Ev Dekorasyon Blogu

Maket Ev Modelleri

0

Maket ev modelleri 2023 trendleri arasında yer alıyor! Maket evler hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından eğlenceli saatler geçirmelerini sağlayan aktivitelerden bir tanesidir. Maket yapmak hayal gücünün ve el yeteneklerinin gelişmesini sağlamaktadır. Maketler hobi olarak yapılabileceği gibi aynı zamanda konut satışlarında minyatür konutlar tasarlanmaktadır. Minyatür konut maketleri sayesinde evlerin iç ve dış tasarımının nasıl olacağının görüntüsü sunulmaktadır.

Konut paketleri mimarlar tarafından çizilen konut planları üzerinden hazırlanmaktadır. Maket ev modelleri hazırlamak için mimar ya da mühendis olmanız gerekmemektedir. Maketlere dair merak taşıyorsanız evinizde kolaylıkla maket ev modelleri oluşturabilmeniz mümkündür. Maket ev modelleri çeşitli materyallerle gerçekleştirilebilmektedir. Ahşap, plastik, kâğıt, karton ve seramik benzeri malzemelerle maket ev modelleri oluşturabilirsiniz.

Maket ev modellerini dilerseniz hazır kitler üzerinde yapabilirsiniz. Dilerseniz ise hayal gücünüzü serbest bıraktıktan sonra hayalinizdeki evin planını çizerek yapabilirsiniz. Hayal gücünüz yardımıyla kendi tasarımcı ruhunuzu ortaya koyduğunuz maket evleri evinizin en güzel köşesinde gururla sergileyebilirsiniz.

 • Maket ev modellerini renksiz kullanabileceğiniz gibi uygun boyalarla dilediğiniz renklere boyayabilirsiniz.
 • Emek verdiğiniz maket ev modellerini salonunuzda dekorasyon aksesuarı olarak kullanabilirsiniz.
 • Maket ev modellerini el becerilerinizi geliştirerek maddi gelir sağlayabileceğiniz bir iş modeli oluşturabilirsiniz.
 • Ev modellerini yaparken çocuğunuzla bir aktivite oluşturabilir keyifli anlar geçirme şansı elde edebilirsiniz.
 • Maket yapımı hobisine başlamak istiyorsanız ilk etapta en kolay modellerle başlamanız tavsiye edilmektedir.
 • Piyasada birbirinden farklı zorluklara ve modellere sahip maket evler vardır. Seviyenizi uygun modeller arasından dilediğinizi seçerek yeni bir hobiye adım atabilirsiniz.

  Maket Ev Modelleri
  Maket Ev Modelleri

Maket ev modelleri yaşam alanlarına harika bir etkiye sahip olduğunu ifade edebiliriz. Burada projenizin ölçülerine de dikkat ediyor olmanız gerekiyor. Bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayabilecek bir şekilde harika bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Maket ev projeleri ölçüleri

Maket ev modelleri binlerce farklı modellere ve ebatlara sahiptir. Hazır ev maketlerinden almak isterseniz bazı modeller büyük ebatlı olabilirken bazıları ise daha küçük boyutlara sahip olabilmektedir. Maket ev yapmak için atılması gereken ilk adım yapacağınız maketin proje ölçüleridir.

 • Ortalama ebatlara sahip maket ev proje ölçüleri şu şekildedir: 14.6×10.5×10 cm.
 • Daha büyük ebattaki maket ev proje ölçüleri ise şu ölçülerdedir: Genişliği 70 cm, yüksekliği 90 cm ve derinliği 25 cm.
 • Maket ev projelerini hangi amaçlarla kullanacağınıza yönelik uygun ölçülerde tercihte bulunmalısınız.
 • Dekorasyon amaçlı maket ev projeleri yapacaksanız daha küçük boyutlarda maketlerden yana tercihte bulunabilirsiniz.
 • Büyük ebatlı bir maket tercihinde bulunmak istiyorsanız açık modelli ev maketlerinden yana tercihte bulunabilirsiniz.
 • Maket ev projeleri ölçüleri çok küçük ebatlardan çok büyük ebatlara kadar size en uygun projeyi seçebilirsiniz.

Maket evi eğer hazır satın alacaksanız hangi materyallerden yapıldığına ve hangi ölçülere sahip olduğuna dikkat etmelisiniz. Küçük olduğunu düşünerek aldığınız bir maket çok büyük gelebilir ve neticesinde yapımında problemler yaşayabilirsiniz. Büyük bir maket beklerken küçük bir maket gelirse hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Maket ev modelleri konusunda isabetli bir karar vermek için kendi tasarım gücünüzü de dikkate alıyor olmanız gerekir.

