Ev Dekorasyon Blogu

Hastane Odası Süsleme Fikirleri

0

Hastane odası süsleme fikirleri özgün olduğu ölçüde harika bir görselliğe sahip olur. Bebek sahibi olmak insanların hayatlarında yaşayabileceği ender deneyimlerden bir tanesidir. Bu büyülü tecrübenin tadına varılabilmesi için insanlar çok heyecanlı olabiliyor. Hastane odası süsleme fikirleri konusunda bir karar verirken mutlaka özgün tasarımları dikkate almak durumundasınız.

Uzun bir süre beklendikten sonra bu özel ana kavuşulacağı zaman hem anne hem baba her şeyin en iyi halinde olmasını arzular. Onlar için çok değerli bir an olduğundan her şeyin eksik ve güzel olduğundan emin olmak istenir. Hastane odası süsleme fikirleri hakkındaki tercihleri değerlendirirken yeni nesil çözümleri sunan modelleri incelemenizde fayda vardır.

Kişilerin onlar için değerli görülen anları vardır ve bu anlarda insanlar kendilerini çok özel hissetmek ister. Hoş süslemeler ve iyi bir ambiyans bunu sağlamanın güzel bir yolu olacaktır. Hastane odası süslemeleri için özel süsler olmakla birlikte bu işle ilgilenen ve her şeyi organize eden yerler de bulunmaktadır.

Rengarenk ortamlar hem annenin hem de babanın sevdikleriyle heyecanlarını paylaşmalarına olanak tanır. Ayrıca ruh hallerine de olumlu etkileri olacaktır. Tüller, sevimle duvar kağıtları ve renkli balonlar en çok kullanılan süslemeler arasında yer alıyor. Süslemelerde çok fazla farklı tarzların olduğu da bilinmelidir. Bu noktada konseptin belirlenmesi ve buna göre seçim yapılması gerekmektedir.

Dünyaya gelecek bebeğin cinsiyeti de süslemelerin renklerini belirleme noktasında etkilidir. Kızlar için daha çok pembe ve benzeri renklerin tercih edilmesi yaygındır. Aynı şekilde doğacak bebek erkekse mavi ağırlıklı bir süsleme yapılmaktadır. İkiz bebeklerin söz konusu olduğu durumlarda setlerin birden fazla olması gerekebilmektedir.

Hastane Odası Süsleme Fikirleri
Hastane Odası Süsleme Fikirleri

Erkek Bebek Hastane Odası Süsleme

Hastane odasındaki kapı ve masa süsleme malzemelerin seçiminde bebeğin cinsiyeti ve konsept çok önemlidir. Kimi ebeveynler tek renk tercih ederken kimileri daha eğlenceli bir konsept isteyerek farklı renkleri birleştirebilmektedir. Seçilecek malzemelerin bebeğin cinsiyeti ve diğer pek çok şeyle uyumlu olması gerekmektedir. Bu şekilde hem anne ve baba hem de ziyarete gelenler olumlu hisler geliştirir. Erkek bebek hastane odası süsleme fikirleri konusunda bir karar verirken; ayrıntılı bir araştırma sürecini yakından takip etmelisiniz.

Hastane odası süslemelerinde kullanılan materyaller sadece doğum anlarında değil farklı hallerde de kullanılabilir. Sünnet ve doğum günü kutlamaları için de bu süsler tekrar ortaya çıkarabilir. Özel her tür etkinliğin daha özel ve güzel geçmesi için süslemelerin büyük bir etkisi olduğu bilinmelidir. Kullanılan ve etrafta uçuşan balonlar hoş bir ortam sunmaktadır. Süslemeler için kullanılan malzemeler genel anlamda şunlardır:

 • Anne ve bebek yatağı
 • Cibinlik
 • Çeşitli hatıralıklar
 • Kapı süsleri
 • İkramlıklar
 • Duvar süsleri
 • Balon ve çiçekler
 • Süs yastıkları
 • Anı defteri

Sevdiğiniz insanlarla sizin için en değerli şey olan çocuğunuzun doğumunu kutlayıp tebrikleri kabul edeceğiniz ortam önemlidir. Bu yeri daha da özel kılmak için bu tarz etkinlikler hatırlanacak bir anıdır. Son dönemlerde çok popüler olmuş olan organizasyonlar herkese hitap edebilmektedir. Bu aşamada kendi tarzınızı yansıtan tasarımları haya ta geçirmeniz gerekir.

Farklı fikirlerin olabildiği bu süslemeler gelenler için de hoş bir sürpriz yaratacaktır. Bundan yıllar sonra bile insanlar o zamanı hatırlayacaktır. Bu da hem siz hem de çocuğunuz için güzeldir. Her şey en iyi şekilde hazırlanmalıdır. Hastane odası süsleme fikirleri gündeme geldiği zaman harika tasarımlardan söz edebiliriz.

