Ev Dekorasyon Blogu

Lake Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir?

0

Lake mutfak dolabı nasıl temizlenir? Lake mutfak dolapları her şeyden önce mutfaklara harika bir doku katar. Bu durumun doğal sonucu olarak mutfak dekorasyonu gündeme geldiği zaman lake mutfak dolapları her zaman favori konumda yer alır. Bu aşamada lake mutfak dolaplarının kullanım özelliklerine ve temizlenmesine dikkat etmek gerekiyor. Peki, lake mutfak dolabı nasıl temizlenir? İşte detaylar!

Son zamanların favori mutfak dolabı modelleri arasında yer alan lake mutfak dolapları ahşap kaplamadan üretilmiş olup, parlak cilalı bir yapıya sahiptir. Üzerlerindeki lake kaplama, yüzeyin korunmasına ve daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Ancak zamanla kir, yağ ve kir birikebilir ve mutfağınızın eski ve yıpranmış görünmesine neden olabilir. Mutfağınızın harika görünmesini sağlamak için lake dolaplarınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Lake mutfak dolaplarını temizlerken nazik bir temizleme yöntemi seçmeniz önemlidir. Çünkü bunlar kimyasallara ve aşındırıcılara karşı hassastır. Burada işinize yarayacak en önemli kural; bir temizlik ürününü dolaplarınızda kullanmadan önce her zaman göze çarpmayan bir alanda test etmektir. Bu, kaplamanın veya kabinin diğer parçalarının hasar görmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Böylece daha isabetli bir şekilde karar verebileceksiniz.

Lake Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir
Lake Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir

Lake mutfak dolapları en popüler mutfak dolabı tasarımlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu kadar sevilmesinin sebebi ise sizlere zarif ve klasik bir görünüm sağlamasıdır. Cila kaplamalar ayrıca ahşap yüzeyin korunmasına yardımcı olur.  Bununla birlikte, cila cilalarının çizilmeye eğilimli olduğunu ve ısıya ve neme maruz kalmanın cilanın soyulmasına neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Lake mutfak dolaplarını nasıl temizleyeceğiniz konusunda size özel oluşturduğumuz seçenekler aşağıdaki gibidir;

 • Dolaplarınızı temizlemeden önce tüm eşyalarınızı çıkarın
 • Mutlaka lake dolaplar için uygun olan deterjan ve ılık su kullanın
 • Temizlik sırasında dökülen bir şeyler olursa kurumadan hemen temizleyin
 • Dolapların tüm dış yüzeyini hafif nemli bir bez yardımıyla silmeye özen gösterin
 • İşlem tamamlandıktan sonra mutfak dolaplarınızı kurulamayı unutmayın!

Lake Mutfak Dolabı Temizlerken Dikkat Edilecekler

Lake mutfak dolabı nasıl temizlenir? Temizleme sırasına hafif bir deterjanla ılık su kullanın. Çünkü bu, kimyasallar veya sert aşındırıcılardan kaynaklanan hasarları önleyecektir. Çamaşır suyu veya amonyak temizleyiciler kullanmayın. Çünkü bunlar dolaplarınızdaki ahşap damarlara zarar verebilir. Burada hem deterjan tercihine hem de suyun sıcaklık değerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Lake Mutfak Dolabı Temizlerken Dikkat Edilecekler
Lake Mutfak Dolabı Temizlerken Dikkat Edilecekler

Lake mutfak dolapları birçok aile tarafından mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Lake mutfak dolabı, temizliğini ve bakımını kolaylaştıran çok pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Ancak, dolabın pürüzsüz yüzeyine zarar vermemek için lake mutfak dolabını doğru bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bu arada lake mutfak dolaplarını temizlerken aşağıdaki kriterlere dikkat etmenizi her zaman öneriyoruz;

 • Yumuşak bir bez kullanın
 • Lake mutfak dolabınızı yıkarken sadece yumuşak sabun veya deterjanın
 • Lake mutfak dolabınıza zarar vereceği için kağıt havlu veya sünger kullanmayın
 • Lake mutfak dolabınızdaki kiri silerken, yüzeyini çizmemek için nazikçe silmeye özen gösterin
 • Lake mutfak dolabınızı temizlemek için kesinlikle amonyak veya çamaşır suyu içeren bir temizlik maddesi kullanmayın
 • Temizleme işleminde yumuşak bir bez kullanın ve lake mutfak dolabınızdaki kiri silerken dairesel hareketler yapın

Zamanla dolaplarınızda toz ve kir birikmeye başlayabilir. Dolaplarınızın yeni ve temiz görünmesini istiyorsanız, onları nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi bilmeniz önemlidir. Bu aşamada lake mutfak dolaplarının kullanım özelliğine uygun bir şekilde temizleme işlemini yapıyor olmanız, sorunsuz bir temizleme yapmanızı mümkün kılacaktır.

