Ev Dekorasyon Blogu

Klasik Mutfak Dekorasyonu

0

Klasik mutfak dekorasyonu görsellikten ziyade işlevselliğe daha çok odaklanan bir tasarımı ifade ediyor. Bu aşamada klasik mutfak dekorasyonu konusuna karar verip uygularken ayrıntılı bir araştırma yapmak gerekiyor. Mutfağı dekore ederken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Birincisi mutfağınızın boyutudur. Mutfağınızı dekore etmek için ne kadar alanınız var? Bu kadar alandan memnun musunuz? Bu sorulara yanıtlar verdikten sonra mutfak dekorasyonuna geçmelisiniz.

Bazı insanlar modern tarzlardan hoşlanırken bazıları da geleneksel tarzlardan hoşlanır. Diğerleri bu iki uç arasında bir şeyi tercih eder. Klasik mutfak dekorasyonu fikrini hayata geçirirken dikkat edilmesi gereken bir sonraki şey, odanın evinizde hangi işlevi yerine getireceğine karar vermektir. Aile üyelerinin yemek için bir araya geldiği bir yer olarak kullanılacaksa, herkesin yemek yerken birlikte oturup konuşabilmesi için odanın ortasına bir masa ve sandalyeler koymayı düşünebilirsiniz.

Klasik Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilecekler
Klasik Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilecekler

Oturma odanızın bir uzantısı olarak kullanılacaksa, belki de bir duvar boyunca bir kanepe veya iki kişilik bir koltuk veya hatta bir şömine koymak isteyebilirsiniz. Böylece aile bireylerinin rahatça bir araya gelebileceği başka bir yer olarak hizmet edebilir. Dikkate alınması gereken üçüncü şey, mutfağınızı sizin için dekore etmesi için başka birini işe almak isteyip istemediğiniz veya sıfırdan kendiniz yapmak isteyip istemediğinizdir.

 Her iki seçeneğin de artıları ve eksileri var, ancak dekorasyon konusunda çok az deneyiminiz varsa, o zaman başka birini tutmanızı tavsiye ederim çünkü muhtemelen mutfaklarda neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bileceklerdir. Mutfak alanınızın tasarımı ve dekorasyonu açısından yeni veya ilginç bir şey istiyorsanız, mermer veya ahşap tezgahlar yerine granit tezgahlara sahip olmayı da tercih edebilirsiniz. Böylece klasik mutfak dekorasyonu konusunda isabetli bir karar verebilirsiniz.

Klasik Mutfak Dekorasyonu
Klasik Mutfak Dekorasyonu

Klasik Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfağınız evinizin kalbidir. Yemeklerimizi hazırladığınız, içeceklerinizi hazırladığınız ve misafirlerinizi ağırladığınız yer burasıdır. Bu nedenle, mutfağınızı daha işlevsel ve davetkar hale getirecek şekilde dekore etmeniz önemlidir. Bir ev sahibi olarak, hayalinizdeki mutfağı inşa etmekten mevcut bir mutfağı yenilemeye kadar mutfağınız için büyük planlarınız olabilir. Bununla birlikte, ev geliştirme projelerine para harcamaya başlamadan önce, ihtiyaçlarınıza ve zevklerinize uygun mutfak tasarım stilini bildiğinizden emin olmalısınız.

Klasik mutfak dekorasyonu konusunu anlatırken; her şeyden önce, işlevsellik hakkında konuşalım! Konfordan ve şıklıktan ödün vermeden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ferah ve fonksiyonel bir mutfak yaratmak istiyorsanız o zaman tezgah, dolap ve döşeme malzemesi gibi renk ve malzeme seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Örneğin, aile odanızdaki yemek masasının bir uzantısı görevi gören büyük bir ada tezgahlı açık konseptli bir oturma odası istiyorsanız, duvarlarda ve zeminlerde krem veya beyaz gibi daha açık tonları kullanmayı düşünün. Bu renkler, alanın gerçekte olduğundan daha büyük görünmesini sağlar. Böylece mutfağınıza harika bir detay katmak konusunda önemli bir kazanıma sahip olursunuz.

Klasik Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilecekler
Klasik Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilecekler Nelerdir
İlginizi Çekebilir; Amerikan Mutfak Dekorasyonu

Mutfak, ailenin yemek paylaşmak, konuşmak ve bağlantı kurmak için bir araya geldiği bir yer olan evin kalbidir. Aile hayatındaki merkezi rolü göz önüne alındığında, mutfağınızı dekore etmenin bir ev sahibi olarak üstlenebileceğiniz en heyecan verici projelerden biri olmasına şaşmamalı. İster klasik bir kır mutfağı, ister modern bir kentsel alan yaratmak isteyin, hayalinizdeki mutfağı gerçeğe dönüştürmenin pek çok yolu vardır.