Kız Bebek Hastane Odası Süsleme

Yeni doğan bebekler yeni heyecanlar ve meraklar getirmektedir. Akrabalar, arkadaşlar ve daha pek çok kişi ailenin yeni üyesini görmek için hastaneye gelir. Hastane odaları süslenirken dikkat edilmesi gereken iki temel husus vardır. Burada süslemenin misafirlere mi yoksa anne bebeğe mi yönelik olduğudur. Misafirlere yönelik olan süslemelerde ikramlıklar daha ön planda olurken anne bebek için yapılan süslemelerde sürpriz unsurlar olacaktır. Kız bebek hastane odası süsleme fikirleri söz konusu olduğu zaman farklı renk seçeneklerinden söz edebiliyoruz.

Erkek Bebek Hastane Odası Süsleme
Erkek Bebek Hastane Odası Süsleme

Yaşanılan bu eşsiz deneyimi daha da özel kılmak için süslemelere gereken özen gösterilmelidir. Kız bebekler için daha çok pembe ve tonlarında süslemeler yaygındır. Sevimli prenses çıkartmaları da sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca tül ve saten kumaşlarla da hoş bir ortam oluşturulabilir. Farklılık isteyenler için annenin hamileliği boyunca çekmiş olduğu tatlı fotoğraflarla da süslemeler yapılabilir. Bu gelenler için de ilgi çekici olacaktır.

Zor süreçlerin sonunda ulaşılan bir mutluluk olarak çocukların gelişi hem stresli hem de keyifli bir etkinlik olacaktır. En minik aile üyesini en güzel şekilde karşılamak gerekiyor. Daha sonra çekilen fotoğrafları gördüğü zaman çocuk da ne kadar hevesle beklendiğini ve sevildiğini görür.

İnsanların hayatlarında önemli olarak gördükleri şeyleri kutlamaları çok doğal bir haklarıdır. Herkes bebeği için en güzelini ve özelini arzular. Süsleme setleri oldukça çeşitli olup anne baba kendi zevkleri ve arzuları doğrultusunda seçim yapabilir. Belli başlı renkler olsa da anne ve baba için rahatlatıcı olan renlerin tercih edilmesi de mümkündür. Hastane odası süsleme fikirleri tam da bu noktada yaşam alanlarına şık bir dokunuş etkisi katmak konusunda yeni nesil çözümlerin adresi konumda yer alıyor.

Hastane Odası Süsleme Nasıl Yapılır?

Hastane odası süsleme materyallerinin çok çeşitli olması dolayısıyla her zevk ve tarzda kişiye uygun örnekler bulmak mümkün olmaktadır. Balonlar hem eğlenceli olması hem de her yaştan kişiye hitap etmesi bakımından süslemelerde en çok karışımıza çıkan ürünlerdendir. Peki, hastane odası süsleme nasıl yapılır?

Normal balon ve uçak balonlar olarak ayrılmaktadır. Kapı ve duvarlara balon yapıştırmak mümkün olduğu gibi tavanı kaplayan uçan balonlar da görselliği destekleyecektir. Kapı ve duvar süslemelerinde uyumlu renlerin olduğu tül ve balonlar sıklıkla tercih edilmektedir. Anne yatağının etrafının da balonlarla doldurulması mümkündür. Bu şeklide anne kendini çok özel ve iyi hissedebilir.

Yaşanan zor süreçlerden sonra böyle tatlılıklar güçlüklerin üstesinden gelmeyi daha kolay kılacaktır. Süslemelerde dikkat edilecek bazı hususlar ise şunlardır:

 • Doğru mobilya seçimi
 • Duvarların boyası ve uyumlu renk tercihi
 • Aydınlatma durumu
 • Güvenlikle alakalı önlemler
 • Dönenceler
 • Bebeğin isminin baş harfi olan süsler

Girişten başlayan olumlu hava ve süsler herkese bir pozitiflik sağlayacaktır. Bu nedenle kapının dışı ve içi genellikle süslenen yerlerdendir. Odadaki masa ve sandalye gibi ürünlere tül geçirilmesi de dekorasyonu güçlendiren noktalardır.

Süslemelerde kişisel tercihlerin yeri büyüktür. Planlama yaparken bunlara da dikkat etmek gerekmektedir. Annenin hoşlandığı malzeme odanın genelinde daha fazla kullanılabilir. Mesela kimi daha çok sevimli balonları tercih ederken kimi de duvar süslerini ya da kurdeleleri sevebilir. Aynı şekilde hoşlanılmayan bir şey varsa onu süslemede kullanmamak gerekir. Süslemelerde odanın diğer detayları da unutulmamalıdır.

Kız Bebek Hastane Odası Süsleme
Kız Bebek Hastane Odası Süsleme

Hastane Odası Süsleme Fikirleri 8 Fikir!

