Ev Dekorasyon Blogu

Küçük Mutfak

0

Küçük mutfak, diğer mutfakların çoğundan daha küçük bir alana sahip bir mutfaktır. Küçük mutfaklar genellikle apartmanlar gibi alanın sınırlı olduğu evlerde bulunur. Ancak küçük mutfak kavramı, büyük evlerde yaşayan ve ihtiyaçlarına göre daha verimli bir mutfak tasarlamak isteyenler için de geçerlidir. Küçük bir mutfak tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken birçok şey vardır. En önemlisi, elbette, kullanılabilir alandır. Küçük bir mutfak oluşturmak için kullanılabilecek birçok farklı alan türü vardır. Örneğin mevcut dolapların üstüne veya tezgahların üstüne tasarlanmış mutfaklar bulunmaktadır.

Küçük mutfaklar, her tür aşçıya ve her tür pişirme tarzına uyacak şekilde uyarlanabilir. Bu tarz mutfaklar; insanlar işlevsellikten ödün vermeden paradan tasarruf etmenin ve dağınıklığı azaltmanın yollarını aradıkça, son yıllarda giderek daha popüler hale geldiler. Küçük bir mutfak, 46 metrekareden daha az alana sahip herhangi bir odayı ifade eder. Bu, yalnızca yiyecek hazırlamak veya yiyecek depolamak için kullanılmasalar bile hem mutfakları hem de kileri içerebilir.

Küçük mutfak tasarımları için mutfağın ortasına bir kahvaltı alanı veya ada eklemenin yanı sıra lavabonun altı veya üstü gibi yerlere daha fazla depolama alanı eklemek gibi başka seçenekler de vardır. Bir apartman dairesinde yaşayan çoğu insan, kendilerini mutfak için sınırlı alana sahip buluyor. Bu, küçük mutfağınızın harika görünmesini ve iyi çalışmasını sağlayamayacağınız anlamına gelmez! Böyle durumlarda harika tasarımlara imza atarak; tam da aradığınız bir ortam oluşturabilirsiniz. Küçül mutfak modelleri konusunda kapsamlı bir araştırma yapmak; farklı seçeneklerin karşımıza çıkmasını mümkün kılacaktır.

Küçük Mutfak
Küçük Mutfak

Küçük Mutfak Modelleri

Küçük bir mutfak, boyutu sınırlı bir mutfak alanıdır. Evinizde başka bir amaç için dönüştürülmüş bir oda olabilir. Ayrıca günlük yemek pişirmek için ihtiyacınız olan tüm cihaz ve ekipmanları sığdırmak için yeterli alana sahip olmayan yeni bir kurulum olabilir. Küçük mutfak, yemekleri düzgün bir şekilde pişirmek ve hazırlamak için gereken öğelerin miktarı için çok küçük olan herhangi bir alandır. Bu noktada aşağıdaki tasarımlar; daha ferah mutfakları oluşturmanızı mümkün kılar;

 • Kiler veya gömme dolap olmayan bir mutfak tarzı mutfak
 • Küçük depolama alanı olan bir mutfak tarzı mutfak tasarlamak
 • Yemek odası veya oturma odasının bir mutfağa dönüştürülmesi
 • İki ünite yerine sadece bir fırın ya da ocak ünitesi olan bir mutfak tarzı mutfak
 • Bir yanda lavabo ve lavabo, diğer yanda tezgah bulunan mutfak tarzı mutfak düzeni oluşturmak

Elbette ki küçük bir mutfak için işlevini iyi hale getirmenin birçok yolu vardır. Unutmamak gerekir ki daha küçük bir alan, daha büyük bir alana göre daha az ekipman gerektirir. Ancak aynı zamanda yemek pişirdikten veya pişirdikten sonra temizlemeyi de kolaylaştırır.

Küçük mutfak tasarımları, daha az yer israfı olduğu için büyük olanlardan daha işlevsel olma eğilimindedir. Dolap alanınız sınırlıysa, bazı eşyaları dolapların üstündeki sepetlerde veya lavabonun üzerindeki açık raflarda saklamayı deneyebilirsiniz. Bu, aşağıdaki depolama alanını boşaltacaktır.

Her gün mutfağınızda ne kadar zaman harcadığınızı da düşünecek olursanız; mutfağın ne kadar olduğunu daha iyi anlarsınız. Mesela çoğu gün evde kalıyorsanız ve arkadaşlarınız ve aileniz için özenle hazırlanmış yemekler pişirmeyi seviyorsanız, mutfağınızın işlevsel olmasına dikkat etmelisiniz.

