Ev Dekorasyon Blogu

Koltuktaki Leke Nasıl Çıkar?

0

Koltuktaki leke nasıl çıkar? Koltuktaki su lekesini ıslak ya da kuru elektrikli süpürge kullanarak fazla sıvıyı emerek ve ardından kağıt havluyla kurulayarak çıkarabilirsiniz. Bu aşamada alanın enzim bazlı bir temizleyici veya ağartıcı ile işlenmesi gerekebilir. Ancak malzemeye zarar vermediğinden emin olmak için bunları önce koltuğunuzun göze çarpmayan bir alanında test ettiğinizden emin olmanız da gereklidir. Yaşam alanlarındaki can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkan koltuktaki leke nasıl çıkar? Dahası farklı nedenlerden kaynaklı olarak sıklıkla karşılaştığımız koltuktaki su lekesi nasıl çıkar? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Eğer koltuğunuzdaki bir lekeyi nasıl çıkaracağınızdan emin değilseniz, mutlaka öncesinde detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmelisiniz. Özel durumunuz için hangi tür temizleme yönteminin en iyi olduğuna karar vermeden önce kendi mobilyanızın kumaşının özelliklerine dikkat etmelisiniz. Burada koltuğunuzun döşemesinin lekenin çıkarılmasına yönelik olarak uygulanan teknik ve yöntemleri doğrunda etkilediğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bir de koltuktaki lekeyi çıkarmak için deterjan tercihinize de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Koltuktaki Leke Nasıl Çıkar?
Koltuktaki Leke Nasıl Çıkar?

Doğal Ürünlerle Koltuktaki Leke Nasıl Çıkar?

Kimyasal ürünlere karşı mesafeliyseniz; doğal ürünleri tercih ederek; koltuktaki lekelerden kurtulabilirsiniz. Peki, doğal ürünlerle koltuktaki leke nasıl çıkar? Doğal ürünler kullanmayı tercih ediyorsanız, lekenin üzerine kabartma tozu veya beyaz sirke eklemeyi deneyebilirsiniz. Sonrasında suyla yıkamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Yarım saat kadar bekledikten sonra koltuğunuzun yüzeyini yıkarsanız; doğal ürünler kullanarak; koltuktaki lekelerden kurtulabilirsiniz.

Deri Koltuktaki Leke Nasıl Çıkar?

Deri koltuktan leke çıkarmak göz korkutucu bir iş olarak tanımlanabilir. Çünkü bu işlem hiç de kolay bir iş değildir. Üstelik deri koltuktan lekeyi çıkarmak zaman ve sabır gerektirir. Ancak, bu işlem için zaman harcamaya istekliyseniz, o zaman deri koltuğunuzdaki lekeyi kesinlikle çıkarabilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında deri koltuktaki leke nasıl çıkar? İşte aşamalar halinde deri koltuktan leke çıkarma tekniklerinden bazıları;

İlk öncelikle koltuğunuzda kullanılan deri türünü belirlemeye çalışmalısınız. Çünkü bazı koltuklar, farklı niteliklere sahip farklı deri türlerine sahiptir. Burada koltuk derisinin malzemesi; leke çıkarma işlemi açısından son derece kritik bir etkiye sahiptir. Ancak bu sayede isabetli bir şekilde deri koltuk üzerindeki lekeyi çıkarabilirsiniz.

Deri koltuktaki lekeyi çıkarmadan önce koltuğunuzdaki lekenin kaynağını biliyor olmalısınız. Ancak bu sayede leke türüne göre daha isabetli bir şekilde karar vererek; uygun deterjan tercihinde bulunabilirsiniz. Bu aşamada deri koltuktaki lekenin kaynağı, hangi temizlik malzemesini kullanacağınıza da olanak tanıyacaktır.

Doğal Ürünlerle Koltuktaki Leke Nasıl Çıkar?
Doğal Ürünlerle Koltuktaki Leke Nasıl Çıkar?