Maket ev üzerinde çalışmak istiyorsanız dilerseniz karton ya da mukavvadan ölçülerini tamamen sizin belirlediğiniz tasarımlar yapabilirsiniz. Ev maketinizin ne kadar büyüklükte olmasını istiyorsanız planlayarak ve ölçümler yaparak hayalinizdeki evi oluşturabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken şey maketi oluşturmaya başlamadan önce planınızı özenli bir şekilde tasarlamaktır. Maket ev modelleri konusunda karar verirken, farklı ev çizimlerini göz önünde bulundurmalısınız.

Ahşap maket ev çizimleri

Maket evlerde ağırlıklı olarak ahşap materyaller kullanılmaktadır. Ahşap ev maketleri ağırlıklı olarak mdf malzemeden yapılmaktadır. Ahşap maket evleri belirli noktalarda parçaları birleştirerek kolaylıkla monte edebilirsiniz. Her maket modelinde ölçüler değişmektedir. Her maket farklı özelliklere sahiptir ve bazı maketlerde ev içini de dizayn edebilirsiniz.

Maket Ev Modelleri
2023 Maket Ev Modelleri

Ahşap özellikli maket evler tek katlı olarak tasarlanabileceği gibi çift katlı modellere de sahip olabilmektedir. Ahşap maket ev projeleri diğer maket evlere göre daha zor yapılabilmektedir. Bu sebeple maket ev yapımına yeni başlayacaksanız ilk modellerinizin daha farklı materyallerde olmasını tercih edebilirsiniz.

 • Yaptığınız ahşap maket evleri renklendirerek daha gerçekçi maket evlere sahip olabilirsiniz.
 • Ahşap maket evleri monteli şekilde satın alabileceğiniz gibi parçalar halinde almanız kendinizi geliştirmeniz adına daha tercih edilebilir olacaktır.
 • Ahşap maket evler işin ahşap mdf parçalar, testere, tutkal ve yapıştırıcıya ihtiyacınız vardır.
 • Maket ev modelleri arasında göze çarpan ve en dekoratif olan modeller ahşap özelliklere sahip olanlardır.
 • Montelenmesini yaptığınız ahşap maket evlerde ahşap özellikli minyatür eşyalar yerleştirebilir ve daha gerçekçi bir maket elde edebilirsiniz.
 • Ahşap maket ev projeleri ne kadar çok detaya ve büyük ebatta olursa fiyatı da o kadar çok yükselmektedir.

Maket ev modelleri farklı malzemelerin kullanıldığı tasarımlardan oluştuğu için her zaman popüler bir konumda yer almayı başarıyor! Tam da bu noktada Maket ev modellerinin görsellik konusunda da harika bir etkiye sahip olduğunu biliyoruz.

Mukavvadan maket ev yapımı

Maket ev yapmak istiyor ama daha ekonomik alternatifler seçmek istiyorsanız sizin için en doğru seçeneklerden bir tanesi mukavvadır. İlk etapta mukavvadan maket ev yapmak ne kadar zor gelse de birkaç detaya dikkat ederek kolay bir şekilde maket evinizi tasarlayabilirsiniz. Maket ev planınızı doğru bir şekilde yaptığınız ve plana göre ilerlediğiniz taktirde maketinizi kısa sürede monte edebilirsiniz. 

 • Mukavvadan maket ev yapacaksanız mukavva yanında ekstra birkaç malzemeye daha ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Malzemeler: Büyük ebatlarda tek parça mukavva, tutkal, cetvel, çizim yapabileceğiniz bir tahta, maket bıçağı, kurşun bir kalem ve karton.
 • Öncelikle maketinizin inşasına başlamadan önce planınızı ve projenizi hazırlamalısınız.
 • Projenizi kâğıda çizip kontrol ettikten sonra gerçek ölçüleriyle mukavvanızın üzerine taşıyabilirsiniz.
 • Maket evinizi hayata geçirirken atlamamanız gereken detaylar kapı ve pencerelerdir.
 • Maket evinize eklemek istediğiniz detayları kesim öncesinde eklemelisiniz.
 • Kapı ve pencere boşluklarını mukavvadan ayırdıysanız cetvel yardımıyla mukavvada çizdiğiniz yerlerden kesmeye başlayabilirsiniz.
 • Evinizin parçalarını tutkal yardımıyla birleştirdikten sonra çatıyı da ekleyebilirsiniz.
 • Evinizi bir parça mukavva üzerine sabitledikten sonra en eğlenceli etaba geçebilirsiniz.
 • Maket eviniz mukavvadan oluştuğu için kartonla kaplamanız gerekecektir.
 • Duvarları ve çatıyı kapladıktan sonra maket evi güzelleştirmek için istediğiniz renklerde boyamalısınız.
 • Küçük parçalara kestiğiniz mukavvalarla kiremit görüntüsü verebilirsiniz.
 • Kapı ve pencereleri de boyayarak maketinizi tamamlayabilirsiniz.
 • Kapı ve pencereleri özelleştirmek için renkli karton veya elişi kağıtlarıyla doku verebilirsiniz.