Küçük Mutfak Modelleri
Küçük Mutfak Modelleri

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfağınızın kendinizi rahat hissetmek istediğiniz bir yer olduğunu asla unutmayın! Bu nedenle, ev gibi ve davetkar bir alan atmosferi oluşturmaya çalışın. Her şeyden önce, odanın renk düzenine dikkat edin. Duvarlarınız ve mobilyalarınız için çok koyu ya da çok parlak tonlar seçmeyin. Çünkü bu görüşünüzü rahatsız edebilir ve genel olarak çok iyi görünmez. Tek renkli renk şemalarını seviyorsanız, açık renkli duvarlar, tezgahlar, dolaplar ve döşeme malzemeleri seçmelisiniz.

Küçük mutfak dekorasyonlarında pencerelerden gelen doğal ışığı yansıtabilmeleri ve mutfağınızı günün veya gecenin herhangi bir saatinde daha parlak hale getirebilmeleri için zeminde açık renkli karolar kullanmaya özen göstermelisiniz. Daha koyu zeminleri tercih ediyorsanız, bunları yalnızca odanın çevresine yerleştirebilirsiniz. Bu aşamada renk uyumuna da dikkat etmek durumundasınız.

Evinizde büyük bir mutfak adası veya yarımada şeklinde bir alanınız varsa, etrafına tabure veya sandalye gibi rahat oturma alanları ekleyerek çevresine davetkar bir alan oluşturmanız daha kolay olacaktır. Dilerseniz mum veya saksı gibi dekoratif aksesuarları da evinizin bu alanına biraz çekicilik katmak için koyabilirsiniz. Böylece küçük mutfak dekorasyonu konusunda iddialı bir adım atabilirsiniz.

Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Özellikle küçük mutfakların dekorasyonu zordur. İnsanlar kendilerini sıkışık ve kalabalık hissedebilirler ama öyle olmak zorunda değiller! Aşağıda sizin için hazırladığımız seçenekler küçük mutfak alanlarında harika bir ambiyans oluşturmanızı mümkün kılar.

 • Köşe dolapları ve çekmeceleri kullanarak depolama alanını maksimuma çıkarın
 • Gerektiğinde ekstra oturma alanı eklemek için derin bir ada veya yarımada kullanın
 • Mümkünse bir tavan aydınlatma armatürü kurarak mutfağınızın ortamını aydınlatın
 • Tezgahta tüm cihazlarınız için yeterli yer yoksa, mutfağınıza açık raflar eklemeyi düşünün

Küçük mutfaklar birçok ev sahibi için bir meydan okumadır. Küçük bir mutfağa sahip olmak harika olsa da küçük alanınızı rahat ve davetkar hissettirecek doğru mobilya ve aksesuarları bulmak zor olabilir. Burada tam olarak mutfağınızla uyumlu bir tasarımı tercih etmeniz harika bir ambiyansı oluşturmanızı da mümkün kılacaktır.

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri
Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Küçük mutfağınızı dekore etmenin birçok yolu vardır. Yüksek tavanlı ve çatı pencereli açık bir konsept tasarımı tercih edebilir veya cam kapaklı ve çekmeceli dolapları içeren geleneksel bir tarza gidebilirsiniz. Küçük mutfaklar, genellikle yer sıkıntısı çektikleri için dekore edilmesi zor olabilir. Ancak bu, küçük mutfağınızın güzel görünmesini sağlayamayacağınız anlamına gelmez.

Aslında, küçük bir mutfağı harika görünen bir odaya dönüştürmenin ve aynı zamanda daha işlevsel hale getirmenin birçok yolu var. Küçük mutfaklar birçok ev sahibinin baş belası olabilir. Sınırlı alan, işlevsel bir mutfak yaratmayı zorlaştırabilir. Ancak dikkatli bir planlama ve doğru araçlarla işinize yarayacak küçük bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Küçük Mutfakların Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Mutfağınız için hangi stili seçerseniz seçin, küçük mutfağınızı dekore ederken aklınızda bulundurmanız gereken bazı pek çok farklı kriter vardır. Aşağıda yer alan kriterlere dikkat edecek olursanız; küçük mutfak tasarımları konusunda harika bir performansa imza atabilirsiniz;

 • Bol aydınlatma kullanın
 • Doğal ışığı yansıtan boya renkleri ekleyin
 • Dekorunuzun geri kalanına uyan cihazları seçin

Küçük mutfak dekorasyonu konusunda önemli kazanımlar elde etmeyi istiyorsanız; mevcut tüm alanı akıllıca kullanmalısınız. Bazı eşyaları saklamak için gün içinde birden çok kez kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle bunları uygun alanlarda tutmak mantıklıdır.

