Ev Dekorasyon Blogu

Yüklük Dolap Modelleri

0

Yüklük dolap modelleri söz konusu olduğu zaman yaşam alanları açısından kritik öneme sahip olan tasarımlardan söz edebiliriz. Yüklükler neredeyse bütün evin depolama alanlarından bir tanesidir. Özellikle depolama alanı kısıtlı olan evlerde bu dolaplar hayati önem taşımaktadır. Evinizin holünde kullanabileceğiniz gibi kapalı balkon, yatak odası gibi mekanlarda da yüklükleri kullanabilirsiniz. Geniş iç hacimleri sayesinde birçok malzemenizi depolama imkânı elde edebilirsiniz. Birbirinden farklı modeller arasından evinize uyacak tasarımları tercih edebilirsiniz.

Evinizin boyutları küçükse daha minimal boyutlarda yüklükler tercih edebilirsiniz. Örneğin sürgülü kapıya sahip gardıroplar oldukça işlevseldir. Alandan tasarruf ederek hol gibi yerlerde rahatlıkla dolabı yerleştirebilirsiniz.  Doğal ışığın az girdiği bir eviniz varsa mobilya seçimlerinizde açık renk tercihinde bulunmanızda fayda vardır. Örneğin krem veya beyaz tonları küçük evlerde minimal tasarım oluşturmak için oldukça elverişlidir. Yatak odası dolap modelleri farklı tasarımlardan oluştuğu için dikkatleri üzerine çekiyor!

Yüklüğün iç kısmını yaptırırken yastıklar, yorganlar, çarşaflar için ayrı ayrı bölümler olmasını tercih edebilirsiniz. Bu sayede göz yormayan karışık gözükmeyen düzenlemeye sahip olabilirsiniz.  Hazır imal edilmiş yüklükleri seçebileceğiniz gibi mobilyacılardan ihtiyaçlarınıza yönelik yüklük yaptırabilirsiniz. Bu sayede tamamen kullanımınıza uygun mobilyaya sahip olabilirsiniz. Kullanım tarzınıza, evinizin boyutuna uygun seçeneklerle yaptırtabilirsiniz.

Yüklük Dolap Modelleri
Yüklük Dolap Modelleri

2023 Yüklük Dolap Modelleri

Günümüz itibariyle Yüklük dolap modelleri özellikle yerden tasarruf etmeniz konusunda iddialı olan tasarımlardır. Alandan tasarruf sağlamak için tercih edebileceğiniz modellerden bir tanesi de aynalı yüklüklerdir. Kapaklarında ayna bulunan dolaplar alan derinliği oluşturmanıza fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda aynaya duyduğunuz ihtiyacı da ekstra mobilya almadan tamamlamış olabilirsiniz.

Kapak miktarı ne kadar fazlaysa depolama alanınız da o kadar geniş olacaktır. Yüklüklerden olabildiğince fayda sağlayabilmek için mümkün olduğunca büyük yüklükler tercih etmenizi öneririz. Bu sayede genelde kış mevsiminde kullanılan yorgan, battaniye, pike takımları gibi fazla yer kaplayan objeleri depolayabilirsiniz. Yüklüğünüzü holde kullanıyorsanız kiler olarak tercih edebilirsiniz. Bu sayede yazın hazırladığınız turşu ve çeşitli konserveleri depolayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Gardırop Modelleri ve Fiyatları

Evinizde dekoratif yüklüğe ihtiyacınız bulunuyorsa gömme modellerin arasından tercihte bulunabilirsiniz. Özellikle aynalı kapağa sahip yüklükler oldukça dekoratif mobilyalar arasında bulunmaktadır. Gömme olduklarından dolayı odaların alanlarından büyük tasarruf sağlanmaktadır. Yorgan, yastık istifi için kullanılacak yüklüklerde rafların geniş ve yüksek olmasını tercih edebilirsiniz.

 • Gömme modelli yüklükler normal yüklüklere göre oldukça az yer kaplamaktadır.
 • Sadece yorgan, yastık gibi ürünlere yönelik kullanılacak yüklüklerde askı yerine raf sistemi kullanmak gerekmektedir.
 • Yatak odanızda, koridorunuzda yüklük için yeterince alan bulunmuyorsa kapalı balkonunuza yüklük koyabilirsiniz.
 • Yüklüğünüzü vestiyer dolabı amacıyla da kullanabileceğiniz tarzda seçebilirsiniz.
 • Vestiyer olarak da kullanacağınız yüklüğünüzde mevsimlik ayakkabılarınızı, montlarınızı istifleme imkânı sağlayabilirsiniz.
 • Yüklük dolaplarının iç tasarımını ihtiyaçlarınıza göre tasarlatabilirsiniz.
 • Dilerseniz daha çok raflara ya da askılara yer verebilirsiniz.
2023 Yüklük Dolap Modelleri
2023 Yüklük Dolap Modelleri

Yüklük Dolabını Nasıl Düzenlemelisiniz?

