Ev Dekorasyon Blogu

Kapı Kemer Modelleri Nelerdir; 2023 Trendi Nasıldır?

0

Kapı kemer modelleri her zaman yaşam alanlarına şık bir dokunuş etkisi katmak konusunda iddialı bir özelliğe sahiptir. Son zamanlarda çok daha kullanışlı bir şekilde tasarlanan alçıpan kapı modelleri tam da bu noktada yeni nesil tasarımların da merkezinde yer almayı başarmaktadır. Elbette ki kapı kemer modelleri konusunda bir tercihte bulunmadan önce detaylı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız her zaman önerilmektedir.

Özellikle farklı tasarımlarla dikkatleri üzerine çeken kapı kemer modelleri tipik olarak duvarınızdaki açıklığı çevreleyen ahşap bir çerçeveden oluşmaktadır. Bu çerçeve daha sonra kemerin her iki tarafında pürüzsüz bir yüzey oluşturan alçıpan ile kaplanır. Alçıpan ayrıca ahşap çerçeve ile evinizin dış duvarları arasındaki çatlak veya boşluklardan evinize nem girmesini önler. Bu aşamada kapı kemer uygulamalarının harika bir görsellik konusunda üst düzeyde bir etkiye sahip oldukları sadece bu özelliklerinden dolayı bile bu tarz ürünlerin sıklıkla tercih edildiklerini ifade edebiliriz.

Kapı kemer modelleri
Kapı kemer modelleri

Kapı kemer uygulamaları geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde her zaman talep görmektedir. Bu kemerlerin avantajı, boyutlarına göre tasarlanabilmeleridir. Ayrıca kapı kemer uygulamaları harika bir görsellik noktasında üst düzeyde bir etkiye sahip olmaktadır. Bu da son zamanlarda karşımıza farklı tasarımların çıkıyor olmasını mümkün kılmaktadır. Tam da bu noktada kapsamlı bir araştırma sürecinin içerisinde yer aldığımız zaman karşımıza pek çok farklı seçenek de çıkmaktadır.

Alçıpan Kapı Kemerleri

Günümüzde alçıpan kapı kemerleri ve çelik kapı kemerleri olmak üzere iki çeşit kapı kemeri bulunmaktadır. Alçıpan kapı kemerleri duvarınızda bir açıklık oluşturmak için kullanılabilirler. Bu tarz kemeler en yaygın kapı kemeri türüdür. Çelik kapı kemerleri, beton duvarlarda veya diğer sert yüzeylerde açıklıklar oluşturmak için uygundur. Bir dış kapı takmanız gerekiyorsa veya yoğun trafiğe dayanabilecek güçlü bir açıklık oluşturmak istiyorsanız çelik kapı kullanmayı düşünebilirsiniz.

Alçıpan kapı kemeri, bir kapının üstünü destekleyen kavisli bir duvar bölümüdür. Evinizin dış cephesinin hem estetik hem de yapısal bir unsuru olarak hizmet eder. Alçıpan kapı kemerleri birçok stilde tasarlandıklarından tam da aradığınız özelliklere sahip bir tanesini bulabilirsiniz. Bu aşamada bazıları basit eğrilere sahipken, diğerleri daha ayrıntılı tasarımlara sahiptir. Tüm alçıpan kapı kemerlerinin ortak özelliği, evinizin dış cephesine şıklık katarken, kapılarınızın dayanması için sağlam bir zemin oluşturmalarıdır.

En çok tercih edilen kapı kemer modelleri arasında yer alan alçıpan kapı kemerleri her zaman sıklıkla talep görmektedir. Bu tarz kemeler; evlerde en yaygın ve yaygın olarak kullanılanlardır. Bu kemerlerin uygulaması ve çıkarılması kolaydır. Üstelik alçıpan kapı kemerleri; hafif bir malzemeden yapılmıştır. Bütün bu bilgiler ışığında son zamanlarda tasarımı yapılan kapı kemer modellerinin hem tasarım noktasında hem de işlevsellik konusunda başarılı olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Merdiven Kapısı Kemerler Modelleri
Merdiven Kapısı Kemerler Modelleri

Alçı Kapı Kemer Modelleri

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan alçı kapı kemerleri, alçıpan kapının daha şık ve modern görünmesi için kullanılan tasarımlardır. Bu kemerler hafif ve kurulumu kolay malzemeden yapılmıştır. Boyutları da oldukça standart olmakla birlikte eviniz için bir tane seçerken herhangi bir sorun olmayacaktır. Bu tasarımlar genellikle kavisli bir üst ve alt kenara sahiptir. Ancak bu günlerde, birçok yeni evde bu tür kapı kemerleri vardır. Çünkü son zamanlarda bu alandaki malzemelerin çok daha kaliteli bir şekilde üretildikleri bilinmektedir.

Kapı kemer modelleri gündeme geldiği zaman bu kemerin zemine paralel uzanan düz bir tabanının var olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu tasarımlar genellikle çift kanatlı veya kanatlı pencerelerle kullanılmaktadır. Bu da onları her zaman popüler kılmak konusunda idea kılmaktadır.  Son zamanlarda bindirmeli kemerler genellikle kanatlı pencerelerle birlikte kullanıldığından alçı kemer uygulamaların da bu tar tasarımlara olan ilgi günden güne artış göstermektedir.

