Ev Dekorasyon Blogu

Mutfak Dekorasyonu

0

Mutfak dekorasyonu her zaman popülerdir. Çünkü mutfak genellikle bir evin kalbidir. Özellikle bütçe konusunda endişelenmenize gerek yoksa mutfağınızı olabildiğince şık hale getirebilirsiniz.  Mutfak dekorasyonu konusunda bir karar alırken, hani modeli tercih edeceğinize ve hangi tarzı yansıtacağınıza önceden karar vermeniz gerekiyor.  Bu yazımızda 2023 mutfak dekorasyonu trendine ye verdik işte mutfağınızı şık bir şekilde dekore etmek istiyorsanız işinize çok yarayacak fikirler!

 • Country temasını mutfağınıza yansıtın
 • Modern dokunuşlarla mutfağınızı güzelleştirin
 • Klasik dekorasyonlarla mutfağınıza renk katın
 • Amerika mutfak dekorasyonuyla yepyeni bir tarz geliştirin

Mutfaklar bir evin en önemli yeridir. Çünkü burası zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz bir yerdir. Bu yüzden onu uygun şekilde dekore etmek çok önemlidir. Bir mutfak, aileniz ve arkadaşlarınızla dinlenmek ve eğlenmek için de harika bir yer olabilir. İçine giren herkese konfor, rahatlama, rahatlık ve eğlence sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

Özetle mutfak evin kalbidir, bu yüzden herkesin yemek hazırlamak veya sadece birlikte vakit geçirmek için oraya gelmenin keyfini çıkarabilmesi için onu güzel göstermeniz gerekir.

Country mutfak dekorasyonu

Yemek yapmayı ve yemek denemeyi seviyorsanız bu tema tam size göredir! Country teması, ahşap mobilyalar ve aksesuarlar ile mutfağınıza rustik bir hava kazandıracaktır. Bu temanın ana özelliği, döşeme, duvarlar, tavanlar ve hatta aydınlatma armatürleri dahil her şeyin basit olması gerektiğidir. Bu temada dağınıklık veya aşırı kalabalık olmamalıdır. Çünkü bu, sadeliğini bozar. Country mutfak dekorasyonu gündeme geldiği zaman mutfaklar için şık bir dokunuştan söz edebiliriz.

Mutfak Dekorasyonu
Mutfak Dekorasyonu

Country tarzı mutfaklar, her yaştan insan arasında oldukça popüler olan eski bir dünya cazibesine sahiptir. Bu tarzın modern bir görünümden ziyade 18. yüzyıla ait gibi görünmelerini sağlayan rustik bir hisleri vardır. Bu tarz bir görünümü evinize getirmenin en iyi yolu, mümkün olduğunca ahşap, fayans, tuğla ve taş gibi malzemeleri kullanmaktır. Ayrıca zeminde dana derisi kilimler, bakır borulardan yapılmış avizeler veya yukarıdan sarkan ahşap kirişler ile otantik bir kır havası yaratabilirsiniz.

Country mutfak dekorasyonu her şeyden önce rustik bir dokunuşa sahiptir. Mutfağınıza bu tarzı benimsediyseniz; mobilyalarınızda genellikle ahşap ve taş gibi doğal malzemeler kullanmalısınız. Bu tür bir mutfak hem konut hem de ticari amaçlar için kullanılabilir. Sade ve rahat bir yaşam sürmek isteyenler günlük aktiviteleri için tercih edebilirler. Bu da evlerinin daha doğal ve güzel görünmesini isteyenler tarafından kullanılabilir.

Bu tür bir mutfak hem konut hem de ticari amaçlar için kullanılabilir. Sade ve rahat bir yaşam sürmek isteyenler günlük aktiviteleri için tercih edebilirler. Bu da evlerinin daha doğal ve güzel görünmesini isteyenler tarafından kullanılabilir. Country mutfakların tarzı bir yerden bir yere değişir. Çünkü her bölgenin bu tarz mutfak tasarlama geleneği vardır. Sonuç olarak bu tarz mutfaklar yaşam alanlarına harika bir detay katmanın en mantıklı yoludur.

Modern mutfak dekorasyonu

Mutfağınızı daha modern hale getirmeyi planlıyorsanız, tam da ihtiyacınız olan şey budur! Bu dekorasyon tarzını uygulamak çok kolaydır. Çünkü tek yapmanız gereken buzdolabı ve ocak gibi bazı yeni cihazlar satın almak ve ardından bunları beyaz veya siyahın farklı tonlarında gelen dolaplar ve çekmeceler vb. gibi mobilyaları ayarlamaktır. Modern mutfak dekorasyonu gündeme geldiği zaman son teknolojik cihazlar da devreye girmektedir. Dolayısıyla bu tür bir dekorasyonun biraz maliyetli olabileceğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir; Klasik Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyon fikirleri zaman içinde ve insanların yaşam tarzları değiştikçe değişmiştir. Bu durum modern mutfak dekorasyonu için de geçerliliğini korumaktadır. Modern mutfaklar artık sadece yemek hazırlamak için bir yer değildir! Aynı zamanda birçoğu açık plan yaşam alanları olan aile ve arkadaşlar için bir buluşma yeridir. Kolay kullanım için tasarlanmış beyaz eşya ve çalışma yüzeyleri ile mutfaklar daha işlevsel ve pratik hale geldi. Dolayısıyla modern dokunuşlara sahip olan dekorasyonlar oldukça popüler oldu.

