Ev Dekorasyon Blogu

Gardırop Modelleri ve Fiyatları

0

Gardırop modelleri ve fiyatları 2023 yılında güncellendiğinden bu tarz ürünlerle birlikte herhangi bir şekilde dekorasyon yapmayı istediğiniz zaman detaylı bir araştırma yapmanız her zaman önerilmektedir. Markaların tüketicilere sunduğu gardırop modelleri bir hayli çeşitlidir. Kullanım tarzınızı, evinizin boyutlarını, odanın tasarımını değerlendirerek ihtiyaçlarınıza yönelik seçenekler arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Küçük odaya sahip müşteriler genellikle sürgülü kapılı dolapları kullanırlar. Alan konusunda herhangi bir problemi olmayan kişiler ise normal kapaklı gardıropları rahatlıkla kullanabilirler. Aynalı gardırop modelleri son yıllarda sıklıkla tercih edilen tasarımlar arasındadır. Özellikle ayna ihtiyacını karşılamasından dolayı giyinme odalarında, yatak odalarında yer verilen mobilyalardandır. Bu sayede yeniden ayna yerleştirmek ve alanı daraltmak söz konusu olmayacaktır. Yatak odası dolap modelleri farklı renk ve fiyat seçenekleri halinde karşımıza çıktığından yoğun ilgi görüyor!

Gardırop Modelleri ve Fiyatları
Gardırop Modelleri ve Fiyatları

Tüm kıyafetlerini dışarıdan görmek isteyen kişiler sadece camdan oluşan kapaklara sahip gardırop modellerini değerlendirebilir. Oldukça şık görünümde olmaları sayesinde giyinme odalarının vazgeçilmez mobilyaları arasında bulunmaktadır. Özellikle gardırop modelleri ve fiyatları gündeme geldiği zaman 2023 yılı itibariyle aşağıdaki seçeneklerden söz edebiliriz;

Marka Model Fiyat Aralığı
Koçtaş Metalia Sedef 2 Kapaklı Sürgülü Gardırop 2.750 TL – 2.750 TL
Vivense  Delüx Aynalı Gardırop 3.250 TL – 4.250 TL
Moda Life Aspendos Gardırop – Beyaz 3.750 TL – 4.750 TL
İkea Kapaklı Dolaplar 3.250 TL – 5.250 TL
İstikbal Aynalı Dolaplar 5.000 TL – 7.000 TL

Gardırop Tasarımları Nelerdir?

Satın alacağınız dolabın özellikleri seçiminizde belirleyecek niteliklerdendir. Dolabınızı eğer giyinme odasında kullanmayı planlıyorsanız kapaksız modelleri tercih etmeniz doğru olacaktır. Kapaksız modeller sayesinde dolabınızdaki kıyafetleri rahatlıkla görebilirsiniz. Giyinme odaları dar alanlar oldukları için kapaklı gardıroplar tercih edilmemektedir. Bu gardıroplara sadece kullanacağınız ürünleri asma imkânı bulabilirsiniz.

Kapaksız modellerde daha şık görüntü sağlayabilmek için dilerseniz led lambalar ekleyebilirsiniz. Işıklar sayesinde dolabınızdaki kıyafetleri kolaylıkla saptayabilirsiniz. Odanızda eşya kalabalıklığına yer vermek istemiyorsanız minimal tasarımlara sahip gardırop modellerini tercihte bulunabilirsiniz. Geniş odalar için büyük dolaplar işlevselken, küçük odalar için doğru seçenek küçük hatlara sahip gardıroplardır.

Sürgülü modeller kapaklı olmadığı için oldukça az yer kaplamaktadır. Özellikle aynalı olan modeller sayesinde odanızda ekstradan ayna bulundurmak zorunda kalmazsınız. Sürgülü ve aynaya sahip kapılar sayesinde odanızın alanından maksimum verimi elde edebilirsiniz.

Gardırop Modelleri ve Fiyatları
Gardırop Modelleri ve Fiyatları

Doğru gardırop seçimi yaparken odanızın ebatlarını kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kalabalık, göz yoran hareket kabiliyetinin sıfır olduğu odaya sahip olmak istemezsiniz. Bu nedenle odanıza yerleştireceğiniz her eşyanın ebatlarına yüksekliğine dikkat etmenizde fayda vardır.

  • Yatak odaları için dizayn edilmiş farklı çizgilere sahip dolap modelleri bulunmaktadır.
  • Birçok model klasik hatlara sahip olsa da günümüzdeki modeller daha çok modern forma sahiplerdir.
  • Seçeceğiniz mobilyanın odanızın genel tarzına uyum sağlayabiliyor olmasını tercih etmelisiniz.

