Ev Dekorasyon Blogu

Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

0

Küçük mutfaklar için öneriler pratik sonuçları ortaya koymaktadır. Özellikle küçük mutfaklar için öneriler söz konusu olduğu zaman en önemli şey bir plana sahip olmaktır. Bir mimar veya tasarımcıyla çalışıyorsanız, bu harika olacaktır. Değilse, internette biraz araştırma yapmak ve tarzınıza ve boyutunuza göre mutfak fotoğrafları bulmak olacaktır. Galerimizde yer alan fotoğraflar tam da bu noktada sizin için etkili fikirleri verecektir.

Küçük mutfak modeli için öneriler konusunda dikkat edilmesi gereken ikinci şey, mutfağınızda sıkışık veya dağınık hissetmemesi için yeterli depolama alanına sahip olduğunuzdan emin olmak istemenizdir. Siz ve her gün kullanacak olan aile üyeleriniz için tamamen kullanılabilirsiniz. Bu aşamada mutlaka mutfak önerilerinin işlevsel olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede üst düzeyde bir tasarıma imza atmanız da mümkün olacaktır.

Küçük mutfağınızda set üstü ocak alanınızın her iki yanındaki dolapları kullanarak yeterli depolama alanınız olduğundan emin olmanız gerekecektir. Bu gerçekten önemlidir! Çünkü insanlar küçük mutfaklarda kendileri için yemek pişirirken yiyeceklerini taşımaya eğilimlidirler. Küçük bir mutfak tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken pek çok farklı seçenekler karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamada aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz;

  • Duvarlar ve dolaplar için parlak renkler kullanmayı düşünün
  • Küçük mutfağınızdaki aydınlatmayı özenli bir şekilde düzenleyin
  • Tencere ve yemek hazırlama ihtiyaçlarınız için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız
Küçük Mutfaklar İçin Öneriler
Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Aydınlatma İçin Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Mutfaklardaki ışık, alanı aydınlık, açık ve rahat tutmada önemli bir rol oynar. Akkor ampuller, gölge oluşturmadan eşit ışık sağladıkları için küçük mutfaklarda iyi çalışabilir. Ancak enerji açısından verimli değiller ve zamanla çalıştırılmaları pahalıdır. Kompakt flüoresan ampuller, akkor ampullerden yüzde 75’e kadar daha az elektrik kullanır. Akkor ampullerden 10 kat daha uzun süre dayanır ve standart flüoresan tüplerden daha az cıva kullanır. Bu aşamada tercih ettiğiniz ışık sistemlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Şayet küçük bir apartman dairesinde yaşıyor ve mutfağınız da küçükse, yeme alışkanlıklarınızda bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Tam boy bir fırın için yeriniz yoksa, bunun yerine bir tezgah üstü konveksiyonlu fırın almayı düşünebilirsiniz. Bu tarz önlemler; size yerden tasarruf sağlayabilir ve yine de size bir elektrikli fırının sağlayacağıyla aynı pişirme sonuçlarını verebilir. Bu aşamada aydınlatmayı da sarkıtlardan yana değerlendirebilirsiniz. Böylece daha ferah bir ortam oluşturabilirsiniz.

Küçük Mutfaklar İçin Mutfak Ekipmanları Nasıl Olmalıdır?

Mutfağınızda çok fazla depolama alanınız yoksa tencere ve tavalar ve hatta konserve ürünleri tutabilen asma raflar veya raflar gibi dikey seçeneklere bakabilirsiniz. Küçük mutfaklar için öneriler; gerçekten yer sıkıntısı çekiyorsanız, içine raflar yerleştirerek buzdolabınızı ekstra depolama alanı olarak kullanmayı düşünebilirsiniz. Böylece tam da beklentinizi karşılayan bir mutfak tasarımına imza atabilirsiniz.

Aydınlatma İçin Küçük Mutfaklar İçin Öneriler
Aydınlatma İçin Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Küçük mutfaklar genellikle mutfak alanının yanı sıra yemek odası veya ofis olarak da kullanılmaktadır. Mutfağınız küçük ama yine de güzel ve rahat görünmesini istiyorsanız pastel ve açık ahşap tonları gibi yumuşak renkler kullanmalısınız. Örneğin, mutfağınız ahşap bir zemine sahipse, odayı olduğundan daha da büyük göstereceğinden, onu parlak renklerle dekore etmek daha kolay olacaktır.