Dolabınızı satın aldığınız fakat doğru düzenleme nasıl yapılır emin değilseniz sizin için birkaç tavsiyemiz olacak. Uzun süreler boyunca dolabınızı dağılmadan kullanmak istiyorsanız önerilerimizi duymak isteyebilirsiniz. Yüklük dolap modelleri konusunda işinize çok yarayacağını umduğumuz öneriler aşağıdaki gibidir;

 • Yüklüğünüzü kıyafetler üzerine kullanmayı planlıyorsanız kıyafetlerinizi rastgele yerleştirmek yerine türlerine göre ayırmalısınız.
 • Kış mevsiminde kullandıklarınızı ayrı, yazın kullandıklarınızı ise ayrı şekilde istiflemenizi tavsiye ederiz.
 • Üst beden kıyafetlerinden olan; gömlek, kazak, tişört, tunik, bluz parçalarını alt kıyafetlerinizden ayrı yerde bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Kıyafetlerinizi düzenleme aşamasında titizlikle hareket edeceğiniz için artık giymediğiniz eskimiş parçalarınızı da gözden çıkarabilirsiniz.

Yüklüğünüzde gereksiz parçalar barındırmamanız gerekmektedir. Mümkün olduğunca işlevsel kullanmak için kullanmadığınız ürünleri satmanızı ya da ihtiyaç sahiplerine armağan etmenizi önerebiliriz. Yüklük dolap modelleri hakkında bir karar verirken; mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Yüklük Dolabını Nasıl Düzenlemelisiniz?
Yüklük Dolabını Nasıl Düzenlemelisiniz?

Yüklük Modelleri Nelerdir?

Kalın yorganlar, battaniyeler, pikeler fazla yer kaplayan parçalar arasında bulunmaktadır. Dilerseniz vakumlu hurçlarda vakumlama yöntemiyle yerden tasarruf ederek istifleme imkânı sağlayabilirsiniz. Bu sayede yüklüğünüze daha çok eşya barındırma şansı elde edebilirsiniz. Dönem dönem yüklüğünüzü boşaltıp temizlemek faydalı olacaktır. Kullanmadığınız parçaları da bu şekilde tespit edebilirsiniz.

 • Yüklüğünüzün renginden memnun değilseniz, odanıza uyum sağlamadığını düşünüyorsanız ahşap boyasıyla renk değişikliğine gidebilirsiniz.
 • İç tasarımındaki hasarlı rafları, askıları yenileyerek yüklüğünüzün ilk günlerine dönüş sağlayabilirsiniz.
 • Yüklüğünüzün içine kullanışlı olabilmesi için ekstra raflar askılar eklemek isteyebilirsiniz.

Kalın form barındıran parçalarınızı her daim katlama yoluyla muhafaza etmenizi öneririz. Askıya asılan kalın kazaklar katlamaya nazaran daha çok yer kaplarlar. Fazla yer kaplamalarından dolayı tüm kıyafetlerinizi eşit oranda yerleştirme imkânı sağlamayabilirsiniz. Yüklüğünüzde çekmeceler bulunuyorsa bu alanlarda küçük boyutlu ürünlerinizi istiflemeyi düşünebilirsiniz. Örneğin fular, eldiven, çamaşır, çorap gibi çekmecelere rahat sığdırılacak parçaları yerleştirebilirsiniz.

Yüklük Modelleri Nelerdir?
Yüklük Modelleri Nelerdir?

Çekmecelerinizin içinde düzenleyiciler kullanarak düzenli kullanım imkânı sağlayabilirsiniz. Bu sayede eşyalarınızın göz yormayacağından, dağınık durmayacağından emin olabilirsiniz. Yüklük dolap modelleri evinize harika bir dekorasyon etkisi katmak konusunda iddialı olan tasarımlar arasında yer alır.

Günümüz koşullarında Yüklük dolap modelleri hem yaşam alanlarına şık bir dokunuş etkisi katmak konusunda hem de konforlu fırsatları sunmak konusunda iddialı bir konumda yer aldığından sıklıkla tercih edilmektedir. Burada bir karar verirken bu tarz dolapların kullanım özelliklerini de dikkate almak gerekmektedir. Siz de fotoğraf galerimizde yer alan dolap modellerini inceleyerek; size özel tasarımları oluşturabilirsiniz.

Yüklük Dolap Modellerinde Öne Çıkanlar

Günümüzde yüklük dolaplarının sadece bir depolama alanı olmaktan öteye geçtiğini görmekteyiz. Akıllı depolama çözümleri, giysi askılarından ayakkabı raflarına, çekmecelerden özel bölmelere kadar birçok farklı alanda kendini gösteriyor. Örneğin, çamaşır sepeti entegrasyonu, kirli çamaşırları düzenli bir şekilde saklamamıza yardımcı olabilirken, özel takı bölmeleri de küçük aksesuarları düzenli tutmamıza yardımcı olur.

Modüler yüklük dolaplar, kişiselleştirilebilirlik ve adaptasyon açısından önemli avantajlar sunar. Bu modeller, farklı rafları, çekmeceleri ve bölmeleri kolayca ekleyip çıkartmanıza olanak tanır. Bu sayede dolabınızı mevcut ihtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.