Kanepenizin su veya başka bir sıvı ile lekelendiğini tespit ettiyseniz, lekeyi çıkarmak için kuru temizleme solüsyonu kullanabilirsiniz. Bunun için biraz ovma alkolü alın ve eşit oranlarda ılık su ile karıştırın ve kanepenizde leke olan bölgeye sürmelisiniz. Bu işlemi yaparken dikkatli davranmanızda fayda var.

Koltuğunuzun üzerindeki leke tamamen kaybolana kadar hafifçe ovalaya devam etmelisiniz. Bundan sonra nemli bir bezle silerek koltuğunuzu temizlemelisiniz. Bu aşamadan sonra artık; kendi kendine doğal olarak kurumasını beklemelisiniz.

Koltuğunuz tamamen kuruduktan sonra üzerini yumuşak bir bez veya pamuklu bir örtü ile koltuğunuzun üzerini örtmeniz gerekmektedir. Çünkü bu kanepenizin üzerinde bir daha üzerine toz birikmesini önleyecektir. Bir de bu işlem; koltuğunuza herhangi bir zarar gelmesini de engel olursunuz.

Koltuktaki Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki su lekesini çıkarmanın en iyi yolu kuru bir havlu alıp lekeyi onunla ıslatmak ve hafifçe sıkmaktır. Bu işlemin ardından bölgeyi saç kurutma makinesi ile kurulamanız, su lekesini pratik bir şekilde çıkarmanızı mümkün kılacaktır. Saç kurutma makineniz yoksa, işlemi hızlandırmak için bir fan kullanabilirsiniz.

Şayet koltukta yer alan lekenin tekrar geri gelmeyeceğinden emin olmak istiyorsanız, biraz çamaşır deterjanı sürebilirsiniz. Burada suyla yıkamadan önce yaklaşık 15 dakika bekletmelisiniz her zaman önerilmektedir. Çünkü bu sayede su lekesinin daha kalıcı bir şekilde çıkarılmasını mümkün kılabilirsiniz. Peki, koltuktaki leke nasıl çıkar? Özellikle su lekesi söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı seçeneklerin çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Salona Yemek Masası Sığmıyor?

Koltuğunuzda yer alan su lekesini alkole batırılmış bir pamuk ya da bezle silerek çıkarmaya çalışabilirsiniz. Buradaki silme işlemi alkolün kanepenize silerek; koltuğunuzdaki su lekesinin koltuğunuza herhangi bir zarar vermesine engel olmasını da mümkün kılarsınız.

Deri Koltuktaki Leke Nasıl Çıkar?
Deri Koltuktaki Leke Nasıl Çıkar?

Alkolle su lekesini çıkarmayı denedikten sonra hala leke varsa, bölgeyi temizlemek için yumuşak bir sabun ve su karışımı kullanabilirsiniz.  Bu yöntemi uygulamadan önce alanın tamamen kurumasını sağlamanız tavsiye edilmektedir. Ancak bu sayede tam olarak istediğiniz etkiyi elde edebilirsiniz.

Tüm denemelerinize rağmen hala lekeden kurtulamıyorsanız, koltuktaki leke nasıl çıkar? Böyle durumlarda temizleme solüsyonunuza biraz beyaz sirke eklemeyi deneyebilirsiniz. Burada sirke, sudan kalmış olabilecek ek kalıntıları veya renk pigmentlerini parçalamaya yardımcı olacaktır.

Koltuktan Lekeleri Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Koltuklar, evinizdeki en önemli ve pahalı mobilyalardan birisidir. Koltuğunuzda oturmak günün tüm yorgunluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden koltuklar temiz ve düzenli olmalıdır. Özellikle evinizde evcil hayvanlarınız veya çocuklarınız varsa, koltuğunuzun temizliğini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Yine yemek dökülmeleri, evcil hayvan tüyleri vs. gibi sebeplerden dolayı koltuklar kirlenebilir. Peki, koltuktaki leke nasıl çıkar? Koltuktaki lekeleri çıkarmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz;