Country mutfak dekorasyonu
Country mutfak dekorasyonu

Klasik mutfak dekorasyonu

Klasik mutfak dekorasyonu sade bir şıklığın adresi konumunda yer alır. Mutfak tasarımı, mutfakta yapılan pişirme türünden etkilenir. Modern mutfaklar dekoratif olmaktan çok işlevsel olma eğilimindedir ve son yıllarda açık plan mutfaklar popüler hale gelmektedir. Geleneksel mutfaklar, açık ateşlerde veya odun ateşinde yemek pişiren geniş aileler için tasarlanmıştır. Dolayısıyla klasik mutfak dekorasyonu gündeme geldiği zaman daha çok işlevsellik ön plana çıkar.

Geleneksel kır mutfaklarında genellikle güveç veya güveç gibi uzun pişirme süresi gerektiren yiyecekleri pişirmek için gerekli olan doğal ışığın girmesine izin veren büyük pencereler bulunur. Klasik tarzdaki mutfaklarda daha çok ahşap mobilyalar tercih edilmektedir. Bu tür mobilyalar, özellikle soğuk mevsimlerde evinize sıcaklık ve konfor sağlayabildikleri için yaygın olarak kullanılır. Daha pahalı bir şey istiyorsanız, çam ağacı veya meşe ağacı gibi farklı çeşitlerde bulabilirsiniz. Ancak ucuz bir şey arıyorsanız da ahşap mobilyalardan bir şeyler bulabilirsiniz.

Amerikan mutfak dekorasyonu

Amerikan mutfağı, insanların aileleri ve arkadaşları ile yemek pişirmek, yemek yemek ve dinlenmek için bir araya geldikleri bir yerdir. Mutfağınızı yeniden şekillendirmeyi veya yenilemeyi planlıyorsanız, Amerikan mutfak dekorasyonu hakkında bazı önemli şeyleri bilmeniz gerekecektir. Bu aşamada Amerikan tarzında bir mutfak dekorasyonu uygulayacaksanız mutfağınızın ölçülerine dikkat etmelisiniz. Bir de bu tarz dekorasyonlarda mutlaka mobilya tercihlerinize ve renk uyumuna da dikkat etmek durumundasınız.

Renkli mutfak dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu yapmak istiyorsanız; duvarların ve mobilyaların rengine dikkat edilmelidir. Bu odada gerçekleştirilecek etkinliklerle uyumlu olmalıdır. Mutfak, tüm aile bireylerinin yemeklerini birlikte yemek için bir araya geldikleri yer olduğu için evinizin en önemli odalarından biridir. Bu nedenle, herkesin yemeklerini burada yemekten zevk alması için güzelce dekore ederseniz daha iyi olur. Burada renkli mutfak dekorasyonu konusunda bir karar verirken; etkili bir tema seçmeli sonrasında bu temaya uyun bir renk tercih etmelisiniz.

Mutfak dekorasyonunda dikkate almanız gereken ilk şey mutfağınızın temasıdır. Geleneksel bir görünüm istiyorsanız, birçok farklı seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin, mutfağınız için rustik bir görünüm istiyorsanız, mutfağınıza zarif bir görünüm vermek için ahşap mutfak eşyaları ve tabaklar gibi diğer öğelerin yanı sıra ahşap dolaplar ve çekmeceler eklemeniz gerekir. Mutfağınız için endüstriyel bir tarz istiyorsanız, ocak ve buzdolabı gibi paslanmaz çelik aletlerin yanı sıra daha modern görünmeleri için bazı cam pencere veya kapıları tercih edebilirsiniz.

Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır

Mutfak dekorasyonu konusunda bir karar alıysanız mutlaka ilk önce mutfağınızın genel özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Mutfak bir evin en önemli odalarından biridir. Aile hayatının merkezidir ve hem işlevsel hem de çekici olmasını sağlamak için dikkatli bir planlama gerektirir. Rahat ve davetkar bir atmosfer yaratmak için aydınlatma ve renk düzenlerinin yanı sıra depolama, düzen ve aletleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Mutfak dekorasyonu yaparken aşağıda sıraladığımı kriterlere dikkat etmelisiniz;

 • Renk uyumu
 • Aydınlatma
 • Kullanışlılık

Mutfağınızdaki her öğenin net bir şekilde görülebilmesini sağlamak için iyi bir aydınlatma şarttır. Aydınlatma anahtarı, günün farklı saatlerinde gerçekleşen farklı etkinlikler olduğunda lambaların parlaklığını kontrol etmenizi sağlar. Tezgah gibi yüzeylerde parlama yapmamaları için perdeli veya örtülü ışıklar kullanın. Mümkünse, yiyecek hazırlama veya temizlik işleri üzerinde çalışırken gözlerinizin kamaşmaması için onları göz hizasının üzerine yerleştirin. Sebze doğramak veya patates soymak gibi işler için dolap altı aydınlatmayı da düşünebilirsiniz.