Bir eşyayı kilerinize veya dolabınıza yerleştiremiyorsanız, kolayca sığabileceği başka bir yer aramanız gerekebilir. Buzdolabınızın üstünde yeterince yeriniz varsa, bu alanı blender veya mutfak robotu gibi daha büyük cihazları saklamak için kullanabilirsiniz. Böylece yerden de kazanırsınız.

Küçük mutfak dekorasyonunda yapmanız gereken ilk şey, küçük mutfağınız için doğru renk şemasını seçmektir. Açık renkler ve pasteller, olduklarından daha büyük göründükleri için küçük alanlarda iyi çalışır. Koyu renkler odayı daha küçük hissettirir. Bu nedenle mümkünse beyaz, sarı ve yeşil gibi açık renkleri tercih etmelisiniz.

Mutfağınıza biraz hareket eklemek istiyorsanız, kırmızı veya mavi gibi daha koyu tonları kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu renkler mutfağınızı gerçekte daha büyük gösterebilir. Bu aşamada daha ferah bir küçük mutfak tasarımı istiyorsanız; açık tonları da deneyebilirsiniz. Özellikle beyaz renkli duvarlar; harika bir etkiye sahip olacaktır.

Küçük Mutfakların Dekorasyonunda Dikkat Edilecekler

Küçük mutfak dekorasyonlarında açık rafları mutlaka değerlendirmelisiniz. Açık raflar, odanızda çok fazla görsel alan kaplamadan raf alanını en üst düzeye çıkarmanın mükemmel bir yoludur. Ayrıca dolaplarda veya çekmecelerde saklanacak güzel eşyaları sergilemenin harika bir yolu olarak da karşımıza çıkmaktadır! Açık raflar ayrıca tüm tencere ve tavalarınızı aynı anda görmenizi sağlayacaktır.

Küçük Mutfakların Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Küçük Mutfakların Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bu günlerde hepimiz sınırlı bir alana sahibiz. İster küçük bir mutfağa sahip bir apartman dairesinde yaşıyor olun, ister yemek odasını ev ofisiniz olarak kullanmanız gerekiyorsa, küçük mutfağınızın güzel görünmesini ve işlevsel hissetmesini sağlamak zor olabilir. Böyle durumlarda küçük mutfak tasarımı konusunda isabetli bir karar vermeniz; harika bir ambiyans oluşturmanızı da mümkün kılacaktır.

Mutfak tasarımında mutfağınızdaki tüm eşyalarla uyumlu bir renk düzeni seçmeye özen göstermelisiniz. Örneğin, beyaz dolaplarınız ve backsplash üzerinde açık mavi fayanslarınız varsa, duvarların denge oluşturması için kırmızı veya turuncu gibi sıcak bir renk seçebilirsiniz. Mutfağınızın olduğundan daha büyük görünmesi için lavabonun üzerindeki duvar ve güneş ışığının girdiği pencerelerin yanına dolaplar gibi geniş alanlara aynalar ekleyebilirsiniz.

Çok fazla yer kaplamamaları için backsplash üzerinde ahşap veya taş yerine fayans kullanabilirsiniz. Bu aşamada plastik kaplar yerine cam kaplar kullanın ki üst üste istiflendiklerinde görsel ve fiziksel olarak fazla yer kaplamasınlar! Kapalı raflar yerine açık rafları seçmeniz de işe yarar kazanımları beraberinde getirecektir. Bu aşamada genel dekorasyonunuzun uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Küçük mutfakta buzdolabı nereye konmalı?

Buzdolabının yerden yüksekliği önemlidir. Genellikle buzdolapları, tezgah yüksekliği ile aynı hizada olacak şekilde yerleştirilir. Böylece, tezgaha erişmek için fazladan eğilmenize gerek kalmaz ve mutfakta işleri daha kolay hale getirir. Küçük bir mutfakta, buzdolabını karşılıklı iki duvara yakın bir alana yerleştirmek, mekanı daha simetrik ve dengeli gösterir. Aynı zamanda, tezgah ve lavabo gibi diğer önemli bölgelere kolayca erişebilmenizi sağlar.

Küçük mutfaklarda, buzdolabını köşe veya duvar kenarlarına yerleştirmek genellikle mantıklıdır. Bu şekilde, buzdolabı kapıları açıldığında etrafında rahatça dolaşılabilir ve mutfak alanını daha iyi kullanabilirsiniz. Eğer mümkünse, buzdolabını tezgah altında bir alana yerleştirmek, yerden tasarruf etmek açısından avantajlı olabilir. Böylelikle, mutfak dolaplarının altında kalan boş alanı daha iyi değerlendirebilir ve buzdolabını görsel olarak gizlemiş olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.