Ev Dekorasyon Blogu

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

0

Küçük mutfak dekorasyon fikirleri harika tasarımlar olarak dikkat çekici bir etkiye sahiptir. Dekorasyon söz konusu olduğunda küçük mutfaklar genellikle göz ardı edilir. Ancak olasılıklara baktığınızda, küçük mutfakların da büyük mutfaklar kadar şık olabileceğini göreceksiniz.

Küçük mutfaklar yanıltıcı olabilir! Çünkü depolama alanı yoktur ve büyük aletler veya mobilyalar için fazla yer yoktur. Mutfağınızın sıkışık hissetmemesi için tasarımı basit ve temiz tutmak önemlidir. Küçük mutfak dekorasyonu için gezinmenin kolay olduğundan ve her şeyi tek bir bakışta bulduğundan emin olmanız gerekir. Küçük bir mutfağı dekore etmek söz konusu olduğunda, daha azı daha fazladır. İşte alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak ve sizin için çalışan işlevsel ve güzel bir alan oluşturmak için bazı fikirler.

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri
Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Küçük bir mutfağı daha büyük göstermenin en iyi yollarından biri, ışığı yansıtan ve alanı açmaya yardımcı olan aynalardır. Bunları duvarlarda, dolapların üstünde ve hatta kapılarda kullanabilirsiniz. Sınırlı dolap alanıyla çalışıyorsanız, dolaplar yerine rafları kullanmayı deneyin ve bunları tezgahın üzerine yerleştirebilirsiniz. Böylece yer kaplamazlar. Çok fazla yer kaplamadan kendinize daha fazla yüzey alanı sağlamak için bir masa veya masa yerine bir kasap bloğu adası da kurabilirsiniz.

Pratik Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Küçük mutfakların birçok avantajı vardır. Ancak sınırlı alan ve tezgah alanı eksikliği gibi dezavantajları da vardır. Bu aşamada mutfağınızı dekore ederken dikkatli davranmanız; tam da beklediğiniz bir etkiyi oluşturan mutfak tasarımlarına imza atmanızı mümkün kılacaktır. Küçük mutfak dekorasyon fikirleri konusunda bir karar vermeden önce kendi mutfağının tüm özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Aşağıda sıraladığımız özellikler iyi bir mutfak dekorasyonu için idealdir;

  • Beyaz rengi tercih edin
  • Depolama alanlarına dikkat edin
  • Açık rafları kullanmayı ihmal etmeyin
  • Mutfağınızı sarkıt lambalarla aydınlatın
  • Mutfağınızın zeminini kilimle yumuşatın

Beyaz, kirli beyaz veya gri gibi nötr renklerden oluşan bir palet seçmeniz önemli kazanımları beraberinde getirecektir. Bu renkler her şeyle uyumludur ve evinizdeki diğer renklerle çakışmadan kullanılabilir. En sevdiğiniz yemek kitaplarını ve hatıraları sergilemek için açık rafları kullanabilirsiniz. Ayrıca mutfak eşyalarını ve tabakları, yemek pişirirken kolayca erişebilmeniz için duvara monte bir rafta saklayabilirsiniz.

Pratik Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri
Pratik Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Küçük mutfak dekorasyon fikirleri konusunda aydınlatma sistemlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.  Bu aşamada mutfağa tepeden aydınlatma yerleştirmek yerine adanın veya yemek alanının üzerine sarkıt lambalar asmayı deneyebilirsiniz. Böylece mutfağınıza daha eğlenceli bir hava da katabilirsiniz.  Bu aşamada mutfağınız için ışık renk tercihinizi de beyazdan yana kullanmalısınız.

Mutfağınıza bir alan kilim koyarak zemini biraz yumuşatabilirsiniz. Bu, ayrıca sesi emmeye ve kış aylarında soğuk zeminlere sıcaklık sağlamaya yardımcı olacaktır. Bir de depolamayı unutmayın! Mutfağınızda dolaplar veya çekmeceler için yeriniz yoksa, sepetleri veya rafları kullanarak gözden uzak ama ulaşabileceğiniz bir yerde saklamayı düşünebilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonu Aksesuar Seçimleri

Küçük mutfağınızdan en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı, tezgahınızı temiz ve işlevsel tutmanıza yardımcı olabilecek yerden tasarruf sağlayan aksesuarlar ve mutfak gereçleri kullanmaktır. Örneğin, bir mikrodalga fırın veya konveksiyonlu fırın kullanmak, tezgahlarınızdaki aletlerin sayısını azaltmanıza olanak sağlayacaktır. Duvar dolaplarını veya kileri, tencere ve tavaları veya aksi takdirde tezgahlarınızı karıştıracak diğer eşyaları saklamak için de kullanabilirsiniz.