Klasik mutfak dekorasyonu
Klasik mutfak dekorasyonu

Renkler, çeşitli alanları bölerek mutfağınızı daha işlevsel hale getirmeye yardımcı olabilir; örneğin, oda içinde ayrı bölgeler oluşturmak için duvarları farklı renklere boyayarak. Örneğin beyaz, çalışma yüzeylerinin arkasındaki duvarlar ve su sıçramasının muhtemel olduğu cihazlar için kullanılabilir. Kahverengi veya yeşil gibi daha koyu renkler uygun olabilir. Böylece mutfak dekorasyonu konusunda harika bir çizgiye sahip olabilirsiniz.

Farklı mutfak dekorasyon örnekleri

Mutfağınızı dekore etmenin birçok farklı yolu vardır. Retro, modern veya endüstriyel tarz gibi farklı stiller arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca vintage mobilyalarla daha geleneksel bir görünüm elde edebilir, hatta ahşap mobilya ve aksesuarlarla çiftlik evi görünümüne gidebilirsiniz. Farklı mutfak dekorasyon örnekleri söz konusu olduğu zaman retro ve vintage tarzı akla gelen en mantıklı çözüm olacaktır. Daha da rustik bir his için, bu tarz mutfakta dolaplar veya döşemeler için geri kazanılmış ahşabı kullanmayı düşünmenizde fayda vardır.

Bu arada klasik bir beyaz üzerine beyaz görünümün modası asla geçmeyecek unutmayın! Bu görünümü elde etmek için temiz hatlara ve basit donanıma sahip dolapları seçmelisiniz. Ardından, alanınıza zarif ama çağdaş bir his vermek için paslanmaz çelik aletler ve mermer tezgahlar gibi zıt vurgular eklemelisiniz. Bu aşamada toprak tonlarını tercih ederseniz, koyu zeminler ve doğal taş tezgahlarla iyi uyum sağlayan rustik bir görünüm için mat yüzeyli koyu dolaplar ve pirinç donanım eklemeyi düşünmelisiniz.

Farklı mutfak dekorasyon örnekleri
Farklı mutfak dekorasyon örnekleri

Lake mutfak dolabı nasıl temizlenir

Lake mutfak dolabı temizliği için yapmanız gereken ilk şey, yumuşak bir bezle dolabınızdaki tüm kiri temizlemektir. Bu işlemi aşağıda sıraladığımız gibi yapabilirsiniz;

 • Leke tamamen çıkana kadar hafifçe ovun
 • Lekeyi çıkarmakta zorlanıyorsanız, üzerine biraz su ve sabun katılmış bir sünger kullanın
 • Herhangi bir leke veya leke varsa, nemli bir bez ve yumuşak bir sabun kullanın ve alanı nazikçe ovun
 • Tüm lekeler çıktıktan sonra, fazla nemi kuru bir bez veya havluyla silin ve dolaplarınızı gece boyunca doğal olarak kurumaya bırakın

Bu yazımızda mutfak dekorasyonu konusuna ayrıntılarıyla yer verdik. Siz de size özel hazırladığımız mutfak dekorasyonu fotoğraf galerisinden tam da size göre modelleri inceleyebilirsiniz!

Mutfak Dekorasyonu İçin Aksesuar Tercihi

Mutfak aksesuarları seçerken öncelikle işlevselliği göz önünde bulundurmalısınız. Sık kullandığınız malzemeleri ve araçları düzenlemek için depolama çözümleri seçmek, mutfakta daha fazla alan yaratmanıza yardımcı olur. Sebze ve meyve kasaları, şık cam kavanozlar içinde baharatlar veya mutfak aletleri için duvara monte edilebilen raf sistemleri gibi pratik seçenekler düşünebilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunda aksesuarlar, renk ve tema uyumu sağlama konusunda büyük rol oynar. Mutfak tezgahınızdaki, dolaplarınızdaki veya duvarlarınızdaki renklere uyumlu aksesuarlar seçerek bütünlük hissi yaratabilirsiniz. Örneğin, beyaz bir mutfağınız varsa, turuncu veya yeşil gibi canlı renklerle kontrast oluşturarak enerjiyi artırabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonu, evinizi yansıtan kişisel dokunuşlarla zenginleştirilebilir. Sevdiğiniz bitki türlerini içeren saksılar, el yapımı seramik tabaklar veya aile fotoğraflarını sergilemek için duvar çerçeveleri gibi aksesuarlar, mutfağınıza kendinizi ait hissettirebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.