Klasik Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilecekler

Klasik mutfak dekorasyonu, mutfağınızı çekici ve benzersiz göstermenin yoludur. Bu sadece mutfağınızın nasıl göründüğü ile ilgili değil, aynı zamanda nasıl hissettirdiği ile de ilgilidir. Mutfağınızı dekore etmeden önce düşünmeniz gereken birçok şey vardır. Mutfak dekorasyonuna karar verirken; aşağıda sıraladığımız sorulara yanıtlar vermelisiniz;

  • Bütçeniz ne kadardır?
  • Ne kadar zamanınız var?
  • Ne tür bir tasarım istiyorsunuz?

Bu sorulara yanıtlar verdikten sonra artık klasik mutfak dekorasyonu konusundaki fikrinizi uygulayabilirsiniz.  Mutfağınızı yenilemeyi planlıyorsanız, dekore ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşünmenin zamanı geldi. Mutfak, herhangi bir evin en önemli bölümlerinden biridir ve her zaman onu olabildiğince güzel göstermeye çalışmalısınız. Bunun için yapabileceğiniz birçok şey var ama önce mutfağımızı dekore ederken nelere dikkat etmemiz gerektiğine bir göz atalım!

  • Renk uyumu
  • Mobilya seçimi
  • Depolama alanı
  • Aydınlatma sistemi

Renk uyumu her zaman üzerinde dikkatli bir şekilde durmanız gerekli olan bir konudur. Mutfak dekorasyonu evinizin çok önemli bir parçasıdır. Yemek hazırladığınız ve zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz yerdir. Bu nedenle kendinizi rahat ve rahat hissetmenizi sağlayacak şekilde dekore edilmelidir. Mobilya seçerken depolama alanı konusuna dikkat etmeniz, işlevsel bir dekorasyona imza atmanız anlamına gelir.

Klasik Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Klasik Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Mutfağınızın büyüklüğü, bunlardan birisidir. Mutfağınızın büyüklüğü, kullanacağınız dekorasyon türünü doğrudan etkiler. Küçük bir mutfağınız varsa sade duvar renkleri ve daha az mobilya parçası kullanabilirsiniz. Öte yandan, geniş bir mutfağınız varsa, mutfağı daha büyük göstermek için daha fazla renk ve mobilya parçası kullanabilirsiniz.

Renk uyumu mutfağınızı dekore ederken dikkate alınması gereken başka bir şeydir. Evinizdeki veya apartmanınızdaki diğer odalara uyması koşuluyla istediğiniz renk şemasını seçebilirsiniz. Ayrıca yan yana olan odalar arasında renk eşleştirmeyi de düşünebilirsiniz, böylece birisi evinizi ziyaret ettiğinde bir odadan diğerine açılan tüm bu kapılarda kaybolmadan veya kafası karışmadan kolayca yolunu bulabilir! Böylece klasik mutfak dekorasyonu konusunda isabetli bir karar verebilirsiniz.

Klasik Mutfak Dekorasyonunda Aksesuarlar

Klasik mutfaklarda porselen ve seramik tabaklar, zarif bir dokunuş sağlar. Antika bir görünüm elde etmek için çiçek desenli veya el yapımı seramik tabaklar tercih edebilirsiniz. Duvarlarda sergileyerek veya açık raflarda düzenleyerek bu tabakları görsel bir cazibe noktası haline getirebilirsiniz. Klasik tarzda mutfak dekorasyonu için pirinç veya bakır tencere setleri hem işlevsel hem de estetik açıdan harika bir seçenektir. Asma pot rafında veya tezgah üstünde sergileyerek mutfağınıza sıcak bir dokunuş ekleyebilirsiniz.

Kristal vazolar ve şamdanlar, mutfak masanızı veya ada tezgahınızı süslemek için mükemmel bir yoldur. Işıltılı ve zarif görünümleriyle klasik tarza sofistike bir dokunuş katarlar. Klasik mutfaklar doğal ahşap detaylarıyla tamamlanır. Rustik bir hava yaratmak için dekoratif ahşap kesme tahtalarını tezgah üstünde sergileyebilir veya duvara asabilirsiniz. Hem kullanışlı hem de dekoratif bir öğe olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.