Mutfağınızın duvarlarını beyaza boyamak istiyorsanız, duvarlara rengarenk tabaklar, vazolar, perdeler ve hatta tablolar gibi renkli aksesuarlar eklemeyi düşünebilirsiniz. Bu, küçük mutfağınızda daha fazla yer açarken aynı zamanda neşeli bir atmosfer katacaktır. Böylece harika bir görsellik ortaya koymak konusunda iddialı bir kazanıma sahip olabilirsiniz. Bu aşamada mutlaka dekorasyon aksesuarlarının da mutfaklar uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bir de küçük mutfaklarda aşırı dekorasyondan kaçınmalısınız.

Mutfak Dekorasyonu Aksesuar Seçimleri
Mutfak Dekorasyonu Aksesuar Seçimleri
İlginizi Çekebilir; Küçük Mutfak Modelleri

Küçük mutfak dekorasyon fikirleri arasında bir tercihte bulunurken mutlaka kendi dekorasyonunuzla tam uyumlu olan bir modeli tercih etmelisiniz. Bu aşamada farklı trendleri yakından takip ediyor olmanız; göz alıcı bir dekorasyon oluşturmak konusunda elinizi güçlendirecektir. Yine Küçük mutfak dekorasyon fikirleri konusunda bir karar vermeden önce detaylı bir araştırma sürecinde yer almak; tam da beklediğiniz etkiye sahip olmanızı mümkün kılacaktır.

Küçük Mutfakları Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Küçük mutfak dekorasyonu fikirleri açısında duvarlar her zaman kritik bir etkiye sahiptir. Duvarlar, dolaplar ve tezgahlar için açık renkler kullanmanızda fayda vardır. Açık renkler, alanı olduğundan daha büyük hissettirecek ve odanın daha aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Koyu renkler, bir odayı daha küçük ve daha kapalı hissettirebilir. Daha koyu dolaplar veya tezgahlar istiyorsanız, tüm ahşap işleri koyu renklerini boyamak yerine renkli fayans arka planları veya vurgulu fayanslar kullanmayı düşünebilirsiniz. Mutfaklarda açık renkler her zaman ideal bir etkinin oluşmasını mümkün kılacaktır.

Küçük Mutfakları Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler
Küçük Mutfakları Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Küçük mutfak dekorasyonlarında yüksek kaliteli malzemeler seçmeye özen göstermelisiniz. Pahalı malzemeleri almanıza gerek kalmadan da kaliteli malzemeler alabilirsiniz. Bu aşamada bütçeniz varsa, pres tahtası yerine masif ahşap dolaplar veya laminat yerine granit tezgahlar gibi normalden daha uzun süre dayanacak şeyler arayabilirsiniz. Yüksek kaliteli malzemeler yatırıma değerdir! Çünkü daha ucuz olanlardan daha uzun süre dayanır ve daha düşük kaliteli malzemelerin değiştirilmesi gerekeceğinden, bunları sık sık değiştirmek zorunda kalmayarak uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar. Böylece tam anlamıyla harika dekorasyonlar oluşturabilirsiniz.

Küçük bir mutfak nasıl kullanışlı hale getirilir?

Küçük bir mutfakta en önemli faktörlerden biri akıllı depolama alanları oluşturmaktır. Duvarlara monte edilebilecek askılıklar, raflar ve şarap rafları gibi depolama birimleri kullanarak tezgah ve dolap alanlarınızı rahatlatabilirsiniz. Duvarları verimli bir şekilde kullanarak, sık kullandığınız tencere, tavaları ve baharatları kolayca erişilebilir şekilde saklayabilirsiniz.

Küçük bir mutfakta, yer kazandırmak için çok amaçlı mobilyalar kullanmak önemlidir. Örneğin, katlanabilir masa ve sandalyeler, yemek zamanı dışında alan kazanmanıza yardımcı olur. Ayrıca, tekerlekli dolaplar veya taşınabilir sepetler gibi mobil depolama çözümleri, mutfakta daha fazla hareket özgürlüğü sağlar.

Küçük bir mutfaktaki dolap alanlarını daha düzenli hale getirmek için dolap içi düzenleyiciler kullanabilirsiniz. Tava ve çanaklar için ayarlanabilir raflar, kapak askıları, tabak tutucuları ve çekmecelerdeki bölmeler, eşyalarınızı düzenlemek ve erişilebilir hale getirmek için işinizi kolaylaştırır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.