Ev Dekorasyon Blogu

7 Geri Dönüşüm Fikirleri

0

7 geri dönüşüm fikirleri arasından size özel fırsatları öğrenmek istiyorsanız mutlaka yazdıklarımızı okumalısınız! Şuan ki yaşadığımız dünyada en önemli olan iki başlık geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik. Geri dönüşüm neyden oluşur, nedir? Kullandığımız pet şişe eski yırtık kıyafetler, poşetler, kapaklar…

Özellikle zor geri dönüşüm fikirleri söz konusu olduğu zaman; daha bir sürü sayabiliriz. Buradaki en önemli olanı kullanılan ürünleri başka bir alanda başka bir şekilde kullanmak! Bunları güzel örnekler ile ve tasarımlar ile örnek verecek olursak karşımıza farklı seçenekler çıkar.

İşte 7 geri dönüşüm tasarımı
İşte 7 geri dönüşüm tasarımı

İşte 7 geri dönüşüm fikirleri

Özellikle 7 geri dönüşüm fikirleri söz konusu olduğu zaman karşımıza yeni nesil çözümlerin çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu kapsamda işlevselliğiyle ön plana çıkan tasarımlardan da söz edebiliriz. Bu aşamada son zamanlarda öne çıkan 7 geri dönüşüm fikirleri aşağıda sıraladığımız seçeneklerden oluşmaktadır;

 • Kalemlik yapımı
 • Yeni pantolon ve çanta yapımı
 • Çocuk pelerini
 • T-shirt ile bez çanta
 • Battaniye
 • Kutu ile çizim odası
 • Bahçeye teker ile saksı

  7 Geri Dönüşüm Fikirleri
  7 Geri Dönüşüm Fikirleri

Kalemlik yapımı

Kalemlik yapımı için en başta en sevdiğim kalemlikler pet şişeler ile olan ilk başta pet şişeyi istediğimiz boyda kalemlere uygun kesiyoruz. Eğer elimizde boya varsa boyayıp kuruduktan sonra da yanlarını hafif ateş ile keskin kısmı yumuşatabiliriz. Ben kalemlik yapmayacağım o da güzel bir fikir. Saksıya ne dersin sıkıldın mı o kalemlikten saksı yapabilirsin. Geri dönüşüm tek bir alandan ibaret değil.

Diğer bir malzeme de tuvalet kâğıdı ile kalemlik. Tuvalet kâğıdı artığını sağlamlaştırmak içim kâğıt veya peçeteyi tutkal yardımı ile tuvalet kâğıdı rulosunu sağlamlaştırırız. Ben böyle değil daha doğal gibi olsun derseniz kürdanları yapıştırarak veya dışardaki dalları yapıştırarak daha doğal bir görünüm katabilirsiniz.

Pet bardaklar ile de yapabiliriz. Küçük gelirse 5 tane yan yana çiçek şekli olacak şekilde yapıştırmaya ne dersin. Daha sonra tutkal kâğıt ile sağlamlaştırıp boyarız ve 5 gözlü bir kalemliği kim istemez ki.

Yeni pantolon ve çanta yapımı

Elinde şuan 2 pantolonun var ve biri yırtık siyah ve mavi pantolonları düşünelim. Siyah pantolondan sıkıldın mavi sevdiğin pantolon da yırtıldı. Bu çok güzel bir fırsat gelişi güzel mavi pantolondan birkaç parça alırız. Bu parçaları siyah pantolona renk katması için kestik evet. Daha sonra siyah pantolondan belli yerleri kesiyoruz. Mavi parçaları o kesilen kısımlara uygun olacak şekilde dikiyoruz siyah açık kısma geri dikiyoruz. Dilediğin yerine dikebilirsin siyah pantolonun. Mesela arka cebi söküp mavi pantolonun arka cebini dikebilirsin. İşte yeni bir pantolon!

İşte 7 geri dönüşüm fikirleri
İşte 7 geri dönüşüm fikirleri

Tabi burada bitmiyor bu olay. Geri kalan harika parçalar ile bir çanta yapmaya ne dersin bende çok mantıklı hiçbir atık olmadan bir yeni pantolon ve bir çanta artık hiçbir kıyafeti geri dönüşüme atmana gerek yok. 7 geri dönüşüm fikirleri arasında çocuklar için pelerinler de ilk sıralarda yer almaktadır.