  Maket Ev Modelleri
  Maket Ev Modelleri 2023

Maket ev modelleri hem renk hem malzeme hem de tarz tercihlerine dikkat etmenin şart olduğu modeller olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Böylece tam olarak beklediğiniz etkiye sahip bir şekilde tasarımların varlığından rahatlıkla söz edebiliyoruz. Özellikle maket ev modellerini tercih ederken; mutlaka estetik görselliğe dikkat ediyor olmanız gerekiyor.

10 maket ev modelleri

Maket evler hem dekoratif hem de iş amacıyla yapılan objelerdendir. Son zamanlarda yeni hobi arayışında olan kişiler tarafından tercih edilen maket evler neredeyse gerçek görüntüleriyle öne çıkmaktadır. Maket evler çeşitli materyallerle yapılabilmektedir ve son derece dekoratif görüntülere sahiptir. Maket ev modellerini çocuklarınızla birlikte yaparak güzel zamanlar geçirebilir ve çocuğunuzun el becerisinin gelişmesine yardım edebilirsiniz.

Maket ev modellerini ilk etapta zor olduğunu düşünebilirsiniz fakat elinizde düzenli ve doğru hazırlanmış bir plan varsa kolaylıkla yapabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız yazımızda en güzel görünüşlere sahip maket ev modellerine yer verdik. İşte Maket ev modelleri;

 • İşte en güzel görünüşlere sahip ev dekorasyonunuzda rahatlıkla kullanabileceğiniz maket ev modelleri!

Maket evlerinizi her evde bulunan atık malzemelerden yapabilirsiniz. Karton kutu, plastik ve tahta gibi nerdeyse her evde bulunan materyallerle ekonomik maket evler yapabilirsiniz. Dondurma çubuklarından çitler yaptığınız çiftlik evi maket ev modelleri arasında yer almaktadır.

En popüler maket ev modelleri gerçek evlerden ilham alınarak yapılan evlerdir. Gerçekçi maket ev modelleri görüntüsü en güzel maket ev modelleri arasında yer almaktadır.

Maket Ev Modelleri
Maket Ev Modelleri Trendi

Maket ev modelleri arasında göz önüne çıkan bir diğer modelde küçük kulübe tarzı evlerdir. Küçük kulübeye benzeyen maket evlere bahçe ekleyerek şirin bir görüntü elde edebilirsiniz. Maket ev modelleri arasında bir diğer popüler modelde köy evleridir. Çocukluğunuzun geçtiği bir köy evi varsa o evin minyatürünü yaparak evinizin en güzel köşesinde saklayabilirsiniz.

Bütün bu bilgiler ışığında Maket ev modellerinin harika bir etkiye sahip olan tasarımlar olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu aşamada siz de fotoğraf galerimizde yer alan modeller arasından tam da size uygun olacak olan tasarımları inceleyebilirsiniz!

Maket Ev Modelleri İçin Pratik Öneriler

Minimalizm, son yıllarda popüler bir ev dekorasyon trendi haline geldi ve pratik bir yaşam tarzını yansıtıyor. Fazla eşya yerine işlevsel ve özenle seçilmiş parçalar kullanarak ferah ve sade bir atmosfer yaratabilirsiniz. Evdeki alanınızı en iyi şekilde kullanmak için çok amaçlı mobilyalara yönelebilirsiniz. Katlanabilir masalar, depolama alanı olan yataklar ve duvar üniteleri gibi parçalar, hem şık görünür hem de işlevselliği artırır.

Ev modelleri için en etkili ve ücretsiz “aksesuarlardan” biri doğal ışıktır. Perdeleri hafif ve şeffaf seçerek odalarınıza daha fazla ışık girmesini sağlayabilirsiniz. Duvar renkleri ve desenleri evinizin genel atmosferini belirlemede büyük rol oynar. Pastel tonlar ve nötr renkler genellikle ferah bir görünüm sağlar. Ayrıca duvar kağıtları veya dekoratif duvar panelleri ile odalara farklı bir dokunuş katabilirsiniz.

Aynalar, mekanı daha geniş ve aydınlık gösteren harika dekorasyon araçlarıdır. Odalarınıza stratejik bir şekilde yerleştirerek hem estetik hem de işlevsel bir etki yaratabilirsiniz. Bitkiler ve çiçekler, evinizde doğal bir enerji ve renk katmanın harika bir yoludur. Hem iç mekan bitkileri hem de vazolarda yer alan taze çiçekler, evinizdeki atmosferi canlandırabilir.

Evinizde düzeni sağlamak için pratik depolama çözümleri kullanabilirsiniz. Açık raflar, depolama kutuları ve gömme dolaplar, eşyalarınızı düzenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.