Lake Mutfak Dolaplarının Temizlenmesine Dair İpuçları
Lake Mutfak Dolaplarının Temizlenmesine Dair İpuçları

Lake Mutfak Dolaplarının Temizlenmesine Dair İpuçları

Lake mutfak dolabı mutfağınız için ideal bir seçimdir. Temizlemesi ve bakımı kolaydır. Dilerseniz evin diğer odalarında da kullanabilirsiniz. Ancak dolap temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Piyasada farklı tipte lake mutfak dolapları vardır. Ancak hepsinin bazı ortak özellikleri vardır. Bu ürünler; dayanıklılık ve çizilmelere, neme ve kire karşı dayanıklılık konusunda iddialı olduklarında tercih edilmektedir. Ancak bu aşamada lake mutfakları temizlerken özen göstermeniz gerekir. Peki, lake mutfak dolabı nasıl temizlenir? İşte size özel oluşturduğumuz ayrıntılar!

Lake mutfak dolaplarını temizlerken yapmanız gereken ilk şey, kapı ve çekmecelerin birleşim yerlerine veya köşelerine yapışmış olabilecek kir ve tozları temizlemektir. Ilık suya batırılmış yumuşak bir bez ve biraz sabun veya deterjan kullanın ve kabinin cilasına zarar vermeyecek şekilde çok fazla ovalamadan nazikçe temizleyin. Gerekirse, kapak veya çekmecelerdeki lekeleri çıkarmak için yumuşak bir fırça veya sünger kullanın. Böylece yüzeyde yer alan kirleri pratik bir şekilde temizlemeyebilirsiniz.

Lake Mutfak Dolaplarının Temizlenmesi
Lake Mutfak Dolaplarının Temizlenmesi

Lake mutfak dolaplarını iyice temizledikten sonra, başka bir işleme geçmeden önce kuru bırakmaya mutlaka özen göstermeniz gerekiyor.  Çizilmelerini önlemek için çekmeceleri veya kapıları açarken bıçak veya çatal gibi keskin nesneler kullanmamaya çalışın. Ancak bu sayede lake mutfak dolaplarınızı istediğiniz özelliklere sahip bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu aşamada hem temizliğe hem de korumaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Lake mutfak dolapları mutfaklar için harika ürünlerdir. Ancak bu tarz ürünlerden istediğiniz etkiyi elde etmeniz temiz bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Burada lake mutfak dolaplarını düzenli bir şekilde temizlemenizin önemli olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Yılda ortalama 2 kez hatta kimi zaman 3 kez dolapların ayrıntılı bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Böylece Lake mutfak dolabı nasıl temizlenir? Sorusuna detaylarıyla yer verdik!

En Hızlı Lake Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir?

Mutfak dolabınızı temizlemeye başlamadan önce ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlamak önemlidir. Elma sirkesi, su, yumuşak bir bez, mikrofiber bez, bulaşık deterjanı ve ahşap yüzeyler için uygun bir temizlik spreyi gibi malzemeleri temin edin. Öncelikle dolap yüzeyini boşaltın. Tüm eşyaları çıkararak temizlik işini kolaylaştırın. Ardından dolap yüzeylerindeki büyük kalıntıları hafifçe silkeleyerek temizleyin.

Eğer dolap yüzeyinde lekeler veya yapışmış kirler varsa, bu lekeleri hedef alarak temizlemeye başlayın. Yumuşak bir bez veya mikrofiber bez yardımıyla ılık su ve bulaşık deterjanını karıştırarak lekeleri nazikçe ovalayın. Ardından temiz suyla bezinizi durulayarak lekeleri çıkartın.

Yağlı kalıntılar mutfak dolaplarında sıkça görülen sorunlardan biridir. Yağ lekelerini çıkarmak için suya biraz elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı yumuşak bir bezle dolap yüzeyine uygulayarak yağ lekelerini nazikçe silin. Elma sirkesi yağın çözülmesine yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.