Kapı Kemer Modelleri
Alçıpan Kapı Kemerleri

Son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken standart bir iç kemer, yangın kapılarından Fransız kapılara ve iç kapılara kadar her türlü kapı için uygun olan tasarımlardır. Kapıda düz bir çizginin görüleceği çoğu iç mekan uygulaması için uygun olan bu tarz uygulamalar harika bir görsellik konusunda da ideal bir özelliğe sahiptir. Bu durumun doğal sonucu olarak son zamanlarda kapı kemer modellerinin sıklıkla tercih edildiklerini rahatlıkla ifade edebiliriz. Burada kapı kemer uygulamalarını tercih ederken; kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmek durumundasınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Kapalı Balkon Dekorasyonu 2023

Kartonpiyer Kapı Kemerleri

Bir kapı kemeri ararken, seçebileceğiniz farklı özelliklere sahip tasarımlar vardır. Özellikle kartonpiyer kapı kemerleri harika bir tasarım noktasında üst düzeyde bir etkiye de sahiptir. Bu tasarımlar özellikle iç mekanda kullanıma uygun hale getiren koruyucu bir kaplamaya sahiptir. Bunlar daha doğal görünürler ve açtığınızda daha lüks bir görünümün karşınıza çıkıyor olmasını da mümkün kılarlar.

Yeni nesil kapı kemer modelleri için herhangi bir delme veya vida gerektirmediklerinden kurulumları daha kolaydır. Bu durum son zamanlarda bu tarz kemerlerin sıklıkla tercih ediliyor olmasını mümkün kılmaktadır. Elbette i Alçıpan kapı kemerleri, sadece alçıpandan yapılmış kemerin bir parçasıdır. Alçıpan, kemerin çevresine uyacak şekilde kesilir ve şekillendirilir ve ardından alçıpan vidaları ile duvara sabitlenir. Bu durum esasında kartonpiyer kapı kemerleri için de geçerliliğini korumaktadır.

Kartonpiyer kapı kemeri, odanıza daha profesyonel bir görünüm kazandırmanın en etkili yolu olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu tarz kemerleri son derece pratik bir şekilde uygulamanız mümkün olacaktır. Özellikle çatı kapı kemerleri söz konusu olduğu zaman çatı kemer uygulamaları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu kemerler çatıda açılı olarak ayarlanmış pencereler olan çatı pencereleri için kullanılır. Ayrıca kapı üstü, şömine vb. diğer alanlarda da bu tarz kemerlerin üst düzeyde bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir.

Merdiven Kapısı Kemerler Modelleri

Son zamanlarda tarımı yapılan merdiven kapısı kemerleri, başka bir odaya açıldığı zaman merdivenleri örtmek için kullanılabilmektedir. Böylece merdivenlerden yukarı veya aşağı bakarken onları odayı görmezsiniz. Bu da yaşam alanlarına fark katmak konusunda elinizi güçlendirecektir. Merdiven kapısı kemerleri genellikle duvarların içine yapılırlar. Ancak bazı insanlar daha dekoratif bir görünüm istiyorlarsa yaşam alanlarında farklı tasarımlar halinde bu tarz kemerleri tercih etmektedir.

Kapı Kemer Modelleri
Kartonpiyer Kapı Kemerleri

Kapı kemer modelleri söz konusu olduğu zaman karşımıza dış kemer modelleri de çıkmaktadır. Dış kemer aynı zamanda ‘düz’ veya ‘sabit’ kemer olarak da bilinmektedir. Bu tarz kemeler; her tür dış kapı üzerinde kullanılabilecek bir yapıya sahiptirler. Elbette ki düz stil, bir iç kemere çok benzemektedir. Bununla birlikte bu kemerler; açıldığında bir iç kemer gibi dışa doğru açılmaz. Bu tarz genellikle cam panelli dış kapılarda veya çoğu geleneksel menteşenin gerektirdiği merkez destek direği ile kavisli bir dış kemer takmayı zorlaştıracak diğer özelliklerde kullanılır.

Yeni nesil kapı kemerleri, inşaatta kullanılan hafif bir malzeme olan yüksek kaliteli malzemelerden yapılmıştır. Bu kemerler sağlam bir zemine sahip olan tasarımlar olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Üstelik son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan kapı kemerlerinin montajı kolaydır. Bununla birlikte yeni nesil kapı kemerlerinin estetik görsellik konusunda oldukça başarılı olduklarını ifade etmek mümkün olmaktadır.

Sıra kemerler nedir?             

Sıra kemer, iki destek noktası arasında yay şeklindeki kemer elemanlarından oluşan bir yapı elemanıdır. Genellikle taş, tuğla veya beton gibi malzemeler kullanılarak inşa edilir. Yapısal stabilite sağlamak amacıyla kemerler, kavisli bir şekilde yerleştirilen kesik elemanlardır ve yer çekimi kuvvetini destek noktalarına dağıtarak yükü taşırlar.

Tarih boyunca, sıra kemerler çeşitli kültürlerde yaygın olarak kullanılmıştır. Antik Roma döneminde yapılan yapılar, sıra kemerlerin en etkileyici örneklerini sergilemektedir. Özellikle Colosseum ve Pantheon gibi yapılar, sıra kemerlerin mükemmel kullanımını gösteren başarılı örneklerdir. Orta Çağ’da da, gotik mimari tarzında sıra kemerler yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Katedraller ve manastır yapıları, büyük sıra kemerlerle desteklenerek muhteşem görüntüler oluşturmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.