Mutfaklarda dar mekanınızda sıcak bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız açık renkli mobilyalar ve perdeler kullanabilirsiniz. Örneğin, beyaz dolaplar, koyu kahverengi veya siyah tezgahlar veya ters sıçramalarla birleştirilebilir. Böylece harika tasarımlara imza atmak konusunda önemli kazanımlara sahip olabilirsiniz.  Bu aşamada çok kalabalık veya evinizdeki diğer odalardan kapalı görünmemesi için odanın bir duvarına aynalar eklemeniz de yeterli olacaktır.

Küçük Mutfaklar İçin Öneriler
Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Küçük Mutfaklar İçin Renk Önerileri Nasıl Olmalıdır?

Küçük mutfaklar için öneriler kararı verirken; koyu renkli dolaplar yerine beyaz veya açık renkli dolaplar seçmelisiniz. Böylece pencerelerden gelen doğal ışığı daha koyu olanlar kadar engellemez. Küçük mutfak tasarım fikirleri, mutfağınızın daha geniş ve rahat görünmesini sağlamanın harika bir yoludur. Mutfak evin en önemli odasıdır! Çünkü yemeklerimizi hazırladığımız ve yediğimiz yerdir. Bu nedenle iyi bir tasarıma sahip olması önemlidir.

Herkes bakımı daha kolay, ancak yine de daha büyük mutfakların tüm özelliklerine sahip olan daha küçük alanlar aradıkça, küçük mutfak tasarımları giderek daha popüler hale geliyor. Ancak yemek pişirmek ve yemek yemek için küçük bir alanınız varsa, küçük mutfağınızı dekore etmeye başlamadan kapsamlı bir araştırma içerisinde yer almalısınız. Aşağıda sıraladığımız özelliklere dikkat etmek; harika tasarımları da beraberinde getirecektir;

  • Fazla şeylerden kurtulun
  • Beğeni ile organize edin
  • Duvarlarınızı akıllıca kullanın
Küçük Mutfaklar İçin Renk Önerileri Nasıl Olmalıdır?
Küçük Mutfaklar İçin Renk Önerileri Nasıl Olmalıdır?

Mutfağınızın tüm bu parçalara sahip olduğunuz ve alanı en verimli şekilde kullanmak için bunları bir araya getirmeniz gereken bir yapboz gibi olduğunu hayal etmelisiniz. Peki, neye ihtiyacımız var? Bu soruya yanıt vermek için kendinize gerçekten ihtiyacınız olan öğelerin neler olduğunu sormalısınız. Sonra bir amaca hizmet etmeyen veya sık kullanılmayan her şeyden kurtulmalısınız.

Unutmamak gerekir ki küçük mutfaklar birçok ev sahibi için bir meydan okuma olarak görülebilir. Bu alanlar üzerine çalışmak zor olabilir ve yemek pişirmeyi hayal kırıklığı içinde bir egzersiz haline getirebilirler. Ancak küçük mutfağınızı daha işlevsel ve kullanımı daha kolay hale getirmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Küçük mutfaklar için öneriler konusunda detaylı bir araştırma yapmak harika tasarımları beraberinde getirmektedir.

Küçük mutfak ne renk olmalı?

Küçük bir mutfakta açık ve nötr tonları tercih etmek, mekana ferahlık ve genişlik hissi katar. Beyaz, bej, gri, pastel renkler gibi açık tonlar, odanın daha büyük ve daha açık gözükmesine yardımcı olur. Açık renkler, aynı zamanda mekânda daha fazla ışık yansıtır ve aydınlık bir atmosfer yaratır.

Küçük bir mutfak için monokromatik renk şeması tercih edebilirsiniz. Yani, farklı tonlarda aynı renk veya yakın renkler kullanarak bir bütünlük ve uyum sağlayabilirsiniz. Bu, mekanda görsel bir karmaşa oluşturmadan sakin ve dengeli bir atmosfer yaratır.

Pastel renkler, küçük bir mutfak için harika bir seçimdir. Yumuşak ve hoş tonlarıyla pastel renkler, mekanın sıcak ve davetkar bir hava kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca, pastel renklerin rahatlatıcı etkisi, mutfakta zaman geçirirken huzurlu bir atmosfer yaratır.

Küçük bir mutfak için duvarları ve dolapları açık renklerde tutarken, canlı renklerde dekoratif aksesuarlar ekleyerek odada renkli vurgular yapabilirsiniz. Renkli yastıklar, tablolar, perdeler veya mutfak gereçleri gibi aksesuarlarla mekânda canlılık ve enerji sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.