Çocuk pelerini

Çocuğunuz sizden pelerin istedi pek de almak istemiyoruz çünkü evde bir sürü eski kıyafet ve kumaş var e daha ne duruyoruz. Hepsini yarım daire kes rengârenk parçalar elde et daha ne olsun. Bunları bir kumaş üstüne dikerek tamamla. Burada hep çocuğunuza ilham hem de geri dönüşüm ile yeni bir ürün ortaya koymuş oluyorsun.

T-shirt ile bez çanta

Üstünüze yağ veya geçmeyen bir leke oldu ya da yırtıldı hiç endişelenme çok kolay şekilde çanta yapabiliriz. Kol kısımlarını kesiyoruz baş kısmını ve kolları iç kısma dikiyoruz. Küçük kesikler atıyoruz üstüne kollardan kalan ile çantayı omuza takmak için kol yapıp dikiyoruz. Hiç atık olmadan geri dönüşüm mümkün olmaz mı buyurun size örneği.

Battaniye

Elinizde bir sürü renkli kumaş varsa bunu kaçırmayın derim size. İlk önce kare kare her renkten en az iki tane olacak şeklide kesiyoruz. Bunları dikiyoruz tabi küçük bir açıklık bırakıyoruz bu açıklıktan da elyaf ile dolduracağız. Doldurduktan sonra ortadan birkaç sıka dikiş atalım ki yıkanınca elyaf kaymasın böyle 81 tane kare oluşturuyoruz. Bu kareleri dikiyoruz kare bir battaniye olmuş oluyor. Burada sadece dikiş makinesi ve elyaf ile yapabiliriz. Evde elyaf yok eski bir yastık ile doldurabilirsin.

İşte 7 geri dönüşüm fikirleri
İşte 7 geri dönüşüm fikirleri nelerdir

Kutu ile çizim odası

Çocuklarınız sürekli duvarları boyuyor ve her yıl boyamak zorundasınız. Artık buna çok kolay bir çözüm var çocuğunuz sığacağı bir kutuyu eve alıp boyaları içine koyuyoruz çocuğumuzu da içine koyarak ona çizim alanı oluşturuyoruz. Hiçbir şey yapmadan kutu ile geri dönüşüm yapıyoruz. 7 geri dönüşüm fikirleri gündeme geldiği zaman harika tasarımlardan rahatlıkla söz edebiliyoruz.

Bahçeye teker ile saksı

Eski araba lastiği evin arkasında veya depoda duruyor ise onu neden kullanmıyoruz ki. Tekeri istediğin bir renge boyamaya ne dersin örneğin sarıya boyadık kuruduktan sonra bahçenin tam orasına koyup içine toprak dolduruyoruz ve en sevdiğimiz çiçekleri ile dikerek bahçede çiçek alanı oluşturuyoruz.

Küçük bir örnek daha araba tekeri ile tahta alıp güzelce onu tekere monte edip üstünü kumaş ile kapladıktan sonra bahçede harika bir oturak da elde edebilirsin. Üstelik 7 geri dönüşüm fikirleri konusunda bir karar verecekseniz sizin için oluşturduğumuz fotoğraf galerisini de inceleyebilirsiniz!

Geri Dönüşüm Fikirlerinde Kullanılan Malzemeler

Plastik şişeler, geri dönüşüm projeleri için oldukça yaygın olarak kullanılan malzemelerdir. Onlardan çiçek saksıları, lambalar, kalemlikler ve hatta birbirine bağlanarak perde veya perdelik yapabilirsiniz. Ayrıca, plastik şişeleri kesip renkli şeritler halinde bir araya getirerek renkli çantalar veya elbiseler tasarlayabilirsiniz.

Eski karton kutular, yaratıcı projeler için harika bir temel malzemedir. Onlardan oyun evleri, çocuk oyuncağı arabalar, saklama kutuları ve hatta kitap rafları yapabilirsiniz. Karton kutuları boyayarak veya kağıtla kaplayarak istediğiniz tarzı yaratmak da mümkündür.

Eski gazete ve dergileri değerlendirerek ilginç ve estetik ürünler tasarlayabilirsiniz. Örneğin, gazete şeritlerini yapıştırarak şık bir vazo yapabilir veya dergi sayfalarını katlayarak origami tarzı dekoratif objeler oluşturabilirsiniz. Ayrıca, gazete veya dergi parçalarını kullanarak yaratıcı maske veya kostümler yapabilirsiniz.

Artık giymediğiniz kıyafetleri veya kumaş parçalarını değerlendirerek yeni ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin, eski kot pantolonları keserek şort veya etek yapabilirsiniz. Eski tişörtleri kesip yamalarla renklendirebilir veya dikiş becerileriniz varsa kumaş parçalarını bir araya getirerek yastık kılıfları veya battaniyeler tasarlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.