yapılabilir?

Ayakkabı kutusu, sadece ayakkabılarınızı muhafaza etmek için kullanılan basit bir ambalaj gibi görünebilir, ancak aslında oldukça yaratıcı ve işlevsel bir objedir. Ayakkabı kutusunu, atılacak bir şey olmaktan çıkarıp farklı şekillerde değerlendirmek mümkündür. İşte ayakkabı kutusuyla yapılabilecek özgün ve yaratıcı fikirler:

Saklama Kutusu

Ayakkabı kutusunu evinizde düzenli tutmak istediğiniz küçük eşyaları saklamak için kullanabilirsiniz. Takılar, küçük el aletleri, çocukların küçük oyuncakları veya ofis malzemeleri gibi birçok eşya, kutu içinde güvenli ve düzenli bir şekilde saklanabilir.

Bahçe ve Bitki Kutusu

Ayakkabı kutusunu, bitkilerinizi yetiştirebileceğiniz küçük bir bahçe alanına dönüştürebilirsiniz. Kutunun içine toprak doldurun, küçük bitkiler veya çiçekler dikin ve pencere kenarına yerleştirerek hoş bir dekoratif öğe elde edin.

Hediyelik Kutusu

Ayakkabı kutusunu güzelce süsleyerek, içine hediye veya el yapımı ürünler koyabileceğiniz şık bir hediye kutusu haline getirebilirsiniz. Özellikle özel günlerde sevdiklerinize hediye verirken kişisel bir dokunuş eklemek için harika bir seçenektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.