Gardırop modelleri ve fiyatları konusunda detaylı bir araştırma yapmak, bu tarz dolaplara daha uygun bütçeli bir şekilde sahip olmanızı mümkün kılacaktır. Burada mutlaka ürün kalitesine ve fiyat aralığına dikkat ediyor olmanız gerekmektedir

Gardıropta Olması Gereken Özellikler

Kıyafetlerinizin, aksesuarlarınızın gardırobunuza tamamıyla sığabilmesi için iç derinliğinin 60 cm ebatlarında olması gerekmektedir. Fakat odanın küçükse ve daha minimal formlu dolap arayışındaysanız sizin için 40 cm derinlik barındıran mobilya yeterli olacaktır.

Mobilyaların yüksekliği genellikle 230 cm civarındadır. Tavan yüksekliğiniz ile aynı derecede uzunluğa sahip dolaplara ihtiyacınız varsa 300 cm’lik modellere göz atmak isteyebilirsiniz. Alçak tavan, çatı katı gibi yerlerde ise 190 cm’lik dolaplar yeterli olacaktır.

Tercih edeceğiniz modele göre dolabınızın genişliği değişiklik gösterecektir. Menteşeli kapak ya da sürgülü kapağa göre genişlik değişim gösterecektir. Menteşeli kapılı dolaplar oldukça küçük ebatlara sahip olabilirken sürgülü kapılı dolaplar büyük boyutlardadır.

Dolabınızı ebeveyn odasında mı yoksa çocuk odasında mı kullanacaksınız öncelikle bu sorunun yanıtlanması gerekecektir. İki kişinin yaşayacağı bir odaya yerleştiren mobilyalar daha büyük daha işlevsel olmak durumundadır. İki kişilik kıyafet stoğu yapılacağı için gardırobun iç hacminin geniş olması tercih sebeplerindendir.

Gardıropta Olması Gereken Özellikler
Gardıropta Olması Gereken Özellikler

Modüler Gardırop Modelleri Nasıldır?

Modüler modeller sayesinde odanızın ebatlarına uygun ölçülerde yerleştirme yapabilirsiniz. Yatağınızın yanında ya da tam karşısında yerleştirmek tasarım açısından doğru olacaktır.  Günümüzde en popüler gardırop tercihleri genellikle menteşeli olanlardır. Kapının açılabilir olması sayesinde kıyafetlerin tamamına erişim imkânı sağlanabilmektedir. Tamamıyla açıklık imkânı sağlamaktadır. Gardırop modelleri ve fiyatları ürünlerin kullanım özelliğine bağlı olarak da değişiklik göstermektedir.

Sürgülü kapılılarda ise kapakların tamamı aynı anda açılamadığı için bütün parçalarınızı göremezsiniz. Odanızda çağdaş, modern tercihte bulunmak istiyorsanız en doğru seçenek sürgülülerdir. Hem küçük hem de büyük odalarda kullanım rahatlığı sunan modellerdendir. Yatağınızda dolabınızın arasında 80-90 cm boşluk bırakmak yeterli olacaktır. Menteşeli kapaklılarda boşluk mesafesi daha fazla olmalıdır.

Modüler Gardırop Modelleri Nasıldır?
Modüler Gardırop Modelleri Nasıldır?

İki parçadan oluşan modüler tasarımlara sahip mobilyalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle küçük odalar için dizayn edilmiş dolaplar iki ayrı bölümde kullanıma imkân sağlamaktadır. Örneğin bir parçasını yatağınızın solunda diğer parçasını da sağında kullanabilirsiniz. Farklı tasarımlara sahip modüler modellere mobilya satışı yapan markalardan ulaşabilirsiniz. Gardırop modelleri ve fiyatları konusunda farklı modellere dair araştırma yapmanız beraberinde önemli kazanımları getirecektir.

YouTube video

Modüler hatlara sahip dolaplarınızı ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilirsiniz. Örneğin bir kısım insan kıyafetlerini asmayı tercih ederken diğer insanlar raflara katlamayı tercih eder. Dolabınızın iç tasarımında ne kadar raf, askı olacağına karar verebilirsiniz. Askılı yerlerde kapak olmamasını tercih edebilir açık tasarımlı olmasını isteyebilirsiniz.

Gardırop Modellerine Dair Nasıl Karar Vermeliyiz?

İlk olarak, gardırobunuzdan ne beklediğinizi ve hangi amaçla kullanacağınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Örneğin, sadece giysilerinizi mi depolamak istiyorsunuz, yoksa ayakkabılar, çantalar veya aksesuarlar gibi diğer eşyaları da içermesini mi istiyorsunuz? Gardırobunuzun fonksiyonu, sonraki karar aşamalarını etkileyecektir.

Gardırobunuzu nereye yerleştireceğinizi ve ne kadar alanınızın olduğunu ölçün. Bu, gardırop modeli seçiminde belirleyici bir faktördür. Eğer sınırlı bir alanınız varsa, köşe dolapları veya katlanabilir tasarımlar gibi yerden tasarruf sağlayan modelleri düşünebilirsiniz.

Ev dekorasyonunuza uygun bir gardırop modeli seçmek önemlidir. Modern, minimalist, vintage veya klasik tarzda bir gardırop arayışında olabilirsiniz. Gardırobunuzun odanın genel stilini tamamlamasına dikkat edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.