Duvar süsleri ve çocuğun gelişine dair fotoğrafların yer alması hastane odalarının ilgi çekici ve güzel olmasında etkili olabilir. Ayrıca fotoğrafların bulunması sıcak aile ortamının da pekişmesine yardımcıdır. Kişisel tercihlere bağlı olarak farklılık gösteren çiçekler de hasta odasında olmazsa olmazlardandır. Gelen kişilerin de kendilerini daha huzurlu hissetmesini sağlar. Ayrıca hoş bir koku yayarlar.

Hastane odalarının süslenmesinde farklı etkenler sonuçta kendini gösterebilmektedir. Doğum sonrasında hasta odasını süslemek kültürümüzde önceden beri var olan bir uygulamadır. Zira hem anne hem de bebek zorlu süreçlerden geçtiği için böyle hoşluklar ruha iyi gelir. Hem bebeğin dünyaya gelişinin kutlanması hem de annenin artık doğum sürecini bitirdiğini göstermesi açısından önemlidir.

Hastanedeki bebek yataklarının süslenmesinde de farklı fikirler kendini gösterebilir. Sevimli tüller, kurdele ve balonlar etkinliğin yıldızının altını çizer. Burada en dikkat edilecek şey ise kullanılan malzemelerin kaliteli ve sağlığa herhangi bir zararı olmayan türden olmasıdır. Aynı zamanda şıklığa da bakılmalıdır. Hastane odası süsleme fikirleri farklı seçeneklerden oluşuyor.

Hastane Odası Süsleme Fikirleri 8 Fikir!
Hastane Odası Süsleme Fikirleri 8 Fikir!

Bebekle temas edecek herhangi bir nesne için azami dikkatin gösterilmesi önemlidir. Süsleme yaparken genel geçer süslerdense daha kişiselleştirilmiş olanlara yönelmek iyi olacaktır. Bu şekilde sizin içinize daha çok sinen bir tasarım da elde edilmiş olur. Renk seçimi ferah ve insana huzur verecek biçimde olmalıdır. Yumuşak tonlar dinlendirici bir etki yapacağı için tercih edilebilir. Hastane odası süsleme fikirleri konusunda 10 farklı ipucu aşağıdaki gibi sıralamaktadır;

 • Anne yatağını süsleyin
 • Bebek yatağı modellerini kullanın
 • Cibinlik ve diğer bebek ürünlerini duvara asın
 • İkramlıklarla birlikle hatıra hediyelikler hazırlayın
 • Bebek odası kapı süslerini kullanarak süslemeler yapın
 • Anı defteri oluşturarak doğum gününü unutulmaz kılın
 • Duvar süslerini kullanarak duvarda estetik bir görsellik oluşturun
 • Balonlar, takı ve süs yastıklarını kullanarak dekorasyon oluşturun

Hastane odası süsleme fikirleri hakkında bir karar verirken kendi tarzınızı tam olarak yansıtmaya dikkat etmelisiniz.

Hastane Odası Süsleme Konusunda Pratik Fikirler

Hastane odasının duvarlarına sevdiklerinizle çekilmiş fotoğraflar yerleştirerek pozitif enerji getirebilirsiniz. Rahatlamak ve moral bulmak için harika bir yol! Duvarları renkli ve canlı çıkartmalarla süsleyerek odanın atmosferini anında değiştirebilirsiniz. Çocuksu ve neşeli desenler, enerjinizi yükseltebilir.

Kendi sanatsal yaratıcılığınızı kullanarak küçük tablolar veya desenler yapabilir ve odanızın duvarlarını süsleyebilirsiniz. Bu hem kişisel hem de terapötik olabilir. Hastane yatağınızı rengarenk yastık ve battaniyelerle doldurarak daha sıcak ve davetkar bir görünüm elde edebilirsiniz.

Odanıza canlı bitkiler veya yapay çiçekler ekleyerek doğanın güzelliklerini içeri taşıyabilirsiniz. Bitkilerin ve çiçeklerin huzur verici etkisi vardır. Sevdiğiniz kitaplar, dergiler, günlükler veya hobi malzemeleri gibi kişisel eşyalarınızı yanınıza alarak odanızı kendinize ait bir mekana dönüştürebilirsiniz.

Yumuşak ışıklandırma ile odanıza sıcak bir atmosfer katabilirsiniz. Mumlar, minik lambalar veya renkli ışıklar kullanarak hoş bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Tablet veya dizüstü bilgisayar kullanarak hoş müzikler dinleyebilir, rahatlatıcı videolar izleyebilir veya dijital resim projelerine dahil olabilirsiniz.

Renkli kartonlar veya kağıtlar kullanarak kendinize motive edici ve destekleyici mesajlar yazabilir, bu mesajları odanızın farklı köşelerine asabilirsiniz. Rahatlatıcı kokulu mumlar, esansiyel yağlar veya hafif masaj aletleri gibi duyusal uyarıcılar kullanarak rahatlamayı artırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.