  • Limon suyu kullanın
  • Su ve beyaz sirkeyi kullanın

Koltuğunuzdaki lekeyi çıkarmak için ilk önce limon suyunu lekenin üzerine serpin ve birkaç dakika bekletin. Bu işlemi yaparken limon suyunu aşırı bir şekilde kullanmamaya özen gösterin. Sonrasında temiz bir bezle kanepenin üzerinde yer alan limon suyunu silin. Devamında koltuğunuzu ılık su ve deterjanla yıkadıktan sonra, kurumasını bekleyin. Böylece koltuğunuzdaki lekeden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Koltuğunuzdaki lekeden kurtulmak için bir sprey şişesinde eşit miktarda su ve beyaz sirkeyi karıştırın. Devamında bu karışımı koltuğunuzun üzerindeki lekeye püskürtün. Bu aşamadan sonra fazla nemi kağıt havlu ya da bezlerle kurutmadan önce yaklaşık beş dakika kadar bekleyin. Bu aşamada üzerinde sadece az miktarda nem bırakmaya dikkat edin.

Koltuktan Lekeleri Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?
Koltuktan Lekeleri Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Koltuktaki Lekeleri Çıkarırken Dikkat Edilecekler

Hiç şüphesiz; koltuklar evdeki en önemli mobilyalardır. Bu mobilyalar oturma alanı görevi görürler. Üstelik koltuklar evinize ekstra alan ve konfor sağlanmak konusunda başarılıdırlar. Bu nedenle, koltukları temiz ve lekesiz tutmak önemlidir. Peki, koltuktaki leke nasıl çıkar? Eğer ne yapacağınızı biliyorsanız, kanepelerdeki lekeleri çıkarmak çok oldukça kolay olacaktır.  Burada ilk önce koltuğunuzun kuşanın özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Koltuğunuzdaki lekeye neden olabilecek iki ana şey vardır. Bunlar üzerine dökülen yiyecek veya içecekler ile üzerinde oynayan evcil hayvan veya çocukların bıraktığı kirlerdir. Buradaki leke yiyecek veya içeceklerden kaynaklanıyorsa, koltuğunuzun kumaşına yerleşmeden hemen önce temizlemeniz gerekir. Bütün bu bilgiler ışığında koltuktaki leke nasıl çıkar? Koltuğunuzun üzerindeki lekeyi çıkarmak için hemen mümkün olduğu kadar lekeyi; koltuk kumaşından çıkarmalısınız.

Koltuğunuzun üzerindeki katılaşmış kirleri çıkardıktan sonra; daha kalıcı lekelerle karşılaşırsınız. Bu lekeleri çıkarmak için nitelikli bir deterjan kullanabilirsiniz. Deterjanı doğrudan lekenin üzerine sıktıktan sonra ortalama 5 dakika kadar beklemelisiniz. Sonrasında temiz bir bez yardımıyla deterjanı çıkarmalısınız. Ardından, lekenin bulunduğu bölgeyi durulamalısınız. Şayet inatçı bir leke varsa; bu işlemi birkaç kez üst üste uygulamalısınız.

Koltuğu en iyi ne temizler?

Eğer koltuğunuz kumaş bir koltuk ise, işte adım adım bir temizlik yöntemi: Koltuklar, evimizin ve ofisimizin en sık kullanılan ve dolayısıyla en fazla kirlenen eşyaları arasında yer alır. Zamanla toz, lekeler, kırıntılar ve hatta evcil hayvan tüyleri birikebilir. Bu nedenle, koltuklarımızı düzenli olarak temizlemek ve bakım yapmak önemlidir. İyi bir temizlik rutini, koltukların ömrünü uzatırken, temiz ve hijyenik bir ortam sağlar.

Koltuklarınızı temizlemenin ilk adımı, kumaş türünü ve üzerindeki lekenin ne olduğunu belirlemektir. Farklı kumaşlar farklı temizlik yöntemleri gerektirebilir. Örneğin, deri koltuklar, kumaş koltuklardan farklı bir temizlik yöntemi gerektirir. Bu nedenle, koltuğunuzun kumaş türünü öğrenmek için üreticinin talimatlarını veya etiketini kontrol edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.